poniedziałek, 4 lipca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.125.2016 Zielona Góra, 04.07.2016 r.

Newsletter nr 125

Lubuskie winiarstwem silne
Przyszłość Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz winnicy samorządowej to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z lubuskimi winiarzami. - Stworzyliśmy pewną markę w regionie. Udało się to poprzez konsekwentną kampanię, którą urząd realizuje. Promujemy szlak wina i miodu oraz wielowiekowe tradycje. Chcemy, aby w LCW powstało centrum promocji. Chcemy, aby wszyscy winiarze mieli do niego równy dostęp. Nie chcemy nikogo wyróżniać. Tutaj potrzebna jest współpraca i partnerstwo – podkreślała marszałek.
Centrum Winiarstwa Otwarte dla winiarzy
Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśniła, że były różne koncepcje prowadzenia Centrum. Miało nim zarządzać muzeum w Ochli, następnie samorząd chciał przekazać je w zarządzanie winiarzom. Jednak nie spotkało się to z zainteresowaniem. Więc obiekt ten będzie jednostką urzędu marszałkowskiego. - Początki bywają trudne, ale żeby rozkręcić jakąś działalność, trzeba próbować różnych możliwości, szczególnie, że partnerów jest tak wielu. Potrzebna jest współpraca w partnerstwie. Urząd marszałkowski to partnerstwo gwarantuje. Z naszej strony działania do których się zobowiązaliśmy w ramach umowy partnerskiej są realizowane – wyjaśniła. Kluczowym partnerem w budowie największej w Polsce winnicy jest PWSZ w Sulechowie, która jest właścicielem ziemi przejętej od ANR. W akcie notarialnym wyznaczono zadania do wykonania z ciągu 10 lat. - Budujemy przyjazne relacje z PWSZ. Bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy regionu z winiarzami – zakończyła. W efekcie rozmów ustalono, że powstanie rada Lubuskiego Centrum Winiarstwa. – Będzie to podmiot – partner do rozmowy, który będzie reprezentował 13 winiarzy posiadających parcele na samorządowej winnicy – wyjaśniła marszałek.
PWSZ w Sulechowie chce współpracować
Dotychczasową współpracę z winiarzami podsumował także rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek. Odniósł się on do sugestii winiarzy związanymi z zarządzaniem działkami w przyszłości. – Uczelnia nie może naruszyć stanu prawnego przez co najmniej 10 lat. Wypracowaliśmy aneks do umowy, który zaakceptowały strony – wyjaśnił. Podkreślał także, że liczy na współpracę winiarzy w kontekście kształcenia na kierunku winiarstwo.
Lubuskie winiarstwem stoi
Podczas spotkania zaprezentowane zostały efekty dotychczasowych działań mających na celu wypromowanie Lubuskiego, jako regionu winiarskiego. – Działania promocyjne odbiły się szerokim echem w kraju i zagranicą. Bardzo wypromowaliśmy szlak wina i miodu – podkreślała Joanna Malon – Dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki UMWL. - Musimy to kontynuować. Mamy potencjał. Dlatego prosimy Państwa o współpracę. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Chcemy zaprezentować tutaj potencjał regionu, także Państwa winnice – wyjaśniła.
W spotkaniu udział wzięła także radna sejmiku Małgorzata Gośniowska-Kola

Powitanie wakacji u dzieci w Zaborze – sportowo i wesoło!
4 lipca marszałek Elżbieta Anna Polak odwiedziła młodych pacjentów Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Podobnie jak w latach ubiegłych z okazji powitania wakacji, ekipa marszałka przygotowała atrakcje sportowe, zabawy na świeżym powietrzu, wesołe występy Dr Clowna oraz drobne prezenty. Marszałek zapoznała się także ze stanem prac związanych z renowacją pałacu, w którym mieści się jednostka.
Dla ponad 80 podopiecznych szpitala w Zaborze wakacje oznaczają odpoczynek od codziennej nauki w szkolnych ławkach, ale nie od leczenia i zajęć terapeutycznych. Wielu z nich wakacyjne tygodnie spędzi w Zaborze. Aby umilić ten letni czas i wesoło powitać wakacje, marszałek Elżbieta Anna Polak zainicjowała imprezę pod chmurką dla pacjentów szpitala w Zaborze. Pracownicy Departamentu Ochrony Zdrowia wraz z trenerami piłkarskimi przygotowali pokazy gry w piłkę nożną i tenisa stołowego. Młodzi pacjenci mogli też spróbować swoich sił na boisku w zmaganiach piłkarskich, pochwalić umiejętnościami i aktywnością fizyczną przy stole pingpongowym. Dla młodszych dzieci były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje oraz program artystyczny przygotowany przez wolontariuszy Fundacji Dr Clown. Każde dziecko otrzymało paczkę z drobnymi prezentami. Prezentem dla ośrodka były piłki.
Specyfika CLDiM w Zaborze
Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze jest szpitalem psychiatrycznym realizującym świadczenia medyczne z zakresu zaburzeń zdrowia psychicznego.
Dzieci przebywające w placówce są objęte nauczaniem w funkcjonującym przy Centrum Zespole Szkół Specjalnych. Do dyspozycji młodych pacjentów jest nowoczesny sprzęt fizjoterapeutyczny oraz obiekty sportowe: boisko ze sztuczną nawierzchnią, sala gimnastyczna, basen odkryty. Obecnie szpital zajmuje wiodącą pozycję w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w województwie lubuskim. Jednoprofilowość szpitala daje mu przewagę nad innymi konkurencyjnymi jednostkami. Długoletnie doświadczenie, wysokie kwalifikacje kadry medycznej utrwalają znaczącą pozycję szpitala na rynku lokalnym i ogólnokrajowym.
Informację przygotowała: Mirosława Dulat, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL.

ZaParkuj w Lubuskiem na Woodstocku
To już za dwa tygodnie! W dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą, po raz 22. odbędzie się najpiękniejszy festiwal świata w najpiękniejszym regionie świata - Przystanek Woodstock. - Jesteśmy dumni, że już 22 festiwal będzie właśnie w naszym regionie lubuskim. Jesteśmy wiernymi fanami. 22 rok Jurek Owsiak jest w moim sercu zaraz po moim mężu – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jesteśmy na pięknej ziemi lubuskiej. Z tamtego miejsca robicie krok i możecie zobaczy piękne miejsca, piękny region lubuski. Dziękujemy za wsparcie i gościnę – mówił Jurek Owsiak.
Lubuskie po raz kolejny zaprasza do swojej strefy na Przystanku Woodstock. Oto czym kusić będziemy w tym roku. ¬ - W tym roku bawić się będziemy pod hasłem „ZaParkuj w Lubuskiem" - u nas jest najpiękniej – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.
Odpocznij pod lubuskim drzewem
Szukasz ciszy i spokoju na festiwalowym polu? Chcesz odpocząć od upału w cieniu drzew? Zaparkuj w lubuskiej strefie na Przystanku Woodstocku. Ten nasz kawałek ziemi zamienimy w enklawę zieleni. Bo przecież połowę powierzchni regionu zajmują lasy! Mamy najpiękniejsze zielone zakątki w Polsce, więc na leśnym odpoczynku znamy się jak nikt inny. - Wyrosną lasy na naszej lubuskiej łące. Będą przepiękne drzewa. Będziemy zapraszać do odwiedzenia naszych parków krajobrazowych. Chcemy żebyście poczuli się jak w prawdziwym naturalnym lesie – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Wszyscy jesteśmy równi
W tym roku promować będziemy wolność i równość. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Lubuskie to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce. Odwiedzając naszą strefę pokażesz, że te wartości nie są Ci obce. Zachęcamy - podpisz Deklarację Równości. Zostaw nam swoją pozytywną myśl! Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła Jurka Owsiaka do wspólnego podpisania Deklaracji Równości w lubuskiej strefie.
Naturalnie ekstremalnie!
Jesteś odważny, sprytny, silny? Lubisz dobrą zabawę z odrobiną adrenaliny?! Odwiedź strefę Lubuską na Przystanku Woodstock. Pokonaj ekstremalny tor przeszkód i zostań bohaterem! Poczuj się jak Tarzan – park linowy czeka!
A ponadto: Gry, tablety, internety, warsztaty plastyczne, kartki pocztowe….
CZEKAMY NA CIEBIE!
Owsiak: to będzie najpiękniejszy festiwal… i najbezpieczniejszy
Do przyjazdu do Kostrzyna nad Odrą zaprasza głównodowodzący festiwalu Jurek Owsiak. -To wielkie rack'n rollowe święto. Tam się nie idzie wcześnie spać, tam się słucha muzyki z trzech scen. Co roku przygotowujemy się bardzo starannie do tego święta muzyki. Nowością będzie podwyższona kategoria bezpieczeństwa festiwalu. Ale jesteśmy gotowi! Spełniamy wszystkie standardy bezpieczeństwa – wyjaśnił . - To naprawdę bezpieczna rodzinna impreza. To miejsce stworzyło logikę działania, której trudno się podjąć, gdy się tego nie robi konsekwentnie. Ważna jest też współpraca z publicznością. To są standardy pracy, których nie ma na świecie – dodał. Owsiak podkreślał, że festiwal organizowany jest tylko dzięki sponsorom i że nie otrzymuje żadnych dotacji od instytucji państwowych. Pomaga nam tylko urząd marszałkowski i wspomaga nas finansowo. Żadnych innych dotacji nie mamy. Bardzo dziękujemy za to wsparcie i za to, że jesteście z nami. Tego festiwalu nie będzie broniła armia polska, aby obronić nas od terrorystów. Tak się buduje wielki imprezy które zdobywają międzynarodową renomę – przekonywał.
Owsiak apelował także o wzajemny szacunek oraz bezpieczną zabawę. - Jeżeli masz odwagę przyjechać, jeżeli kochasz Przystanek i ta atmosfera ci odpowiada, to przyjedź i pilnuj tego Przystanku! Będziemy dbali o wasze dzieci szanowni dorośli. Będziemy prosili żeby dzwonili do domu, chcemy zrobić wszystko żeby ludzie czuli się bezpiecznie – zakończył.


Lubuska drużyna druga w Jarosławcu
Reprezentacja lubuskiego urzędu marszałkowskiego zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej w XXI Ogólnopolskim Biegu Samorządowym o Bursztyn Jarosławca. Lubuszanie już po raz drugi stanęli na podium w tej imprezie. W ubiegłym roku również zajęli drugie miejsce. Całej drużynie GRATULUJEMY!
Bieg, który organizowany jest na dystansie 2.000 metrów, niezbyt wymagającą trasą prowadzącą uliczkami Jarosławca był też doskonałą okazją do propagowania biegania, rekreacji a przede wszystkim dobrej zabawy.
Urzędnicza drużyna po raz kolejny udowodniła, że Lubuskie sportem stoi.
Region lubuski w Jarosławcu reprezentowali:
- Justyna Smarzewska (3. miejsce w klasyfikacji kobiet)
- Rajmund Binek
- Bartosz Oczkowski (4. miejsce w klasyfikacji ogólnej)
- Marcin Brandyk
- Anna Herzog
- Barbara Waligóra
- Karolina Szygiel


Lubuscy przedstawiciele na Święcie Brandenburgii
Ponad 3 tys. zaproszonych gości, przedstawicieli polityki i biznesu, uczestniczyło w Święcie Brandenburgii, które odbyło się wczoraj (29.06) w Poczdamie. Na zaproszenie władz niemieckich w wydarzeniu wziął udział członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak. Obchody były okazją do spotkania i przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami Brandenburgii oraz przedsiębiorcami z drugiej strony Odry.
Święto Brandenburgii - nazywane także Letnim Wieczorem - to z jednej strony szansa na bilateralne rozmowy z władzami Brandenburgii, a z drugiej okazja do spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami reprezentującymi sektor małych i średnich firm. Gospodarcze rozmowy były zresztą kontynuowane również dzisiaj, bo po wizycie na Letnim Wieczorze, Tadeusz Jędrzejczak udał się do Berlina, gdzie czekał na niego Jacek Robak, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w polskiej ambasadzie w Berlinie. Rocznie wydział obsługuje ok. 1700 zapytań dotyczących m.in. eksportu i importu towarów między Polską a Niemcami.
W trakcie rozmów poruszono tematy niemieckich imprez promocyjnych, których współorganizatorem jest polska ambasada. Do udziału w tych wydarzeniach zaproszono przedstawicieli samorządu województwa lubuskiego i przedsiębiorców z naszego regionu. Podczas spotkania pojawiły się również kwestie obsługi inwestorów, możliwości współpracy i intensyfikacji promocji na terenie województwa lubuskiego, a także sprawa targów przemysłowych w Hanoverze, które są zaplanowane na kwiecień 2017 r. Dodajmy, że Polska jest krajem partnerskim tego wydarzenia.


Gala wojewódzkiego etapu konkurs LADY D
Silne, niezwykłe, aktywne! Działają na rzecz kultury, sztuki i sportu. Wspierają osoby niepełnosprawne i angażują się w wiele przedsięwzięć społecznie użytecznych. 1 lipca br. poznaliśmy laureatki konkursu LADY D. im. Krystyny Bochenek. - Lubuskie Lady D to kobiety, które mają niezwykły apetyt na życie. Jesteście bardzo dzielne, pracowite i wiem, że zarażacie swoją aktywnością i że w swoim środowisko jesteście bardzo często niedoścignionym wzorem do naśladowania - mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.
Organizatorem konkursu było Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Krystyny Sibińskiej we współpracy z Oddziałem Lubuskim PFRON, fundacją POZYTYWKA oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze. ROPS wsparł finansowo organizację konkursu przekazując środki fundacji POZYTYWKA.
Honorowy patronat nad konkursem na etapie wojewódzkim w województwie lubuskim objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Celem konkursu jest uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet, zamieszkałych na stałe na terenie województwa lubuskiego, wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw. - Kobiety są bardzo mocne, dzielne, wielozadaniowe, a wśród kobiet niepełnosprawnych mamy wiele takich perełek, które mimo niepełnosprawności pracują, tworzą, działają społecznie, uprawiają sporty, rozwijają się. I jak popatrzy na to, co robią kobiety niepełnosprawne dla innych, to aż chce się powiedzieć, dlaczego my czasami nie mamy tyle siły i energii - mówiła podczas gai poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska - organizatorka konkursu.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:
1) „Dobry Start" - kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26 działających w różnych obszarach życia społecznego;
LAUREATKA:
KINGA JANKOWSKA mimo swojej niepełnosprawności uczęszczała do szkoły publicznej. Przez cały okres szkolny brała udział w konkursach recytatorskich, organizowała wieczory poetyckie, czytała poezję i prozę dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz seniorom. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniania w konkursach recytatorskich na szczeblu powiatowym.
2) „Kultura i Sztuka" - kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki;
LAUREATKA:
EWELINA MIERZWA - Mieszkanka Gorzowa od 2014 r. Pomimo głębokiej niepełnosprawności, pracuje w biurze Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jest malarką. Prezentuje swoje prace na wystawach, happeningach czy plenerach organizowanych w Gorzowie Wielkopolskim.
3) „Sport" - kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od 16 lat działających w obszarze sportu;
LAUREATKA:
ALICJA BUKAŃSKA - Zawodniczka Gorzowskiego „STARTu" gdzie trenuje Łucznictwo. Absolwentka Politechniki Szczecińskiej. Ukończyła również Studia Pedagogiczne i Studia Plastyczne przy oddziale doskonalenia nauczycieli w Legnicy. Wieloletnia nauczycielka. Była Pełnomocnikiem Wojewody ds. Sportu Osób Niepełnosprawnych. Medalistka Mistrzostw Świata i Europy. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko medalu z Igrzysk Paraolimpijskich. Odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe. W 2012r. wybrana została „Łuczniczką 85-lecia" Polskiego Związku Łuczniczego.
4) „Życie Społeczne" - kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych;
LAUREATKA:
KATARZYNA RADKIEWICZ - Gorzowianka wieloletnia dziennikarka, pasjonatka fotografii. Brała udział w wielu festiwalach, przeglądach i projektach m.in. VII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema – „Pociągiem do bajek", „Uwaga Miasto" – projekt fotograficzny Gorzów Wielkopolski, „… po trzy…" autorska wystawa tryptyków fotograficznych WiMBP Gorzów Wielkopolski, autorska wystawa fotograficzna „Kobieta nie anioł. Anioł nie kobieta".
5) „Życie Zawodowe" - kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych.
LAUREATKA:
BARBARA KLEBANIUK - Pracownik administracyjny oraz samorządowy. Od wielu lat pracuje społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jest instruktorem w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, zajmującej się osobami po urazach rdzenia kręgowego i w wypadkach komunikacyjnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Odznaczona Brązowym medalem za Długoletnią Służbę od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Swoją postawą ukazuje iż niepełnosprawność nie musi być barierą.
Specjalne wyróżnienia od kapituły otrzymały:
- KAMILA KUBAS - Parakajakarka Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „START" w Zielonej Górze. Początkowo startowała w zawodach lekkiej atletyki w konkurencjach rzutowych, później wróciła do sportu który uprawiała przed wypadkiem, jednak w formie bezpiecznej dla osób niepełnosprawnych. Po kilku miesiącach od wznowienia treningów na wodzie została powołana do kadry narodowej. Zdobyła klasyfikację paraolimpijską i w tym roku będzie reprezentowała nasz kraj na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Multimedalistka mistrzostw Polski, uczestniczka Mistrzostw Świata, oraz Mistrzostw Europy.
- LILIANNA KUREK - Pracownik Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, Organizatorka marszów nadziej i życia, od 17 lat piastuje stanowisko przewodniczącej stowarzyszenia Amazonek w Żaganiu. W ramach jednego z organizowanych projektów panie pojechały na turnus rehabilitacyjno-aktywizujący do Niechorza, którego późniejszym etapem były szkolenia dla pań z zakresu m.in. florystyki, informatyki, czy kursy prawa jazdy. Tytuł „Żaganina Roku 2003r. odznaczona Kryształowym Łukiem, zasiadała w Lubuskiej Loży Liderów.
Laureatki konkursu wybierane są przez kapitułę, w skład, której wchodzą przedstawiciele organizatorów, administracji rządowej, samorządowej, szkół wyższych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?