poniedziałek, 9 maja 2016

Opisujemy upadek komunikacji zbiorowej w woj. lubuskim


Wydawca przygotowuje materiał o upadku komunikacji zbiorowej w woj. lubuskim. Oto pytania prasowe jakie przekazałem do MIB i do UMWL:

do UMWL

Szanowni Państwo,
Na Ziemi Lubuskiej jest tylko jedna większa atrakcja turystyczna- Łagów. Miasteczko nie ma już ani połączenia autobusowego (okazało się nie funkcjonować) ani kolejowego (tylko kursują raz w roku pociągi turystyczne). Czy można spowodować aby do tej miejscowości dało się w sezonie dojechać transportem zbiorowym? Musiałem iść w efekcie pieszo, komunikacja zbiorowa niestety w woj. lubuskim już upadła.

Proszę o odpowiedź, sprawę podróży "PKS Zielona Góra" chciałbym opisać. Mam też pytanie, czy przewoźnik poniesie jakieś konsekwencje? Nie byłem jedynym pasażerem pozostawionym na lodzie. A dworzec PKS w Świebodzinie pełen jest informacji o likwidacji kursów, ale te kursy nadal są na tablicach na przystankach, co tylko pogłębia orgomny chaos. Lokalna ludność trwale odwróciła się od tr. zbiorowego dzięki inwencji PKS Zielona Góra. 
Pozdrawiam,

Adam Fularz

załączam list do MIB


Szanowni Państwo, W sobotę zamierzałem się udać transportem publicznym z Zielonej Góry do miejscowości Łagów, który jest reklamowany jako główny kurort turystyczny Ziemi Lubuskiej.

Dotarłem do miejscowości Świebodzin, gdzie dworzec PKS obklejony był komunikatami o zamknięciu lokalnych linii autobusowych. Ilość obwieszczeń o likwidacjach linii była tak znaczna, że trudno było ropoznać, któe kursy PKS jeszcze kursują.

Kurs Świebodzin- Łagów z godziny 14:25 w sobotę 7 maja okazał się chyba nie kursować. Na dworcu nagle zaroiło się od pasażerów którzy czekali na ten kurs i nie przyjechał on. Mi samemu dało się złapać inny kurs PKS, ale nie dotarłem do Łagowa, a jedynie na skrzyżowanie 5 km obok.

Czy MIB może ustalić:
-dlaczego w woj. lubuskim na rozkładach jazdy PKS spółka PKS Zielona Góra sp. z o.o. masowo zamieszcza kursy które już nie kursują?
- czy autobus relacji Świebodzin-  Łagów istotnie już nie kursował? Na dworcu brakowało takiej informacji, spośród informacji o odwołaniu kilkudziesięciu kursów tej pozycji nie było na liście....
- czy MIB nie ma przeświadczenia że komunikacja autobusowa w całych regionach kraju już nie funkcjonuje, a rozkłady jazdy już nie są poważnie traktowane ani przez pasażerów, ani przez przedsiębiorców? Czy MIB nie obawia się że ogromna ilość fałszywej informacji o rozkładach jazdy- powielana przez przewoźników typu PKS Zielona Góra czy portale w rodzaju e-podroznik.pl spowodowała upadek i trwały odwrót pasażerów od idei podróżowania zbiorowo?

- czy rząd i obecny minister transportu zamierzają podjąć jakiekolwiek działąnia by powstrzymać upadek transportu zbiorowego którego byłem świadkiem, już kikakrotnie trafiając na autobusy które były w rozkładzie serwisu http://www.e-podroznik.pl/ i które w ogóle nie kursowały?

- jak rząd przewiduje informowanie pasażerów o rozkładach jazdy? W wielu województwach rozkłady na dworcach PKS i przystankach zawierają nader liczne informacje nieprawdziwe- np. kursy które od lat już nie funkcjonują. Pogłębia to upadek transportu zbiorowego.

- by tą opowieść kontynuować dalej: na 3 przystaniach na jeziorach w Łagowie rozmieszczone są rozkłady komunikacji promowej, rejsów, które także się nie odbywały. Pasażerowie nieraz długą chwilę spędzali na oczekiwaniu godzin odjazdu rejsów, co w ogóle nie następowało. Jedna łódź pasażerska była remontowana w stoczni na nabrzeżu, inna unosiła się bezczynnie na wodzie.

- jak MIB zamierza uporządkować sprawę nieaktualnych rozzkłądów jazdy? Dlaczego nad polskim morzem na niektórych przystankach można naliczyć po kilkanaście- kilkadziesiąt różnych tabliczek z różnymi, mieradko nieatkualnymi, informacjami na temat rozkładów kilkudziesięciu różnych przewoźników sezonowych? Skąd podróżni mają wiedzieć, które kursy są jeszce realizowane?

- czy rząd PIS przewiduje zorganiozowanie centralnego portalu w którym zamieszczane byłyby rozkłady różnych przewoźników, które byłyby wiarygodne a kursy istotnie byłyby realizowane, w odróżnieniu od np. serwisu http://www.e-podroznik.pl/.

-czy MIB może przytoczyć aktualne dane na temat upadku komunikacji pasażerskiej, podając wielkości przewozów realizowane komunikacją międzymiastową drogową?

- czy MIB ma świadomość że w woj. lubuskim czy na Dolnym Śląsku komunikacja publiczna w ostatnim okresie, zwłaszcza w 2016 roku, przestała już w ogóle istnieć? Czy MIB chce w jakiś sposób skomentować tą informację?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?