poniedziałek, 6 czerwca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.106.2016 Zielona Góra, 06.06.2016 r.

Newsletter nr 106


Konferencja prasowa
We wtorek, 7 czerwca br. o godz. 11.00 na parkingu przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze (ul. Chrobrego) odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział marszałek Elżbieta Anna Polak, Barbara Król, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Andrzej Marczyński, wicedyrektor ds. medycznych WSPR.
Temat: Nowe ambulanse dla zielonogórskiego pogotowia (zakup ambulansów współfinansowany z budżetu woj. lubuskiego)


Wielkie siatkarskie emocje za nami!
W miniony weekend w Zielonej Górze rozegrane zostały mecze turnieju 2. dywizji WORLD GRAND PRIX 2016. To największa i najważniejsza komercyjna impreza siatkówki żeńskiej na świecie. W finałowym meczu reprezentacja Polski przegrała z drużyną Portoryko 3:2. Poprzednie pojedynki z Kanadą oraz Czechami Polki wygrały. Reprezentacji Polski kibicowała marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz. Pani marszałek wręczyła nagrodę dla "najbardziej imponującej zawodniczki". Została nią reprezentantka Polski Joanna Wołosz (#14).
World Grand Prix to największa impreza siatkówki żeńskiej na świecie. W ubiegłym roku brało w niej udział 28 reprezentacji narodowych, podzielonych na trzy dywizje (najlepsze drużyny grają w pierwszej dywizji). W 2016 r. Polska gości dwa turnieje fazy eliminacyjnej 2. grupy World Grand Prix. Pierwszy z nich rozgrywany jest w Hali MOSiR w Zielonej Górze, a drugi rozegrany zostanie we Włocławku, gdzie zagrają Argentyna, Kenia, Polska, Portoryko. W przypadku awansu do Final Four II Dywizji biało-czerwone zagrają 18 i 19 czerwca w bułgarskim Płowdiw. - Wybór Lubuskiego na miejsce rozegrania tak prestiżowych zawodów uważam za strzał w dziesiątkę! Od wielu lat siatkówka cieszy się dużą popularnością na Ziemi Lubuskiej. Dowodem tego są licznie działające na naszym terenie kluby, które mogą pochwalić się wieloma znakomitymi wychowankami, z byłym reprezentantem Polski Sebastianem Świderskim na czele - przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Marszałek podkreśla także, że w Lubuskiem stawiamy na sport. - Województwo Lubuskie konsekwentnie stawia na promocję zdrowego stylu życia, upowszechnianie sportu oraz rozbudowę infrastruktury niezbędnej do jego uprawiania, a nakłady finansowe na działania popularyzujące kulturę fizyczną są z roku na rok większe. Doskonałym przykładem rozwoju sportu w regionie jest realizowany w latach 2011-2015 program budowy boisk do siatkówki plażowej, w wyniku którego powstało aż 111 takich obiektów. To wszystko pozwala nie tylko szkolić coraz liczniejsze grupy młodych sportowców, ale również organizować wydarzenia sportowe wysokiej rangi, takie jak Turniej World Grand Prix rozgrywany w zielonogórskiej hali CRS - wyjaśnia.


Wolność jest w nas, wolność daje nam siłę tworzenia
4 czerwca 1989 r. poczuliśmy się wreszcie jak u siebie w domu i zaczęliśmy ten dom urządzać po swojemu. Dzisiaj jesteśmy świadkami wielkiego, cywilizacyjnego skoku. To gospodarka, infrastruktura, kultura, ale także kapitał ludzki, bo to ludzie – mieszkańcy naszego województwa – są dla nas najważniejsi. Dzięki temu nasz region jest dzisiaj najbardziej otwarty i tolerancyjny w Polsce, a my, Lubuszanie, możemy z dumą powiedzieć: tutaj jest nasze miejsce na ziemi.
27 lat temu….
Nikt nie wiedział jak będzie, nikt nie wiedział czy to się uda. Nie było żadnej instrukcji działania, a jednak Polakom się udało. Te 27 lat to nasz wspólny sukces. To Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Regulski i Jan Paweł II. Z takimi moralnymi autorytetami musiało się udać.
Jestem dumna z tego, że mam to szczęście należeć do pokolenia transformersów. My, młodzi wówczas ludzie, przed 89 r. narzekaliśmy, że nic się nie dzieje, że jest szaro i marzenia się nie spełniają… A potem wszystko się zmieniło: w Polsce jest kolorowo, urzeczywistniają się nasze plany i jest nadzieja. Polacy pokazali, że chcą; że potrafią nie tylko walczyć o wolność, ale przede wszystkim korzystać z wolności. Zmienił się wizerunek Polski – jesteśmy teraz postrzegani jako naród, który przez Solidarność, swoją pracowitość i dziedzictwo historyczne, poprowadził do wolności również inne narody europejskie.
Dzisiaj jesteśmy tą zieloną wyspą w Unii Europejskiej. Odważnie i bez kompleksów zmieniamy nie tylko polskie miasta, miasteczka i wsie, ale również cały świat.
Co nam dała wolność?
Warto przypomnieć te najważniejsze, kluczowe daty: 1989 - okrągły stół, 1990 - wolne wybory, 1997- konstytucja, 199 8- powstanie 16 województw, później wejście do NATO i Unii Europejskiej. To piękna historia rewolucji społecznej, zmian na lepsze, które widać gołym okiem.
Do najważniejszych z nich zaliczam reformę samorządową, ponieważ to decentralizacja wyzwoliła uśpioną kreatywność Polaków, gospodarność, pracowitość i mądry patriotyzm. Mam porównanie – pracowałam w administracji publicznej od 1980 r., po wolnych wyborach zostałam sekretarzem gminy. To wtedy wyrosły mi skrzydła, miałam wrażenie, że mogę wszystko! Skończyły się wytyczne i instrukcje, sami układaliśmy budżet, pisaliśmy naszą lokalną konstytucję, czyli statut gminy. Szliśmy na „pierwszej linii frontu". Gdy wprowadzałam nowe rozwiązania i nowe pomysły, często byłam sama. Swoją siłę i pewność wyboru decyzji czerpałam od początku z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, bo właśnie tam od początku działali prawdziwi transformersi, rewolucjoniści społeczni, twórcy reformy samorządowej.
Doskonale pamiętam z tamtych lat słowa mojego mentora prezesa fundacji prof. Jerzego Regulskiego: Nie wystarczy mieć cel, trzeba jeszcze wiedzieć jak ten cel osiągnąć. To moje kredo na całe samorządowe życie. Po pierwsze trzeba wiedzieć, co się chce osiągnąć; następnie napisać plan, strategię rozwoju, rozpisać na programy branżowe… i to robić. Nie pisać planów na półkę! Muszą być oparte o rzetelną diagnozę i konsultacje społeczne. Jak mówił prof. Regulski: Państwo powinno zająć się tym czym musi, tym czym nie musi – lepiej zajmie się obywatel. Dokładnie tak rozumiem samorząd. A stało się to możliwe dzięki wolności.
Wolność to odwaga
My, liderzy samorządowi, mamy obowiązek tworzyć warunki do rozwoju gospodarczego i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Obywatel potrafi czerpać z wolności, jeżeli nie ma barier biurokratycznych i jest autentyczna otwartość oraz odwaga na zmiany.
Dzisiaj swoje doświadczenia realizuję w samorządzie wojewódzkim. Działam w zgodzie z moim samorządowym dekalogiem. W regionie lubuskim mamy aktualną strategię rozwoju oraz strategie branżowe, a także programy i plany, które są ich uszczegółowieniem. Odbyliśmy masę konsultacji, prezentacji i spotkań, dzięki czemu wszyscy wiedzą dokąd zmierzamy: Lubuskie to zielona kraina nowoczesnych technologii.
Dzięki wolności tworzymy warunki do rozwoju – postawiliśmy na dostępność transportową i komunikacyjną. Budujemy silny, konkurencyjny, ale również innowacyjny region – zrównoważony nie tylko pod względem terytorialnym, ale również społecznym. Lubuskie ma dobrą sieć dróg krajowych i regionalnych: tu przecinają się autostrada Wolności i S3, a na południu autostrada A4. Jesteśmy liderem we wdrażaniu funduszy europejskich, za II miejsce w Polsce dostaliśmy nagrodę w wysokości 55 mln euro, którą przeznaczyliśmy na nowe, innowacyjne kierunki nauczania na naszych uczelniach, parki naukowo-technologiczne oraz połączenia transgraniczne. Jako pierwszy region w Polsce zakończyliśmy budowę światłowodów likwidując w ten sposób 80 proc. tzw. białych plam, poprawiamy i modernizujemy infrastrukturę społeczną. Oddłużyliśmy najbardziej zadłużony szpital w Polsce w Gorzowie Wlkp. – udało się na to uzyskać największą rządową dotację w wysokości 150 mln zł. Nowe miejsca pracy to zwiększony udział w podatkach w naszym budżecie, a wspófinansowanie programów rozwojowych szkół i budowa bazy edukacyjnej z pewnością przyczyniają się znakomitych wyników lubuskich uczniów.
Po pierwsze: szczęście
Z danych statystycznych wynika, że aż 77 proc mieszkańców Lubuskiego deklaruje zadowolenie ze swojego życia. Z pewnością dlatego w innych badaniach wypadamy jako region najbardziej otwarty i tolerancyjny w Polsce. To także zasługa wolności. Może więc ludzie, którzy są zadowoleni z życia, potrafią najskuteczniej przyczyniać się do poprawy warunków życia swoich wspólnot lokalnych?
Przypominają mi się słowa pierwszego premiera Wolnej Polski, Tadeusza Mazowieckiego: Państwo ma spełniać warunki, żeby ludzie czegoś więcej pragnęli, i pośrednio stwarzać możliwość nadziei na lepsze i głębsze życie, nie takie trywialne jak serwuje popkultura. Coś w tym jest. Wolność daje nam siłę tworzenia, działania, poszukiwania i spełnienia. Gdy zapytałam moich synów, co chcecie z tej wolności, który z priorytetów jest najważniejszy? odpowiedzieli, że chcą być po prostu szczęśliwi.


O współpracy na polsko-niemieckim pograniczu
W dniach 2-3 czerwca br. w Poczdamie z okazji 25-lecia podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz 25-lecia istnienia Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej odbyło się jej jubileuszowe posiedzenie. Podczas obrad podsumowano efekty dotychczasowej współpracy i rozmawiano także o perspektywach na przyszłość. W obradach udział wzięła marszałek Elżbieta Anna Polak, która pełni funkcję Współprzewodniczącej Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej.
O wielkim znaczeniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie mówił w Poczdamie premier Landu Brandenburgia Dietmar Woidke: - Bez tego, co wydarzyło się w Polsce w latach 80-tych nie byłoby upadku muru berlińskiego i przemian w Europie. To, że współżyjemy w zjednoczonej Europie, zawdzięczamy przede wszystkim Polakom. Świętujemy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Wtedy, kiedy był on podpisywany, sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich była zupełnie inna. To, co teraz jest normalne, to co nazywam „cudem normalności", wtedy nie było normą. Ten Traktat został wypełniony życiem na szczeblu rządowym, ale został także wypełniony życiem na szczeblu współpracy międzyludzkiej, kultury, edukacji, w stosunkach prywatnych – podkreślał. - Traktat do dobra podstawa. Jestem Państwu bardzo wdzięczny, że pomogliście stworzyć odpowiednie ramy, aby traktat nie został tylko na papierze, że jest to praktykowana rzeczywistość, że jesteśmy przyjaciółmi w Europie, za to serdecznie dziękuję – dodał.
Członkowie Komisji wyrazili wielkie zadowolenie z osiągniętych w tym czasie rezultatów. Podczas obrad podkreślano szczególny wkład Komisji oraz jej pracy w kształtowanie pełnej zaufania współpracy i przyjaznych stosunków między Polską a Niemcami na przestrzeni ubiegłych 25 lat. W tym kontekście podkreślono konieczność kontynuacji swoich działań także w przyszłości, w celu dalszego wspierania współpracy regionalnej i przygranicznej między Polską a Niemcami. - Ta przyszłość z całą pewnością nie będzie prosta i nie będzie usłana różami, ponieważ cała Europa stoi w obliczu bardzo poważnych wyzwań, a nawet kryzysu. Tylko w atmosferze zrozumienia i współpracy można rozwiązać kwestie, które przed nami stoją. Najważniejsze jest to, żebyśmy potrafili rozmawiać i dochodzić do wspólnych konkluzji –mówił podczas obrad Jakub Skiba – Sekretarz Stanu w MSWiA.
O istocie działań Komisji mówiła także Anna Tulej – Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych w MSWiA. - Chciałabym zapewnić, ze strona polska docenia i będzie nadal doceniać bardzo istotną rolę współpracy regionalnej i transgranicznej oraz codziennych kontaktów, które łączą społeczeństwa dla tworzenia jak najbardziej przyjaznego klimatu, również na najwyższym szczeblu – przekonywała. Zapewniła także o wsparciu w szerzeniu wiedzy o obu krajach oraz tworzenia platform dialogu oraz wszelkich form aktywności w związku z wymianą młodzieży.
Podczas obrad Komisja odniosła się także do kwestii zabezpieczenia energetycznego. Podkreślono ogromne znaczenie współpracy transgranicznej w dziedzinie energetyki w Europie i stwierdzono, że Polska i Niemcy stoją w obliczu podobnych wyzwań w tej dziedzinie. Komisja podkreśla konieczność kontynuacji wymiany doświadczeń, nie tylko w regionach przygranicznych, lecz także w ramach współpracy międzyregionalnej. Komisja rekomenduje rządom oraz samorządom lokalnym wspieranie wspólnych projektów polsko-niemieckich w dziedzinie edukacji i badań naukowych oraz wspieranie współpracy między przedsiębiorstwami w dziedzinie energetyki.
Podsumowania panelu tematycznego „Regionalne strategie energetyczne. Przykłady polsko-niemieckich projektów" dokonała marszałek Elżbieta Anna Polak.
Marszałek nawiązała do ustaleń z poprzedniego posiedzenia komisji, które odbyło się w Cottbus. - Podjęte zostały tam ważne kwestie dla regionu lubuskiego, gdzie z wielką determinacją staramy się uzyskać koncesję i budujemy przyszłość naszej energetyki – bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o kompleks energetyczny Gubin-Brody na bazie węgla brunatnego i myślę, ze jest to temat, który niezwykle łączny nas tutaj na pograniczu. Niekoniecznie wpisujemy się w ukierunkowanie polityki spójności, ale staramy się również sprostać tym wyzwaniom i wprowadzać do bezpieczeństwa energetycznego alternatywne źródła energii – wyjaśniła marszałek.
Ekspertem ze strony województwa lubuskiego w tym zakresie był prof. Marian Miłek, rektor PWSZ w Sulechowie. O bezpieczeństwie energetycznym mówił także przedstawiciel strony niemieckiej Stefan Nitker, dyrektor wydziału spraw międzynarodowych, który nawiązał do wytycznych unijnych i celów narodowych, ale przede wszystkim skoncentrował się na potrzebie wymiany doświadczeń i współpracy w obszarze badań i nauki, powołując się na projekt, który jest realizowany w zakresie polityki klimatycznej na terenie Północnej Westfalii. Współpraca obejmuje przede wszystkim wskazanie nowych możliwości, generujących wartość dodaną, wydajność energetyczną i odnawialne źródła energii. - Nasi eksperci mówili o potrzebie wykorzystania potencjału biomasy, energetycznego potencjału rzek, energii słonecznej, wiatrowej oraz wykorzystania odpadów. W części roboczej przedstawiliśmy przykłady współpracy i dobrych praktyk, ponieważ przede wszystkim naszym celem jest skuteczna wymiana doświadczeń – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podczas obrad zostały wypracowane wspólne konkretne wnioski. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że należy kontynuować dialog na temat energetyki z uwagi na specyfikę regionów przygranicznych oraz Polski i Niemiec, gdzie energetyka w dużej mierze oparta jest na węglu. W ramach wymiany doświadczeń podkreślono również konieczność działań w obszarze badań naukowych i w obszarze edukacji . - Podsumowując mogę jednoznacznie powiedzieć, że rozmowy były prowadzone o energetyce z energią – zakończyła marszałek.
Elżbieta Anna Polak zaprosiła także członków Komisji na święto województwa, które odbędzie się 25 czerwca w Parku Mużakowskim - Region lubuski świętuje; to nie tylko nasze święto, ale także 25- lecie o Traktatu o dobrym sąsiedztwie w szczególnym miejscu, na granicy w Bad Muskau i Łęknicy gdzie nie ma granicy, gdzie wspólnie zarządzamy Parkiem Mużuakowskim. To idealny przykład dobrej współpracy i dobrego sąsiedztwa – wyjaśniła.
Do posiedzenia w Cottubus odniósł się także Thorsten Klute, współprzewodniczący Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej. Poruszył szczególnie kwestię o migracji ukraińskiej w Polsce i Niemczech.
Podczas obrad Współprzewodniczący Komisji Joachim Bleicker szczególnie podziękował kilku osobom, które biorą udział w obradach komisji od początku jej istnienia. Jedną z trzech wyróżnionych osób był Czesław Fiedorowicz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz Prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Joachim Bleicker dziękował za wkład i udział we wszystkich dyskusjach, a także za doświadczenie, które będzie w pracach komisji dalej bardzo potrzebne. - Mamy poczucie dobrze wykonanej pracy przez te 25 lat. Musimy mieć satysfakcję, bo też inni nas dobrze oceniają i naszą działalność szanują. Bardzo za to dziękuję - mówił przewodniczący Fiedorowicz.
Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej utworzona została w 1991 roku przez rządy Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy postanowień „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy". Zadaniem Komisji jest koordynacja i określanie kierunków polsko-niemieckiej współpracy.
Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej ma ułatwiać badanie i rozwiązywanie problemów w obszarze przygranicznym oraz wspierać kontakty między państwowymi i niepaństwowymi podmiotami po obu stronach granicy. Ponadto służy wzmacnianiu współpracy instytucji regionalnych, komunalnych i pozarządowych z Polski i Niemiec, których działalność wykracza poza obszar przygraniczny. Komitetowi współprzewodniczą: ze strony polskiej marszałek Elżbieta Anna Polak, a ze strony niemieckiej Thorsten Klute, Sekretarz Stanu ds. Integracji i Spraw Socjalnych w Ministerstwie Pracy Landu Nadrenia Północna-Westfalia.

Lubuskie promowało się w Nitrze
Na zaproszenie Regionu Nitrzańskiego 4 czerwca br. podczas Festiwalu Smaków, Województwo Lubuskie promowało swoje największe atrakcje turystyczne i zachęcało do przyjazdu na Święto Województwa Lubuskiego.
Festiwalu Smaków Regionu Nitrzańskiego to promocja smaków i miejsc. Podczas imprezy lokalni wytwórcy kusili pysznym jedzeniem i zapraszali do odwiedzania swoich restauracji, agroturystyk, obiektów zabytkowych i na winnice. Festiwal, to promocja ponad 150 niezwykłych potraw przygotowanych na bazie truskawek.
Słowacy podkreślający swoje słowiańskie pochodzenie bardzo interesowali się naszym regionem, opowiadali o tym, że zwiedzali już nasz kraj. Głównym elementem promocji, były Święto Regionu Lubuskiego, które w tym roku odbywa się w pięknym Parku Mużakowskim. Odwiedzający festiwal mogli na naszym stoisku dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o Ziemi Lubuskie, naszym bogactwie, naturalnym, parkach, możliwościach turystyki aktywnej, ale również zrobić sobie wesołe zdjęcie i poczęstować się lubuskim piernikiem tradycyjnym w kształcie liścia i
Udział województwa lubuskiego w Festiwalu Smaków Regionu Nierzańskiego to efekt kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy naszym regionem a Samorządowym Krajem Nitrzańskim zgodnie z podpisaną w ubiegłym roku nową umową o współpracy.

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?