środa, 20 lipca 2016

Petycja o odbudowę trzech fontann w parku w Zatoniu oraz o odzyskanie antycznego sarkofagu

JUL

20


Petycja o odbudowę fontann w Zielonej Górze, w dzielnicy Zatonie

Zwracam się z petycją do władz miasta Zielona Góra o odbudowę, odtworzenie znajdujących się w Zatoniu- w parku pałacowym- trzech fontann. Fontanny z Kielichem oraz Fontanny Łabędź z Chłopcem. Wzywam także władze miasta Zielona Góra aby zwróciły się do Muzeum Narodowego w Warszawie z pismem przedsądowym o zwrot rzymskiego sarkofagu z III wieku naszej ery, który przez lata był główną atrakcją turystyczną kompleksu pałacowego w Zatoniu. 

Opis sarkofagu rzymskiego antycznego

W części zach. parku sarkofag rzymski z II w. n.e. (ob. MN w Warszawie). Inne źródła opisują go jako sarkofag rzymski z III wieku. Był to najstarszy zabytek na terenie miasta Zielona Góra i największa atrakcja turystyczna tego terenu przez II wojną światową.

Opis fontanny Chłopiec z Łabędziem

(niem. Knabe mit Schwan) - rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, znajdująca się między innymi w Chorzowie na placu Jana Matejki. Fontanna ta znajdowała się przed pałacem w atoniu. Obecnie najduje się tam pusta niecka po fontannie. Fontanna byłaby odbudowana.

Rzeźba jest odlewem żeliwnym, wykonanym w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach, prezentowana była w 1834 roku na wystawie prac autora w Akademii Berlińskiej. Model rzeźby, umieszczony w katalogu gliwickiej huty, był do kupienia za 150 talarów. Według niego powstały inne odlewy w żeliwie, cynku i brązie. Jeden z egzemplarzy żeliwnych został zakupiony przez władze Chorzowa (ówczesnej Królewskiej Huty) i w latach 1870-1912 zdobił fontannę miejską na rynku, następnie przeniesiono rzeźbę na plac Jana Matejki, na którym znajduje się do dzisiaj. Wodotrysk, pierwotnie umiejscowiony w dziobie łąbędzia, dziś znajduje się w czaszy basenu. Praca Kalidego wzbudzała powszechny podziw, w 1851 roku zdobyła brązowy medal na wystawie światowej w Londynie. Kopie rzeźby Chłopca z łabędziem znajdują się m.in. w parku w Gliwicach (skwer Dessau) -pierwszy odlew 1993 - 2005 i drugi odlew od 2006, Legnicy, w Warszawie (Ogród Saski), Eckersdorf-Donndorf, Sychrov (Czechy), Kallhäll (Szwecja), Czeladź - od 2005, Koniecpol - od 2007, w zespole pałacowo-parkowym w Poczdamie (odlew z brązu zakupiony przez króla pruskiego) oraz w rezydencji królowej angielskiej na wyspie Wight, Pałac Osborne (egzemplarz zakupiony przez królową Wiktorię)[2]. Nie zachowała się fontanna w parku pałacowym w Zatoniu[3]. 
 

Opis fontanny z kielichem

Trzy fontanny zdobiły ongiś park: przed pałacem, cieplarnią i palmiarnią oraz na wschód od kopca. Jedna z nich miała kielichowaty kształt.

Opis parku i jego fontann

Najbliższe otocznie pałacu stanowiło strefę najczęstszej użyteczności i zajmowało od południa zabudowania folwarczne oraz inwentarskie z nowoczesnym ogrodnictwem, natomiast bliżej pałacu znajdował się frontowy podjazd, który zdobiły dwie okrągłe rabaty kwiatowe. Jedna z nich ozdobiona została fontanną w tradycyjnym kształcie kielicha, a druga rzeźbą z brązu przedstawiającą chłopca z łabędziem. Było to dzieło znanego niemieckiego rzeźbiarza Teodora Kalidego. Taka sama rzeźba została zakupiona przez Króla Fryderyka Wilhelma IV i postawiona w ogrodach królewskich w Berlinie. Rzeźba prezentowana była w 1851 roku w Londynie na pierwszej światowej wystawie. Spodobała się Królowej Wiktorii która również zakupiła ją do swoich ogrodów [Skorulski, s.66-69]. Naprzeciwko frontowych fontann, a w bliskim otoczeniu rozbudowanej już w tym czasie oszklonej i obrastającej w pnącza i bluszcze oranżerii, stała antyczna rzeźba kobiety oraz najprawdopodobniej sarkofag rzymski z III wieku, który w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął z Zatonia i znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie [Skorulski, s.70-71]. 

wg http://www.turystykakulturowa.org/pdf/2013_07_02.pdf

 

Przypisy

  1.  Roman Liczba: Chorzów A.D. 2000. Chorzów: Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa, 2000, s. 147. ISBN 83-913357-1-2.
  2. Grzegorz Grzegorek (red.): op.cit.. s. 69.
  3. Sygnowano T.E.Kalide - Małgorzata Malanowicz, Nowiny Gliwicekie 2.12.2015, strony 16,17, ISSN 0209-3227

--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?