środa, 17 sierpnia 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.155.2016 Zielona Góra, 17.08.2016 r.


Newsletter nr 155


Lubuska kultura w internetowej chmurze
Setki informacji o wydarzeniach kulturalnych w regionie i artystach, możliwość rozwijania swoich artystycznych pasji - to wszystko dostępne jest na portalu e-kultura - największym portalu kulturalnym w regionie lubuskim i pierwszym takim w Polsce, który powstał dzięki środkom Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Planowana jest rozbudowa systemu usług. Jej projekt został zaprezentowany członkom zarządu województwa podczas posiedzenia 17 sierpnia.
Portal lubuskiekultura.pl skupia wszystko to, co związane jest z lubuską kulturą. Składa się z dwóch elementów: pierwszy to portal informacyjno-multimedialny - Lubuski Leksykon Kultury , drugi to portal e-usługowy. Jest to unikat w skali kraju, ponieważ w pozostałych regionach powstają portale stricte informacyjne. W Lubuskiem dołączono do tego e-usługi.
Lubuski Leksykon Kultury zawiera informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych w regionie, artystów i ich dokonań - publikowane są dzieła i projekty lubuskich artystów. Redagują go instytucje kultury województwa lubuskiego, tj. domy kultury, muzea, teatry, filharmonie itp. Dzięki temu powstaje cyfrowa baza danych. Obecnie portal współredagują 62 instytucje, 26 artystów, 22 zespołu oraz 25 instruktorów. Zapraszamy do współpracy!
W ramach e-usług użytkownicy portalu mogą skorzystać m.in. z:
- platformy e-learningowej, która umożliwia udział w konkursach, warsztatach itp.,
- mapy pomysłów – gdzie można zgłaszać swoje pomysły oraz inicjatywy z zakresu kultury i sztuki,
- kalendarza imprez,
- e-kosztorysu wydruku – to miejsce, gdzie można wykonać własny projekt graficzny kartki, kalendarza, itp. oraz wysłać go do druku,
- e-kreator nagraniowy – to miejsce, gdzie udostępnione są wszelkie informacje techniczne dla młodych muzyków, które pozwalają im tworzyć własną muzykę.
Użytkownicy portalu zapisując się do newslettera otrzymują na bieżąco informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych w regionie w formie mailowej lub sms-owej.
Projekt "Budowa zintegrowanego systemu e-usług dla Lubuszan w ramach portalu e-kultura" Regionalnego Centrum Animacji Kultury otrzymał dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 389 tys. zł; Kwota dofinansowania: 330,8 tys. zł
Portal się rozbudowuje
Planowana jest także rozbudowa zintegrowanego systemu e-usług, w ramach której powstaną:
- e-badania potrzeb technicznych, czyli moduł analityczny zintegrowany z mobilną aplikacją
- e–tożsamość, czyli moduł ofertowania, wysyłka spersonalizowanej informacji
- e-designe, czyli autorska aplikacja do pobrania, interaktywne projektowanie artystyczne
- e-kompozytor, czyli autorska aplikacja do pobrania, obróbka kompozytorska opracowanej muzyki
- e-animacja, autorska aplikacja do projektowania prostych animacji, obrazu i filmu
- e–radio
Projekt rozbudowy zaprezentowany został członkom zarządu województwa. Koszt rozbudowy to 705,8 tys. zł.
Autorem projektu jest Regionalne Centrum Animacji Kultury

Młodzi Lubuszanie z medalem Ogólnopolskiej Olimpiady
Sportowcy z całego świata, a tym reprezentacja Polski rywalizują podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Ich następcy wzięli udział w zmaganiach podczas XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich, która w tym roku odbyła się na Dolnym śląsku. Młodzi sportowcy z województwa lubuskiego zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. - Lubuskie to region mistrzów. Jestem przekonana, że nie ma lepszej promocji regionu, niż sport, ponieważ najlepszymi ambasadorami są właśnie sportowcy. Serdecznie gratuluję całej ekipie –mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Odbywa się co roku począwszy od 1995 roku.
Młodzi sportowcy rywalizuje w następujących dyscyplinach: badminton, baseball, biathlon letni, bieg na orientację, hokej na trawie kobiet, hokej na trawie mężczyzn, jeździectwo, kajakarstwo klasyczne, kajakarstwo górskie, kolarstwo MTB, kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, lekka atletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna kobiet, piłka nożna mężczyzn, piłka ręczna, pływanie, rugby, siatkówka plażowa kobiet, siatkówka plażowa mężczyzn, strzelectwo sportowe, tenis, triathlon, wioślarstwo, żeglarstwo.
Lubuskie stawia na sport
Sport to inwestycja w młodego człowieka, jego rozwój psychofizyczny, zdrowie, edukację, pozycję i zaangażowanie społeczne. Bogata baza i oferta sportowa jest elementem wizerunku województwa lubuskiego jako interesującego miejsca dla aktywnych ludzi.
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 kładzie duży nacisk na tworzenie coraz lepszych warunków do uprawiania sportu wśród dzieci i młodzieży oraz różnicowanie oferty sportowej, tak aby każde dziecko i młody człowiek mogli znaleźć interesującą aktywność, zgodną z osobistymi preferencjami.

Dosolą dobrym kinem!
Niezależne produkcje oraz ciekawe filmy polskie, europejskie i światowe, spotkania z aktorami i twórcami – już dziś, 17 sierpnia rusza 8. Solanin Film Festiwal 2016. Widzowie będą mogli obejrzeć 35 filmów konkursowych oraz kilkadziesiąt filmów pozakonkursowych.
Po raz kolejny do Nowej Soli zjadą gwiazdy polskiego kina i estrady, żeby wybrać najlepsze filmy OFFowe w kraju. W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Jan Jakub Kolski, Andrzej Grabowski, Gabriela Muskała czy Wojciech Mecwaldowski. Solanin Film Festiwal odbędzie się od 17 do 21 sierpnia w Nowosolskim Domu Kultury. Do walki o statuetki Solanina stanie 35 filmów w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina OFFowego - mówił Konrad Paszkowski.
Podczas 8. edycji Solanin Film Festiwal 2016 nie zabraknie filmów pozakonkursowych. W ramach retrospektywy laureata Mocnego Solanina organizatorzy pokażą wybrane filmy Jana Jakuba Kolskiego – „Pogrzeb kartofla", „Historia kina w Popielawach", „Jasminum" oraz „Serce, serduszko". Publiczność będzie miała okazja obejrzeć również jego krótkie metraże. Filmy z udziałem jurorów i gości to znakomite polskie obrazy, nagradzane przez krytyków i docenione przez publiczność – „11 minut" reż. Jerzy Skolimowski, „Baby Bump" reż. Kuba Czekaj, „Bokser" reż. Tomasz Blachnicki, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" reż. Janusz Majewski, „Moje córki krowy" reż. Kinga Dębska, „Pitbull: Nowe porządki" reż. Patryk Vega, „Zjednoczone stany miłości" reż. Tomasz Wasilewski. Dodatkową filmową atrakcją będą niemieckie filmy z Cottbus FilmFestival oraz Neisse FilmFestival, czeskie z 3KINO w Pradze oraz francuskojęzyczne z FrankoFilm, który odbywa się w Zielonej Górze.
W hołdzie Andrzejowi Kondratiukowi 8. Solanina otworzy "Hydrozagadka" - film z prawdziwym polskim superbohaterem "Asem". Natomiast po gali wręczenia nagród dla uczczenia pamięci Zdzisława Malczuka fundatora statuetek Solanina pokazany zostanie film z jego udziałem „12. metrów 45. Centymetrów", który został nagrodzony na 6. Solaninie.
W tym roku Super Solanin powędruje do grupy SKY Piastowskie, bez której kino niezależne nie było by tak wartościowe. Z tej okazji w piątek zaplanowana jest NOC z filmami SKY Piastowskie. Najpierw widzowie zobaczą „Stan odmienny" (1993) - pierwszy pełnometrażowy film zielonogórskiej grupy. Obraz miał tylko jedną publiczną premierę, pokaz na Solaninie będzie retropremierą. Później w klubie Kaflowym pokazane zostaną wideoklipy grupy. W sobotę zaprezentowany zostanie dokument w reż. Michała Wiraszki i Grzegorza Lipca – „Powracająca fala", gdzie twórcy skupiają się na bohaterach „Fali" Piotra Łazarkiewicza, ale pokazują ich dzisiejsze losy.
Główną grupą odbiorców Festiwalu stanowią młodzi, kreatywni, pełni pasji miłośnicy kina, ale Solanin trafia do każdego kinomana, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód.
W trakcie festiwalu niezależni twórcy będą mogli wystawić swoje prace w Galerii Bezdomnej. W tym roku we władanie artystów oddana została jedna z hal Dozametu. Przy okazji wernisażu spektakl "GO" zaprezentuje nowosolski teatr 40 Terminus A Quo. Performance związany jest z 40-leciem istnienia grupy. Tradycyjnie już klubem festiwalowym zostaje Pub Kaflowy, w którym przewidziane zostały imprezy muzyczne.
Szczegóły na stronie: www.solanin-film.pl

Lubuskie na WORLD TRAVEL SHOW – czekamy na zgłoszenia wystawców
Około 500 stoisk, a wśród nich pawilon województwa lubuskiego. Nasz region w dniach 14-16 października zaprezentuje się na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Show, które odbędą się w Nadarzynie. Obecnie czekamy na zgłoszenia podwystawców, którzy chcieliby zareklamować swoje produkty i usługi.
W tegorocznych targach weźmie udział pół tysiąca wystawców z kraju i ze świata. Nic dziwnego. World Travel Show to miejsce spotkań dla wszystkich miłośników podróży dalekich i bliskich. Możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w turystyce, interesującymi miejscami i znakomita okazja do spotkania ze znanymi podróżnikami. Wydarzenie uzupełniają imprezy towarzyszące.
Na tak ważnej imprezie nie zabraknie stoiska promującego lubuskie atrakcje turystyczne. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego dysponować będzie 50 metrami kwadratowymi, na których promować będzie trzy produkty wizerunkowe „Wino i kuchnia", „Militaria i Fortyfikacje'' oraz „Przygoda na wodzie".
W związku z powyższym Departament Infrastruktury Społecznej zaprasza do współpracy w charakterze podwystawcy samorządy, stowarzyszenia, producentów regionalnych produktów oraz wszystkich wpisujących się w realizację wymienionych wyżej kampanii. Podwystawcy mogą liczyć na bezpłatne stoisko, a także wpis do katalogu targów. Koszty takie jak: dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, bilet wjazdowy itd. pokrywane są we własnym zakresie
Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie zgłoszenia wg. załączonego formularza [TUTAJ] opisującego formę i atrakcje przewidziane do realizacji na stoisku na adres k.mezynski@lubuskie.pl do dnia 30 sierpnia. W przypadku większej ilości zgłoszeń o wyborze podwykonawców zdecyduje zgodność oferowanych przez nich produktów z przyjętą strategią, oraz atrakcjami proponowanymi przez potencjalnych podwystawców.
O ostatecznym wyborze podwystawców poinformujemy drogą mailową. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 68 456 5253.

Bezpłatne porady unijne
Lokalny Punkt Informacyjny w Gorzowie Wlkp. zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje do Strzelec Krajeńskich (26 sierpnia) i Drezdenka (29 sierpnia). Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych. Będzie to szansa do indywidualnych konsultacji ze specjalistą do spraw Funduszy Europejskich z zakresu środków unijnych m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój, informacji na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne. Do dyspozycji będą również bezpłatne materiały informacyjne.
Konsultacje odbędą się:
- 26.08.2016. w godz. 10.30-13.00 w Strzelcach Krajeńskich, w Punkt Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 1,
- 29.08.2016. w godz. 10.30-13.00 w Drezdenku, w Urzędzie Miejskim przy ul. Warszawsiej 1.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji:
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107, tel. 95 7390-378, -377 , -386, -380, e-mail: lpi@lubuskie.pl

Naukę czas zacząć – Lubuska Akademia Rozwoju startuje z wykładami
Po sesji inauguracyjnej przyszedł czas na prawdziwe wykłady i naukę. W ramach sierpniowego zjazdu Lubuskiej Akademii Rozwoju (LAR), oprócz stałego bloku unijnego, zrealizowane zostaną dwa główne tematy paneli dydaktycznych: „Jak skutecznie zbudować strategię eksportową" oraz „Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych". Przedsiębiorcy na swoje zajęcia wybiorą się do Parku Naukowo –Technologicznego w Nowym Kisielinie, a samorządowcy spotkają się w urzędzie marszałkowskim.
Zainteresowanie wykładami jest spore. Wstępnie zajęcia były planowane na 130 osób, ale ta liczba przekroczona została już w pierwszym tygodniu naboru. Aktualnie udział w LAR potwierdziło ponad 150 osób z 250 zgłoszonych osób, wśród których są zarówno pracownicy sektora prywatnego, jak i jednostek publicznych.
Ze względu na obszary tematyczne, sesje zjazdowe każdorazowo podzielone zostaną na dwa moduły. Najbliższy zjazd pozwoli przedsiębiorcom zgłębić tematykę tworzenia strategii eksportowej w firmie oraz przybliży zagadnienia związane z Rejestrem Usług Rozwojowych w ramach działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pracownikom sektora publicznego natomiast przedstawione zostaną najważniejsze zmiany w ustawie Prawo Zamówień Publicznych oraz informacje dotyczące Bazy Konkurencyjności. Każdy z modułów będzie odbywał się w innej sali szkoleniowej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.akademia.lubuskie.pl.

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?