czwartek, 14 lipca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.133.2016 Zielona Góra, 14.07.2016 r.


Newsletter nr 133


Konferencja prasowa - Przystanek Woodstock

W piątek (15 lipca) o godz. 12.00 w namiocie prasowym na Przystanku Woodstock odbędzie się konferencja prasowa z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak, ambasadorki Lubuskiego i prezes Fundacji "Opiekun Serca" Joanny Brodzik, komendantki Hufca ZHP w Sulęcinie Kariny Apanowicz oraz burmistrza Łęknicy Piotra Kuliniaka. Tematem konferencji będą atrakcje lubuskiej strefy na Przystanku Woodstock. Po konferencji zaplanowano poczęstunek dla dziennikarzy, a o godz. 13.00 - podpisanie Karty Równości.

Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy.


Przystanek Woodstock – ZaParkuj w Lubuskiem!
Lubuskie i Przystanek Woodstock to duet naturalnie doskonały! Najpiękniejszy Festiwal Świata znów gości w najpiękniejszym i najbardziej zielonym zakątku na Ziemi. W tym roku spotkajmy się na lubuskiej łące w cieniu drzew. - Ten nasz kawałek ziemi zamienimy w enklawę zieleni. Bo przecież połowę powierzchni regionu zajmują lasy! Mamy najpiękniejsze zielone zakątki w Polsce, więc na leśnym odpoczynku znamy się jak nikt inny. Przyjdź i sprawdź! Zaparkuj w Lubuskiem na Woodstocku! – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. Do zobaczenia na Przystanku Woodstock! Czekamy na Was!
Zaparkuj w Lubuskiem!
U nas będziecie mogli posłuchać śpiewu ptaków i poznać nasze parki krajobrazowe. Na terenie naszego województwa jest 7 parków krajobrazowych i 2 parki narodowe. Przekonaj się gdzie się znajdują i co w sobie kryją! Świetne stoiska szykują Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Odwiedzając nasz zielony zakątek przekonacie się, że Lubuskie to najpiękniejsze miejsce na Ziemi idealne do wypoczynku, zarówno do błogiego nic-nie-robienia, jak i aktywnego spędzania czasu.
Lubuskie to RÓWNY region!
Nie od dziś wiadomo, że Lubuskie to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce. Odwiedź naszą strefę i pokaż, że te wartości nie są Ci obce – podpisz Deklarację Równości. Zostaw nam swoją pozytywną myśl!
We wprowadzeniu do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym czytamy:
Równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością każdej demokracji. W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale także stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym. Jeśli chcemy osiągnąć społeczeństwo oparte na równości, istotne jest, żeby władze lokalne i regionalne wzięły pod uwagę zachowanie równowagi płci w swojej polityce, organizacjach i działaniach. A w świecie „dziś i jutra" prawdziwa równość kobiet i mężczyzn stanowi klucz do sukcesu gospodarczego i społecznego – nie tylko na szczeblu europejskim czy krajowym, ale także w naszych regionach, miastach i społecznościach lokalnych.
Lubuskie respektuje Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym. Pokaż, że i Tobie ta idea nie jest obca!
Naturalnie ekstremalnie!
Jesteś odważny, sprytny, silny? Lubisz dobrą zabawę z odrobiną adrenaliny?! Odwiedź strefę Lubuską na Przystanku Woodstock. Pokonaj ekstremalny tor przeszkód i zostań bohaterem! Wystrzel się z katapulty i poczuj moc ekstremalnych wrażeń! Ludzka katapulta w naszej strefie podczas całego Przystanku Woodstock. Podejmujesz wyzwanie?
Zrób to sam…
W lubuskiej strefie działać będzie także łąka wolontariatu. Lubuscy harcerze pokażą jak kreatywnie spędzić czas wolny. Ponadto będziecie mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach „rękodzieła". Będzie można m.in. własnoręcznie zrobić bransoletkę, piny, a także inne przedmioty z wykorzystaniem zasobów lasu. Zapraszamy także do udziału w grze terenowej. Jednym z jej elementów będzie wykonanie swojego zdjęcia z tabliczkami promującymi nasze województwo.
A ponadto: gry, tablety, internety, kartki pocztowe….
Czekamy na Was od czwartku 14 lipca od godz. 12.00!


Rusza Lubuska Akademia Rozwoju

Już 18 lipca, o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego odbędzie się inauguracyjny zjazd Lubuskiej Akademii Rozwoju. Misją Akademii jest dostarczenie najnowszej wiedzy o teorii i praktyce wynikającej z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz płynących z tego tytułu korzyści dla samorządów i przedsiębiorstw.- Chcemy pokazać, że działania firmy i lokalnego samorządu oraz regionu to powiązane ze sobą organizmy gospodarcze. Naszym celem jest bardziej solidarny, zrównoważony rozwój - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przez najbliższy rok eksperci przekażą słuchaczom unikatową wiedzę o realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego w teorii i praktyce oraz o płynących z tego korzyści dla przedsiębiorstw i samorządów. Pokażą, że działania firmy, lokalnego samorządu i regionu to powiązane ze sobą organizmy gospodarcze.

Akademia zostanie podzielona na bloki tematyczne dotyczące szeroko rozumianej polityki regionalnej. Będą one obejmowały takie zagadnienia jak np.: wykorzystanie środków unijnych (w tym palącej kwestii podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego i kwalifikacji pracowników sektora MŚP), ponadto sprawy społeczne, ochrony zdrowia, zagadnienia ochrony środowiska i rolnictwa, infrastruktury transportowej oraz wsparcia przedsiębiorczości, innowacji oraz promocji marek produktowych. Dodatkowo po każdych zajęciach przeprowadzimy ankietę, która pozwoli nam zbadać potrzeby słuchaczy i pozwoli określić tematy, którymi dodatkowo zajmiemy się na kolejnych zajęciach.
O idei i założeniach Akademii mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na antenie TVP Gorzów w ostatnim programie z cyklu Region: – Myślę, że potrzeba jeszcze lepszej komunikacji z naszymi beneficjentami. My realizujemy szkolenia. Jednak w gąszczu przepisów, które są podstawą wdrażania polityki regionalnej, taka instytucja jak Lubuska Akademia rozwoju poprawi tę komunikację.  

Zaplanowaliśmy 11 zjazdów (w tym 9 sesji wykładowych, sesja inauguracyjna, sesja absolutoryjna), jeden zjazd miesięcznie w terminie od 18.07.2016 do 26.05.2017. Zajęcia będą odbywać się w piątki, od godz. 11 w cyklu 3x45 minut.

Każdy słuchacz Lubuskiej Akademii Rozwoju otrzyma indeks, który będzie stanowił potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach a także będzie podstawą zaliczenia końcowego testu i otrzymania certyfikatu ukończenia LAR. Dla słuchaczy z najlepszymi wynikami testu końcowego oraz najlepszą frekwencją przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody.

Zostały jeszcze wolne miejsca, tak że serdecznie zapraszamy do dołączenia do słuchaczy Akademii!
Zapisy na stronie www.akademia.lubuskie.pl lub pocztą elektroniczną na adres: akademia@lubuskie.pl.
Dodatkowych informacji można zasięgnąć pod nr 68 45 65 268 w godz. od 8.00 do 15.00.

Podsumowanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Woj. Lubuskiego

W poniedziałek (18.07), o godz. 11:00, w urzędzie marszałkowskim odbędzie się spotkanie poświęcone nowej edycji Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego wraz z planami zagospodarowania obszaru funkcjonalnego Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. Do tej pory zrealizowano 6 z 11 etapów, zapisanych w dokumencie. Konferencję otworzy marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Prace nad obecną wersją Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego rozpoczęto w 2014 r. Przesłanką do aktualizacji były zmiany legislacyjne dotyczące dokumentów strategicznych poziomu regionalnego, a także przyjęta pod koniec 2012 r. Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego. Zakres opracowania objął 11 etapów, z czego zrealizowano już 6. Celem poniedziałkowego spotkania, w którym udział wezmą lubuscy samorządowcy i radni województwa, jest właśnie przedstawienie podjętych i zrealizowanych dotychczas działań. Pozostało jeszcze 5 części. Najbliższy zakończenia jest etap 7. Dotyczy on wykonania wstępnej wersji projektu Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego i ma się zakończyć 18.08.2016 r.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Dokument ten łączy w sobie wytyczne krajowe z planowaniem miejscowym i ma pomóc w efektywnym zagospodarowaniu terenów w regionie. Stanowi on także podstawę do formułowania kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i ich oceny pod względem realizacji celów regionalnych. Dodajmy jednak, że ani plan zagospodarowania przestrzennego, ani strategia rozwoju nie mają charakteru aktów prawnych powszechnie obowiązujących. Należą do kategorii aktów planowania ogólnego, które wpływają na rozwój przestrzenny i gospodarczy województwa w szerokim zakresie.

Koncepcje zawarte w planie oparto z jednej strony na ocenie stanu zagospodarowania województwa, potencjałów i ograniczeń rozwojowych, a także zobowiązań podjętych w sferze realizacyjnej i planistycznej. Z drugiej strony przy tworzeniu dokumentu uwzględniono m.in. politykę przestrzenną państwa i powiązania transgraniczne, a także możliwości poszerzenia wartości przyrodniczych i dorobku kulturowego regionu.

 

Babimost zapasowy dla Berlina?

W porcie lotniczym w Babimoście doszło dziś do polsko - niemieckiego spotkania. Rozmowy, których gospodarzem była członek zarządu Alicja Makarska, dotyczyły możliwości współpracy lubuskiego lotniska z portami w Berlinie. Mowa m.in. o przekierowaniu części lotów ze stolicy Niemiec do naszego województwa. Z obustronnymi korzyściami takiego rozwiązania zapoznali się Andreas Deckert, szef obszaru zarządzania lotniskiem  Porty Berlińskie i Jens Krause, wicedyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Cottbus. W spotkaniu udział wzięli również Bogdan Nowak, Sekretarz Województwa Lubuskiego, Andrzej Ilków, wicedyrektor Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wojciech Gil, p.o. dyrektora portu lotniczego w Babimoście i Maciej K. Król, prezes spółki Lotnisko Zielona Góra/Babimost.

- Wiemy, że na terenie Brandenburgii działa wiele lotnisk cywilnych, ale większość z nich nie spełnia standardów Lotniska Użytku Publicznego. My możemy się takimi osiągnięciami pochwalić. Podczas dzisiejszej wizyty chcemy pokazać, że stan techniczny lotniska w Babimoście jest na najwyższym poziomie – mówiła Alicja Makarska.

Niemiecka delegacja wskazała, że w Berlinie istnieje zapotrzebowanie na współpracę w zakresie zapasowych lotnisk. – Berlin jest miejscem wielu dużych imprez, podczas których ruch lotniczy znacznie się zwiększa. Dobrym przykładem jest chociażby zeszłoroczny finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że nie mieliśmy możliwości przyjęcia wszystkich chętnych. Rozwiązaniem takiej sytuacji było jedynie przekierowanie części lotów do innych portów, a odległość między Berlinem i Babimostem sprzyjałaby naszej współpracy – tłumaczył Andreas Deckert.

Podczas rozmów poruszono również kwestie współpracy w zakresie wykorzystywania lotniska w Babimoście dla lotów towarowych i nocnych. - Nasze lotnisko nie posiada ograniczeń związanych z poziomem hałasu i kwestiami urbanistycznymi. To kolejne atuty, które świadczą o naszym potencjale – przekonywała Alicja Makarska.

Po rozmowach goście zwiedzili lotnisko w Babimoście, gdzie zobaczyli m.in. halę kontroli przylotów, która przy powierzchni 800 m kw. może pochwalić się potencjalną przepustowością na poziomie 360 tys. pasażerów rocznie. Efektem dzisiejszego spotkania ma być rewizyta lubuskiej delegacji w stolicy Niemiec.

 
Lubuskie Centrum Ortopedii ma strategię rozwoju
Zgromadzenie wspólników Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie sp. z o.o. zaakceptowało Strategię rozwoju spółki do 2020 roku, którą zobowiązana była przygotować prezes Elżbieta Kozak. – Materiały zawierają szczegółową analizę szans i zagrożeń, co pozwoliło na realne zaplanowanie przyszłych inwestycji i działań mających na celu zwiększenie zakresu świadczeń szpitala – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodnicząca Zgromadzenia wspólników. Jednym z priorytetów jest adaptacja tzw. zamku świebodzińskiego na potrzeby spółki.
Lubuskie Centrum Ortopedii im. dra Lecha Wierusza w Świebodzinie sp. z o.o. to jednostka, która powstała w wyniku przekształcenia Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego SP ZOZ w grudniu 2015 roku. Jednostka jest jednym z najdłuższej działających szpitali ortopedycznych w Polsce. Lecznica wyspecjalizowała się w leczeniu narządów ruchu, zapewnia kompleksowe usługi, także w zakresie rehabilitacji. W LCO lekarze wykonują skomplikowane operacje kręgosłupa, replantacje stawów biodrowych i kolanowych – przy użyciu wysokospecjalistycznego sprzętu.
Jednostka od kilku lat stale zwiększa kontakt z NFZ (na koniec grudnia 2015 r. kontakt sięgnął prawie 20 mln zł). Obecna prezes LCO znacząco poprawiła sytuację finansową szpitala – jednostka przestała się zadłużać, a wynik finansowy jest dodatni. Do tej pory placówka – pomimo wysokiego kontaktu – miała niewykorzystany potencjał. Dopiero przekształcenie w spółkę pozwoliło jednostce ubiegać się o realizację dodatkowych świadczeń.
Rozwój do 2020
Strategia rozwoju LCO zakłada nie tylko likwidację barier „niemedycznych", ale przede wszystkim poważne inwestycje w infrastrukturę zdrowotną. Jednym z priorytetów ma być wymiana sprzętu i doposażenie w nowe urządzenia. W planie są m.in. zakup rezonansu magnetycznego oraz doposażenie kolejnego bloku operacyjnego. Jednak zdecydowanie najbardziej poważnym przedsięwzięciem będzie adaptacja tzw. „zamku świebodzińskiego". Zamek przylega bezpośrednio do ścian szpitala. Gmach ten popadł w ruinę, bo od ponad 35 lat nie był użytkowany. Zaadaptowanie jego wnętrz nie tylko pozwoli na wydobycie dawnego blasku tej nieruchomości, ale przede wszystkim pozwoli na zwiększenie liczby łóżek w placówce i rozwinięcie działalności medycznej. Prace wymagają nadzoru konserwatora zabytków. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja dotycząca adaptacji zamku.
Koszty wszystkich inwestycji zawartych w Strategii zostały oszacowane na ponad 32 mln zł, z czego aż w 30 proc. pochodzić mają ze środków własnych LCO.

Szpital w Zielonej Górze: zatwierdzone sprawozdanie za… 11 dni!
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego sp. z o.o. w Zielonej Górze zatwierdziło sprawozdanie finansowe Szpitala w formie SP ZOZ za okres od 1 do 11 stycznia 2016 roku. Dlaczego dokument dotyczy jedynie jedenastu dni? Bo 12 stycznia br. zielonogórska lecznica została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przekształcenie Szpitala w spółkę kapitałową na mocy ustawy o działalności leczniczej wiąże się z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych samodzielnego publicznego zakładu na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej tj. 11 stycznia 2016 roku. Mając na uwadze, iż bilans zamknięcia Szpitala w formie SPZOZ-u jest bilansem otwarcia nowopowstałej spółki, należy podkreślić, że jednostka działalność w nowej formie rozpoczęła bez ujemnych kapitałów własnych.
Biegły rewident ocenił pozytywnie
Finansom szpitala przyjrzał się także biegły rewident. W szczególności sprawdzony został nadzór nad zgodnością działań jednostki z przepisami prawa w zakresie gospodarki finansowej. Opinia wydana przez rewidenta potwierdziła, że sprawozdanie zostało przygotowane zgodnie z polityką rachunkowości, a księgi rachunkowe szpitala, w badanym okresie, były prowadzone prawidłowo.

Lubuskie pomysły docenione – dostaniemy prawie 5 mln euro!
Poznaliśmy listę polsko-niemieckich projektów, które otrzymają dofinansowanie z Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020. Wśród propozycji, zaakceptowanych w ostatnich dniach przez Komitet Monitorujący, znalazły się 4 z województwa lubuskiego. Łączna wartość tych inicjatyw, które dotyczą m.in turystycznego zagospodarowania pogranicza oraz szkolnictwa, wynosi blisko 5 mln euro.
„Park Mużakowski – ochrona, rozwój i promocja europejskiego dziedzictwa kultury". To jedna z propozycja, która zdobyła uznanie członków Komitetu Monitorującego. Projekt jest wart 1,2 mln euro i ma na celu odtworzenie historycznych obiektów na terenie „Perły Łużyc". Dzięki zdobytym pieniądzom remontu doczeka się wiadukt z XIX w., a także odbudowany zostanie Dom Zdrojowy. Oprócz tego powstanie specjalne centrum dla gości i zwiększy się oferta turystyczna. W projekcie realizowanym przez Narodowy Instytut dziedzictwa i Fundację „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau" zadbano również o aspekty naukowe. Eksperci z Polski i Niemiec zajmą się badaniem wpływu parku na inne tego typu obiekty w Europie.
Pozytywne opinie zdobył również projekt dotyczący drugiej łęknickiej atrakcji wpisanej na listę UNESCO. Na 430 tys. euro może liczyć działanie „Zachowanie i promowanie walorów geologicznych Łuku Mużakowa i moreny polodowcowej Zielonego Lasu oraz zaktywizowanie współpracy miast Żary i Weißwasser". W ramach inwestycji powstaną 3 nowe punkty informacji turystycznej, a także przystanki dla odwiedzjących przy drogach wjazdowych do Żar, Weißwasser i przy Zielonym Lesie. Wykonane zostanie oznakowanie szlaków turystycznych. Istotnym elementem mają być również konferencje popularyzujące wiedzę na temat budowy geologicznej moreny polodowcowej i Geoparku Łuk Mużakowa. O wykonanie wszystkich założonych celów zadbają pomysłodawcy projektu, czyli miasta Żary i Weißwasser.
Na dodatkowe środki mogą liczyć tereny wzdłuż Nysy Łużyckiej. Dzięki projektowi „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV" za blisko 2,7 mln euro powstanie m.in. sieć ścieżek rowerowych biegnących przy rzece i trakty piesze. Dla miłośników aktywnego spędzana wolnego czasu stworzone zostaną miejsca odpoczynku i obiekty rekreacyjno - turystyczne. Namacalnym efektem projektu będzie też platforma informacji turystycznej pod nazwą „Przygoda z Nysą". W tym przypadku za efektywną realizację odpowiada prawie 10 podmiotów: gminy Zgorzelec, Pieńsk i Łęknica, Landkreis Görlitz, powiat żarski, Nadleśnictwo Lipinki, Gemeinde Krauschwitz, Kulturinsel Einsiedel oraz miasto Zgorzelec.
Turystyka choć w wydaniu oświatowym będzie również motywem przewodnim czwartego z zaakceptowanych projektów „Regional/Management. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym". Ponad 550 tys. euro dofinansowania pozwoli na utworzenie 7 Uczniowskich Agencji Turystycznych. Ma to pomóc w przygotowaniu lubuskiej młodzieży na wyzwania związane z rozwojem transgranicznego rynku pracy w dziedzinach menadżer turystyki regionalnej i menadżer kultury. Dzięki realizacji inicjatywy nastąpi wzmocnienie transgranicznej współpracy edukacyjnej między szkołami, instytucjami regionalnymi i lokalnymi.
PROGRAM WSPÓŁPRACY INTERREG POLSKA SAKSONIA 2014-2020
Program realizowany jest po stronie polskiej na terenie podregionu jeleniogórskiego w województwie dolnośląskim oraz powiatu żarskiego w województwie lubuskim, a po stronie niemieckiej na terenie dwóch powiatów Kraju Związkowego Saksonia (Görlitz i Bautzen). Budżet wynosi 70 mln euro i pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Warto dodać, że maksymalna wysokość dofinansowania projektów w tym Programie wynosi 85% całkowitych kosztów.
Celem Programu jest pogłębienie współpracy dla przezwyciężania barier rozwojowych na pograniczu polsko-saksońskim poprzez realizację projektów w ramach czterech osi priorytetowych:
1. Oś Priorytetowa I - Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe (wsparcie z EFRR: 21,7 mln EUR),
2. Oś Priorytetowa II - Mobilność regionalna (wsparcie z EFRR: 13,6 mln EUR),
3. Oś Priorytetowa III - Edukacja transgraniczna (wsparcie z EFRR: 10,14 mln EUR),
4. Oś Priorytetowa IV - Współpraca partnerska i potencjał instytucjonalny (wsparcie z EFRR: 20,36 mln EUR).
W najbliższym czasie ogłoszony zostanie nabór projektów w ramach Funduszu Małych Projektów. O wsparcie w wysokości 20 tys. Euro będą mogły starać się także podmioty z województwa lubuskiego.

13 mln zł na aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
12 lipca br. w Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej projektu pn. „Lepsze jutro". Całkowita wartość projektu to ponad 13,3 mln zł, a wartość dofinansowania 10 mln zł. Umowę podpisali wicemarszałek Romuald Gawlik oraz w imieniu Prezydenta Zielonej Góry, dyrektor Centrum Integracji Społecznej Wacław Hansz. Projekt obejmie swym zasięgiem następujące gminy: Zabór, Świdnica, Sulechów, Czerwieńsk oraz Zielona Góra.
Liderem projektu jest Miasto Zielona Góra / Centrum Integracji Społecznej, a partnerami Zielonogórski Klub Jeździecki oraz gminy: Czerwieńsk, Sulechów i Zabór. Głównym celem projektu jest wsparcie osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z obszaru MOF Zielona Góra w szczególności osoby zakwalifikowanych do III profilu pomocy, a także zwolnione z zakładów karnych, uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, niepełnosprawne oraz bezdomne. - Do tej pory w ramach 4 projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej zrealizowanych w latach 2005-2015 przeszkoliliśmy 506 osób, z których 193 znalazły zatrudnienie. W projekcie „Lepsze jutro", który będzie realizowany do końca października 2018 r. zaplanowano udział 402 osób, w tym 138 kobiet i 264 mężczyzn – mówił dyrektor CIS Wacław Hansz.
Wicemarszałek Romuald Gawlik podkreślał, że gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób tj. wójta, burmistrza, dyrektora PUP oraz wiceprezesa klubu jeździeckiego inicjatywa ta nie byłaby realizowana. – Pomoc powinna być skuteczna i widoczna. Ważne jest wykształcenie w sobie pewnej formy obronności przed zagrożeniami. Liczę, że udział w tym projekcie pomoże wielu osobom, które znajdą zatrudnienie – mówił wicemarszałek..
Projekt udziela wsparcia przez rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie, wsparcie terapeutyczne (kinezyterapia, hipoterapia) – wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami oraz kursy zawodowe (w tym praktyczna nauka zawodu i egzamin zewn.) w zakresie: opiekun dziecka (36 os.), pracownik sklepowy (54 os.), opiekun środowiskowy (54 os.), pracownik gospodarczy (240 os.), specjalista do prac stajennych i hotelowych lub zagospodarowania terenów zielonych (18 os. niepełnosprawnych.).
Uczestnikom przysługuje bon na ciepły posiłek w dniu uczestnictwa w zajęciach, otrzymują także odzież ochronna, wstępne badania lekarskie, szklenie BHP, ubezpieczenie NNW. Otrzymują również comiesięczne wsparcie materialne.
Obecnie prowadzony jest nabór do drugiej edycji projektu, która rozpocznie się 3 października 2016 r.
W uroczystości wzięli udział: Marek Kamiński – Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Edmund Prekurat oraz wicedyrektor PUP Nina Kowalonek, burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, wójt Zaboru Robert Sidoruk, wiceprezes Zielonogórskiego Klubu Jeździeckiego Konrad Jarowicz.
Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Działania 7.4. Aktywne włączenie w ramach podmiotów integracji społecznej, Poddziałania 7.4.2. Aktywne włączenie w ramach podmiotów integracji społecznej realizowane przez ZIT Zielona Góra.


Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa
31 sierpnia 2016 r. mija termin składania wniosków o przyznanie Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz nagród za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski – nagrody honorowe.
Nagrody Kulturalne przyznawane są w formie nagród pieniężnych indywidualnych i zespołowych.
Nagroda pieniężna indywidualna przyznawana jest twórcom, pracownikom i społecznym animatorom kultury. Natomiast nagroda pieniężna zespołowa przyznawana jest zespołom twórczym, zespołom artystycznym, zespołom pracowniczym i grupom społecznych animatorów kultury. Przyznane nagrody potwierdzone są również dyplomem.
Nagrody honorowe przyznawane są osobom fizycznym, prawnym, a także innym podmiotom promującym oraz wspierającym finansowo działalność kulturalną w województwie lubuskim. Nagrody honorowe stanowią statuetka i dyplom uznania.
Zgodnie z uchwałą nr XXXVI/400/13 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 15 kwietnia
2013 r. w sprawie ustanowienia oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, podmiotami uprawnionymi do wnioskowania o przyznanie nagród i nagród honorowych są:
1) Marszałek Województwa Lubuskiego,
2) Komisja Sejmiku Województwa Lubuskiego właściwa do spraw kultury,
3) Wojewoda Lubuski,
4) szkoły wyższe,
5) jednostki samorządu terytorialnego,
6) stowarzyszenia i związki twórcze,
7) stowarzyszenia społeczno – kulturalne,
8) instytucje kultury.
Wniosek o przyznanie nagród, powinien zawierać:
1) dane kandydata,
2) dane dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności albo informacje o dokonaniach uzasadniających przyznania nagrody,
3) uzasadnienie wskazujące na wojewódzki charakter osiągnięć.
Decyzję o przyznaniu nagród i nagród honorowych podejmuje Zarząd Województwa Lubuskiego
w formie uchwały.
Zachęcamy do skorzystania z możliwości wytypowania do nagród osób, zasłużonych
w dziedzinie szeroko rozumianej kultury.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?