środa, 15 czerwca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.113.2016 Zielona Góra, 15.06.2016 r.


Newsletter nr 113


Łagów – miastem artystów
„Miasto artystów – zaułek sztuki" – takim mianem uhonorowany zostanie Łagów 16 czerwca podczas Pikniku Kulturalnego. W uroczystości udział weźmie marszałek Elżbieta Anna Polak. Projekt utworzenia tak wyjątkowego miejsca powstał z inicjatywy Fundacji Łagowski Dom Kultury. Projekt o nazwie „ZAUŁEK SZTUKI" ma na celu stworzenie miejsca pamięci słynnych osobistości odwiedzających i tworzących w Łagowie.
Działalność kulturalna w Łagowie sięga lat powojennych (od 1948 r.). Powstały tu wspaniałe plenery malarskie ogólnopolskie i międzynarodowe, Lubuskie Lato Filmowe i wiele innych działań kulturalnych. Plenery malarskie nieprzerwanie trwają do tej pory, a artyści przyjeżdżający z różnych stron świata i Polski stanowią naturalną promocję Łagowa, gminy i Ziemi Lubuskiej przenosząc jej piękno na płótna, które trafiają do międzynarodowych galerii, muzeów, kolekcji i na wystawy.
Realizacja projektu jest ważnym wydarzeniem w historii Łagowa. Zakłada on uwiecznienie znaczących dla Łagowa twórców i artystów, którzy zostawili tu ślady swojego mistrzostwa artystycznego i zapisali się w kulturalnym życiu i pamięci mieszkańców.
Projekt zakłada m. in. (w 2016 roku) odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej słynnej malarce, wieloletniej organizatorce plenerów, zielonogórzance Jolancie Zdrzalik, połączone z prezentacjami jej dzieł (Muzeum Ziemi Lubuskiej). W planach uwzględniono upamiętnienie artystów z wszystkich dziedzin sztuki: muzyka, film, sztuki plastyczne i inne.
Projekt Zaułek Sztuki – Miasto Artystów objęty został Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego.

Znamy „Najpiękniejsze Wsie Lubuskie 2016"!
Nie tylko rolnictwem wieś stoi. Dowód? Laureaci konkursu „Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2016", którzy wykazali się dbałością o środowisko, estetykę miejscowości, a także aktywną wspólnotą mieszkańców. Nagrody dla zwycięzców zabawy, czyli Jemiołowa, Trzebicza i Zdroiska wręczył dziś (15.06), podczas oficjalnej gali w urzędzie marszałkowskim, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
- Już samo uczestnictwo w programie jest ważne, bo pokazuje, że lubuskie wsie mają czym się pochwalić i chcą to robić - mówił Stanisław Tomczyszyn - Po zgłoszeniach widać, że w wielu miejscowościach wspólnoty mieszkańców działają i się rozwijają, a nam zależy, aby ta integracja była mocna w całym województwie lubuskim. Temu ma służyć m.in. unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - dodał wicemarszałek.
Do konkursu zgłosiło się 16 miejscowości, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu. To spośród nich komisja konkursowa wybrała zwycięzców. Miano „Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej 2016" i nagrodę 8 tys. zł otrzymał Jemiołów. Drugie miejsce wraz z 4 tys. zł przypadło Trzebiczowi. Na najniższym, ale również cennym, bo wartym 1 tys. zł stopniu podium stanęły Lubanice.
- Jesteśmy zszokowani nagrodą, ale my już od dawna wiemy, że jesteśmy najlepsza lubuską wsią. Konkurs jeszcze bardziej zintegrował naszą społeczność, która wspólnie wywalczyła wygraną - cieszył się Stanisław Mucha, sołtys Jemiołowa.
Poza nagrodami głównymi, konkursowe jury, postanowiło wręczyć dwa wyróżnienia. Pierwsze trafiło do Gościeszowic, nagrodzonych m.in. za zadbane mieszkania i budynki gospodarcze, a także estetycznie zagospodarowane ogrody i tereny rekreacyjne. Drugie wyróżnienie zdobyły Lubanice, gdzie doceniono aktywność mieszkańców przy organizacji lokalnych uroczystości i inicjatyw. Obydwie miejscowości otrzymały również po 1 tys. zł nagrody.
Pozostali finaliści (Osiedle Poznańskie, Stary Dworek, Podlegórz, Broniszów i Janczewo) otrzymali po 500 zł nagrody za wzięcie udziału w konkursie. Dodajmy, że podczas gali uhonorowano również 6 miejscowości (Stoki, Mierzęcin, Santocko, Nowe Żabno, Gostchorze i Kosierz), które nie przeszły do drugiego etapu. Organizatorem konkursu był urząd marszałkowski i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów przy wsparciu Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz Lubuskiej Izby Rolniczej.


Pierwsze „Lubuskie siłownie pod chmurką" jeszcze w tym roku!
Wystartował nowy program województwa lubuskiego „Lubuskie siłownie pod chmurką". W ramach projektu samorządy mogą starać się o dofinansowanie budowy siłowni na świeżym powietrzu. W urzędzie marszałkowskim wicemarszałek Romuald Gawlik podpisał dziś (15.06) pierwsze umowy z samorządami, które jeszcze w tym roku postawią takie obiekty na swoim terenie.
- To kolejna etap „rozruszania" naszego społeczeństwa, którego pierwsze efekty będziemy widzieli jeszcze w tym roku, bo zgodnie z umową siłownie muszą powstać w zwycięskich gminach i powiatach do 30 października – mówił Romuald Gawlik – Kiedyś, do naszej świadomości, przebijał się obecnie bardzo popularny Nordic Walking. Chcemy, aby podobnie było z siłowniami na świeżym powietrzu – dodał wicemarszałek.
Celem programu „Lubuskie siłownie pod chmurką" jest budowa ogólnodostępnych i nieodpłatnych siłowni zewnętrznych. W tegorocznym budżecie Województwa Lubuskiego na realizację akcji zabezpieczono ponad 97 tys. zł. O pieniądze starało się 55 chętnych. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej do programu zakwalifikowało się 41 samorządów. Ostatecznie, decyzją Sejmiku Województwa Lubuskiego, pieniądze trafiły do 8 gmin i powiatów:
Lp. Wnioskodawca Przyznane środki
1. Gmina Trzciel 9.589,00
2. Gmina Zbąszynek 15.000,00
3. Gmina Cybinka 7.066,00
4. Powiat Wschowski 9.464,00
5. Gmina Otyń 15.000,00
6. Powiat Zielonogórski 14.000,00
7. Gmina Ośno Lubuskie 15.000,00
8. Gmina Kłodawa 12.350,00
SUMA 97.469,00
- Siłownia pod chmurką pomoże zwiększyć przede wszystkim aktywność wśród dzieci i młodzieży, bo na tym nam najbardziej zależy, ale z takich obiektów korzystać mogą przecież wszyscy mieszkańcy. W ten sposób można rozwijać sport masowy – przekonywał burmistrz Trzciela Jarosław Kaczmarek, reprezentujący zwycięskie samorządy.
Tegoroczne siłownie powstaną głównie wokół innych obiektów infrastruktury sportowej przy: boiskach do piłki nożnej, koszykówki, halach sportowych, salach gimnastycznych, a także szkołach i placach zabaw. Jeden kompleks urządzeń do ćwiczeń usytuowany będzie na minimum 100 m². Złoży się na niego strefa aktywności ruchowej z urządzeniami do ćwiczeń, strefa odpoczynku i strefa komunikacji. W wyposażeniu obiektu mieszkańcy znajdą przynajmniej 6 urządzeń, pozwalających ćwiczyć różne partie ciała. Dodatkowo zamontowane zostaną ławki z oparciami, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.
Aby przystąpić do kolejnych edycji programu, gminy i powiaty, muszą zdecydować się na pokrycie co najmniej 50 proc. kosztów budowy siłowni. Dodajmy, że dotacja z budżetu województwa nie może przekroczyć 15 tys. zł. Uzyskane dofinansowanie samorządy mogą przeznaczyć na pokrycie zakupu, transportu i montażu wyposażenia siłowni zewnętrznych oraz tablicy informacyjno-promocyjnej. Pozostałe koszty związane z dostosowaniem i zabezpieczenia terenu (ogrodzenie, siatka, roboty ziemne) zabezpiecza wnioskodawca w swoim budżecie.
Samorządy, które przystąpią do programu powinny pamiętać o szeregu zobowiązań. Chodzi m.in. o systematyczną konserwację i przegląd urządzeń, a także zapewnieniu ogólnodostępności siłowni i jej funkcjonowania przynajmniej przez 5 lat. Istotną informacją jest fakt, że każdy samorząd będzie mógł złożyć wniosek w sprawie dofinansowania budowy tylko jednej siłowni. Miejscowości, które otrzymały już dofinansowanie, stracą możliwość ubiegani się o pomoc finansową w latach następnych. Wszystko po to, aby z programu skorzystało jak najwięcej samorządów.
Podczas konferencji poruszono również temat kolejnych pomysłów na promocję sportu w województwie lubuskim. - Pomalutku dojrzewamy do tego, aby w przyszłości wywołać kolejny projekt podglądnięty od naszych południowych sąsiadów. Tam istnieje program „Dolnośląski Delfinek". To akcja budowy małych, przyszkolnych pływalni – tłumaczył wicemarszałek
„Lubuskie siłownie pod chmurką" to debiutancki program w województwie lubuskim. Zastąpił on realizowany od 2011 r. projekt budowy „Lubusików" (boisk do siatkówki plażowej). na który w ciągu pięciu lat funkcjonowania z budżetu Województwa Lubuskiego przeznaczono ponad 650 tys. zł. Dzięki funduszom powstało ponad 110 placów do gry.


Zainwestuj w Lubuskiem, bo warto!
Jak skutecznie przyciągnąć inwestorów do Lubuskiego? Na ten temat dyskutowali uczestnicy Inwestycyjnego Forum Samorządowego które, odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie. Podpisane zostało także porozumienie o współpracy z K-SSSE. - Będziemy współpracować, tworzymy partnerstwo. Podpisaliśmy umowę o takiej współpracy gospodarczej regionu lubuskiego, żeby ona dotarła do potencjalnych inwestorów - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Podczas Forum podpisana została umowa partnerska pomiędzy Województwem Lubuskim a Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (K-SSSE). Jak mówi inicjator wydarzenia, Marszałek Elżbieta Anna Polak, samorząd musi stwarzać najlepsze warunki do rozwoju gospodarczego regionu. Dlatego budujemy zintegrowaną sieć współpracy, której główną misją będzie profesjonalna, kompleksowa i spójna obsługa inwestorów zarówno krajowych i zagranicznych. Ważnym aspektem jest także zintegrowanie działań marketingowych. - Mamy zdiagnozowany nasz potencjał inwestycyjny oraz eksportowy. Nasze wskaźniki ekonomiczne wyraźnie wskazują, że jesteśmy optymistami. Puls Biznesu przeprowadził takie badania – mamy wzrost nakładów inwestycyjnych o ponad 28% w stosunku do ubiegłego roku i jesteśmy w tym zakresie liderem w Polsce. Cieszę się, że udało nam się podpisać porozumienie, które pozwoli w oparciu o ten potencjał budować naszą przyszłość eksportową oraz importową. To się po prostu opłaca. Mamy ambitny plan na przyszłość i chcemy go realizować wspólnie – wyjaśniła marszałek.
Współpraca z samorządem województwa jest także bardzo cenna dla władz K-SSSE. - Jako spółka cały czas poszukujemy synergii, poszukujemy partnerów, którzy umożliwią na jeszcze bardziej intensywne realizowanie naszych celów. Nie ulega wątpliwości , że kluczowym partnerem jest Urząd Marszałkowski. Na tej współpracy zyskają wszystkie podmioty w naszym województwie – wyjaśnił Krzysztof Kielec – Prezes Strefy. Jak podkreślał wiceprezes K-SSSE Stanisław Iwan, bardzo ważne jest, aby powstawały miejsca pracy, które stanowić będą wartość dodaną dla regionu.
Ideę współpracy chwalił także Michał Borowski – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - Doświadczenia PAIiIZ wskazują, że im lepsza współpraca między samorządem lokalnym, a lokalnymi strefami ekonomicznymi, tym łatwiej tym podmiotom ściągać inwestorów. Uważam, że to bardzo dobry ruch – zaznaczył.
Zainwestuj w Lubuskie, bo warto!
Podczas Inwestycyjnego Forum Samorządowego omówione zostały główne założenia Planu Inwestycyjnego i Promocji Gospodarczej Województwa Lubuskiego, który ma za zadanie zapewnić skuteczne wydatkowanie środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 oraz realizację przedsięwzięć efektywniejszych gospodarczo i finansowo. O potencjale inwestycyjnym regionu mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Zobacz prezentację. Zaproszeni specjaliści opowiedzieli z kolei w jaki sposób zwiększyć napływ inwestycji do województwa lubuskiego przez pryzmat własnych doświadczeń. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się m.in. Michał Borowski – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych ZOBACZ PREZENTACJĘ, Krzysztof Kielec prezes K-SSSE Zobacz prezentację oraz Marek Cebula - burmistrz Krosna Odrzańskiego.


Serce lubuskiego sportu bije w Drzonkowie!
W latach 70. był jedną ze sportowych pereł Polski, obecnie jest obiektem cenionym przez lekkoatletów z całego świata. 11 czerwca br. odbyła się oficjalna gala związana z 40-leciem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – W historii ośrodka były wzloty i upadki, ale dziś rozkwita. To w Drzonkowie bije sportowe serce regionu lubuskiego - mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak, która wręczyła w trakcie gali medale zwycięzcom Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2016.
WOSIR w drugiej połowie lat 70. "wymyślił" Zbigniew Majewski - Szeryf, dzięki którego uporowi – wtedy jeszcze województwo zielonogórskie – doczekało się obiektu sportowego budzącego podziw lekkoatletów w całej Polsce. W ten sposób 1 stycznia 1977 r. swoją działalność oficjalnie rozpoczął Ośrodek Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa w Drzonkowie, bo tak pierwotnie brzmiała nazwa.
Po latach infrastruktura ośrodka mocno się zestarzała i wymagała wielu modernizacji, ale dzięki znacznej pomocy urzędu marszałkowskiego i funduszom unijnym obiekt odzyskał dawny blask. - Dzisiaj ośrodek kwitnie i jest jednym z największych beneficjentów Unii Europejskiej - Regionalnego Programu Operacyjnego, Programów Transgranicznych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dołożył Minister Sportu i my wszyscy Lubuszanie też się złożyliśmy tworząc budżet województwa. Powstały nowoczesne obiekty, zmodernizowaliśmy baseny, strzelnice, parkur, hotele, boiska, halę tenisową i szermierczą. Ale to nie tylko infrastruktura jest ważna, najważniejsza jest działalność sportowa i rekreacyjna. Odbywają się tutaj Mistrzostwa Polski, Europy i Świata. - tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, która przekazała na ręce dyrektora Bogusława Sułkowskiego specjalny puchar jubileuszowy i podziękowania dla wszystkich pracowników ośrodka. - Doskonale do tego miejsca pasuje przesłanie Wergiliusza: "Szczęście sprzyja odważnym". Panie dyrektorze, drodzy pracownicy ośrodka, gratuluję Wam odwagi, perfekcji i skuteczności! Mówiąc językiem piłkarskim: wszyscy tu gramy do jednej bramki, i to dzisiaj widać - dodała.
W latach 2011 - 2015 Samorząd Województwa Lubuskiego wydał 48 mln zł na modernizację, rozwój i utrzymanie obiektów Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W 2016 r. WOSIR otrzymał kolejne 3,8 mln zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone m.in. na modernizację zespołu basenów (7,3 mln zł), rozbudowę wielofunkcyjnego obiektu jeździeckiego (2,4 mln zł), czy też budowę podłogi sportowej z nawierzchnią oraz zakup wyposażenia hali tenisowej (1,2 mln zł).Niektóre inwestycje były w 100 proc. realizowane z budżetu województwa, pozostałe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wkład Zarządu Województwa Lubuskiego docenił Prezes Lubuskiej Federacji Sportu Bogusław Wontor, który podziękował marszałek za pomoc w rozwoju i modernizacji WOSIR-u.
Dziś na terenie Ośrodka odbywają się Mistrzostwa Świata i Europy pięcioboistów w różnych kategoriach wiekowych. Za przykład można podać chociażby Mistrzostwa Europy Młodzieżowców w Pięcioboju Nowoczesnym, które od 6 czerwca gościł WOSIR. Ceremonia medalowa zawodów była jednym z punktów dzisiejszej gali. Poza tym, nowoczesna infrastruktura służy także amatorom i osobom niepełnosprawnym. Ze sportowych obiektów codziennie korzystają m.in. tenisiści stołowi, jeźdźcy pływacy oraz uczniowie okolicznych szkół.
- Ośrodek swoją obecną sytuację zawdzięcza także sportowcom i działaczom, którzy przez wiele lat wytrwale budowali jego pozycję – przekonywał podczas gali Czesław Fiedorowicz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Bogusław Wontor, prezes Lubuskiej Federacji Sportu, złożył na ręce marszałek Elżbiety Anny Polak szczególne podziękowania za przychylność dla WOSiRu i pełne zaangażowania wspieranie jego działalności.
Podczas uroczystości wręczono liczne wyróżnienia m.in. odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla działaczy i klubów z województwa lubuskiego, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi Prezydenta RP i medale pamiątkowe dla pracowników Ośrodka z najdłuższym stażem pracy. Jubileusz był także okazją do wręczenia medali w konkurencji indywidualnej i drużynowej mężczyzn Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2016, które właśnie odbywają się w Drzonkowie.
Gala zakończyła się występem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Krzysztofa Kiljańskiego. Wcześniej na scenie zaprezentowali się m.in. młodzi akrobaci, tancerze i sportowcy.


II Lubuski Sejmik Turystyczny
„Lubuskie rzeki - możliwości i bariery" to tytuł II Lubuskiego Sejmiku Turystycznego, który odbył się 13 czerwca br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Podczas spotkania zaprezentowano potencjał turystyki wodnej województwa w oparciu o międzynarodowe drogi wodne E 70 oraz E 30. Aspekty naukowo-badawcze lubuskich przedstawili naukowcy wyższych uczelni. Poruszono także problemy związane z transportem i turystyką śródlądową oraz omówiono możliwości rozwoju żeglugi i turystyki na lubuskich rzekach. Spotkanie otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Uczestników Sejmiku powitała marszałek Elżbieta Anna Polak. - W regionie lubuskim nie mamy góry ani morza, ale mamy Odrę, Wartę i Bóbr. Mamy fantastyczne drogi wodne, jak dotąd niewykorzystane. Budujemy i tworzymy ten potencjał. Uważam, że w poprzednim okresie programowania sporo zrobiliśmy. Mamy porty w Bytomi Odrzańskim, Nowej Soli i Krośnie Odrz. Kończymy projekt związany z budową przystani, którego skutecznym liderem jest Nowa Sól. Nasze drogi wodne stanowią ogromny potencjał, który możemy wykorzystać już teraz, w tej perspektywie do rozwoju gospodarczego naszego regionu. Gospodarcze wykorzystanie Odry jest jednym z priorytetów Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Wcześniej nie było takiego dokumentu, teraz mamy przyjętą Strategię. Rząd ma bardzo ambitne plany. Liczyliśmy, aby przywrócić żeglowność do III klasy, a celem rządu jest IV klasa. Trzymam kciuki, jesteśmy do tego przygotowani, aby ten potencjał w regionie lubuskim wykorzystać – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Głos zabrał także Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Czesław Fiedorowicz. - Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy takie projekty inwestycyjne realizują i bardzo mocno się w to angażują. Pamiętam, jak ciężko było dotrzeć do pieniędzy unijnych, by pierwszy port na Odrze powstał – mówił przewodniczący sejmiku.
W spotkaniu uczestniczyli: senator Jerzy Wcisła, posłowie: Tomasz Kucharski i Jacek Kurzępa, wicemarszałek Romuald Gawlik, członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz, Radni Województwa Lubuskiego: Grażyna Dereń i Tadeusz Pająk, prezydenci, starostowie i burmistrzowie oraz zagraniczni goście.
Program spotkania obejmował III panele. Pierwszy z nich dotyczył potencjału turystycznego województwa lubuskiego – drogi wodne E70 i E30. Jako pierwszy głos zabrał Wadim Tyszkiewicz– Prezydent Nowej Soli, który omówił realizację projektu pn. „Odra dla turystów 2014". – W 2004 r. zaczęliśmy marzyć, a dziś możemy śmiało powiedzieć, że marzenia te w 100 proc. zrealizowaliśmy. Postanowiliśmy zagrać w drużynie. To nie było łatwe zadanie. Nie było by niczego, gdybyśmy razem nie postanowili działać. Chodziło o kompleksowe działania. Zaczęliśmy od małych kroków. Odra kojarzona była głównie z powodzią. Wiele pracy włożyliśmy w te działania. Powstało m.in. unikalne molo na rzece w Bytomiu Odrz., powstały porty w Krośnie Odrzańskim, Cigacicach i Bytomiu Odrz., pojawiły się dwa statki pasażerskie – Laguna i Zefir. Odra diametralnie zmieniła swoje otoczenie. Odra tętni życiem, odbywa się coraz więcej imprez - mówił W. Tyszkiewicz. Podkreślał, że istotne jest tworzenie produktów turystycznych w oparciu o perełki: winnice, miasta, muzea, gospodarstwa agroturystyczne. Dodał, że warto postawić na turystykę aktywną – konną, rowerową. W planach jest stworzenie Muzeum Odry, Centrum Informacji Turystycznej oraz wież widokowych.
Następnie o swoich doświadczenia z perspektywy Krosna Odrzańskiego mówił Marek Cebula – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. – Szukamy nowych pomysłów, bo warto inwestować w Odrę, warto inwestować w turystykę na Odrze – mówił. Dla przykładu: statek Zefir odbył już 321 rejsów i 18 973 turystów płynęło na jego pokładzie.
Uczestnicy Sejmiku wysłuchali także wystąpień: Łukasza Buraka – Prezesa Stowarzyszenia Wodniaków „Przystań Gorzów", który mówił o „Potencjale turystycznym województwa lubuskiego w oparciu o drogi wodne E70 i E30", Łukasza Kozłowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Odra dla Turystów, który omówił „Wpływ Odry na lubuską turystykę" oraz Hanny Forbrich ze Związku Gmin i Miast Nadnoteckich, która zaprezentowała „Turystyczne wykorzystanie drogi wodnej E70 na odcinku Noteci".
O aspektach turystycznych oraz naukowo-badawczych polskich rzek mówił m.in. Dawid Szatten z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych w Bydgoszczy – „Warunki nawigacyjno-żeglugowe drogi wodnej E70 na odcinku Odra - ujście Brdy w latach 2014-2015". Natomiast dr hab. Pola Kuleczka, prof. PWSZ z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie omówiła prezentację pt. „Rzeki w naturze i kulturze – prolegomena".
Podczas ostatniego panelu senator RP Jerzy Wcisła przedstawił rozwiązania i możliwości związane z transportem i turystyką śródlądową. – Polskie drogi wodne stanowią 11 tys. km, 3.660 km stanowią drogi żeglowne, 2.076 km dróg klasy II i wyższej. Ok. 600 km (30%) wód rzeczywiście dostępnych jest dla żeglarzy. Zaobserwować można dużą jednolitość sieci dróg turystycznych i transportowych.
Jak podkreślał senator na turystyką wodną samorządy wydały ponad 2 mld zł. Wiele przedsięwzięć ma charakter projektów sieciowych. Samorządy umiały się same zagospodarować, nastąpiła eksplozja pomysłów ze strony samorządów. Nie da się realizować wspólnej turystyki na drogach wodnych bez współpracy. – Trzeba doprowadzić do współpracy rządu i samorządów. W ramach „Strategii rozwoju dróg śródlądowych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030" założeniem do realizacji w pierwszej kolejności jest Priorytet IV.2. Rozwój partnerstwa krajowego na rzecz śródlądowych dróg wodnych - sprzęgnięcie ze sobą oddolnych działań na rzecz rozwoju turystyki śródlądowej ze strategiami rządowymi, uaktywnienie samorządów, utworzenie Programu rozwoju turystyki wodnej, z udziałem samorządów, np. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Podczas ostatniego panelu zaprezentowali się także: Łukasz Pieron z Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Agnieszka Siłacz – Kierownik Zarządu Zlewni Noteci – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz dr inż. Andrzej Kreft – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

VII Lubuski Piknik Zdrowia – z Paszportem po rower
W niedzielę 19 czerwca 2016 r. w godz. 12.00-18.00 w WOSiR w Drzonkowie odbędzie się VII Lubuski Piknik Zdrowia, który w tym roku połączony jest z kampanią społeczną Stop Uzależnieniom. W programie imprezy znalazły się bezpłatne badania i porady lekarskie, rajd rowerowy, aktywne zabawy dla dzieci oraz wyjątkowy konkurs „Paszport Zdrowego Lubuszanina". A na Piknik wspólnie pojedziemy rowerem – wyjazd o godz. 11.00 spod placu Bohaterów.
– Lubuski Piknik Zdrowia to impreza, której już nie trzeba specjalnie reklamować. Ale w tym roku Piknik będzie wyjątkowy. Chcemy pokazać, że dbanie o siebie może stać się zdrowym nałogiem. Zapraszam na wspólny rajd rowerowy na Piknik i do udziału w konkursie o rower – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. O czym mowa? Zanim w Drzonkowie ruszy Piknik, trzeba na niego dotrzeć… Stąd wspólna inicjatywa marszałek Elżbiety Anny Polak i Stowarzyszenia Rowerem do Przodu, by do Drzonkowa wybrać się na rowerze. Rajd rowerzystów wyruszy o godz. 11.00.
Celem Pikniku jest promocja zdrowego stylu życia i zachęcenie Lubuszan do badań profilaktycznych oraz zadbania o zdrowie własne i najbliższych.
Organizatorami Pikniku są: Urząd Marszałkowski (Departament Ochrony Zdrowia), Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.
To już VII Piknik Zdrowia
W tym roku do udziału w Pikniku zgłosiło się blisko 60 wystawców. Będą nie tylko szpitale i przychodnie podległe samorządowi województwa lubuskiego, ale także niepubliczne jednostki, NFZ, Sanepid, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zdrowia, stacja krwiodawstwa, DKMS (rejestr dawców szpiku), przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, doradcy żywieniowi, producenci zdrowych chlebów i lodów, naturalnych olejów i kosmetyków, eksperci od diet wegańskich, wegetariańskich, doradcy ds. wizerunku, kosmetyczki, fryzjerzy.
Wśród propozycji sportowych znajdą się m.in. gry, zabawy, liczne konkursy, a także prezentacja dyscyplin sportowych i występy dzieci i młodzieży z lubuskich ośrodków kultury ( Dom Harcerza, Szkoła Tańca Gracja).
Lubuskie szpitale zaprezentują sprzęt i aparaturę medyczną. Możliwe będzie także skorzystanie z bezpłatnych badań, porad i konsultacji. W miasteczku medycznym będzie można oddać krew, zbadać słuch, a Lubuszanki w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
Wszystkie atrakcje, porady lekarskie i infrastruktura drzonkowskiego ośrodka będą udostępniane uczestnikom BEZPŁATNIE.
Kto nie wybierze się na Piknik rowerem, na pewno będzie mógł bezpłatnie dotrzeć autobusem – w dniu Pikniku za darmo będzie kursowała linia MZK nr 30 (według niedzielnego rozkładu jazdy).
Podróż po rower z Paszportem Zdrowego Lubuszanina.
Jak co roku na Pikniku będzie dużo pozytywnej energii, liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz wyjątkowy konkurs: „Paszport Zdrowego Lubuszanina". Konkurs ma na celu zachęcenie do skorzystania z ofert piknikowych: badań, porad lekarskich, honorowego oddania krwi i rejestracji, jako potencjalny dawca szpiku (DKMS). Nagrodą główną dla zwycięscy konkursu będzie rower. Będzie też wiele atrakcyjnych nagród dodatkowych. Gwarantujemy dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu.
Ideą konkursu "Paszport Zdrowego Lubuszanina" jest propagowanie wiedzy na temat zdrowia oraz zwrócenie uwagi na to jak ważne są badania profilaktyczne oraz aktywny i zdrowy styl życia. W konkursie może wziąć udział każdy uczestnik VII Lubuskiego Pikniku Zdrowia. Nagrodę główną – rower –wygra ten właściciel Paszportu, który nie tylko „zaliczy" serię badań i porad lekarskich, ale też ułoży najlepsze hasło promujące przyszłoroczny Piknik.
Zasady konkursu są proste: w Paszporcie Zdrowego Lubuszanina jest miejsce na „podróżnicze" pieczątki. Będzie je można zdobyć po wizytach na stoiskach piknikowych (oznaczonych logo „Zdrowe Lubuskie"). Pięć zebranych pieczątek umożliwia przejście do kolejnego etapu zdrowotnej wycieczki. Następny krok to wypełnienie ankiety na stoisku Departamentu Ochrony Zdrowia (główny namiot organizatora Pikniku) i udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe.
Zwycięzca zostanie wyłoniony przez specjalna komisję.
To też jest Piknik Niepełnosprawnych
Już po raz kolejny równolegle odbywać będzie się VI Lubuski Piknik Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.


Drogi szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne
Wypadki, stłuczki i kolizje to drogowa rzeczywistość, na którą nie godzą się jednak naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownicy uczelni opracowali 10-letni program poprawy bezpieczeństwa na lubuskich trasach. Założenia stworzonego projektu były głównym tematem „III Lubuskiej Konferencji – Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", odbywającej się dziś (10.06) w Zielonej Górze. Udział w wydarzeniu wzięła członek zarządu Alicja Makarska.
Organizatorzy spotkania zadbali o szerokie grono uczestników. Na konferencję zaproszono m.in. przedstawicieli GDDKiA, Inspektoratu Transportu Drogowego, kuratorium oświaty, a także samorządowców. Nie zabrakło również reprezentantów służb takich jak: policja, pogotowie, straż graniczna i pożarna. Różnorodność uczestników miała zagwarantować spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa na drogach z różnych, niekiedy pomijanych perspektyw.
O założeniach programu mówił m.in. prof. Adam Wysokowski, kierownik Zakładu Dróg i Mostów Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Na poprawę bezpieczeństwa wpływ ma odpowiednia wiedza osób zarządzających projektami drogowymi, a z tym bywa różnie – tłumaczył naukowiec – Uniwersytet Zielonogórski to jedna z trzech uczelni w Polsce, która kształci niezależnych audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Muszą oni co kilka lat odnawiać swoje uprawnienia. Stworzenie takiej merytorycznie przygotowanej kadry to jeden ze sposób na zmniejszenie liczby wypadków – twierdził naukowiec.
- Cieszę się, że uniwersytet taki program przygotował. Mam nadzieję, że będzie on realizowany, ale realizowany przy współudziale wszystkich samorządów i instytucji, bo przecież w naszym regionie występują zarówno drogi gminne, jak i krajowe - mówiła Alicja Makarska – Wiemy, że samochodów jest coraz więcej i są coraz szybsze. Dlatego w nowej perspektywie zamierzamy przeznaczyć 370 mln euro na modernizację obecnych i budowę nowych tras, co również wpłynie na bezpieczeństwo kierowców – zapewniała członek zarządu.
Uczestnicy konferencji, omawiając plan poprawy bezpieczeństwa, wskazywali także na dodatkowe koszty związane z wypadkami. – Życie ludzkie jest bezcenne. W tym temacie sporów nie ma. Szacuje się jednak, że pozostałe koszty związane z wypadkami wynoszą rocznie w całym kraju 30 mld zł. To astronomiczna kwota, dlatego warto poprawiać bezpieczeństwo na trasach. Z jednej strony ratujemy w ten sposób ludzkie życie, z drugiej mówimy o olbrzymich oszczędnościach – przekonywał Jakub Marcinkowski, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ, na którym odbywała się dzisiejsza konferencja.
- Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W Polsce mamy wiele programów mających zmniejszyć ilość wypadków. Projekt opracowany przez naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego to kolejna tego typu inicjatywa. Aby jednak była skuteczna jej papierowe zapisy muszą znaleźć praktycznie odzwierciedlenie – mówił Adam Wysokowski.
Organizatorem konferencji była Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?