czwartek, 21 lipca 2016

55 lat lądowania kosmonauty Jurija Gagarina w porcie lotniczym w Babimoście

Na lotnisku w Babimoście przebywał z krótką wizytą pierwszy kosmonauta świata. Jurij Gagarin wylądował rządowym samolotem lecącym z Okęcia dokładnie 21 lipca 1961 r. Dziś mija 55. rocznica twego wydarzenia. W płycie kołowania na lotnisku została wbudowana tablica upamiętniająca Jego wizytę- podaje serwis portu lotniczego w sieci Facebook.

W dniu 21.07.1961r. na lotnisku w Babimoście z gościnną wizytą przebywał pierwszy kosmonauta świata Jurij Gagarin. Tak opisuje to Gazeta Lubuska:

"Na Gagarina, który przyleciał odrzutowcem typu SB-Lim 2, czekała kompania honorowa i władze. Witano go z honorami. Ludzie go pozdrawiali. Nadano mu nawet tytuł Honorowego Pilota Jednostki Wojskowej 5037. Dziewięć lat później na pamiątkę tego wydarzenia w płytę lotniska wmurowano tablicę."

55 lat temu ten lot zapoczątkował ruch pasażerski w tym porcie. Lecz stały budynek dworca pasażerskiego powstał dopiero w 1977 roku. Wcześniej samoloty pasażerskie korzystały z tymczasowych pomieszczeń w celu obsługi podróżnych. Obsługiwano głównie loty VIP-ów. Połączenie lotnicze znacznie skracało dystans do Warszawy, wówczas podróż kolejowa trwała prawie 10 godzin.

Obecnie szanse na reaktywacje portu lotniczego Babimost wiąże się z budową połączenia kolejowego do tego portu lotniczego. Dzięki połączeniu kolejowemu skutecznie reaktywowano port lotniczy Szczytno- Szymany położony 55 km od Olsztyna. Przez 2 dekady od 1996 roku port lotniczy nie miał połączenia kolejowego i notował bardzo mały ruch pasażerski. Dopiero budowa linii kolejowej do terminalu pasażerskiego trwale ożywiła ten port lotniczy. Olsztyn-Mazury jest szóstym portem lotniczym w Polsce (po Krakowie, Warszawie, Szczecinie-Goleniowie, Lublinie i Gdańsku), który posiada pasażerskie połączenie kolejowe. Obecnie trwają prace nad budową połączenia kolejowego do portu Jesionka koło Rzeszowa.

opr. na podstawie FB portu lotniczego.Pierwszy kosmonauta Jurij Gagarin
wychodzi z samolotu na lotnisku w Babimoście 22 lipca 1961 r.  PowiększJurij Gagarin /salutuje/ w Babimoście.  PowiększPilot w samolocie Lim-2 na lotnisku w Babimoście.  PowiększPiloci na lotnisku w Babimoście. 

fot. Babimojsczyzna.pl


--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
+442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?