czwartek, 18 sierpnia 2016

Petycja o odbudowę Fontanny Cinghiale w parku pałacowym Zatonie w Zielonej Górze

Zwracam się z petycją do władz miasta Zielona Góra o odbudowę fontanny z dzikiem - tzw. Fontanny Cinghiale w parku pałacowym w Zatoniu, dzienica Nowe Miasto, Zielona Góra. Oryginał rzeźby dzieka Cinghiale znajduje się do dziś w galerii Uffizi. Możliwe jest wykonanie kopii- odlewu tej rzeźby i odtworzenie tej cennej, zabytkowej atrakcji miasta Zielona Góra.


AUG

18


Fontanna Cinghiale z pałacu w Zatoniu, Zielona Góra

Cinghiale znaczy " dziki dzik" po włosku. Taką też nazwę nosiła zabytkowa, a zniszczona już fontanna w parku pałacowym w Zatoniu, w dzielnicy Nowe Miasto w Zielonej Górze. Fontanna ta znajdowała się, wg relacji i opisów, w pobliżu kamiennej groty. Jak podają źródła: "Wspomnienie pozostało po kopcu widokowym i altanie która na nim stała, a kamienna grota wyraźnie oparła się wielokrotnym próbom zniszczenia. Zniknęła natomiast fontanna i zabytkowa rzeźba dzika które stały nieopodal. "cieszy oko nerkowata niecka fontanny, nad którą pochyla się rzeźba dzika"- głosiły dawne opisy tej fontanny. Pan Skorulski, przewodnik oprowadzający po pałacu, dop dziś opowiada że " "i odnajdziemy resztki fontanny z dzikiem Cinghiale (oryginał znajduje się w galerii Uffizi we Florencji)." Niestety, zniknęła sama fontanna jak i zabytkowa rzeźba dzika która stała nieopodal.

--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623


AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?