środa, 25 maja 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

GZ.II.0620.1.99.2016                                                                                Zielona Góra, 25.05.2016 r.

 

 

 

 

Newsletter nr 99

 

 

Z wicepremierem o rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odwiedził 25 maja br. Uniwersytet Zielonogórski, gdzie spotkał się z władzami uczelni – rektorem Tadeuszem Kuczyńskim oraz dziekanami wydziałów, władzami miasta oraz lubuskimi parlamentarzystami. W spotkaniu brała udział marszałek Elżbieta Anna Polak. Rozmowy dotyczyły planów rozwojowych uczelni oraz możliwości ich finansowania. Podczas spotkania wicepremier zadeklarował wsparcie finansowe dla zielonogórskiej uczelni. Głównym tematem spotkania był rozwój Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Nie chciałbym składać obietnic bez pokrycia, mówił wicepremier. Wszyscy wiemy, że sytuacja uczelni jest trudna. Wszyscy wiemy, że w ciągu kilku najbliższych lat niż demograficzny będzie docierał do uczelni i liczba studentów będzie maleć. Dlatego byłoby nieszczerością z mojej strony, gdybym państwu obiecywał, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły. Myślę, że dużym sukcesem będzie zatrzymanie tego poziomu środków budżetowych na pułapie, który osiągnęliśmy w tym roku. Pracujemy nad rozwiązaniem, dzięki któremu utrzyma się poziom finansowania uczelni, niezależnie od spadku liczby studentów – wyjaśnił wicepremier Jarosław Gowin. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak zadeklarowała wsparcie dla Uniwersytetu. - Samorząd województwa wspierał do tej pory rozwój uniwersytetu i nadal będzie to robić. Liczymy na partnerstwo ze strony ministerstwa – dodała. Marszałek podkreślała, że samorząd województwa wsparł już zielonogórską uczelnie kwotą 125 mln zł. Środki  te pochodziły z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu województwa.  Dwa największe projekty to budowa Parku Naukowo – Technologicznego, który odwiedził wicepremier Jarosław Gowin oraz utworzenie kierunku lekarskiego   -  Robimy to dlatego, ponieważ rozwój uniwersytetu jest fundamentem realizacji długoterminowej Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego – wyjaśniała marszałek Elżbieta Anna Polak. -  Samorząd województwa będzie nadal partnerem w wielu działaniach, ale liczymy również na wsparcie z programów krajowych "Wiedza i Rozwój", "Inteligentny Rozwój". Bardzo prosimy pana premiera o renegocjacje Kontraktu Terytorialnego, a także udział finansowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w realizacji naszych priorytetów – dodała. W Lubuskiem studiuje obecnie blisko 18 tys. młodych ludzi. Większość z nich, bo blisko 13 tys. to studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

 

 

Pracownicy samorządowi świętują

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji członkowie zarządu województwa z marszałek Elżbietą Anna Polak na czele spotkali się z pracownikami urzędu marszałkowskiego. Była to okazja do podziękowania za pracę na rzecz regionu lubuskiego. - Dzień samorządu to okazja żeby podziękować wam moim drodzy współpracownicy za to, co robicie każdego dnia, za służbę dla mieszkańca regionu lubuskiego. Gratuluję sukcesów i osiągnięć – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podczas uroczystości wręczono także  medale za długoletnią służbę.

Podczas spotkania urzędnicy zaprezentowali także swoje pasje, bo jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, powtarzając za Dalajlamą, człowiek spełniony, to człowiek szczęśliwy. - Zależy mi na tym, aby w mojej urzędniczej rodzinie każdy taki był, żebyście mieli satysfakcję z pracy, którą wykonujecie – dodała marszałek.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 kwietnia 2016 roku za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostają:

 1. Czura Lech Jan
 2. Kowalewska Renata
 3. Leszczyłowska Krystyna
 4. Rozbicka Bożena Małgorzata
 5. Sekuła Teresa Maria
 6. Stankiewicz Andrzej
 7. Wielhorska Mariola Donata
 8. Żbikowski Zbigniew

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostają:

 1. Hełmiński Andrzej
 2. Kotońska-Radziszewska Iwona Danuta
 3. Nawlicka Kamila Barbara
 4. Stolarska Beata Katarzyna

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostają:

 1. Adamcewicz Magdalena Julia
 2. Gabrysz-Hryniewicz Małgorzata
 3. Lipińska Monika
 4. Łupak Joanna
 5. Sieniawska-Bogiel Paulina Anna
 6. Tramś-Zielińska Małgorzata Barbara

 

 

Odkryj Lubuskie – Święto Województwa tuż tuż

Zapewniamy, będzie kosmicznie, odlotowo, kolorowo i energetycznie! - Tegoroczne święto wpisuje się w misję regionu, który ma być Zieloną Krainą Nowoczesnych Technologii i chcemy to potwierdzić 25 czerwca. Jestem przekonana, że każdy, kto odwiedzi Park Mużakowski tego dnia będzie chciał tu wrócić, bo to miejsce magiczne, jedyny taki park na pograniczu. – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. Już tylko miesiąc dzieli nas od Święta Województwa Lubuskiego, które w tym roku odbędzie się 25 czerwca, w położonym na pograniczu Parku Mużakowskim. Czas więc odkryć kolejne karty i tajemnice święta regionu!

Odkryj magię Parku Mużakowskiego

Podczas konferencji zaprezentowany został oficjalny layout tegorocznego święta. - Park Mużakowski jest wielką tajemnicą i layout prezentujący labirynt  jest tego symbolem. Park ma wiele ukrytych miejsc,  które tworzą swoisty labirynt – wyjaśnił Tomasz Siemiński, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Warto więc wyruszyć jego ścieżkami i odkryć magię perły pogranicza.

Od dziś działa także strona internetowa Święta Województwa: www.lubuskieinspiruje.pl, na której znajdują się wszystkie szczegóły związane z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Kosmos na wyciągnięcie ręki

Hasło tegorocznego święta to Nauka-Natura-Kosmos. – Dzień województwa wpisuje się w misję regionu, który ma być Zieloną Krainą Nowoczesnych Technologii i chcemy to potwierdzi 25 czerwca. Nie tylko będziemy się bawić, choć muzycznie jesteśmy świetnie przygotowani, ale prezentować nowoczesne technologie – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Niewątpliwie będzie kosmicznie! Kosmos łączy i naturę i naukę. Kosmos można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach. Starożytni nazywali kosmosem wszystko to, co nas otacza. Ale kosmos to także cały wszechświat. Dlatego właśnie zaprosiliśmy naukowców z całej Polski aby opowiadali o swoich dokonaniach, pomysłach na rozwój technologii kosmicznych i wykorzystanie kosmosu w gospodarce - wyjaśnił Sławomir Kosieliński z Instytutu MikroMakro. Opowiedział także jak wyglądać będzie kosmiczna podróż 25 czerwca. - Przy wejściu na łąkę pałacową będzie kosmiczne informatorium.  Gdy miniemy bramę kosmosu, wejdziemy na łąkę, która będzie przypominała obóz warowny natury i nauki. Z jednej strony uczelnie, które będą prezentowały swoje dokonania w dziedzinie informatyzacji i robotyki, a z drugiej firmy technologiczne. Zaprezentują się goście z całej Polski – wyjaśnił.  Będzie parada robotów. Gościem będzie także znasz stary znajomy robot NAO, który podczas konferencji prasowej zaprosił do Parku Mużakowskiego i potwierdził swoją obecność.

Dzięki nowoczesnym technologiom postaramy się także odkryć tajemnice natury. W geoparku Łuk Mużakowa, w jeziorze Afryka, powstałym w dawnym zbiorniku pokopalnianym przeprowadzimy eksperyment. Będzie tam nurkowała łódź podwodna – robot podwodny, który sprawdzi co tam pływa. Na jeziorze wyląduje także dron, który ma umiejętność nurkowania. Krótko mówiąc tegoroczne Święto Województwa to prawdziwa gratka dla fanów nowoczesnych technologii. O dostęp do sieci zadba firma Orange. - Okazuje się za Park Mużakowski leży niedaleko naszej inwestycji. Po to żeby doprowadzić Internet pozostaje nam tylko kilka kilometrów i światłowód wjedzie na kosmiczną łąkę. Miejsce jest inspirujące, odlotowe i kosmiczne. Planujemy doprowadzić internet z bardzo dużą przepustowością. Będziemy chcieli także zaprezentować rozwiązania, których premiera była w Barcelonie na zlocie operatorów i dostawców rozwiązań bezprzewodowych – wyjaśniła Hanna Kontkiewicz-Chachulska – kierownik Wydziału Programów Szerokopasmowych Orange Polska.

Razem kibicujmy polskiej drużynie

Podczas Święta Województwa zadbamy także o kibiców piłki nożnej. W związku z tym, że w tym czasie odbywać się będzie EURO2016 w Parku Mużakowskim będzie można obejrzeć mecz. – Jest duża szansa, że polska drużyna wyjdzie z grupy z drugiego miejsca, a jeżeli tak się stanie to swój mecz o ćwierćfinał rozegra właśnie 25 czerwca. Stąd pomysł na wspólne kibicowanie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Coś dla ducha

Na muzyczną ucztę podczas tegorocznego święta województwa zapraszają jedyny i niepowtarzalny Emir Kusturica oraz muzycy Filharmonii Zielonogórskiej, która w tym roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. Ostatnim akcentem święta będzie niezwykły spektakl multimedialny przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy.

Zobacz program SWL

 

 

74 mln zł na drogi lokalne

- Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20130 nabiera rozpędu. Dziś podpisanych zostało 120 umów na łączną kwotę blisko 74 mln zł. Przebudowa i modernizacja dróg oraz zmiana nawierzchni obejmie 100 km dróg w naszym województwie. Cieszę się, że 45 gmin, 7 powiatów wzięło udział w tym konkursie - mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podczas uroczystego podpisania umów. Dofinansowanie pokrywa 60 proc. planowanych inwestycji. Pierwsze przetargi i remonty rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wszystkie prace mają być wykonane do końca 2017 r.

Przed uroczystym wręczeniem umów odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: wicemarszałek  Stanisław Tomczyszyn, wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, Danuta Patalas - burmistrz Wschowy, Henryk Janowicz - starosta powiatu żagańskiego oraz Jacek Sauter – Burmistrz Bytomia Odrzańskiego.

Jako pierwszy głos zabrał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Dziś podpisujemy ważne umowy dotyczące przebudowy i modernizacji dróg lokalnych. Dzięki temu wsparciu będzie można zrealizować wiele inwestycji drogowych, na które mieszkańcy naszego regionu czekali od wielu lat – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Radości nie kryła wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska. – Dziś można powiedzieć, że Bogdaniec to mała, ale bardzo szczęśliwa gmina. Dofinansowanie otrzymały trzy wnioski, dzięki którym uda się wykonać 8 km dróg, na które mieszkańcy bardzo długo czekali. Wreszcie ziszczą się ich marzenia, nie będzie pyłu, nie będzie ubytków i będziemy mogli jeździć po normalnych drogach. Skomunikujemy ze sobą cztery wsie. Chcielibyśmy te inwestycje przeprowadzić jak najszybciej, aby mieszkańcy mogli z nich jak najszybciej korzystać – mówiła wójt Bogdańca. Bogdaniec otrzymał dofinasowanie na przebudowę dróg gminnych: Jeżyki-Lubczyno, Jeniniec-Lubczyno oraz przebudowę drogi ul. Akacjowej w m. Jenin.      

Następnie głos zabrała Danuta Patalas - burmistrz Wschowy. Gmina otrzymała ponad 233 tys. zł dofinansowania na przebudowę drogi w miejscowości Przyczyna Dolna. Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 400 tys. zł. – Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać dofinansowanie. Mieszkańcy bardzo długo na to czekali - mówiła burmistrz.

Ze wsparcia skorzysta także powiat żagański. Na przebudowę drogi powiatowej w m. Bożnów otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł. – Będzie to przebudowa i modernizacja drogi łącznie z chodnikami i zatokami autobusowymi. Powiat jako gminy został dobrze oceniony, bo ponad 16 dróg będzie zrealizowanych: 5 dróg w gminie Małomice, 3 w gminie Iłowa, 2 w gminie wiejskiej Żagań, 2 w mieście Gozdnica i po jednej w mieście i gminie Szprotawa, Niegosławicach i Brzeźnicy – wyliczał Henryk Janowicz - starosta powiatu żagańskiego.

W uroczystości wzięli udział starostowie, burmistrzowie, wójtowie, członkowie zarządów, skarbnicy oraz goście.   

Wcześniej, 17 maja br. Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził listę rankingową operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zatwierdzenie listy operacji przez Zarząd Województwa Lubuskiego pozwolił na podpisanie umów z Beneficjentami, do wysokości limitu środków dostępnych dla Województwa Lubuskiego tj.17 196 824 Euro. Wnioskowana kwota pomocy 120 pozytywnie ocenionych wniosków, które uzyskały minimum 9 pkt wyniosła 73 875 318,00 zł. Nabór wniosków o przyznanie pomocy trwał od 30 listopada 2015 roku do 30 grudnia 2015 roku wpłynęło 162 wniosków na kwotę pomocy 106 365 679 zł.

 

O rozbudowie Muzeum Ziemi Lubuskiej

Rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze to główny temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z dyrektorem Leszkiem Kanią oraz prof. Czesławem Osękowskim. Bogate zbiory muzeum nie są udostępniane z powodu braku powierzchni wystawienniczej, stąd pomysł rozbudowy placówki. Rozmowa dotyczyła także projektu budowy muzeum „wypędzonych", które poświęcone byłoby przymusowej migracji po II wojnie światowej. – Nie ma takiego w Polsce Zachodniej, a przecież przyjechaliśmy tu z różnych stron świata – mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak. Idea budowy muzeum zrodziła się już kilka lat temu, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na realizację projektu. Muzeum przygotowało projekt o wartości 15 mln zł – to koszt całkowity. – koncepcja jest godna uwagi i zostanie zaprezentowana na posiedzeniu zarządu województwa.

 

 

 

Nowa siedziba Wydziału Zamiejscowego UMWL w Gorzowie Wlkp.!

Wydział Zamiejscowy Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie Wlkp. z końcem maja br. zmienia swoją dotychczasową siedzibę. Przeprowadzka odbędzie się z dotychczasowej siedziby przy ul. Łokietka 22 do budynku przy ul. Dworcowej 13.

Termin rozpoczęcia pracy Wydziału Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w nowej lokalizacji planowany jest na 31 maja 2016 r.

 

 

Najlepsi sportowcy nagrodzeni

Młodzi, zdolni i z nagrodami. Dziś (23.05) w Gorzowie Wlkp. wręczono stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego na 2016 r. Wyróżnienia otrzymało 38 młodzieżowców reprezentujących kluby z naszego regionu. Laureatom dyplomy wręczył wicemarszałek Romuald Gawlik. W uroczystości udział wzięli także Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Tadeusz Pająk i Zastępca Przewodniczącego GZSN "START" Tadeusz Karpiński.

- Jesteście najlepszym przykładem dla waszych kolegów, koleżanek i Lubuszan, że zdrowy i aktywny tryb życia się opłaca pod każdym względem – mówił podczas uroczystości odbywającej się w siedzibie Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START" Romuald Gawlik - Wasze sukcesy są efektem ciężkiej pracy, mobilizacji, treningów, wyrzeczeń i z tego powodu bardzo serdecznie wam gratuluję osiągniętych wyników. Jestem pewien, że osiągniecie jeszcze więcej i spełnicie swoje sportowe marzenia – dodawał wicemarszałek.

Każdy z wyróżnionych sportowców będzie otrzymywać stypendium miesięczne w wysokości 385 zł brutto od maja do października. Szczegółową listę wyróżnionych zawodników można znaleźć TUTAJ.

 Stypendia przyznawane są od 2008 r. i w tym czasie wsparciem objęto ponad 300 sportowców na kwotę blisko 600 tys. zł. Nagrody otrzymują zawodnicy w kategoriach wiekowych junior i młodzieżowiec oraz osób niepełnosprawnych za osiągnięte wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym.

 

 

INTERREG VA - rusza nabór wniosków

Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 ogłosił w trybie konkursowym nabór wniosków o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Nabór projektów prowadzony będzie w ramach osi priorytetowych: II Połączenie z Sieciami Transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport oraz IV Integracja mieszkańców i współpraca administracji.

Nabór projektów prowadzony będzie w ramach następujących osi priorytetowych:

- Oś II Połączenie z Sieciami Transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport / Priorytet inwestycyjny 7.b: Zwiększanie mobilności regionalnej poprzez łączenie węzłów drugorzędnych i trzeciorzędnych z infrastrukturą TEN-T, w tym z węzłami multimodalnymi

- Oś IV Integracja mieszkańców i współpraca administracji

Nabór potrwa do dnia 19 sierpnia 2016 r.

Zainteresowanych składaniem wniosków w ramach Programu zapraszamy do  Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) Programu, RPK, który zlokalizowany jest w strukturach UMWL.

RPK doradza potencjalnym beneficjentom Programu w zakresiewstępnej oceny kwalifikowalności pomysłu projektowego do Programu, pomaga przy doskonaleniu pomysłu projektowego, informuje

o warunkach dofinansowania i zasadach wypełniania i składania aplikacji projektowej.

Kontakt do RPK:

Telefon:  +48 68 456 52 57, +48 68 456 54 16

E-Mail: k.babik-sobien@lubuskie.pl, p.polan@lubuskie.pl, rpk@lubuskie.pl

 

 

Samorząd w mediach – weź udział w konkursie!

Jesteś dziennikarzem, publicystą, pracujesz dla redakcji prasowej, radiowej, bądź telewizyjnej działającej na terenie województwa lubuskiego? Przyślij nam swój materiał o regionie i weź udział w konkursie „Samorząd Lubuski w Mediach 2016".  -We współczesnym świecie rzetelna informacja jest na wagę złota, więc państwa praca jest dla nas niezwykle ważna, pozwala na skuteczną komunikację z mieszkańcami. Dobry rozgłos jest bardzo potrzebny - przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Celem konkursu jest promowanie twórczości dziennikarskiej o tematyce samorządowej, ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa lubuskiego. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory prasowe, radiowe i telewizyjne oraz publikowane w internecie, nawiązujące do działalności samorządu w całej rozciągłości jego kompetencji, tj.

- gospodarki, infrastruktury i transportu publicznego,

- ochrony zdrowia (działalność szpitali wojewódzkich lub spółek, dla których samorząd województwa jest organem właścicielskim),

- rynku pracy i bezrobocia

- kultury (działalność instytucji kultury podległych samorządowi województwa, imprezy promocyjne woj. lubuskiego),

- sportu i rekreacji (działalność Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, programy promocji sportu),

- turystyki i produktów regionalnych (działalność Lubuskiego Centrum Winiarstwa i winnicy samorządowej, lubuskie szlaki turystyczne, produkty regionalne itp.),

- rolnictwa, ochrony środowiska i rozwoju wsi,

- współpracy zagranicznej woj. lubuskiego,

- funduszy europejskich,

- dokumentów strategicznych  woj. lubuskiego.

W konkursie mogą wziąć udział autorzy, których utworzy zostały opublikowane lub wyemitowane w okresie między 1 czerwca 2015 r., a 1 czerwca 2016 r. w mediach mających siedzibę lub oddział na terenie województwa lubuskiego.

Prace należy nadsyłać najpóźniej do 10 czerwca 2016 r. na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Ul. Podgórna 7

65-057 Zielona Góra

Z dopiskiem : „KONKURS – SAMORZĄD LUBUSKIM W MEDIACH 2016"

Pula nagród wynosi 6.000 zł
Do pobrania:
-
regulamin konkursu
-
formularz zgłoszenia 

 

 

 

 


 

Paweł Mrożek

Kierownik Biura Prasowego

Gabinet Zarządu

p.mrozek@lubuskie.pl

tel. 68 45 65 493, tel. kom. 693 400 782

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?