wtorek, 5 lipca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.126.2016 Zielona Góra, 05.07.2016 r.


Newsletter nr 126


Konferencja prasowa
W środę, 06.07.2016 r., o godz. 11.30 w sali prasowej urzędu marszałkowskiego odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Mirosława Dulat, wicedyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia.
Tematy:
1. Rozstrzygnięcie konkursu „Paszport Zdrowego Lubuszanina".
2. Plan inwestycji priorytetowych w ochronie zdrowia.


Lubuskie winiarstwem silne
Przyszłość Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz winnicy samorządowej to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z lubuskimi winiarzami. - Stworzyliśmy pewną markę w regionie. Udało się to poprzez konsekwentną kampanię, którą urząd realizuje. Promujemy Lubuski Szlak Wina i Miodu oraz wielowiekowe tradycje. Chcemy, aby w LCW powstało centrum promocji. Chcemy, aby wszyscy winiarze mieli do niego równy dostęp. Nie chcemy nikogo wyróżniać. Tutaj potrzebna jest współpraca i partnerstwo – podkreślała marszałek.
Centrum Winiarstwa Otwarte dla winiarzy
Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśniła, że były różne koncepcje prowadzenia Centrum. Miało nim zarządzać muzeum w Ochli, następnie samorząd chciał przekazać je w zarządzanie winiarzom. Jednak nie spotkało się to z zainteresowaniem. Więc obiekt ten będzie jednostką urzędu marszałkowskiego. - Początki bywają trudne, ale żeby rozkręcić jakąś działalność, trzeba próbować różnych możliwości, szczególnie, że partnerów jest tak wielu. Potrzebna jest współpraca w partnerstwie. Urząd marszałkowski to partnerstwo gwarantuje. Z naszej strony działania do których się zobowiązaliśmy w ramach umowy partnerskiej są realizowane – wyjaśniła. Kluczowym partnerem w budowie największej w Polsce winnicy jest PWSZ w Sulechowie, która jest właścicielem ziemi przejętej od ANR. W akcie notarialnym wyznaczono zadania do wykonania w ciągu 10 lat. - Budujemy przyjazne relacje z PWSZ. Bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy regionu z winiarzami – zakończyła. W efekcie rozmów ustalono, że powstanie rada Lubuskiego Centrum Winiarstwa. – Będzie to podmiot – partner do rozmowy, który będzie reprezentował lubuskich winiarzy – wyjaśniła marszałek. W skład rady LCW będą wchodzić także przedstawiciele Stowarzyszeń Winiarskich z woj. lubuskiego.
PWSZ w Sulechowie chce współpracować
Dotychczasową współpracę z winiarzami podsumował także rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek. Odniósł się on do sugestii winiarzy związanymi z zarządzaniem działkami w przyszłości. – Uczelnia nie może naruszyć stanu prawnego przez co najmniej 10 lat. Wypracowaliśmy aneks do umowy, który zaakceptowały strony – wyjaśnił. Podkreślał także, że liczy na współpracę winiarzy w kontekście kształcenia na kierunku winiarstwo.
Lubuskie winiarstwem stoi
Podczas spotkania zaprezentowane zostały efekty dotychczasowych działań mających na celu wypromowanie Lubuskiego, jako regionu winiarskiego. – Działania promocyjne odbiły się szerokim echem w kraju i zagranicą. Bardzo wypromowaliśmy Lubuski Szlak Wina i Miodu – podkreślała Joanna Malon – Dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki UMWL. - Musimy to kontynuować. Mamy potencjał. Dlatego prosimy Państwa o współpracę. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Chcemy zaprezentować tutaj potencjał regionu, także Państwa winnice – wyjaśniła.
W spotkaniu udział wzięła także radna sejmiku Małgorzata Gośniowska-Kola.

Powitanie wakacji u dzieci w Zaborze –sportowo i wesoło!
4 lipca marszałek Elżbieta Anna Polak odwiedziła młodych pacjentów Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Podobnie jak w latach ubiegłych z okazji powitania wakacji, ekipa marszałka przygotowała atrakcje sportowe, zabawy na świeżym powietrzu, wesołe występy Dr Clowna oraz drobne prezenty. Marszałek zapoznała się także ze stanem prac związanych z renowacją pałacu, w którym mieści się jednostka.
Dla ponad 80 podopiecznych szpitala w Zaborze wakacje oznaczają odpoczynek od codziennej nauki w szkolnych ławkach, ale nie od leczenia i zajęć terapeutycznych. Wielu z nich wakacyjne tygodnie spędzi w Zaborze. Aby umilić ten letni czas i wesoło powitać wakacje, marszałek Elżbieta Anna Polak zainicjowała imprezę pod chmurką dla pacjentów szpitala w Zaborze. Pracownicy Departamentu Ochrony Zdrowia wraz z trenerami piłkarskimi przygotowali pokazy gry w piłkę nożną i tenisa stołowego. Młodzi pacjenci mogli też spróbować swoich sił na boisku w zmaganiach piłkarskich, pochwalić umiejętnościami i aktywnością fizyczną przy stole pingpongowym. Dla młodszych dzieci były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje oraz program artystyczny przygotowany przez wolontariuszy Fundacji Dr Clown. Każde dziecko otrzymało paczkę z drobnymi prezentami. Prezentem dla ośrodka były piłki.
Specyfika CLDiM w Zaborze
Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze jest szpitalem psychiatrycznym realizującym świadczenia medyczne z zakresu zaburzeń zdrowia psychicznego.
Dzieci przebywające w placówce są objęte nauczaniem w funkcjonującym przy Centrum Zespole Szkół Specjalnych. Do dyspozycji młodych pacjentów jest nowoczesny sprzęt fizjoterapeutyczny oraz obiekty sportowe: boisko ze sztuczną nawierzchnią, sala gimnastyczna, basen odkryty. Obecnie szpital zajmuje wiodącą pozycję w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w województwie lubuskim. Jednoprofilowość szpitala daje mu przewagę nad innymi konkurencyjnymi jednostkami. Długoletnie doświadczenie, wysokie kwalifikacje kadry medycznej utrwalają znaczącą pozycję szpitala na rynku lokalnym i ogólnokrajowym.
Informację przygotowała: Mirosława Dulat, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL.

ZaParkuj w Lubuskiem na Woodstocku
To już za dwa tygodnie! W dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą, po raz 22. odbędzie się najpiękniejszy festiwal świata w najpiękniejszym regionie świata - Przystanek Woodstock. - Jesteśmy dumni, że już 22 festiwal będzie właśnie w naszym regionie lubuskim. Jesteśmy wiernymi fanami. 22 rok Jurek Owsiak jest w moim sercu zaraz po moim mężu – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jesteśmy na pięknej ziemi lubuskiej. Z tamtego miejsca robicie krok i możecie zobaczy piękne miejsca, piękny region lubuski. Dziękujemy za wsparcie i gościnę – mówił Jurek Owsiak.
Lubuskie po raz kolejny zaprasza do swojej strefy na Przystanku Woodstock. Oto czym kusić będziemy w tym roku. ¬ - W tym roku bawić się będziemy pod hasłem „ZaParkuj w Lubuskiem" - u nas jest najpiękniej – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.
Odpocznij pod lubuskim drzewem
Szukasz ciszy i spokoju na festiwalowym polu? Chcesz odpocząć od upału w cieniu drzew? Zaparkuj w lubuskiej strefie na Przystanku Woodstocku. Ten nasz kawałek ziemi zamienimy w enklawę zieleni. Bo przecież połowę powierzchni regionu zajmują lasy! Mamy najpiękniejsze zielone zakątki w Polsce, więc na leśnym odpoczynku znamy się jak nikt inny. - Wyrosną lasy na naszej lubuskiej łące. Będą przepiękne drzewa. Będziemy zapraszać do odwiedzenia naszych parków krajobrazowych. Chcemy żebyście poczuli się jak w prawdziwym naturalnym lesie – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Wszyscy jesteśmy równi
W tym roku promować będziemy wolność i równość. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Lubuskie to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce. Odwiedzając naszą strefę pokażesz, że te wartości nie są Ci obce. Zachęcamy - podpisz Deklarację Równości. Zostaw nam swoją pozytywną myśl! Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła Jurka Owsiaka do wspólnego podpisania Deklaracji Równości w lubuskiej strefie.
Naturalnie ekstremalnie!
Jesteś odważny, sprytny, silny? Lubisz dobrą zabawę z odrobiną adrenaliny?! Odwiedź strefę Lubuską na Przystanku Woodstock. Pokonaj ekstremalny tor przeszkód i zostań bohaterem! Poczuj się jak Tarzan – park linowy czeka!
A ponadto: Gry, tablety, internety, warsztaty plastyczne, kartki pocztowe….
CZEKAMY NA CIEBIE!
Owsiak: to będzie najpiękniejszy festiwal… i najbezpieczniejszy
Do przyjazdu do Kostrzyna nad Odrą zaprasza głównodowodzący festiwalu Jurek Owsiak. -To wielkie rack'n rollowe święto. Tam się nie idzie wcześnie spać, tam się słucha muzyki z trzech scen. Co roku przygotowujemy się bardzo starannie do tego święta muzyki. Nowością będzie podwyższona kategoria bezpieczeństwa festiwalu. Ale jesteśmy gotowi! Spełniamy wszystkie standardy bezpieczeństwa – wyjaśnił . - To naprawdę bezpieczna rodzinna impreza. To miejsce stworzyło logikę działania, której trudno się podjąć, gdy się tego nie robi konsekwentnie. Ważna jest też współpraca z publicznością. To są standardy pracy, których nie ma na świecie – dodał. Owsiak podkreślał, że festiwal organizowany jest tylko dzięki sponsorom i że nie otrzymuje żadnych dotacji od instytucji państwowych. Pomaga nam tylko urząd marszałkowski i wspomaga nas finansowo. Żadnych innych dotacji nie mamy. Bardzo dziękujemy za to wsparcie i za to, że jesteście z nami. Tego festiwalu nie będzie broniła armia polska, aby obronić nas od terrorystów. Tak się buduje wielki imprezy które zdobywają międzynarodową renomę – przekonywał.
Owsiak apelował także o wzajemny szacunek oraz bezpieczną zabawę. - Jeżeli masz odwagę przyjechać, jeżeli kochasz Przystanek i ta atmosfera ci odpowiada, to przyjedź i pilnuj tego Przystanku! Będziemy dbali o wasze dzieci szanowni dorośli. Będziemy prosili żeby dzwonili do domu, chcemy zrobić wszystko żeby ludzie czuli się bezpiecznie – zakończył.





Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?