wtorek, 26 kwietnia 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

GZ.II.0620.1.80.2016                                                                                                                                                                                     Zielona Góra, 26.04.2016 r.


Newsletter nr 80

 

 

Pociągiem marzeń po nowoczesny tablet

Pokazali, że ich wyobraźnia nie zna granic – teraz przyszła pora, by nagrodzić najlepszych. Jutro (27.04) w urzędzie marszałkowskim odbędzie się uroczysta gala konkursu „Moja wymarzona podróż pociągiem", do którego zgłosiło się blisko 100 uczestników z całego województwa lubuskiego. Podczas imprezy uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich spotkają się m.in. z Małgorzatą Seńków, mającą za sobą podróż koleją transsyberyjską. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wręczenie nagród i wyróżnień dla autorów najciekawszych prac przez marszałek Elżbietę Annę Polak.

Konkurs pokazał, że wyobraźni lubuskiej młodzieży nie ogranicza absolutnie nic. Uczestnicy przysyłali prace plastyczne, literackie i multimedialne, które potrafiły nie tylko rozbawić, ale i wzruszyć konkursowe jury. Wydanie ostatecznego werdyktu okazało się zadaniem niezwykle trudnym. O przyznaniu zwycięskich tabletów zdecydowały niewielkie szczegóły. Kapituła, w uznaniu poziomu nadesłanych prac, postanowiła przyznać również szereg dodatkowych wyróżnień.

Wszystkich laureatów konkursu poznamy podczas gali rozpoczynającej się o godz. 12.00. W programie imprezy przewidziano m.in. występy podróżników i dziecięcych zespołów artystycznych. Dodajmy, że najlepsze prace literackie zostaną przeczytanie uczestnikom gali przez lubuskich dziennikarzy.

 

Zarząd województwa obradował w Sulęcinie

Rozwój szkolnictwa zawodowego w powiecie sulęcińskim w oparciu o środki europejskich oraz możliwości wsparcia w nowej perspektywie unijnej to między innymi tematy wyjazdowego posiedzenia zarządu województwa lubuskiego w Sulęcinie 25 kwietnia br. Gośćmi obrad były władze powiatu, ze starostą Adamem Basińskim na czele, a także dyrektorzy placówek oświatowych. 

Jednym z przykładów rozwoju szkolnictwa zawodowego w oparciu o środki unijne jest projekt zrealizowany w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Koncepcja zakładała przebudowę, rozbudowę oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt budynku warsztatów ekonomiki. Łączna wartość dofinansowania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 to blisko 1,8 mln zł. O efektach realizacji zadania mówiła dyrektor szkoły Grażyna Sobieraj. Zobacz prezentację  - Jeżeli chodzi o rozwój szkolnictwa zawodowego myślę, że wyprzedziliście państwo w tym zakresie myślenie innych powiatów, czy organów prowadzących. Faktycznie, szkolnictwo zawodowe jest zapóźnione. Stąd też projekt, który będziemy realizować w zakresie dostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb biznesu i gospodarki. Państwo macie to już praktycznie zrobione, ale z tego co wiem starostwo uczestniczy w tym projekcie, więc będzie można w dalszym ciągu doskonalić wyposażenie oraz umiejętności dydaktyczne – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ramach nowej perspektywy planowana jest rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie.  Powiat będzie aplikował o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie2020. – Jest to ostatnia placówka edukacyjna, podlegająca starostwu powiatowemu, którą należy zmodernizować – wyjaśnił starosta Adam Basiński. Sytuację Ośrodka przedstawiła jego dyrektor Danuta Malinowska.  -Powiat sulęciński jest bardzo mocno zaangażowany w rozwój i czerpał garściami z możliwości współfinansowania projektów ze środków Unii Europejskiej. Przykładem jest szpital powiatowy, gdzie zrealizowany został projekt wysokości 20 mln zł. Można było się podzielić. My tak robimy. Każdemu po trochę. Nie można zostawić jednej placówki na zerowym poziomie, a zajmować się tylko wybranymi. Ale to sprawa wyboru. Samorząd jest jednostką autonomiczną i sam decyduje, co będzie robił. Być może tym słabym i niepełnosprawnym trudno było się przebić. Ale myślę, że przyszedł czas dla ośrodka. Możliwości współfinansowania waszych planów i marzeń jest bardzo dużo. Takie możliwości są także w ramach PEFRONu, gdzie likwiduje się bariery architektoniczne. To jest właśnie wyrównywanie szans, taki odruch człowieczeństwa  - podkreślała marszałek.

 

Plan Inwestycyjny i Promocji Gospodarczej Województwa Lubuskiego przyjęty

26 kwietnia br. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął Plan Inwestycyjny i Promocji Gospodarczej Województwa Lubuskiego (PIiPG WL). Jest to dokument, który w swoich założeniach pozwala na koncentrację wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (RPO-L2020), w następujących obszarach:

-           tworzenia i rozbudowy terenów inwestycyjnych;

-           przedsięwzięć w zakresie promocji gospodarczej przedsiębiorstw oraz regionu;

-           wspierania rozwoju przedsiębiorczości poprzez tworzenie i rozbudowę inkubatorów przedsiębiorczości.

Podejmowane, na jego podstawie działania mają doprowadzić do świadomego i aktywnego planowania i zarządzania procesami rozwoju regionalnego. Dokument ma służyć bardziej skutecznemu wydatkowaniu środków Programu oraz realizacji przedsięwzięć efektywniejszych gospodarczo i finansowo przez beneficjentów w ramach RPO-L2020. W kontekście społecznym, ma przyczynić się do szybszego i lepszego jakościowo rozwoju przedsiębiorczości w regionie i wzrostu zatrudnienia. Natomiast w kontekście gospodarczym, będzie wpływać na zasady lokalizacji terenów inwestycyjnych oraz internacjonalizacji lubuskich przedsiębiorstw, co ma przyczynić się do ich rozwoju.

 

RPO L2020: wydłużamy nabory wniosków!

Zarząd Województwa Lubuskiego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom chętnych do skorzystania z funduszy RPO L2020 zdecydował o wydłużeniu naboru wniosków w konkursach skierowanych do przedsiębiorców na badania i innowacje oraz rozwój sektora MŚP, a także w ramach obszaru związanego z edukacją. Decyzja ta umożliwi wnioskodawcom skompletowanie pełnej dokumentacji. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom beneficjentów. Staramy się być elastyczni, bo to umożliwi lepsze wdrażanie RPO Lubuskie 2020 – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Decyzją zarządu województwa wydłużone zostają nabory dla konkursów w ramach:

- Działania 1.1 Badania i innowacjenabór potrwa do 1 lipca 2016 r.,

- Poddziałania 1.5.1 Rozwój sektora MŚP – wsparcie dotacyjne  - nabór potrwa do 31 maja br.

Ponadto dodatkowy czas na skompletowanie niezbędnej dokumentacji będą mieli również potencjalni beneficjenci ubiegający się o środki w ramach obszaru związanego z edukacją EFS.

Do 17 czerwca wydłużone zostają nabory dla konkursów w ramach:

- Poddziałania 8.2.1 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - projekty realizowane poza formułą ZIT),

- Poddziałania 8.2.2 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - ZIT Gorzów Wielkopolski,

- Poddziałanie 8.4.2 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, realizowane przez ZIT Gorzów Wielkopolski.

 

 

Starasz się o unijną dotację – zrób to skutecznie!

Weź udział w szkoleniach przygotowanych specjalnie dla Ciebie! – Szkolenia warsztatowe ułatwią ubieganie się o środki europejskie. W poprzedniej perspektywie to przyniosło efekty – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Do tej pory odbyło się już 6 spotkań, w których wzięło udział ponad 170 osób. W związku z tak dużym zainteresowaniem, kontynuowane będą szkolenia w ramach działań, dla których nabory zostały wydłużone. Informacja o wydłużeniu naborów: Zobacz tutaj

W kwietniu br. odbył się cykl szkoleń w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Dotyczyły one ogłoszonych naborów wniosków dla beneficjentów chcących aplikować w ramach działań z OP 1 Gospodarka i innowacje oraz OP 8 Nowoczesna edukacja.

Informacje o szkoleniach będą dostępne zarówno na stronie Programu www.rpo.lubuskie.pl, a także w mediach regionalnych.

Zachęcamy do korzystania ze szkoleń i warsztatów, które ułatwią przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej na ogłoszone konkursy.

 

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic!

Zapraszamy do spędzenia weekendów w otoczeniu malowniczych lubuskich winnic. Oferta dla zwiedzających jest bardzo bogata i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz delektowania się winem z różnych odmian winorośli, na stołach znajdą się naturalne produkty z winogron. Można będzie zakupić sadzonki. Dodatkowo lubuscy winiarze oprowadzą gości po swoich winnicach i opowiedzą wiele ciekawostek z dziedziny uprawy winorośli i produkcji wina.

Do odwiedzenie lubuskich winnic zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. – Nasze województwo naprawdę „smakuje" wyjątkowo, a od­radzająca się tradycja winiarska i produkcja miodu sprzyjają odkrywaniu zapomnianych lokalnych potraw – mówi marszałek.

Weekendy Otwartych Winnic rozpoczną się w tym roku szczególnie. Sezon na Lubuskie rozpocznie się  w długi majowy weekend w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Zaczynamy w sobotę, 30 kwietnia i czekamy na Państwa do 3 maja. Winnice można odwiedzić w następujących dniach:

30 kwietnia - Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Winnica Equus i Winnica Saint Vincent
1 maja - Winnica Na Leśnej Polanie, Winnica Cantina, Winnica Equus, Winnica Ingrid i Winnica Miłosz
3 maja - Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Cantina i Winnica Ingrid
Lubuscy winiarze czekają na miłośników enoturystyki od maja do października w wybrane weekendy.

Zapraszamy w terminach:

weekend : 30 kwietnia – 3 maja

weekend : 4-5 czerwca;

weekend : 9-10 lipca

weekend: 13-15 sierpnia

weekend: 3-10 września

Udział w tym roku biorą następujące winnice:

- Cantina w Mozowie;

- Equus w Mierzęcinie

- Ingrid w Łazie;

- Julia w Starym Kisielinie;

- Kinga w Starej Wsi;

- Krucza w Buchałowie;

- Miłosz w Łazie;

- Na Leśnej Polanie w Proczkach;

- Pałac Wiechlice;

- Pod Lubuskim Słońcem w Przełazach;

- Saint Vincent w Borowie Wielkim.
Pozdrawiam,

Marzena Toczek

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

m.toczek@lubuskie.pl
tel. +48 (68) 456 55 67,


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?