poniedziałek, 9 maja 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego


GZ.II.0620.1.88.2016                                                                                Zielona Góra, 09.05.2016 r.Newsletter nr 88

 

 

 

 

Europa świętuje!

To właśnie dziś, 9 maja, w rocznicę  podpisania historycznej Deklaracji Schumana świętujemy Dzień Europy. Z tej okazji zapraszamy na obchodzone w całej Polsce Dni Funduszy Europejskich. Od 12 do 15 maja czeka na Was wiele atrakcji zorganizowanych przez beneficjentów Funduszy Europejskich. - Polska od 12 lat jest członkiem Unii Europejskiej i jest nam tu bardzo dobrze, bo Europa jest bez granic, bo Europa jest wielką drużyną, wspaniałym partnerstwem narodów. Europa to szansa na rozwój! Zapraszam do wspólnego świętowania! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. To setki imprez w całej Polsce, prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim. Dni Otwarte dają możliwość zobaczenia miejsc, do których normalnie nie możemy wejść. To okazja, aby sprawdzić jak dzięki funduszom unijnym zmienia się nasze najbliższe otoczenie. - Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Te 12 lat to nie tylko rewolucja społeczna, ale olbrzymi skok cywilizacyjny - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich startują już w najbliższy czwartek, 12 maja! Na Lubuszan czeka szereg atrakcji. SPRAWDŹ TUTAJ

14 maja zapraszamy na Piknik na Winnicy do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Będzie doskonała okazja do skosztowania produktów regionalnych i poznania historii winiarstwa na Ziemi Lubuskiej. Początek imprezy o godz. 12:00.

Zapraszamy do wspólnego świętowania! Bądźmy jedną wielką europejską rodziną. ZOBACZ FILM PROMOCYJNY

 

 

 

III Lubuski Kongres Młodych Rolników

Nowa perspektywa finansowa PROW na lata 2014-2020, określenie nowych mechanizmów działania Wspólnej Polityki Rolnej w nowym budżecie, koncepcje rozwoju gospodarstw te i in. zagadnienia zostaną omówione już w najbliższy wtorek podczas III Lubuskiego Kongresu Młodych Rolników. Kongres odbędzie się 10 maja br. o 10.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa. Kongres to doskonała okazja dla młodych producentów rolnych na nawiązanie kontaktów branżowych oraz miejsce na wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy przydatnej w codziennej pracy zawodowej.

Kongres otworzy wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Lubuski Młody Rolnik, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

W programie:

9.30 Rejestracja uczestników

10.00 Otwarcie III Lubuskiego Kongresu Młodych Rolników

10.15 Część 1 – Wystąpienia prelegentów

PROW 2014-2020 Innowacyjny młody rolnik – przedstawiciel ARiMR

Korzyści wynikające z uczestnictwa w grupach producentów rolnych – przedstawiciel ARR

Nowe zasady sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych – przedstawiciel ANR

12.15 Przerwa kawowa

12.30 Część II – Dyskusja

Dyskusja w formie okrągłego stołu z możliwością zadawania pytań z Sali, w której wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji rolniczych w naszym województwie Lubuska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Lubuski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

14.00 Podsumowanie Kongresu. Oficjalne zakończenie

 

 

Lubuskie gminy otwarte na inwestycje

Lubuskie gminy stawiają na inwestycje. Tak wynika z badań przeprowadzonych w samorządach przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. - Zdecydowanie największy optymizm zapanował w województwie lubuskim. Aż 57 proc. ankietowanych deklaruje, że zwiększa inwestycje. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem to wzrost o 28,5 pkt proc. Radykalnie zmniejszył się też odsetek pesymistów. O ile w 2014 r. redukowało inwestycje 34,3 proc. badanych lubuskich gmin, o tyle w tym – już tylko 10,7 proc. – czytamy Pulsie Biznesu w artykule pt. „Wieje optymizmem z samorządów".    

Badanie przeprowadzono na grupie 900 samorządowców. W przeciwieństwie do 2014 r. odsetek samorządów, w których w tym roku wzrosną wydatki na inwestycje jest większy niż tych, które chcą je zredukować. Inwestycje zwiększą włodarze prawie 43 proc. ankietowanych samorządów, w 34 proc. wydatki będą takie same, a u 23 proc. ankietowanych mniejsze.

Najlepsze nastroje widoczne są województwach: lubuskim, podlaskim i dolnośląskim. Z kolei z badań wynika, że najwięcej pesymistów jest w Zachodniopomorskim, Kujawsko-Pomorskim i Lubelskim.  

Są to kolejne dobre informacje dla naszego regionu. Wcześniej pisaliśmy o coraz lepszej sytuacji w lubuskich firmach. Z najnowszych danych opublikowanych przez Lubuski Ośrodek Badań Regionalnych wynika, że wzrasta zatrudnienie i wynagrodzenie pracowników.    

Trwa również ożywienie na lubuskim rynku pracy. Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek bezrobocia. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w całym regionie liczba osób bez zatrudnienia zmniejszyła się o blisko 2,5 tys. mieszkańców. Wpływ na spadek liczby bezrobotnych miały wzrost prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie oraz zwiększona aktywizacja bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy.      

 

 

Nowa Sól chce zrewitalizować „Odrę"

Nowa Sól stara się o rewitalizację terenów byłego zakładu nici „Odra". Inwestycja jest warta 15 mln zł. Miasto liczy na 85 proc. dofinansowania projektu. To właśnie m.in. kwestia dotacji była tematem spotkania członek zarządu Alicji Makarskiej z prezydentem Nowej Soli Wadimem Tyszkiewiczem, do którego doszło dzisiaj (09.05) na terenie fabryki. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowej Soli i Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Władze miasta mają już szczegółowy pomysł na rewitalizację zakładu. Z terenu fabryki miałyby zniknąć dwa budynki, które obecnie są własności Skarbu Państwa. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Ministerstwa Finansów. Dokumentacja złożona przez samorząd przeszła już wstępną weryfikację i czeka na decyzję ministra.

Mocno zaniedbany teren zakładu miałby być przeznaczony na cele publiczne. Miasto chciałoby, aby dawna fabryka zamieniła się w centrum aktywności gospodarczej, którego zarządzaniem zajmowałby się Park Interior. Aby tak się stało potrzebny jest jednak szereg inwestycji. Mowa m.in. wybudowaniu nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowie oświetlenia, parkingów i dróg dojazdowych.

Miasto inwestycje chciałoby zrealizować w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonanie wartego 15 mln zł zadania jest planowane na lata 2018-2019. Zdecydowana większość tej kwoty, bo aż 85% miałyby stanowić dotacje. Wkład samorządu wyniósłby ok. 2 mln zł.

Po wizytacji zakładu członek zarządu Alicja Makarska odwiedziła Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej usytuowany przy wjeździe do zakładu.  Miasto planuje przekazać ten budynek Państwowej Szkole Muzycznej w Nowej Soli.

 

 

Interreg V-A - Komitet Monitorujący

W dniach 11-12 maja 2016 r. we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się III posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Współpracy Interreg V-A Polska – Brandenburgia 2014 – 2020. Podczas obrad Członkowie Komitetu uzgodnią dokumenty aplikacyjne.

Przedmiotem obrad będą następujące dokumenty:

- Strategia Komunikacji dla Programu Współpracy Brandenburgia – Polska 2014-2020

- Podręcznik beneficjenta Programu Współpracy Interreg V-A Brandenburgia – Polska 2014-2020

Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego nastąpi także prezentacja portalu informatycznego do elektronicznego naboru wniosków (portal ILB) oraz przedstawione zostaną dotychczasowe działania Wspólnego Sekretariatu Technicznego.

Urząd Marszałkowski reprezentować będzie p. Maciej Nowicki – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej oraz p. Adrianna Sarnecka – Kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej.

 

Legenda WOSIR-u z własnym memoriałem

Blisko 40 lat temu Zbigniew Majewski stworzył Ośrodek Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa w Drzonkowie, czyli dzisiejszy Wojewódzkie Ośrodek Sportu i Rekreacji. W uznaniu zasług popularnego „Szeryfa" 15 maja z terenu WOSiR-u wystartuje I Memoriał Zbigniewa Majewskiego w Biegach Przełajowych -ANNEBERG 2016.

Twórca Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji całe swoje życie poświęcił działalności publicznej i promocji aktywności fizycznej. To dzięki Zbigniewowi Majewski 40 lat temu w Drzonkowie odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym, czyli pierwsza w regionie impreza sportowa o tak wysokiej randze.

Bieg upamiętniający działacza będzie rozgrywany na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Zawodnicy, zależnie od wybranej opcji, pokonają jedną lub dwie pętle trasy przebiegającej przez leśne ścieżki. Start i meta zawodów będą się mieściły na placu rekreacyjnym ośrodka w Drzonkowie. Odbędzie się także bieg dla dzieci (do 11 lat) na dystansie 400 metrów.

Biuro zawodów będzie mieściło się na placu rekreacyjnym WOSiR-u i rozpocznie swoją działalność o godzinie 8.00. Szczegółowe informacje zapisach i regulaminie biegu można znaleźć TUTAJ.

 

 

Grunt na medal 2016

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Grunt na medal 2016" organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbietę Annę Polak.

Celem konkursu jest wyłonienie i promocja terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 maja. Udział w konkursie jest bezpłatny i stanowi znakomitą okazję dla podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu.

Inwestycje zagraniczne to duży krok w kierunku rozwoju gminy, poprawy jakości życia jej mieszkańców oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Udział w konkursie to szansa na promocję gminy, jako najlepszego miejsca lokalizacji dla inwestycji produkcyjnych, a więc wyjątkowe możliwości pozyskania znaczących inwestorów.

Zachęcamy Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów oraz Starostów naszego regionu o zgłaszanie terenów przygotowanych pod inwestycje produkcyjne.

Najlepsze zgłoszone tereny uzyskają pierwszeństwo przy wskazywaniu przez PAIiIZ oraz urząd marszałkowski lokalizacji zagranicznym inwestorom, a także będą promowane na forum międzynarodowym.  Ponadto Zwycięzcy Konkursu będą mogli używać logo „Grunt na medal" na wszystkich materiałach promocyjnych.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdą Państwo w regulaminie konkursu:

Grunt na medal_Regulamin 2016

Formularz zgloszeniowy

Założenia do prezentacji gminy podczas audytu

oświadczenie właściciela prywatnego

 

 

Unia promuje innowacje, przedsiębiorczość i współpracę międzynarodową

Kolejna perspektywa finansowa UE to kolejne szanse na uzyskanie unijnych dotacji. O pieniądze mogą starać się instytucje wsparcia biznesu i badawcze, a także wybrani przedsiębiorcy. Szczególnie pożądane będą działania wspierające transfer innowacji na rynkach międzynarodowych. Fundusze można pozyskiwać m.in. w ramach programów Interreg: Południowy Bałtyk oraz Region Morza Bałtyckiego. To właśnie tego tematu będzie dotyczyć ogólnopolska konferencja w Gdańsku, zaplanowana w dniach 23 – 24 maja.

Wsparcie UE daje możliwość m.in. zaprezentowania swojego produktu na arenie międzynarodowej, a także uzyskania wiedzy i know-how w sektorze swojej działalności. To dzięki programom Interreg możliwie jest budowanie międzynarodowych sieci współpracy i klastrów, zdobycie dostępu do najnowszych badań i innowacji czy też uzyskanie wsparcia dla promocji swoich produktów, w różnych sektorach gospodarki. Pozwala to na wspólne działania m.in. w dziedzinach transferu innowacji, umiędzynaradawiania MŚP, rozwoju zielonych technologii.

Wsparcie UE udzielone dotychczas w celu wzmacniania konkurencyjności przedsiębiorczości w państwach regionu Morza Bałtyckiego zaowocowało m.in. utworzeniem klastra współpracy przedsiębiorców LNG (Liquid Natural Gas). Efektem tych działań jest przyciągnięcie inwestycji wartych blisko 50 mln euro i wsparcie przedsiębiorców w procesie kreowania nowych innowacyjnych produktów meblarskich (ok. wspólnie wykreowanych 35 prototypów).

Więcej o możliwości współpracy w ramach Interreg: Południowy Bałtyk oraz Region Morza Bałtyckiego i szansach na uzyskanie dofinansowania będzie się można dowiedzieć podczas konferencji, która odbędzie się w Gdańsku ( 23-24 maja),

Konferencja będzie niepowtarzalną okazją nie tylko do uzyskania praktycznych informacji dotyczących możliwości uzyskania wsparcia UE, ale przede wszystkim do nawiązania szerokich kontaktów międzynarodowych, uzyskania informacji nt. możliwości rozszerzenia swojej działalności, dołączenia do istniejących już sieci współpracy i klastrów, a także stworzenie nowych.

Konferencja skupi podmioty działające w różnych sektorach gospodarki z krajów leżących wokół morza, w tym przedsiębiorców, instytucje naukowo-badawcze, jednostki badawcze. Stworzy też możliwość rozmowy z ekspertami w wybranych dziedzinach, a także z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować. Można to zrobić klikając TUTAJ.

 

 

Rozwój eksportu i inwestycji za granicą

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów zaprasza regionalnych firmy na bezpłatne spotkanie informacyjne w zakresie rozwoju eksportu i inwestycji za granicą. Przedsiębiorcy zainteresowani działalnością na rynkach międzynarodowych uzyskają praktyczne wskazówki w zakresie rozpoczęcia sprzedaży za granicą. Konferencja odbędzie się 20 maja w Żarach w Hotelu Janków.

W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt pod nr tel. 883 313 456 lub e-mail: ewa.zdanowicz@szkolenia-polska.pl lub coie@lubuskie.pl. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

Program spotkania: 

10:00 – 10:10 - Prezentacja COIE

10:10 – 11:20 - Świadczenie usług na terenie Hiszpanii i Portugalii

 • Prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii i Portugalii, informacje ogólne.
 • Zakładanie przedsiębiorstw, formy prawne oraz procedury rejestracji działalności gospodarczej.
 • Zobowiązania podatkowe i ubezpieczeniowe.
 • Rynek Hiszpanii i Portugalii – możliwości eksportowe dla polskich przedsiębiorców.

11:20 – 12:30 - Zasady INCOTERMS

 • Międzynarodowe reguły zawierania i realizacji kontraktów handlowych.
 • Analiza wykładni terminów handlowych INCOTERMS.
 • Komentarze do wykładni formuł INCOTERMS.
 • Praktyczne aspekty posługiwania się formułami handlowymi INCOTERMS.

12:30 – 12:50 - Przerwa kawowa

12:50 – 14:00 - Promocja na rynkach zagranicznych

 • Funkcje działań promocyjnych.
 • Narzędzia polityki promocji (reklama, public relations, sprzedaż osobista itp.)
 • Promocja jako element marketingu -mix (produkt, cena, dystrybucja).

 

 

Unijne wsparcie dla branży budowlanej

Przybliżą firmom możliwości pozyskania unijnych dotacji. 12 maja w Urzędzie Miasta w Żarach odbędzie się konferencja „Lubuska Synergiczna Koncepcja Innowacyjnych Produktów w Branży Budowlanej". Wydarzenie poświęcone jest małym i średnim przedsiębiorstwom z branży budowlanej. Podczas spotkania przedstawione zostaną m.in. innowacyjne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem synergicznej koncepcji badania, nauki, rozwoju. Konferencję honorowym patronatem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego.

Prelegentami konferencji będą broker innowacji, prezentujący nowe inteligentne rozwiązania  w branży budowlanej, a także praktycy zajmujący się wdrażaniem i komercjalizowaniem innowacji. Podczas spotkania przedsiębiorcy pozyskają wiedzę dot. możliwości wsparcia procesu patentowania produktów i usług oraz nabywania własności intelektualnych. Ponadto, zainteresowane firmy, będą mogły nawiązać współpracę i skorzystać z usług Centrum Budownictwa Z​​równoważonego i Energii.

Konferencja to również możliwość pozyskania ważnych kontaktów, sprzyjających rozwojowi firmy  w nowym okresie programowania oraz informacji o dostępnych środkach,  adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubuskiego.

Aby wziąć udział w wydarzeniu do 10 maja należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (TUTAJ). Szczegółowe informacje o konferencji można otrzymać pisząc na bujak@fundacja.zary.pl lub dzwoniąc pod nr tel.533 399 391, 533 322 618.

PROGRAM KONFERENCJI

 

 

 


 

Paweł Mrożek

Kierownik Biura Prasowego

Gabinet Zarządu

p.mrozek@lubuskie.pl

tel. 68 45 65 493, tel. kom. 693 400 782

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?