poniedziałek, 13 czerwca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.111.2016 Zielona Góra, 13.06.2016 r.

Newsletter nr 111

Zainwestuj w Lubuskiem, bo warto!
Jak skutecznie przyciągnąć inwestorów do Lubuskiego? Na ten temat dyskutowali uczestnicy Inwestycyjnego Forum Samorządowego, które odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie. Podpisane zostało także porozumienie o współpracy z K-SSSE. - Będziemy współpracować, tworzymy partnerstwo. Podpisaliśmy umowę o takiej współpracy gospodarczej regionu lubuskiego, żeby ona dotarła do potencjalnych inwestorów - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Podczas Forum podpisana została umowa partnerska pomiędzy Województwem Lubuskim a Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (K-SSSE). Jak mówi inicjator wydarzenia, Marszałek Elżbieta Anna Polak, samorząd musi stwarzać najlepsze warunki do rozwoju gospodarczego regionu. Dlatego budujemy zintegrowaną sieć współpracy, której główną misją będzie profesjonalna, kompleksowa i spójna obsługa inwestorów zarówno krajowych i zagranicznych. Ważnym aspektem jest także zintegrowanie działań marketingowych. - Mamy zdiagnozowany nasz potencjał inwestycyjny oraz eksportowy. Nasze wskaźniki ekonomiczne wyraźnie wskazują, że jesteśmy optymistami. Puls Biznesu przeprowadził takie badania – mamy wzrost nakładów inwestycyjnych o ponad 28% w stosunku do ubiegłego roku i jesteśmy w tym zakresie liderem w Polsce. Cieszę się, że udało nam się podpisać porozumienie, które pozwoli w oparciu o ten potencjał budować naszą przyszłość eksportową oraz importową. To się po prostu opłaca. Mamy ambitny plan na przyszłość i chcemy go realizować wspólnie – wyjaśniła marszałek.

Współpraca z samorządem województwa jest także bardzo cenna dla władz K-SSSE. - Jako spółka cały czas poszukujemy synergii, poszukujemy partnerów, którzy umożliwią na jeszcze bardziej intensywne realizowanie naszych celów. Nie ulega wątpliwości , że kluczowym partnerem jest Urząd Marszałkowski. Na tej współpracy zyskają wszystkie podmioty w naszym województwie – wyjaśnił Krzysztof Kielec – Prezes Strefy. Jak podkreślał wiceprezes K-SSSE Stanisław Iwan, bardzo ważne jest, aby powstawały miejsca pracy, które stanowić będą wartość dodaną dla regionu.

Ideę współpracy chwalił także Michał Borowski – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - Doświadczenia PAIiIZ wskazują, że im lepsza współpraca między samorządem lokalnym, a lokalnymi strefami ekonomicznymi, tym łatwiej tym podmiotom ściągać inwestorów. Uważam, że to bardzo dobry ruch – zaznaczył.

Podczas Inwestycyjnego Forum Samorządowego omówione zostały główne założenia Planu Inwestycyjnego i Promocji Gospodarczej Województwa Lubuskiego, który ma za zadanie zapewnić skuteczne wydatkowanie środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 oraz realizację przedsięwzięć efektywniejszych gospodarczo i finansowo. O potencjale inwestycyjnym regionu mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Zobacz prezentację. Zaproszeni specjaliści opowiedzieli z kolei w jaki sposób zwiększyć napływ inwestycji do województwa lubuskiego przez pryzmat własnych doświadczeń. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się m.in. Michał Borowski – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych ZOBACZ PREZENTACJĘ, Krzysztof Kielec prezes K-SSSE oraz Marek Cebula - burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Serce lubuskiego sportu bije w Drzonkowie!
W latach 70. był jedną ze sportowych pereł Polski, obecnie jest obiektem cenionym przez lekkoatletów z całego świata. 11 czerwca br. odbyła się oficjalna gala związana z 40-leciem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – W historii ośrodka były wzloty i upadki, ale dziś rozkwita. To w Drzonkowie bije sportowe serce regionu lubuskiego - mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak, która wręczyła w trakcie gali medale zwycięzcom Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2016.
WOSIR w drugiej połowie lat 70. "wymyślił" Zbigniew Majewski - Szeryf, dzięki którego uporowi – wtedy jeszcze województwo zielonogórskie – doczekało się obiektu sportowego budzącego podziw lekkoatletów w całej Polsce. W ten sposób 1 stycznia 1977 r. swoją działalność oficjalnie rozpoczął Ośrodek Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa w Drzonkowie, bo tak pierwotnie brzmiała nazwa.
Po latach infrastruktura ośrodka mocno się zestarzała i wymagała wielu modernizacji, ale dzięki znacznej pomocy urzędu marszałkowskiego i funduszom unijnym obiekt odzyskał dawny blask. - Dzisiaj ośrodek kwitnie i jest jednym z największych beneficjentów Unii Europejskiej - Regionalnego Programu Operacyjnego, Programów Transgranicznych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dołożył Minister Sportu i my wszyscy Lubuszanie też się złożyliśmy tworząc budżet województwa. Powstały nowoczesne obiekty, zmodernizowaliśmy baseny, strzelnice, parkur, hotele, boiska, halę tenisową i szermierczą. Ale to nie tylko infrastruktura jest ważna, najważniejsza jest działalność sportowa i rekreacyjna. Odbywają się tutaj Mistrzostwa Polski, Europy i Świata. - tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, która przekazała na ręce dyrektora Bogusława Sułkowskiego specjalny puchar jubileuszowy i podziękowania dla wszystkich pracowników ośrodka. - Doskonale do tego miejsca pasuje przesłanie Wergiliusza: "Szczęście sprzyja odważnym". Panie dyrektorze, drodzy pracownicy ośrodka, gratuluję Wam odwagi, perfekcji i skuteczności! Mówiąc językiem piłkarskim: wszyscy tu gramy do jednej bramki, i to dzisiaj widać - dodała.
W latach 2011 - 2015 Samorząd Województwa Lubuskiego wydał 48 mln zł na modernizację, rozwój i utrzymanie obiektów Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W 2016 r. WOSIR otrzymał kolejne 3,8 mln zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone m.in. na modernizację zespołu basenów (7,3 mln zł), rozbudowę wielofunkcyjnego obiektu jeździeckiego (2,4 mln zł), czy też budowę podłogi sportowej z nawierzchnią oraz zakup wyposażenia hali tenisowej (1,2 mln zł).Niektóre inwestycje były w 100 proc. realizowane z budżetu województwa, pozostałe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wkład Zarządu Województwa Lubuskiego docenił Prezes Lubuskiej Federacji Sportu Bogusław Wontor, który podziękował marszałek za pomoc w rozwoju i modernizacji WOSIR-u.
Dziś na terenie Ośrodka odbywają się Mistrzostwa Świata i Europy pięcioboistów w różnych kategoriach wiekowych. Za przykład można podać chociażby Mistrzostwa Europy Młodzieżowców w Pięcioboju Nowoczesnym, które od 6 czerwca gościł WOSIR. Ceremonia medalowa zawodów była jednym z punktów dzisiejszej gali. Poza tym, nowoczesna infrastruktura służy także amatorom i osobom niepełnosprawnym. Ze sportowych obiektów codziennie korzystają m.in. tenisiści stołowi, jeźdźcy pływacy oraz uczniowie okolicznych szkół.
- Ośrodek swoją obecną sytuację zawdzięcza także sportowcom i działaczom, którzy przez wiele lat wytrwale budowali jego pozycję – przekonywał podczas gali Czesław Fiedorowicz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Bogusław Wontor, prezes Lubuskiej Federacji Sportu, złożył na ręce marszałek Elżbiety Anny Polak szczególne podziękowania za przychylność dla WOSiRu i pełne zaangażowania wspieranie jego działalności.

Podczas uroczystości wręczono liczne wyróżnienia m.in. odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla działaczy i klubów z województwa lubuskiego, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi Prezydenta RP i medale pamiątkowe dla pracowników Ośrodka z najdłuższym stażem pracy. Jubileusz był także okazją do wręczenia medali w konkurencji indywidualnej i drużynowej mężczyzn Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2016, które właśnie odbywają się w Drzonkowie.
Gala zakończyła się występem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Krzysztofa Kiljańskiego. Wcześniej na scenie zaprezentowali się m.in. młodzi akrobaci, tancerze i sportowcy.

Poznaliśmy Ambasadorów nowosolskiej gospodarki
Poznaliśmy laureatów Nowosolskiej Nagrody Gospodarczej „Ambasador". Laureatem w kategorii Mały Biznes została firma AUDIT Doradztwo Personalne Sp. z o. o. Tytuł Ambasadora Średniego Biznesu otrzymała firma, Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne IdeaPro Sp. z o. o. Ambasadorem Dużego Biznesu została firma OVOPOL Sp. z o. o. - Samorząd województwa tworzy warunki do rozwoju gospodarczego, ale to właśnie Państwo przedsiębiorcy podejmujecie ryzyko, macie marzenia, spełniacie je i się udaje - mówiła podczas gali marszałek Elżbieta Anna Polak.
Celem konkursu jest promocja lokalnych przedsiębiorców, z terenu miasta Nowa Sól i powiatu nowosolskiego. Podczas gali marszałek podkreślała, że lubuskie firmy prężnie się rozwijają. - Cieszę się z Państwa optymizmu, ponieważ Puls Biznesu ocenił przedsiębiorców regionu lubuskiego jako największych optymistów w Polsce. Aż 57% lubuskich firm zwiększa nakłady inwestycyjne o 28% w stosunku do ubiegłego roku. To jest chyba ten najbardziej imponujący wskaźnik - mówiła. Elżbieta Anna Polak zwróciła także uwagę na dużą aktywność lubuskich przedsiębiorców w aplikowaniu o unijne środki w nowym rozdaniu. - Pierwszy nabór to blisko 350 aplikacji. W związku z tym zarząd będzie zwiększał alokację tak, aby wszystkie dobrze przygotowane projekty uzyskały dofinansowanie - wyjaśniła.
Statuetka:
1. AUDIT Doradztwo Personalne Sp. z o. o. Klaudia Dolata
Złoty Certyfikat:
1. EMAT HRC Elżbieta Matysiak
2. Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol Sp. z o.o. Marcin Walasek
Certyfikat:
1. ANOMALIA Michał Prus
2. Gabinet Zdrowia i Urody Emphis Ewelina Mandzyn
3. Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska Tomasz Warężak
4. Kancelaria Adwokacka Mariusz Ratajczak
5. „LEJDIS PERFECT" Gabinet Kosmetyczny Emilia Pawłowska
6. Lekarska Spółka Partnerska Przemysław Bejga, Artur Czernicki, Mariusz Działa, Jan Wozowczyk, Alicja Złotogórska-Lubecka
7. Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Marian Kowalski
8. PROFUZJA Lech Martynów
9. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „PROBUD" Sebastian Dysiewicz
10. Salon Fryzjerski „AGNIESZKA" Agnieszka Chalbert
11. Salon Fryzjerski Damsko-Męski Aldona Piaskowska
12. Zakład Handlowo Usługowy Audio - Video Sat Serwis BIS Renata Szumlewicz
Ambasador Średniego Biznesu
Statuetka:
1. Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne IdeaPro Sp. z o. o. Piotr Rudy
Złoty Certyfikat:
1. MELACO Sp. z o.o. Zbigniew Haczkowski
2. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe ROL-PEX Michał Samotyja
Certyfikat:
1. BANK BGŻ BNP PARIBAS S.A. Oddział Operacyjny w Nowej Soli Edyta Płanka
2. Biuro Marketingu i Handlu Zagranicznego „Pamar" Paweł Samotyja
3. „KWIATEX" AUTOSERVICE Roman Kwiatkowski
4. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ARS MEDICA BIS Julian Hucko i Partnerzy
5. Piekarnia Jan Fijoł
6. PPHU LAMGI Michał Gibowski
7. PW Midam Eksport - Import Usługi Transportowo – Usługowe Mirosław Skiba
8. SINERSIO Polska Sp. z o. o. Marcin Bąkowski, Tomasz Stępski
9. Zakład Produkcji Obuwia „DAWID" Witold Dygas
10. Zakład Usług Mieszkaniowych Sp. z o. o. Mariusz Smolarczyk
Ambasador Dużego Biznesu:
Statuetka:
1. OVOPOL Sp. z o. o. Krystyna Karkoszka
Złoty Certyfikat:
1. Alumetal Poland Sp. z o. o. Szymon Adamczyk
2. FIRMA FRANKIEWICZ Jarosław Frankiewicz
Ambasador Start-up
Statuetka:
1. Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol Sp. z o.o. Marcin Walasek
Złoty Certyfikat:
1. „LEJDIS PERFECT" Gabinet Kosmetyczny Emilia Pawłowska
2. ANOMALIA Michał Prus
Ambasador Odpowiedzialnego Biznesu
Statuetka:
1. BANK BGŻ BNP PARIBAS S.A. Oddział Operacyjny w Nowej Soli Edyta Płanka
Złoty Certyfikat:
1. SINERSIO Polska Sp. z o. o. Marcin Bąkowski, Tomasz Stępski
2. MELACO Sp. z o.o. Zbigniew Haczkowski
Certyfikat:
1. AUDIT Doradztwo Personalne Sp. z o. o. Klaudia Dolata
2. Kancelaria Adwokacka Mariusz Ratajczak
3. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ARS MEDICA BIS Julian Hucko i Partnerzy
4. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe ROL-PEX Michał Samotyja
5. Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne IdeaPro Sp. z o. o. Piotr Rudy
Ambasador Innowacyjności
Statuetka:
1. Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska Tomasz Warężak
Złoty Certyfikat:
1. Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne IdeaPro Sp. z o. o. Piotr Rudy
2. MELACO Sp. z o.o. Zbigniew Haczkowski
Certyfikat:
1. Kancelaria Adwokacka Mariusz Ratajczak
2. SINERSIO Polska Sp. z o. o. Marcin Bąkowski, Tomasz Stępski
Nagroda specjalna
Certyfikat specjalny:
1. Studio Fotograficzne Lidia Friedel
2. Zakład Fryzjerski Jerzy Cichowicz


II Lubuski Sejmik Turystyczny
„Lubuskie rzeki - możliwości i bariery" to tytuł II Lubuskiego Sejmiku Turystycznego, który odbył się 13 czerwca br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Podczas spotkania zaprezentowano potencjał turystyki wodnej województwa w oparciu o międzynarodowe drogi wodne E 70 oraz E 30. Aspekty naukowo-badawcze lubuskich przedstawili naukowcy wyższych uczelni. Poruszono także problemy związane z transportem i turystyką śródlądową oraz omówiono możliwości rozwoju żeglugi i turystyki na lubuskich rzekach. Spotkanie otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Uczestników Sejmiku powitała marszałek Elżbieta Anna Polak. - W regionie lubuskim nie mamy góry ani morza, ale mamy Odrę, Wartę i Bóbr. Mamy fantastyczne drogi wodne, jak dotąd niewykorzystane. Budujemy i tworzymy ten potencjał. Uważam, że w poprzednim okresie programowania sporo zrobiliśmy. Mamy porty w Bytomi Odrzańskim, Nowej Soli i Krośnie Odrz. Kończymy projekt związany z budową przystani, którego skutecznym liderem jest Nowa Sól. Nasze drogi wodne stanowią ogromny potencjał, który możemy wykorzystać już teraz, w tej perspektywie do rozwoju gospodarczego naszego regionu. Gospodarcze wykorzystanie Odry jest jednym z priorytetów Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Wcześniej nie było takiego dokumentu, teraz mamy przyjętą Strategię. Rząd ma bardzo ambitne plany. Liczyliśmy, aby przywrócić żeglowność do III klasy, a celem rządu jest IV klasa. Trzymam kciuki, jesteśmy do tego przygotowani, aby ten potencjał w regionie lubuskim wykorzystać – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Głos zabrał także Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Czesław Fiedorowicz. - Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy takie projekty inwestycyjne realizują i bardzo mocno się w to angażują. Pamiętam, jak ciężko było dotrzeć do pieniędzy unijnych, by pierwszy port na Odrze powstał – mówił przewodniczący sejmiku.
W spotkaniu uczestniczyli: senator Jerzy Wcisła, posłowie: Tomasz Kucharski i Jacek Kurzępa, wicemarszałek Romuald Gawlik, członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz, Radni Województwa Lubuskiego: Grażyna Dereń i Tadeusz Pająk, prezydenci, starostowie i burmistrzowie oraz zagraniczni goście.
Program spotkania obejmował III panele. Pierwszy z nich dotyczył potencjału turystycznego województwa lubuskiego – drogi wodne E70 i E30. Jako pierwszy głos zabrał Wadim Tyszkiewicz– Prezydent Nowej Soli, który omówił realizację projektu pn. „Odra dla turystów 2014". – W 2004 r. zaczęliśmy marzyć, a dziś możemy śmiało powiedzieć, że marzenia te w 100 proc. zrealizowaliśmy. Postanowiliśmy zagrać w drużynie. To nie było łatwe zadanie. Nie było by niczego, gdybyśmy razem nie postanowili działać. Chodziło o kompleksowe działania. Zaczęliśmy od małych kroków. Odra kojarzona była głównie z powodzią. Wiele pracy włożyliśmy w te działania. Powstało m.in. unikalne molo na rzece w Bytomiu Odrz., powstały porty w Krośnie Odrzańskim, Cigacicach i Bytomiu Odrz., pojawiły się dwa statki pasażerskie – Laguna i Zefir. Odra diametralnie zmieniła swoje otoczenie. Odra tętni życiem, odbywa się coraz więcej imprez - mówił W. Tyszkiewicz. Podkreślał, że istotne jest tworzenie produktów turystycznych w oparciu o perełki: winnice, miasta, muzea, gospodarstwa agroturystyczne. Dodał, że warto postawić na turystykę aktywną – konną, rowerową. W planach jest stworzenie Muzeum Odry, Centrum Informacji Turystycznej oraz wież widokowych.
Następnie o swoich doświadczenia z perspektywy Krosna Odrzańskiego mówił Marek Cebula – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. – Szukamy nowych pomysłów, bo warto inwestować w Odrę, warto inwestować w turystykę na Odrze – mówił. Dla przykładu: statek Zefir odbył już 321 rejsów i 18 973 turystów płynęło na jego pokładzie.
Uczestnicy Sejmiku wysłuchali także wystąpień: Łukasza Buraka – Prezesa Stowarzyszenia Wodniaków „Przystań Gorzów", który mówił o „Potencjale turystycznym województwa lubuskiego w oparciu o drogi wodne E70 i E30", Łukasza Kozłowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Odra dla Turystów, który omówił „Wpływ Odry na lubuską turystykę" oraz Hanny Forbrich ze Związku Gmin i Miast Nadnoteckich, która zaprezentowała „Turystyczne wykorzystanie drogi wodnej E70 na odcinku Noteci".
O aspektach turystycznych oraz naukowo-badawczych polskich rzek mówił m.in. Dawid Szatten z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych w Bydgoszczy – „Warunki nawigacyjno-żeglugowe drogi wodnej E70 na odcinku Odra - ujście Brdy w latach 2014-2015". Natomiast dr hab. Pola Kuleczka, prof. PWSZ z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie omówiła prezentację pt. „Rzeki w naturze i kulturze – prolegomena".
Podczas ostatniego panelu senator RP Jerzy Wcisła przedstawił rozwiązania i możliwości związane z transportem i turystyką śródlądową. – Polskie drogi wodne stanowią 11 tys. km, 3.660 km stanowią drogi żeglowne, 2.076 km dróg klasy II i wyższej. Ok. 600 km (30%) wód rzeczywiście dostępnych jest dla żeglarzy. Zaobserwować można dużą jednolitość sieci dróg turystycznych i transportowych.
Jak podkreślał senator na turystyką wodną samorządy wydały ponad 2 mld zł. Wiele przedsięwzięć ma charakter projektów sieciowych. Samorządy umiały się same zagospodarować, nastąpiła eksplozja pomysłów ze strony samorządów. Nie da się realizować wspólnej turystyki na drogach wodnych bez współpracy. – Trzeba doprowadzić do współpracy rządu i samorządów. W ramach „Strategii rozwoju dróg śródlądowych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030" założeniem do realizacji w pierwszej kolejności jest Priorytet IV.2. Rozwój partnerstwa krajowego na rzecz śródlądowych dróg wodnych - sprzęgnięcie ze sobą oddolnych działań na rzecz rozwoju turystyki śródlądowej ze strategiami rządowymi, uaktywnienie samorządów, utworzenie Programu rozwoju turystyki wodnej, z udziałem samorządów, np. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Podczas ostatniego panelu zaprezentowali się także: Łukasz Pieron z Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Agnieszka Siłacz – Kierownik Zarządu Zlewni Noteci – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz dr inż. Andrzej Kreft – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

VII Lubuski Piknik Zdrowia – z Paszportem po rower
W niedzielę 19 czerwca 2016 r. w godz. 12.00-18.00 w WOSiR w Drzonkowie odbędzie się VII Lubuski Piknik Zdrowia, który w tym roku połączony jest z kampanią społeczną Stop Uzależnieniom. W programie imprezy znalazły się bezpłatne badania i porady lekarskie, rajd rowerowy, aktywne zabawy dla dzieci oraz wyjątkowy konkurs „Paszport Zdrowego Lubuszanina". A na Piknik wspólnie pojedziemy rowerem – wyjazd o godz. 11.00 spod placu Bohaterów.
– Lubuski Piknik Zdrowia to impreza, której już nie trzeba specjalnie reklamować. Ale w tym roku Piknik będzie wyjątkowy. Chcemy pokazać, że dbanie o siebie może stać się zdrowym nałogiem. Zapraszam na wspólny rajd rowerowy na Piknik i do udziału w konkursie o rower – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. O czym mowa? Zanim w Drzonkowie ruszy Piknik, trzeba na niego dotrzeć… Stąd wspólna inicjatywa marszałek Elżbiety Anny Polak i Stowarzyszenia Rowerem do Przodu, by do Drzonkowa wybrać się na rowerze. Rajd rowerzystów wyruszy o godz. 11.00.
Celem Pikniku jest promocja zdrowego stylu życia i zachęcenie Lubuszan do badań profilaktycznych oraz zadbania o zdrowie własne i najbliższych.
Organizatorami Pikniku są: Urząd Marszałkowski (Departament Ochrony Zdrowia), Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.
To już VII Piknik Zdrowia
W tym roku do udziału w Pikniku zgłosiło się blisko 60 wystawców. Będą nie tylko szpitale i przychodnie podległe samorządowi województwa lubuskiego, ale także niepubliczne jednostki, NFZ, Sanepid, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zdrowia, stacja krwiodawstwa, DKMS (rejestr dawców szpiku), przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, doradcy żywieniowi, producenci zdrowych chlebów i lodów, naturalnych olejów i kosmetyków, eksperci od diet wegańskich, wegetariańskich, doradcy ds. wizerunku, kosmetyczki, fryzjerzy.
Wśród propozycji sportowych znajdą się m.in. gry, zabawy, liczne konkursy, a także prezentacja dyscyplin sportowych i występy dzieci i młodzieży z lubuskich ośrodków kultury ( Dom Harcerza, Szkoła Tańca Gracja).
Lubuskie szpitale zaprezentują sprzęt i aparaturę medyczną. Możliwe będzie także skorzystanie z bezpłatnych badań, porad i konsultacji. W miasteczku medycznym będzie można oddać krew, zbadać słuch, a Lubuszanki w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
Wszystkie atrakcje, porady lekarskie i infrastruktura drzonkowskiego ośrodka będą udostępniane uczestnikom BEZPŁATNIE.
Kto nie wybierze się na Piknik rowerem, na pewno będzie mógł bezpłatnie dotrzeć autobusem – w dniu Pikniku za darmo będzie kursowała linia MZK nr 30 (według niedzielnego rozkładu jazdy).
Podróż po rower z Paszportem Zdrowego Lubuszanina.
Jak co roku na Pikniku będzie dużo pozytywnej energii, liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz wyjątkowy konkurs: „Paszport Zdrowego Lubuszanina". Konkurs ma na celu zachęcenie do skorzystania z ofert piknikowych: badań, porad lekarskich, honorowego oddania krwi i rejestracji, jako potencjalny dawca szpiku (DKMS). Nagrodą główną dla zwycięscy konkursu będzie rower. Będzie też wiele atrakcyjnych nagród dodatkowych. Gwarantujemy dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu.
Ideą konkursu "Paszport Zdrowego Lubuszanina" jest propagowanie wiedzy na temat zdrowia oraz zwrócenie uwagi na to jak ważne są badania profilaktyczne oraz aktywny i zdrowy styl życia. W konkursie może wziąć udział każdy uczestnik VII Lubuskiego Pikniku Zdrowia. Nagrodę główną – rower –wygra ten właściciel Paszportu, który nie tylko „zaliczy" serię badań i porad lekarskich, ale też ułoży najlepsze hasło promujące przyszłoroczny Piknik.
Zasady konkursu są proste: w Paszporcie Zdrowego Lubuszanina jest miejsce na „podróżnicze" pieczątki. Będzie je można zdobyć po wizytach na stoiskach piknikowych (oznaczonych logo „Zdrowe Lubuskie"). Pięć zebranych pieczątek umożliwia przejście do kolejnego etapu zdrowotnej wycieczki. Następny krok to wypełnienie ankiety na stoisku Departamentu Ochrony Zdrowia (główny namiot organizatora Pikniku) i udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe.
Zwycięzca zostanie wyłoniony przez specjalna komisję.
To też jest Piknik Niepełnosprawnych
Już po raz kolejny równolegle odbywać będzie się VI Lubuski Piknik Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.


Drogi szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne
Wypadki, stłuczki i kolizje to drogowa rzeczywistość, na którą nie godzą się jednak naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownicy uczelni opracowali 10-letni program poprawy bezpieczeństwa na lubuskich trasach. Założenia stworzonego projektu były głównym tematem „III Lubuskiej Konferencji – Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", odbywającej się dziś (10.06) w Zielonej Górze. Udział w wydarzeniu wzięła członek zarządu Alicja Makarska.
Organizatorzy spotkania zadbali o szerokie grono uczestników. Na konferencję zaproszono m.in. przedstawicieli GDDKiA, Inspektoratu Transportu Drogowego, kuratorium oświaty, a także samorządowców. Nie zabrakło również reprezentantów służb takich jak: policja, pogotowie, straż graniczna i pożarna. Różnorodność uczestników miała zagwarantować spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa na drogach z różnych, niekiedy pomijanych perspektyw.
O założeniach programu mówił m.in. prof. Adam Wysokowski, kierownik Zakładu Dróg i Mostów Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Na poprawę bezpieczeństwa wpływ ma odpowiednia wiedza osób zarządzających projektami drogowymi, a z tym bywa różnie – tłumaczył naukowiec – Uniwersytet Zielonogórski to jedna z trzech uczelni w Polsce, która kształci niezależnych audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Muszą oni co kilka lat odnawiać swoje uprawnienia. Stworzenie takiej merytorycznie przygotowanej kadry to jeden ze sposób na zmniejszenie liczby wypadków – twierdził naukowiec.
- Cieszę się, że uniwersytet taki program przygotował. Mam nadzieję, że będzie on realizowany, ale realizowany przy współudziale wszystkich samorządów i instytucji, bo przecież w naszym regionie występują zarówno drogi gminne, jak i krajowe - mówiła Alicja Makarska – Wiemy, że samochodów jest coraz więcej i są coraz szybsze. Dlatego w nowej perspektywie zamierzamy przeznaczyć 370 mln euro na modernizację obecnych i budowę nowych tras, co również wpłynie na bezpieczeństwo kierowców – zapewniała członek zarządu.
Uczestnicy konferencji, omawiając plan poprawy bezpieczeństwa, wskazywali także na dodatkowe koszty związane z wypadkami. – Życie ludzkie jest bezcenne. W tym temacie sporów nie ma. Szacuje się jednak, że pozostałe koszty związane z wypadkami wynoszą rocznie w całym kraju 30 mld zł. To astronomiczna kwota, dlatego warto poprawiać bezpieczeństwo na trasach. Z jednej strony ratujemy w ten sposób ludzkie życie, z drugiej mówimy o olbrzymich oszczędnościach – przekonywał Jakub Marcinkowski, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ, na którym odbywała się dzisiejsza konferencja.
- Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W Polsce mamy wiele programów mających zmniejszyć ilość wypadków. Projekt opracowany przez naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego to kolejna tego typu inicjatywa. Aby jednak była skuteczna jej papierowe zapisy muszą znaleźć praktycznie odzwierciedlenie – mówił Adam Wysokowski.
Organizatorem konferencji była Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?