czwartek, 23 czerwca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.118.2016 Zielona Góra, 22.06.2016 r.


Newsletter nr 118


Święto Województwa Lubuskiego – akredytacje
Dziennikarze, którzy zgłosili chęć relacjonowania Święta Województwa Lubuskiego będą mogli odbierać akredytacje osobiście 24 czerwca br. (piątek):
- w godz. 12.30 – 15.30 w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 7 (pokój nr 53).
Program oraz więcej informacji o Dniach Województwa Lubuskiego na stronie:
http://lubuskieinspiruje.pl/pl/home/


Lubuskie Świętuje w Parku Mużakowskim!
To już w ten weekend! 25 czerwca br. zapraszamy na Święto Województwa Lubuskiego. W tym roku świętować będziemy w miejscu absolutnie niezwykłym – w położonym na polsko-niemieckim pograniczu Parku Mużakowskim. Zapewniamy, będzie odlotowo, kolorowo i energetycznie! – Będzie kosmicznie i zielono. Będzie coś dla ciała i coś dla ducha. Będziemy wspólnie świętować 25. rocznicę polsko-niemieckiej współpracy. Zapraszam do wspólnej zabawy! – Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego.
Kosmos na wyciągnięcie ręki
Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: Natura – Nauka - Kosmos. Udowodnimy, że nowoczesne technologie służą dziedzictwu kulturowemu i odwrotnie. Będziemy zachęcać do zwiedzania Parku i jego odkrywania, a także do odkrywania tajemnic nauki. Udowodnimy, że Lubuskie oprócz tego, że jest zielone i piękne, jest też nowoczesne. - Nie dość że geopark jest kosmiczny i widziany z kosmosu, to będą też kosmiczne wydarzenia. Chcemy potwierdzić, że Lubuskie to Zielona Kraina Nowoczesnych Technologii – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Krótko mówiąc, będzie kosmicznie na łonie natury.
Dzięki nowoczesnym technologiom postaramy się także odkryć tajemnice natury. W geoparku Łuk Mużakowa, w jeziorze Afryka, powstałym w dawnym zbiorniku pokopalnianym przeprowadzimy eksperyment. Będzie tam nurkowała łódź podwodna – robot podwodny, który sprawdzi co tam pływa. Na jeziorze wyląduje także dron, który ma umiejętność nurkowania. O dostęp do sieci zadba firma Orange.
Razem kibicujmy polskiej drużynie
Podczas Święta Województwa zadbamy także o kibiców piłki nożnej. W związku z tym, że w tym czasie odbywać się będzie EURO2016 w Parku Mużakowskim będzie można obejrzeć mecz. – Reprezentacja Polski spisuje się znakomicie. Awansowała do 1/8 finałów, to historyczne wydarzenie. 25 czerwca zmierzy się ze Szwajcarią. Wszyscy trzymamy mocno kciuki za naszych chłopaków, a ja zachęcam do wspólnego kibicowania - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Coś dla ducha
Na muzyczną ucztę podczas tegorocznego święta województwa zapraszają jedyny i niepowtarzalny Emir Kusturica oraz muzycy Filharmonii Zielonogórskiej, która w tym roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. Ostatnim akcentem święta będzie niezwykły spektakl multimedialny przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy.
Kulinaria/Potrawa regionalna
Zapraszamy także do spróbowania smaków lubuskich wytwarzanych w naszym regionie i lokalnej Łęknicy, m.in. miody, oleje, wyroby mięsne, ryby. Będzie to doskonała okazja, aby skosztować naturalnych i zdrowych produktów.
ŚWL ze specjalną aplikacją
Specjalna aplikacja na Święto Województwa Lubuskiego to m.in. mapa, dzięki której bez problemów dotrzecie do wszystkich najważniejszych wydarzeń w Parku Mużakowskim. Zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej!
Z aplikacją przygotowaną przez Wydział Strategii Marki urzędu marszałkowskiego nie będziecie mieli z tym problemów. Wystarczy tylko w prosty sposób ściągnąć aplikacją na swój telefon wpisując jej nazwę – Lubuskie Inspiruje. Bezpłatna „apka" jest dostępna w trzech internetowych sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store. A więc mogą ją uruchomić posiadacze telefonów z każdym systemem operacyjnym: Android, iOS oraz Windows Phone. Aktywne linki do sklepów są także na stronie lubuskie.pl oraz lubuskieinspiruje.pl.
Uwaga. Ze względu na to, że Święto Województwa Lubuskiego będzie odbywało się po obu stronach granicy, warto aplikację ściągnąć wcześniej. Po uruchomieniu na miejscu, mapa załaduje się automatycznie.
Ważna informacja jest taka, że aplikacja będzie aktywna także po Święcie Województwa Lubuskiego. Będą mogli z niej korzystać wszyscy odwiedzający Park Mużakowski, polską część Geoparku Łuk Mużakowa oraz sporą część Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa – jedne z największych atrakcji turystycznych województwa lubuskiego.
Szczegóły na www.lubuskieinspiruje.pl

Konferencja prasowa podsumowująca przygotowania do 22. Przystanku Woodstock

Już 30 lipca (czwartek) o godz. 12:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze (ul. Podgórna 7) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Festiwalu Przystanek Woodstock. Konferencję poprowadzi Jerzy Owsiak. Wezmą w niej udział: Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego, Andrzej Kunt - Burmistrz Kostrzyna nad Odrą oraz przedstawiciele sponsorów i partnerów 22. Przystanku Woodstock.

W czasie konferencji poruszone zostaną sprawy związane z zakończonymi pracami przygotowawczymi do tegorocznej edycji festiwalu. W szczególności omówione zostaną zasady nowej organizacji bezpieczeństwa. 22. Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim.

Akredytacje: www.media.wosp.org


UWAGA! Upały!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed falą upałów w nadchodzących dniach w Lubuskiem. W naszym regionie temperatura może sięgnąć nawet 34 stopni(od jutra do soboty). W niedzielę delikatne ochłodzenie. - Zachęcamy do unikania – w miarę możliwości – wysokich temperatur, spożywania dużej ilości wody i zwracania uwagi na szczególnie wrażliwe na upał osoby – małe dzieci czy seniorów. – Rozpocznijmy bezpiecznie wakacje – apeluje marszałek Elżbieta Anna Polak.
IMiGW ogłosił dla Lubuskie pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego. Ostrzeżenie dotyczy głównie wysokich temperatur. Spodziewać możemy się jednak także wyładowań atmosferycznych. Prosimy o zachowanie ostrożności.


Śląsk gościł marszałków województw po raz ostatni
Reforma gospodarki wodnej, instrumenty polityki regionalnej oraz promocja regionów na arenie międzynarodowej – to główne tematy trzeciego i ostatniego konwentu marszałków w województwie śląskim, który odbył się w dniach 21-23 czerwca br. w Ogrodzieńcu. Kolejnym Konwentom przewodniczyć będzie woj. zachodniopomorskie. Region lubuski reprezentowali marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Marszałkowie rozmawiali na temat stanu prac Ministerstwa Rozwoju w zakresie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, planu działań na rzecz przyspieszenia i zwiększenia efektywności wykorzystania funduszy europejskich oraz innych ważnych zagadnień związanych z wdrażaniem programów operacyjnych 2014-2020. Gościem obrad i ekspertem w tym zakresie był Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że regiony mają doświadczenie w realizacji polityki regionalnej. - Doskonale wykorzystaliśmy środki w poprzedniej perspektywie, co ma odzwierciedlenie we wskaźnikach ekonomicznych: większe wpływy z PIT, CIT oraz większa liczba przedsiębiorstw w regionie – wyjaśniła. Dodała także, że doświadczenie związane z wdrażaniem polityki spójności w regionach świadczy o tym, że decentralizacja przynosi efekty i pozytywnie wpływa na rozwój regionów i kraju. Marszałek odniosła się także do wdrażania Regionalnych Programów Operacyjnych w obecnej perspektywie 2014-2020. Jesteśmy w regionach bardzo zaangażowani we wdrażaniu RPO. Powołałam specjalny zespół w celu przyśpieszenia i likwidacji barier. Tylko w tym roku ogłosiliśmy ok. 50 konkursów. Jest duże zainteresowanie. Np. w jednym działaniu skierowanym do przedsiębiorców wpłynęło ponad 300 wniosków na dofinansowanie działań w zakresie gospodarki i innowacji.
Systematycznie prowadzimy szkolenia dla beneficjentów. Niestety niektóre konkursy np. w zakresie ochrony zdrowia czy ochrony środowiska nie mogą być ogłoszone z przyczyn niezależnych od regionów, a mianowicie wciąż czekamy na regulacje prawne, np. Prawo wodne, czy mapy potrzeb zdrowotnych – wyjaśniła.
Rozmowy dotyczyły także instrumentów zwrotnych dla perspektywy 2014-2020. Sylwia Pędzińska Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Program Operacyjnym UMWL zwróciła uwagę, iż zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego koncepcja w zakresie utworzenia regionalnych funduszy rozwoju (RFR), które mają być zasilone środkami z perspektywy 2007-2013, wymaga znaczących zmian legislacyjnych, również w odniesieniu do propozycji funkcjonowania instrumentów finansowych z perspektywy 2014-2020. Może to skutkować opóźnieniami w realizacji regionalnych programów operacyjnych. Ponadto zwróciła uwagę, iż zaproponowane rozwiązania powinny być zgodne z regulacjami UE. Jednocześnie podkreśliła, iż uszczegółowiony powinien być status formalno-prawny funkcjonowania w regionach RFR, w odniesieniu do kompetencji samorządów województwa.
Ponadto włodarze województw zajmowali się promocją Polski i regionów na arenie międzynarodowej. Konwent był także okazją do rozmów na temat rozwoju przedsiębiorczości. Bartłomiej Pawlak p.o. prezesa Zarządu PAIZ przedstawił możliwości współpracy między regionami a PAIZ, przyjął także zaproszenie marszałek Polak do wspólnej organizacji konferencji skierowanej do lubuskich firm oraz potencjalnych inwestorów.
Prezes PAIZ podkreślał, że instytucja przygotowuje się do ujednolicenia oferty wsparcia kierowanej do inwestorów i eksporterów. Działania te chce prowadzić we współpracy z regionami. Taka koordynacja – zdaniem Elżbiety Anny Polak - może przynieś wymierne efekty, do tej pory w działaniach proinwestycyjnych realizowanych przez kilka agencji i instytucji w kraju brakowało spójnej strategii.
Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiając ofertę inwestycyjną regionu lubuskiego podkreślała, że Lubuskie - rynek wzrostu PKB nieprzerwanie od kilkunastu lat, jest znakomitym miejscem dla inwestorów, posiada blisko 2 tys. hektarów świetnie przygotowanych i skomunikowanych terenów inwestycyjnych. Lubuskie eksportuje obecnie do ponad 140 krajów świata, ale wsparcie eksportu jest wciąż konieczne. Pozyskiwanie nowych rynków zbytu pozwoli na rozwój rodzimych firm.
Marszałkowie rozmawiali także na temat udziału Polski i regionów w Międzynarodowej Wystawie EXPO w Astanie, Kazahstan 2017 r.
Podczas obrad marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła włodarzy regionów do udziału w "Marszałkiadzie", czyli Ogólnopolskiej Olimpiadzie Urzędów Marszałkowskich, która odbędzie się w dniach 23-25 września w Lubuskiem.
I dzień obrad
Marszałkowie podjęli stanowisko w sprawie norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów małej mocy (do 1 MW), w którym postuluje się wdrożenie do polskiego porządku prawnego standaryzacji jakości paliw węglowych kierowanych do sektora bytowo-komunalnego z jednoczesnym całkowitym wycofaniem mułów węglowych z rynku paliw dla tego sektora, a także jak najszybsze wdrożenie zapisów rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Kolejne wypracowane i przegłosowane przez konwent stanowisko dotyczyło prowadzonej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceny świadczeń zdrowotnych. Konwent Marszałków Województw RP wskazał na konieczność prawidłowego i kompleksowego ustalenia nowej wyceny świadczeń zdrowotnych oraz niezwłocznego wdrożenia jej w życie. Obecne taryfy nie odpowiadają faktycznym kosztom ponoszonym przez świadczeniodawców i powodują poważne problemy w działalności podmiotów leczniczych, zwłaszcza placówek monoprofilowych realizujących świadczenia z zakresu endoprotezoplastyki i kardiologii. Konwent zabrał także głos w sprawie projektu zmiany ustawy o jednostkach doradztwa. Przedstawione w stanowisku zmiany do ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego ocenia się jako niedopuszczalne z punktu widzenia porządku prawnego w zakresie zachowania autonomii i niezależności jednostek samorządu terytorialnego, jak również ochrony własności przekazanego samorządom województw mienia, w oparciu o które obecnie funkcjonują wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Marszałkowie zaproponowali także zmiany legislacyjne w zakresie sprawozdawczości budżetowej i finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Przedmiotowe propozycje zmierzają do uproszczenia oraz zrewidowania zakresu sprawozdawczości.
Konwent na wniosek Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Wojciecha Fedyka powołał zespół merytoryczny ds. turystyki. Jego celem będzie wspieranie i tworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju i promocji turystyki, zwiększania jej innowacyjności i atrakcyjności zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. Prezes POT zauważył, że konieczne jest szersze włączenie do promocji turystyki samorządów wojewódzkich, lokalnych oraz podmiotów prywatnych działających w branży turystycznej. W skład zespołu wejdą przedstawiciele zarządów województw lub osoby upoważnione przez Zarząd, nadzorujące komórkę organizacyjną zajmującą się promocją turystyczną w poszczególnych urzędach marszałkowskich.


200 tys. na promocję przez sport
200 tys. zł trafi do klubów sportowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń województwa lubuskiego. Środki te przeznaczone zostaną na działania sprzyjające promocji regionu poprzez sport: w kraju i za granicą. - Nasze województwo zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem wydatków na sport i inwestycje sportowe, liczone per capita. Sport to nasz priorytet, a wydarzenia sportowe i sportowcy to nasza marka znana w całej Polsce, a także na świecie – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Do otwartego konkursu ofert przystąpiło 17 organizacji pozarządowych, które złożyły 17 ofert.
Decyzją Zarządu Województwa dofinansowanie uzyskały organizacje realizujące następujące zadania:
Lp. Wnioskodawca Nazwa zadania Przyznana dotacja
1. Stal Gorzów Wlkp. S.A. Działania sprzyjające promocji Województwa Lubuskiego poprzez sport: promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport w kraju i za granicą. 68.000 zł
2. Klub Sportowy FANTAZJA I Lubuski Weekend Sportowy – Skwierzyna 2016. 18.000 zł
3. Zielonogórski Klub Żużlowy Sportowa S.A. Promocja Województwa Lubuskiego poprzez organizację meczów ekstraligi w Zielonej Górze
z MR Garden GKM Grudziądz oraz Unią Tarnów oraz w związku z udziałem Drużyny ZKŻSSA w meczu PGE Ekstraligi w Lesznie. 68.000 zł
4. Stowarzyszenie
Biegam -Pomagam
Promocja Województwa Lubuskiego podczas
V NOVITA Półmaratonu Zielonogórskiego. 3.000 zł
5. Klub Sportowy G'Power Gorzów
Promocja Województwa Lubuskiego poprzez kajakarstwo – Gorzów Wlkp. 4.000 zł
6. Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska Falubaz Wielkopolsko –Lubuska Liga Piłkarska. 3.000 zł
7. Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych Lubuska uliczna. 18.000 zł
8. Klub Sportowy Falubaz
Sp .z. o. o.
Organizacja turniejów piłkarskich dla dzieci
w Zielonej Górze oraz udział w turnieju Juniorów
w Heemseerk (Holandia). 18.000 zł
Organizacje, które brały udział w otwartym konkursie ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Lubuskiego w zakresie działań sprzyjających promocji Województwa Lubuskiego poprzez sport: promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport w kraju i za granicą w 2016, a nie zostały ujęte w powyższym wykazie, nie otrzymały dofinansowania.


Zarząd Województwa z absolutorium
Radni Województwa przyjęli sprawozdanie roczne z wykonania budżetu województwa za rok 2015, udzielając tym samym absolutorium zarządowi województwa. Plan dochodów województwa wykonano w nieco ponad 100 procentach, a plan wydatków w 92,3 procentach. Wzrosły dochody z udziału w podatkach PIT i CIT. Za udzieleniem absolutorium było 18 radnych, 10 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Debatę dotyczącą wykonania ubiegłorocznego budżetu rozpoczął klub Polskiego Stronnictwa Ludowego. Radna Natalia Pawlak stwierdziła, że PSL poprze zarząd województwa. – Jak zwykle było ciężko wybrać zadania do wykonania, ale to z powodu wciąż długiej listy potrzeb – stwierdziła radna Pawlak. Negatywne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości prezentowała Małgorzata Gośniowska-Kola. Jej zdaniem zarządowi brakuje strategii, rozwój gospodarczy jest znikomy. - Rządzący nie mają pomysłów – twierdziła radna PiS. Bezpartyjnych Samorządowców reprezentował Łukasz Mejza. - Region dryfuje, powielane są schematy, brakuje wizji rozwoju – twierdził radny Mejza i dodał, że jego klub nie udzieli zarządowi absolutorium. - Malkontenctwo i biadolenie – mówił Mirosław Marcinkiewicz, prezentując stanowisko Platformy Obywatelskiej. - Rozumiem, że taka jest rola opozycji, ale przydałoby się trochę realizmu – dodał Marcinkiewicz. Na zarzuty opozycji odpowiadała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Mamy strategię rozwoju i konsekwentnie ją realizujemy – podkreślała marszałek. – Wywalczyliśmy 906 milionów euro w ramach RPO Lubuskie 2020. Na 12 miliardów złotych szacowane są inwestycje zapisane w Kontrakcie Terytorialnym. Udało się utworzyć kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim, tworzymy Klinikę Uniwersytecką w Zielonej Górze, szpital w Gorzowie Wlkp. nie ma już długów. Bezrobocie spadło do jednocyfrowego, najniższego poziomu w historii
Marszałek w swoim wystąpieniu wymieniła również wpisanie Łuku Mużakowskiego na listę UNESCO, pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu za film promocyjny o województwie lubuskim. – Nawiązaliśmy, jako pierwszy region w Polsce współpracę z regionem greckim- Kretą. Zrealizowaliśmy duży projekt w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gorzowa (Kanał Siedlicki). Na lubuskie tory wjechały trzy nowe pociągi, w tym jeden otrzymaliśmy na darmo. Powstały pierwsze dwa zakłady aktywizacji zawodowej w Lubuskiem – wyliczała marszałek Polak.
- Mamy plan, mamy strategię i wiemy co i jak robić, jeden 2015 rok to tylko część całego realizowanego przedsięwzięcia do 2020 roku – podsumowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak
Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego województwa lubuskiego w 2015 roku opowiedziało się 18 radnych, 5 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
W głosowaniu za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa lubuskiego opowiedziało się 18 radnych, 10 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
W uchwale budżetowej na 2015 rok dochody ustalono w wysokości 420 mln zł, wydatki natomiast 442,2 mln zł. Plan dochodów po zmianach na koniec roku wyniósł 488,2 mln zł, z tego: dochody bieżące – 324,3 mln zł, a dochody majątkowe – 163,6 mln zł Dochody zostały zrealizowane w kwocie 489,2 mln zł, z tego: dochody bieżące – 326 mln zł, a dochody majątkowe – 163,4 mln zł.
Plan po zmianach został zrealizowany w 100,26%.
Zobacz prezentację: wykonanie budżetu za 2015 rok


Miliony na zdrowie
Zarząd województwa przyznał dotacje celowe w wysokości 8 mln zł z rezerwy budżetowej na 2016 r. dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z przeznaczeniem na budowę Ośrodka Radioterapii oraz Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze sp. z o.o. na utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. - Jesteśmy już dosyć zniecierpliwieni zatwierdzeniem map potrzeb przez Ministra Zdrowia, dlatego postanowiliśmy te środki już przeznaczyć na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozpoczęcie budowy - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
E. Polak: Radioterapia w Gorzowie nie jest zagrożona
Projekt pn. „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o Ośrodek Radioterapii, w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych" – kwota 4 mln zł
Zakres rzeczowy zadania obejmuje budowę zakładu z dwoma akceleratorami, oddziałem radioterapii oraz hostelem dla pacjentów ambulatoryjnych. Całość nakładów na inwestycję planowana jest na kwotę ok. 66 mln zł. Zarząd Spółki planuje, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 oraz ze środków własnych. Wkład własny Spółki będzie wynosił ok. 10.000.000–12.000.000 zł, w tym m.in. na:
- roboty budowlano-montażowe – 3.750.000 zł,
- wyposażenie niemedyczne (meble, łóżka, szafki, sprzęt komputerowy, itp.) – 300.000 zł.
- Nie ma zagrożenia dla radioterapii. Mamy na mapie potrzeb 2 akceleratory więc pewność, że trafią do Gorzowa. Infrastruktura natomiast sfinansowania zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego L2020 - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Bo zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze!
Projekt pn." Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o." – kwota 4 mln zł.
Potrzeba realizacji zadania pn. "Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o." wynika z deficytów województwa lubuskiego wykazanych m.in. w projekcie map potrzeb zdrowotnych w zakresie szpitalnictwa. Jednocześnie potrzeba stworzenia wielospecjalistycznego centrum zdrowia matki i dziecka została wskazana w dokumentach strategicznych: Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 oraz w dokumencie pn. "Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w województwie lubuskim"
Zarząd województwa wyraził zgodę na ujęcie w Wieloletniej Prognozie Finansowej kwoty w wysokości 12.000.000 zł z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.". Zadanie to realizowane będzie z podziałem na lata:
- 2016 r. – kwota 4 mln zł,
- 2017 r. – kwota 4 mln zł,
- 2018 r. – kwota 4 mln zł
Szacunkowa całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 92 mln zł.
- Takie jest ukierunkowanie polityki spójności: leczenie onkologiczne oraz opieka nad matką i dzieckiem. I my się doskonale wpisujemy z tymi projektami w te założenia - wyjaśniła marszałek. - Te działania mają przychylność całej koalicji i wszystkich członków zarządu i uzyskał jednomyślne poparcie. Pokazujemy, że jesteśmy za budową radioterapii. To wyzwanie zostanie podjęte i zrealizowane ze szczęśliwymi i wyleczonymi pacjentami na końcu - dodał członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak.


Romane Dyvesa po raz 28.
Kolorowy, roztańczony, rozśpiewany i szalony – taki właśnie jest festiwal Romane Dyvesa, czyli XXVIII Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich w Gorzowie Wlkp. Impreza rusza już w czwartek. Koncert Galowy odbędzie się 25 czerwca w gorzowskim amfiteatrze. Festiwal patronatem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Tegoroczna edycja Festiwalu Romane Dyvesa 2016 będzie wyjątkowa - jubileuszowa 60-lecie Teatru Muzycznego Terno oraz pracy artystycznej Edwarda Dębickiego to idealna okazja do wielkiego muzycznego święta. "60 lat muzycznej wędrówki Edwarda Dębickiego i Terno" - to ważne losy naszego narodu: bieda i nietolerancja z jednej strony oraz wirtuozeria i przepiękne kolory barw muzyki, tańca i poezji romskiej. Na program złożą się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski tj. piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Geppert, muzyka filmowa oraz muzyka sięgająca korzeni, stworzona dla legendarnej Taborowej Orkiestry Harfiarzy. Program wzbogacą tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami. Do Teatru Terno zostaną zaproszeni goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są już jej ikonami. Artyści ci zaprezentują przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych. Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnią gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie, razem z Terno wystąpią m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczy występ wszystkich artystów festiwalu.
Tegoroczny Festiwal będzie miał wyjątkową oprawę, zgromadzi czołowych artystów romskich z całego świata, wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Zespoły zaproszone do tej edycji to prawdziwe perły w swoim gatunku. Swoją autentycznością, grą na żywo, niespotykaną oryginalnością oraz co najważniejsze profesjonalizmem, dbając o utrzymanie i ochronę tradycji oraz wartości kultury romskiej, zjednują sobie wielopokoleniową, wielokulturową publiczność z Gorzowa, regionu, Polski i całej Europy.
Samorząd województwa wsparł organizację Festiwalu kwotą 30 tys. zł.
Źródło: www.romanedyvesa.com


Stypendia dziennikarskie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Celem konkursu jest wsparcie dziennikarzy, których praca przyczynia się do podnoszenia jakości relacji polsko-niemieckich, a także otwiera Polaków i Niemców na nowe wyzwania europejskie. Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 lipca 2016
Zaproszenie skierowane jest do dziennikarzy z Polski i Niemiec, którzy przygotowują artykuły lub reportaże (prasowe, radiowe, telewizyjne), fotoreportaże bądź publikacje internetowe (np. blogi dziennikarskie), a także książki dotyczące:
- nowych wyzwań dla współpracy polsko-niemieckiej w zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej w Europie i na świecie;
- funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Europie;
- codzienności współpracy w obszarach przygranicznych;
- ekologii, także w kontekście europejskiej polityki energetycznej
Dofinansowanie może pokryć koszty kwerendy do artykułu lub reportażu (prasowego, radiowego, telewizyjnego), fotoreportażu, bądź publikacji internetowej, a także książki – w Polsce, Niemczech lub w krajach sąsiednich.
O stypendium mogą ubiegać się dziennikarze (z dorobkiem zawodowym) mieszkający na stałe w Niemczech lub w Polsce.
Stypendium wynosi maksymalnie 3.000 € (jego wysokość zależy od charakteru kwerendy).
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
- CV oraz jedną reprezentatywną publikację;
- koncepcję planowanej pracy (maks. 4 000 znaków);
- plan realizacji stypendium (maks. 2 000 znaków);
- plan kosztów

Wniosek może być sporządzony w języku polskim lub niemieckim.
Prosimy o przesyłanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej do 15 lipca 2016 r. na adres: joanna.czudec@fwpn.org.pl. O rozstrzygnięciu konkursu poinformujemy do 15 września 2016 r.
Informacji o stypendiach udziela Joanna Czudec:
tel. + 48 22 338 62 65, E-mail: joanna.czudec@fwpn.org.pl


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?