środa, 22 czerwca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.118.2016                                                                                Zielona Góra, 22.06.2016 r.


 

Newsletter nr 118

 


Briefing prasowy

W czwartek 23 czerwca br. o godz. 11.15 w sali prasowej urzędu marszałkowskiego odbędzie się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowana zostanie aplikacja "Lubuskie Inspiruje" umożliwiająca sprawną nawigację po imprezach i uroczystościach odbywających się podczas Święta Województwa Lubuskiego. W briefingu weźmie udział m.in. Tomasz Siemiński - Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury.

 

Dni Województwa Lubuskiego – akredytacje  

Dziennikarze, którzy zgłosili chęć relacjonowania Święta Województwa Lubuskiego będą mogli odbierać akredytacje osobiście 24 czerwca br. (piątek):

- w godz. 12.30 – 15.30 w Biurze Prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 7 (pokój nr 53).  

Program oraz więcej informacji o Dniach Województwa Lubuskiego na stronie:

http://lubuskieinspiruje.pl/pl/home/

 

 

Śląsk gości marszałków województw po raz ostatni

Reforma gospodarki wodnej, instrumenty polityki regionalnej oraz  promocja regionów na arenie międzynarodowej – to główne tematy trzeciego i ostatniego konwentu marszałków w województwie śląskim, odbywa się w dniach 21-23 czerwca br. w Ogrodzieńcu. Kolejnym Konwentom przewodniczyć będzie woj. zachodniopomorskie. Region lubuski reprezentują marszałek Elżbieta Anna Polak, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

Marszałkowie rozmawiają na temat stanu prac Ministerstwa Rozwoju w zakresie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, planu działań na rzecz przyspieszenia i zwiększenia efektywności wykorzystania funduszy europejskich oraz innych ważnych zagadnień związanych z wdrażaniem programów operacyjnych 2014-2020. Gościem obrad i ekspertem w tym zakresie jest Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Rozmowy dotyczyć będą także instrumentów zwrotnych dla perspektywy 2014-2020.

Ponadto włodarze województw zajmują się promocją Polski i regionów na arenie międzynarodowej. Rozmawiają także o obszarach współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych z regionami.

I dzień obrad

Marszałkowie podjęli stanowisko w sprawie norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów małej mocy (do 1 MW), w którym postuluje się wdrożenie do polskiego porządku prawnego standaryzacji jakości paliw węglowych kierowanych do sektora bytowo-komunalnego z jednoczesnym całkowitym wycofaniem mułów węglowych z rynku paliw dla tego sektora, a także jak najszybsze wdrożenie zapisów rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Kolejne wypracowane i przegłosowane przez konwent stanowisko dotyczyło prowadzonej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceny świadczeń zdrowotnych. Konwent Marszałków Województw RP wskazał na konieczność prawidłowego i kompleksowego ustalenia nowej wyceny świadczeń zdrowotnych oraz niezwłocznego wdrożenia jej w życie. Obecne taryfy nie odpowiadają faktycznym kosztom ponoszonym przez świadczeniodawców i powodują poważne problemy w działalności podmiotów leczniczych, zwłaszcza placówek monoprofilowych realizujących świadczenia z zakresu endoprotezoplastyki i kardiologii. Konwent zabrał także głos w sprawie projektu zmiany ustawy o jednostkach doradztwa. Przedstawione w stanowisku zmiany do ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego ocenia się jako niedopuszczalne z punktu widzenia porządku prawnego w zakresie zachowania autonomii i niezależności jednostek samorządu terytorialnego, jak również ochrony własności przekazanego samorządom województw mienia, w oparciu o które obecnie funkcjonują wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Marszałkowie zaproponowali także zmiany legislacyjne w zakresie sprawozdawczości budżetowej i finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Przedmiotowe propozycje zmierzają do uproszczenia oraz zrewidowania zakresu sprawozdawczości.
Konwent na wniosek Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Wojciecha Fedyka powołał zespół merytoryczny ds. turystyki. Jego celem będzie wspieranie i tworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju i promocji turystyki, zwiększania jej innowacyjności i atrakcyjności zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. Prezes POT zauważył, że konieczne jest szersze włączenie do promocji turystyki samorządów wojewódzkich, lokalnych oraz podmiotów prywatnych działających w branży turystycznej. W skład zespołu wejdą przedstawiciele zarządów województw lub osoby upoważnione przez Zarząd, nadzorujące komórkę organizacyjną zajmującą się promocją turystyczną w poszczególnych urzędach marszałkowskich.

 

 

200 tys. na promocję przez sport

200 tys. zł trafi do klubów sportowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń województwa lubuskiego. Środki te przeznaczone zostaną na działania sprzyjające promocji regionu poprzez sport: w kraju i za granicą. - Nasze województwo zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem wydatków na sport i inwestycje sportowe, liczone per capita. Sport to nasz priorytet, a wydarzenia sportowe i sportowcy to nasza marka znana w całej Polsce, a także na świecie – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Do otwartego konkursu ofert przystąpiło 17 organizacji pozarządowych, które złożyły 17 ofert.

Decyzją Zarządu Województwa dofinansowanie uzyskały organizacje realizujące następujące zadania:

Lp.

Wnioskodawca

Nazwa zadania

Przyznana dotacja

1.

Stal Gorzów Wlkp. S.A.

Działania sprzyjające promocji Województwa Lubuskiego poprzez sport: promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport w kraju i za granicą.

68.000 zł

2.

Klub Sportowy FANTAZJA

I Lubuski Weekend Sportowy – Skwierzyna 2016.

18.000 zł

3.

Zielonogórski Klub Żużlowy Sportowa S.A.

Promocja Województwa Lubuskiego poprzez organizację meczów ekstraligi w Zielonej Górze

z MR Garden GKM Grudziądz oraz Unią Tarnów oraz w związku z udziałem Drużyny ZKŻSSA w meczu PGE Ekstraligi w Lesznie.

  68.000 zł

4.

Stowarzyszenie

Biegam -Pomagam

 

Promocja Województwa Lubuskiego podczas

V NOVITA Półmaratonu Zielonogórskiego.

  3.000 zł

5.

Klub Sportowy G'Power Gorzów   

 

Promocja Województwa Lubuskiego poprzez kajakarstwo – Gorzów Wlkp.

4.000 zł

6.

Uczniowski Klub Sportowy  Akademia Piłkarska Falubaz

Wielkopolsko –Lubuska Liga Piłkarska.

3.000 zł

7.

Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych

Lubuska uliczna.

18.000 zł

8.

Klub Sportowy Falubaz

Sp .z. o. o.  

 

Organizacja turniejów piłkarskich dla dzieci

w Zielonej Górze oraz udział w turnieju Juniorów

w Heemseerk (Holandia).

  18.000 zł

Organizacje, które brały udział w otwartym konkursie ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Lubuskiego w zakresie działań sprzyjających promocji Województwa Lubuskiego poprzez sport: promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport w kraju i za granicą w 2016, a nie zostały ujęte w powyższym wykazie, nie otrzymały dofinansowania.

 

Mużaków czeka na gości ŚWL

Już tylko trzy dni dzielą nas od Święta Województwa Lubuskiego. Dziś w Nowym Zamku w Bad Muskau podczas konferencji prasowej o szczegółach imprezy mówili: Tomasz Siemiński - Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury, Cord Panning - Przewodniczący Fundacji "Fürst-Pückler Foundation", dyrektor Bad-Muskau-Park oraz Andrzej Marszałek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Łęknicy.  

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor RCAK Tomasz Siemiński. - Nauka – Natura – Kosmos to hasło tegorocznego Święta Województwa Lubuskiego. 25 czerwca br. w Parku Mużakowskim będziemy chcieli udowodnić, że nowoczesne technologie służą dziedzictwu kulturowemu i odwrotnie. Będziemy zachęcać do zwiedzania Parku i jego odkrywania, a także do odkrywania tajemnic nauki. Zapraszamy do wędrówki po ekscytującym świecie chemii, fizyki, astronomii, informatyki, robotyki i geologii, podczas której poznamy także dokonania lubuskich naukowców, wynalazki XXI wieku i ich związki z przeszłością - mówił dyrektor RCAK Tomasz Siemiński. 

25 czerwca zaprezentują się lubuskie i ogólnopolskie firm z branży przemysłowej i informatycznej oraz dwa największe w województwie parki naukowo-technologiczne. Roboty, drony i badania kosmosu oraz technologie teleinformatyczne w sztuce i kulturze to wszystko już w najbliższą sobotę. Będzie można zobaczyć m.in. trening przed Europejskimi Zawodami Łazików Marsjańskich, eksperymenty naukowe, wyścigi dronów wodnych. Odbędą się również obserwacje astronomiczne, zabawy kryptologiczne oraz plener malarski.

Zaplanowano także wyprawy po dawnej Kopalni Balbina oraz spacer po rzece Nysie w formie spływu kajakowego. Przejażdżki bryczkami oraz wycieczki po Parku Mużakowskim. Dodatkowo punkt informacyjny o geoparkach UNESCO oraz wystawa skał i minerałów.

Dyrektor Tomasz Siemiński zaprosił również na muzyczną ucztę. Podczas tegorocznego święta województwa wystąpi jedyny i niepowtarzalny Emir Kusturica oraz muzycy Filharmonii Zielonogórskiej, która w tym roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. Ostatnim akcentem święta będzie niezwykły spektakl multimedialny przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Na ścianie Pałacu Pücklera będzie można zobaczyć niesamowite widowisko, które ukaże historię niedoszłego spotkania Juliusza Słowackiego z księciem Hermannem von Pückler-Muskau. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Będzie również okazja do spróbowania przysmaków regionalnych wytwarzanych w regionie województwa lubuskiego i lokalnej Łęknicy, m.in. miody, oleje, wyroby mięsne, ryby. Będzie to doskonała możliwość, aby skosztować naturalnych i zdrowych produktów.

Jednym z najważniejszych argumentów, dla którego świętować będziemy właśnie w Parku Mużakowskim są obchody jubileusz 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Będzie to również okazja, by pochwalić się doświadczeniami współpracy na pograniczu.

Z lokalizacji tegorocznego ŚWL cieszy się Cord Panning - Przewodniczący Fundacji "Fürst-Pückler Foundation", dyrektor Bad-Muskau-Park. - Bardzo się cieszę, że tegoroczne Święto Województwa Lubuskiego odbędzie się właśnie tutaj. Wcześniej, w 2012 r. gościliśmy Marszałków Województw RP, a nieco później wójt i burmistrzów z województwa lubuskiego. Cieszę się, że w tym roku będziemy mogli wspólnie świętować. Współpraca ta zawsze przebiegała sprawnie. Program jest bardzo interesujący i ciekawy i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rozrywka, muzyka, kultura i produkty regionalne, a  co równie ważne spotkania zagranicznych delegacji i uroczysta sesja sejmiku – dodał dyrektor pałacu.           

Nas koniec głos zabrał Andrzej Marszałek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Łęknicy. - Z roku na rok Łęknicę odwiedza coraz więcej turystów. W ubiegłym roku Park odwiedziło ponad pół miliona turystów. To kolejna okazja żeby wypromować to miejsce i przyciągnąć jeszcze więcej gości. Sam jestem przewodnikiem i będę miał przyjemność w sobotę oprowadzić jedną z grup. Ścieżka geologiczna położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych – mówił przewodniczący rady. Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian.

Park został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest obecnie największą atrakcją turystyczną regionu oraz obowiązkowym punktem programu wycieczek.  

Więcej informacji oraz program Święta Województwa Lubuskiego na stronie:

http://lubuskieinspiruje.pl/pl/home/

 

 

Zarząd Województwa z absolutorium

Radni Województwa przyjęli sprawozdanie roczne z wykonania budżetu województwa za rok 2015, udzielając tym samym absolutorium zarządowi województwa. Plan dochodów województwa wykonano w nieco ponad 100 procentach, a plan wydatków w 92,3 procentach. Wzrosły dochody z udziału w podatkach PIT i CIT. Za udzieleniem absolutorium było 18 radnych, 10 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Debatę dotyczącą wykonania ubiegłorocznego budżetu rozpoczął klub Polskiego Stronnictwa Ludowego. Radna Natalia Pawlak stwierdziła, że PSL poprze zarząd województwa. – Jak zwykle było ciężko wybrać zadania do wykonania, ale to z powodu wciąż długiej listy potrzeb – stwierdziła radna Pawlak. Negatywne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości prezentowała Małgorzata Gośniowska-Kola. Jej zdaniem zarządowi brakuje strategii, rozwój gospodarczy jest znikomy. - Rządzący nie mają pomysłów – twierdziła radna PiS. Bezpartyjnych Samorządowców reprezentował Łukasz Mejza. - Region dryfuje, powielane są schematy, brakuje wizji rozwoju – twierdził radny Mejza i dodał, że jego klub nie udzieli zarządowi absolutorium. - Malkontenctwo i biadolenie – mówił Mirosław Marcinkiewicz, prezentując stanowisko Platformy Obywatelskiej. - Rozumiem, że taka jest rola opozycji, ale przydałoby się trochę realizmu – dodał Marcinkiewicz. Na zarzuty opozycji odpowiadała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Mamy strategię rozwoju i konsekwentnie ją realizujemy – podkreślała marszałek. – Wywalczyliśmy 906 milionów euro w ramach RPO Lubuskie 2020. Na 12 miliardów złotych szacowane są inwestycje zapisane w Kontrakcie Terytorialnym. Udało się utworzyć kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim, tworzymy Klinikę Uniwersytecką w Zielonej Górze, szpital w Gorzowie Wlkp. nie ma już długów. Bezrobocie spadło do jednocyfrowego, najniższego poziomu w historii

Marszałek w swoim wystąpieniu wymieniła również wpisanie Łuku Mużakowskiego na listę UNESCO, pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu za film promocyjny o województwie lubuskim. – Nawiązaliśmy, jako pierwszy region w Polsce współpracę z regionem greckim- Kretą. Zrealizowaliśmy duży projekt w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gorzowa (Kanał Siedlicki). Na lubuskie tory wjechały trzy nowe pociągi, w tym jeden otrzymaliśmy na darmo. Powstały pierwsze dwa zakłady aktywizacji zawodowej w Lubuskiem – wyliczała marszałek Polak.

- Mamy plan, mamy strategię i wiemy co i jak robić, jeden 2015 rok to tylko część całego realizowanego przedsięwzięcia do 2020 roku – podsumowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak

Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego województwa lubuskiego w 2015 roku opowiedziało się 18 radnych, 5 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa lubuskiego opowiedziało się 18 radnych, 10 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W uchwale budżetowej na 2015 rok dochody ustalono w wysokości 420 mln zł, wydatki natomiast 442,2 mln zł. Plan dochodów po zmianach na koniec roku wyniósł 488,2 mln zł, z tego: dochody bieżące –  324,3 mln zł, a dochody majątkowe – 163,6 mln zł Dochody zostały zrealizowane w kwocie 489,2 mln zł, z tego: dochody bieżące – 326 mln zł, a dochody majątkowe – 163,4 mln zł.

Plan po zmianach został zrealizowany w 100,26%.

Zobacz prezentację: wykonanie budżetu za 2015 rok

 

 

Miliony na zdrowie

Zarząd województwa przyznał dotacje celowe w wysokości 8 mln zł z rezerwy budżetowej na 2016 r. dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z przeznaczeniem na budowę Ośrodka Radioterapii oraz Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze sp. z o.o.  na utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. - Jesteśmy już dosyć zniecierpliwieni zatwierdzeniem map potrzeb przez Ministra Zdrowia, dlatego postanowiliśmy te środki już przeznaczyć na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozpoczęcie budowy - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

 1. Polak: Radioterapia w Gorzowie nie jest zagrożona

Projekt pn. „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o Ośrodek Radioterapii, w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych" – kwota 4 mln zł

Zakres rzeczowy zadania obejmuje budowę zakładu z dwoma akceleratorami, oddziałem radioterapii oraz hostelem dla pacjentów ambulatoryjnych. Całość nakładów na inwestycję planowana jest na kwotę ok. 66 mln zł. Zarząd Spółki planuje, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 oraz ze środków własnych. Wkład własny Spółki będzie wynosił ok. 10.000.000–12.000.000 zł, w tym m.in. na:

-        roboty budowlano-montażowe – 3.750.000 zł,

-        wyposażenie niemedyczne (meble, łóżka, szafki, sprzęt komputerowy, itp.) – 300.000 zł.

- Nie ma zagrożenia dla radioterapii. Mamy na mapie potrzeb 2 akceleratory więc pewność, że trafią do Gorzowa. Infrastruktura natomiast sfinansowania zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego L2020 - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Bo zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze!

Projekt pn." Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o." – kwota 4 mln zł.

Potrzeba realizacji zadania pn. "Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o." wynika z deficytów województwa lubuskiego wykazanych m.in. w projekcie map potrzeb zdrowotnych w zakresie szpitalnictwa. Jednocześnie potrzeba stworzenia wielospecjalistycznego centrum zdrowia matki i dziecka została wskazana w dokumentach strategicznych: Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 oraz w dokumencie pn. "Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w województwie lubuskim"

Zarząd województwa wyraził zgodę na ujęcie w Wieloletniej Prognozie Finansowej kwoty w wysokości 12.000.000 zł z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.". Zadanie to realizowane będzie z podziałem na lata:

-        2016 r. – kwota 4 mln zł,

-        2017 r. – kwota 4 mln zł,

-        2018 r. – kwota 4 mln zł

Szacunkowa  całkowita  wartość  inwestycji wynosi ok. 92 mln zł.

- Takie jest ukierunkowanie polityki spójności: leczenie onkologiczne oraz opieka nad matką i dzieckiem. I my się doskonale wpisujemy z tymi projektami w te założenia - wyjaśniła marszałek. - Te działania mają przychylność całej koalicji i wszystkich członków zarządu i uzyskał jednomyślne poparcie.  Pokazujemy, że jesteśmy za budową radioterapii. To wyzwanie zostanie podjęte i zrealizowane ze szczęśliwymi i wyleczonymi pacjentami na końcu - dodał członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak.

 

 

 

„Tak" dla wydobycia miedzi w Lubuskiem

Sejmik Województwa Lubuskiego nie ustaje w staraniach o budowę kopalni miedzi w naszym województwie. Podczas dzisiejszej (17.06) sesji radni przyjęli już trzecie stanowisko w tej sprawie (wcześniejsze uchwały podjęto 20 października 2014 r. oraz 9 lutego 2015 r.), nawołujące do jak najszybszego wykorzystania złóż, które występują na Ziemi Lubuskiej.

Treść Stanowiska:

Na podstawie §38 pkt 4 Statutu Województwa Lubuskiego stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XL/462/13 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 9 września 2013 r. w sprawie przyjęcia Statutu Województwa Lubuskiego (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2013 r., poz.1992 ) Sejmik Województwa Lubuskiego oświadcza, co następuje:

 • 1. Sejmik Województwa Lubuskiego jednoznacznie opowiada się za gospodarczym wykorzystaniem złóż miedzi i srebra, których występowanie w naszym regionie zostało potwierdzone badaniami geologicznymi wykonanymi na terenie naszego województwa na podstawie koncesji wydanych spółce Miedzi Copper Co. przez Ministra Środowiska RP. Inwestycje związane z wydobyciem miedzi i srebra   w naszym województwie są postrzegane przez władze samorządów i społeczność województwa jako szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego naszego regionu i całego kraju.
 • 2. Sejmik Województwa Lubuskiego podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowiska z dnia 20 października 2014 r. oraz z dnia 9 lutego 2015 r., w których wypowiedział się za wykorzystaniem złóż miedzi i srebra w regionie oraz deklarował gotowość dalszego wspierania tego przedsięwzięcia w działaniach zmierzających do wydania przez Ministra Środowiska RP koncesji na wydobycie tych surowców.
 • 3. Sejmik Województwa Lubuskiego zwraca jednocześnie uwagę na konieczność szybkiego rozstrzygnięcia sprawy spornych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie miedzi i srebra w naszym województwie, mając na uwadze znaczenie inwestycji związanych z tymi działaniami dla rozwoju regionu lubuskiego i całego kraju.
 • 4. Przekazanie Stanowiska właściwym organom oraz wspieranie działań zmierzających do realizacji tych inwestycji powierza się Zarządowi Województwa Lubuskiego.
 • 5. Stanowisko wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

Lubuskie stawia na kulturę

Zarząd województwa zatwierdził  listę priorytetowych zadań inwestycyjnych w zakresie kultury, planowanych do realizacji na lata 2016-2020. - Udało się ustalić listę priorytetów. Z wielkim bólem, bo potrzeb jest bardzo dużo. Ogółem wartość inwestycji to blisko 100 mln zł, 80 mln – ze środków unijnych . My zapewniamy wkłady własne, dołożyło się też miasto Zielona Góra kwotą 600 tys. zł – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Szczegóły dotyczące inwestycji przedstawił wicemarszałek Romuald Gawlik.

W planie inwestycji priorytetowych znalazły się:

- Rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej – całkowity koszt: 13 mln zł

- Modernizacja, rozbudowa, nadbudowa i zmiana profilu funkcjonowania Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu – całkowity koszt: 18,4 mln zł

- Modernizacja Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze – koszt całkowity: 11,2 mln zł

- Rewitalizacja Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., etap IV – koszt całkowity: 7,7 mln zł

- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze:

 • E-biblioteka Norwida przyjazna osobom niepełnosprawnym i wykluczonym cyfrowo (1,8 mln zł)
 • Przebudowa modernizacja i aranżacja parteru gmachu głównego Biblioteki Norwida (3 mln zł)
 • Podniesienie efektywności energetycznej budynku biblioteki poprzez montaż inteligentnego oświetlenia, a także realizację innowacyjnego węzła cieplno-chłodniczego wspieranego odnawialnymi źródłami energii (7,4 mln zł)

Całkowity koszt: 12,2 mln zł

- Rozbudowa usług elektronicznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. – całkowity koszt: 1,4 mln zł

- Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

 • Rozbudowa – wdrożenie e-usług (599 tys. zł)
 • Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej (15 mln zł)

- Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

 • Kompleksowy remont i rewitalizacja obiektów i otoczenia Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu w celu stworzenia nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej i magazynowej oraz poszerzania oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej (5,5 mln zł)
 • Wykonanie podłączenia nieruchomości położonej w Bogdańcu na terenie „Zagrody Młyńskiej" do sieci kanalizacji sanitarnej (30 tys. zł)

- Staramy się być przewidywalni. Mamy podobne uchwały w zakresie budowy dróg, inwestycji melioracyjnych. Dzięki temu wiadomo co w tym okresie w regionie powstanie. Jest to oczywiście plan elastyczny, które może ulec zmianie. Na bieżąco to aktualizujemy i modyfikujemy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Plan wspierający te jednostki jest bardzo ambitny. Po raz pierwszy o takim znacznym wsparciu finansowym. Wydaje mi się, że ze poprzeczkę podnieśliśmy dość wysoko. Jeżeli to zostanie zrealizowane będzie to wisienka na torcie – dodał wicemarszałek Romuald Gawlik.
zobacz:
Plan inwestycji priorytetowych do realizacji przez wojewódzkie samorządowe instytucje kultury na lata 2016-2020.

 

 

Stypendia dziennikarskie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Celem konkursu jest wsparcie dziennikarzy, których praca przyczynia się do podnoszenia jakości relacji polsko-niemieckich, a także otwiera Polaków i Niemców na nowe wyzwania europejskie. Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 lipca 2016

Zaproszenie skierowane jest do dziennikarzy z Polski i Niemiec, którzy przygotowują artykuły lub reportaże (prasowe, radiowe, telewizyjne), fotoreportaże bądź publikacje internetowe (np. blogi dziennikarskie), a także książki dotyczące:

-      nowych wyzwań dla współpracy polsko-niemieckiej w zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej  w Europie i na świecie;

-      funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Europie;

-      codzienności współpracy w obszarach przygranicznych;

-      ekologii, także w kontekście europejskiej polityki energetycznej

Dofinansowanie może pokryć koszty kwerendy do artykułu lub reportażu (prasowego, radiowego, telewizyjnego), fotoreportażu, bądź publikacji internetowej, a także książki – w Polsce, Niemczech lub w krajach sąsiednich.

O stypendium mogą ubiegać się dziennikarze (z dorobkiem zawodowym) mieszkający na stałe w Niemczech lub w Polsce. 

Stypendium wynosi maksymalnie 3.000 €  (jego wysokość zależy od charakteru kwerendy).

Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:

- CV oraz jedną reprezentatywną publikację;

- koncepcję planowanej pracy (maks. 4 000 znaków);

- plan realizacji stypendium (maks. 2 000 znaków);

- plan kosztów 

 

Wniosek może być sporządzony w języku polskim lub niemieckim.

Prosimy o przesyłanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej do 15 lipca 2016 r. na adres: joanna.czudec@fwpn.org.pl. O rozstrzygnięciu konkursu poinformujemy do 15 września 2016 r.

Informacji o stypendiach udziela Joanna Czudec:

tel. + 48 22 338 62 65, E-mail: joanna.czudec@fwpn.org.pl

 

 


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?