środa, 10 sierpnia 2016

Pytania do władz miasta Gorzów w sprawie reaktywacji festiwalu Reggae nad Wartą


przesyłam uzupełnienia na zadane pytania do treści odpowiedzi przesłanej przez Pana Krzysztofa Webera w dn. 14 lipca br.

 

- jeszcze jedno pytanie- dlaczego w 2016 roku zmieniono nazwę festiwalu mającego 28 lat tradycji, i zmniejszono jego długość do 1 dnia?

Skrócenie imprezy i jej nazwy do jednego dnia jest efektem etapu przejściowego, którego celem jest wypracowanie przez Miejskie Centrum Kultury (organizatora imprezy) nowej formuły. „Reggae nad Wartą" jest bezsprzecznie jedną z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych imprez, realizowanych od lat w naszym mieście i nikt tego faktu nie podważa. Zdaniem organizatora potrzebna jest jednak odmiana, która zapewni rozwój i zwiększy zainteresowanie odbiorców. W opinii organizatora tegoroczna lista wykonawców, zadowoli zarówno młodszych jak i wytrawnych fanów. Grubson rapowo, Habakuk to już legenda, natomiast Marcus Gad to połączenie korzeni z nowoczesnością. Miejskie Centrum Kultury planuje zatem kilka godzin muzycznej zabawy, która tak naprawdę zwyczajowo zwana była Festiwalem. Organizatorom „Reggae nad Wartą" nie chodzi o rywalizację i nagrody, tylko o wspólne przeżywanie muzyki, niosącej tylko i wyłącznie pokojowe przesłanie. Tegoroczny koncert według samych realizatorów jest eksperymentem, poszukiwaniem odpowiedniej formuły, w związku ze zmieniającymi się trendami i potrzebami odbiorców.

 

Dlaczego brakuje znanych europejskich gwiazd?

 

Temat dotyczący gwiazd, które będą zapraszane do Gorzowa pozostaje otwarty i zależny od budżetu imprezy, nie mniej jednak warto pamiętać o tym, iż na polskiej scenie muzycznej także mamy artystów, którzy cieszą się dużą popularnością i mają grono swoich fanów.

 

Czy zgodzą się Państwo że festiwal Reggae nad Wartą za obecnej władzy po prostu upadł a winę za upadek najstarszego polskiego festiwalu ponosi aktualna władza w tym mieście?

 

Organizatorom festiwalu, a w tym także władzom miasta zależy na wypracowaniu najlepszej, a zarazem najatrakcyjniejszej formy imprezy. Konieczne są zmiany, które pozwolą odświeżyć imprezę i jednocześnie zadowolą fanów muzyki reggae.

 

Dlaczego Gorzów nie organizuje żadnych letnich bardziej popularnych festiwali muzycznych?

 

W 2015 roku po kilkuletniej przerwie powróciły Dni Gorzowa. W sierpniu odbędzie się w mieście druga edycja Koniec Lata Party. Oprócz wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych mieszkańcy i goście, którzy w  tym czasie odwiedzają Gorzów, uczestniczą też w organizowanych koncertach.  Zależy nam na organizacji imprez, które są ogólnodostępne, otwarte oraz przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych, a także atrakcyjnych pod względem programu. Pragnę przypomnieć, że w Gorzowie w okresie letnim odbywa się m.in .Międzynarodowy Festiwal  Folk Przystań. W całym kraju znany jest też i transmitowany na antenie ogólnopolskiej Festiwal Romane Dyvesa.

 

Czy jest możliwy powrót do tej tradycji? Czy władze miasta planują reaktywację tego już dziś zupełnie upadłego festiwalu?

 

Niewykluczone, obecnie poszukujemy najlepszej formy. Być może całkowicie zmieni ona swoje dotychczasowe założenia, być może będzie to kontynuacja zweryfikowana o nowe pomysły.

W związku z trwającym konkursem na dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie liczymy się też z nową koncepcją programową, która zostanie zaproponowana.

 

W jaki sposób władze miasta zamierzają rozkręcić wakacyjną turystykę?

Obecnie Miasto poszukuje atrakcyjnego produktu turystycznego z wykorzystaniem potencjału m.in. rzeki i starych tramwajów.

 

Czy władze miasta planują jakieś działania w tym kierunku? Jaki będzie los festiwalu Reggae nad Wartą? Czy pojawią się bardziej znane gwiazdy? Od tego przecież zależy ilość fanów. Czy będzie ogólnopolska kampania reklamowa festiwalu, pole namiotowe i wegańska żywność dla rastafarian?

 

Formuła festiwalu, repertuar, czy ewentualna kampania reklamowa zostanie wypracowana przez zespół Miejskiego Centrum Kultury z zaproponowanymi sugestiami Miasta.

 

Z poważaniem
Ewa Sadowska-Cieślak

 

 

 

Ewa Sadowska-Cieślak

Rzecznik Prasowy

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. 
ul. Sikorskiego 3-4, 66-400 Gorzów Wlkp.

T: +48 95 735 58 79
F: +48 95 735 56 70Subject: Pytania do władz miasta Gorzów w sprawie reaktywacji festiwalu

 

Ewa Sadowska-Cieślak

Rzecznik Prasowy

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.  
ul. Sikorskiego 3-4, 66-400 Gorzów Wlkp.

 

Byłem w ciągu weekendu na festiwalu Reggaeland w Płocku. Władze tego miasta postawiły na festiwale letnie jako metodę na ożywenie lokalnej turystyki. Od lat miejscowy festiwal reggae przyciąga kilka tysięcy turystów, zwykle rastafarian i fanów reggae, którzy zostawiają pieniądze w mieście. Przy terenie festiwalu zlokalizowano miasteczno namiotowe, na którym naliczyłem kilkaset namiotów, zorganizowano też żywność wegańską dla rastafarian. Na noc w mieście zostało jakieś 1,5 tys. fanów. Wszyscy oni wydali w mieście, jak szacuję, jakieś kilkaset tys. PLN.

 

Dlaczego Gorzów nie organizuje żadnych letnich bardziej popularnych festiwali muzycznych? Udaje się to nawet w Gorzowie, przypomnę tylko Gorzów Hip- Hop Festival czy strasznie już podupadły festiwal Reggae nad Wartą. Na festiwalowej mapie Polski jednakże Gorzów niemal w ogóle nie istnieje, choć kiedyś w tym mieście organizowano letnie festiwale muzyczne które były bardziej popularne- szczególnie Reggae nad Wartą. Sam kiedyś byłem na tym festiwalu- jednorazowo. Czy jest możliwy powrót do tej tradycji? Czy władze miasta planują reaktywację tego już dziś zupełnie upadłego festiwalu?

 

Festiwale w Płocku organizuje miejski ośrodek kultury i sztuki w Płocku. W jaki sposób władze miasta zamierzają rozkręcić wakacyjną turystykę? Nawet w Sławie odbywa się Sławska Noc Reggae, we Wschowie odbywa się festiwal reggae o nazwie Burning Sun. W Gorzowie nie ma czegoś podobnego, nawet na niewielką regionalną skalę. Czy władze miasta planuja jakieś działania w tym kierunku? Jaki będzie los festiwalu Reggae nad Wartą? Czy pojawią się bardziej znane gwiazdy? Od tego przecież zależy ilość fanów. Czy będzie ogólnopolska kampania reklamowa festiwalu, pole namiotowe i wegańska żywnośc dla rastafarian?

Pozdrawiam,

 

 

--

Adam Fularz

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?