czwartek, 23 czerwca 2016

Zbudujmy Park Fontann w Zielonej Górze

Zbudujmy Park Fontann w Zielonej Górze

Zielona Góra jako miasto jest bardzo uboga w fontanny. W mieście znajduje się jedynie kilka bardzo ubogich artystycznie fontann. Są onie nieatrakcyjne wizualnie, będąc technologicznie przestarzałymi. Nie mają żadnych specjalnych efektów ani atrakcyjnego podświetlenia. 

Nowością na rynku fontannowym są fontanny muzyczne. Wiele miast stawia na tego typu rozwiązania chcąc przyciągnąć turystów i apewnić miastu współczesne, nowoczesne atrakcje turystyczne.

We Wrocławiu tamtejsza wielka fontanna muzyczna przy Hali Ludowej jest niekwestionowaną atrakcją turystyczną miasta. W Zielonej Górze mogłaby powstać fontanna muzyczna w mniejszej skali- na przykład przed filharmonią. Fontanna muzyczna mogłaby być wspaniałym uzupełnieniem i nawiązaniem do pobliskiej filharmonii. 

Fontanna mogłaby niemal bezinwestycyjnie powstać w parku przy ul. Sowińskiego- znajduje się tam zbiornik przzeciwpożarowy, w którym możnaby anurzyć fontannę płwyającą. Jest to koszt kilkunastu- kilkudziesięciu tys. PLN, a pozwoli to trwale ozdobić park sezonowo czynną fontanną miejską.

Kolejna fontanna miejska powinna pojawić się z drugiej strony Palmiarnii. Mogłaby być to wielka fontanna muzyczna, z wielkimi strumieniami wody. W zasadzie cały parking koło Palmiarnii możnaby prebudować na ogromną, kosztującą kilkanaście, a może kilkadziesiąt mln PLN- fontannę multimedialną. 

Nowe fontanny mogłyby się pojawić w Parku Tysiąclecia i w Parku Pistowskim. W Parku Poetów, na stawie Glinianki tuż za Kolegium Języków Obcych UZ mogłaby się pojawić fontanna pływająca, działająca także jako aerator i napowietrzająca zgniłozieloną wodę w tym stawie. 

Także na stawie pry Cegielni mogłaby się pojawić niewielka fontanna pływająca, ale w tym stawie zaobserwowano żółwie błotne, wobec cego lepiej nie mieniać warunków panujących w tym akwenie. 

Zielona Góra, miasto tak ubogie w fontanny, mołoby ich mieć znacząco więcej. Jak dotychczas brak jest fontann w zielonogórskich parkach. Jest to wyjątkowe miasto w skali kraju pod tym względem. W przeszłości tak nie było, ale zielonogórskich parkowych fontann w parkach, takich jak Fontanna WIniarki, władze miasta nie chcą odbudować.  

 
fot. Wladimir Vogelov, obraz artysty.--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?