piątek, 22 kwietnia 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego


GZ.II.0620.1.78.2016                                                                                                                                                                                   Zielona Góra, 22.04.2016 r.Newsletter nr 78

 

 

Usługi Szerokopasmowe w województwie lubuskim – perspektywy rozwoju

To tytuł konferencji, która odbędzie się w poniedziałek, 25 kwietnia br., o godz. 10:00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Podczas  spotkania omówione zostaną efekty realizacji projektu Szerokopasmowe Lubuskie. Zaprezentowana zostanie także struktura regionalnej sieci szerokopasmowej w Lubuskiem oraz oferta usług dla operatorów. W konferencji udział weźmie marszałek Elżbieta Anna Polak.

Projekt Szerokopasmowe Lubuskie dotyczył budowy sieci szkieletowej oraz dystrybucyjnej na tzw. „obszarach białych",  tzn. takich, gdzie występował całkowity brak infrastruktury szkieletowo-dystrybucyjnej (punktów dystrybucyjnych), niezbędnej do zapewnienia dostępu do Internetu mieszkańcom na danym terenie. Objął swoim zasięgiem 329 miejscowości na terenie całego województwa. W jego ramach wybudowano  ponad 1.400 km szerokopasmowej sieci internetowej. Zakres projektu nie obejmował natomiast budowy przyłączy abonenckich.

Całkowita wartość projektu: 141,7 mln zł

Wartość kosztów kwalifikowalnych: 101,4 mln zł

Dofinansowanie LRPO: 50,7 mln zł

Beneficjent: Województwo Lubuskie

Świadczenie usług internetowych dla indywidualnych użytkowników będzie możliwe, ale w ramach sieci dostępowych obsługiwanych przez lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Dostarczenie internetu do domów Lubuszan to tzw. ostatnia mila. Będzie ona mogła być realizowana ze środków unijnych nowej perspektywy, w ramach Programu Cyfrowa Polska.

Więcej na www.lubuskie.pl

 

70 lat gorzowskiego teatru

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. świętuje jubileusz 70-lecia działalności. Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na ten weekend. Uroczysta gala, w której weźmie udział marszałek Elżbieta Anna Polak odbędzie się 23 kwietnia o 19.00. W niedzielę w samo południe rozpocznie się dyskusja poświęcona koncepcji teatru Ireny i Tadeusza Byrskich. Spotkanie będzie miało charakter otwarty.

Sobotnia uroczystość rozpocznie się odsłonięciem tablicy upamiętniającej nadanie Dużej Scenie imienia Ireny i Tadeusza Byrskich. Ponadto w parku teatralnym zostaną posadzone drzewka poświęcone pamięci zmarłych dyrektorów gorzowskiego teatru. W części artystycznej uroczystości zostanie zaprezentowany spektakl „Bal w Operze" w reż. Lecha Raczka i Darii Anfelli. Po przedstawieniu nastąpi wręczenie odznak zasłużonym pracownikom Teatru im. Juliusza Osterwy.

24 kwietnia o godz. 12.00 na Dużej Scenie Teatru im. J. Osterwy odbędzie się wykład  oraz dyskusja poświęcona koncepcji teatru Ireny i Tadeusza Byrskich. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych, przewodniczyć będzie mu dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Mirosława Kozłowska.

 

 

II posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

W najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia br., o godz. 12:00, w Sali prasowej urzędu marszałkowskiego odbędzie się II posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Głównym tematem spotkania będzie dostępność komunikacyjna w regionie lubuskim. Stronę samorządową reprezentować będzie marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego ma być forum współpracy strony pracowników, pracodawców, strony rządowej i samorządowej. Zadaniem rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i spójności społecznej.

Do zadań Rady Dialogu Społecznego należy:

- prowadzenie działań na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia,

- prowadzenie działań na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej,

- wspieranie prowadzenia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

Rajska muzyka oczarowała stolicę

W dniach 18 – 21 kwietnia 2016 r. muzycy biorący udział w festiwalu „Muzyka w Raju", odbywającego się co roku w Gościkowie – Paradyżu koncertowali w Filharmonii Narodowej w ramach projektu „Po prostu… Filharmonia". Była to okazja do zaprezentowania regionu lubuskiego. – Chcemy pokazać, że Lubuskie to wyjątkowe miejsce nieodkrytej przyrody, pięknych winnic i muzycznych uniesień – to najlepsze miejsce do wypoczynku – wyjaśniała marszałek Elżbieta Anna Polak, która była gościem koncertu finałowego.

Projekt „Po prostu… Filharmonia" z założenia przedstawia nowo rodzące się i szczególnie inspirujące zjawiska w europejskiej kulturze muzycznej w formie możliwie atrakcyjnej dla publiczności. Filharmonia Narodowa od wielu lat obserwowała festiwal „Muzyka w Raju" i dziś śmiało stwierdza, iż należy on niewątpliwie do najważniejszych i najbardziej wpływowych wydarzeń polskiego życia muzycznego. Stąd zaproszenie do udziału w tym niezwykłym projekcie. 4 koncertowe dni były także okazją do promocji regionu. - Udział w tak ważnym wydarzeniu artystycznym jest dla nas dużym wyróżnieniem, a wysoka frekwencja podczas koncertów będzie doskonałą okazją do pokazania gościom walorów naszego regionu. Ponadto realizacja wspólnych działań z organizatorem wydarzenia daje możliwość nawiązania szerszej współpracy na najbliższe lata – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak. Goście cyklu koncertów mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę prezentującą „Lubuski Szlak Wina i Miodu", która umieszczona została w Sali Balowej Filharmonii Narodowej. Na stoisku promocyjnym przekonali się, że Lubuskie jest „po drodze" do dobrej zabawy i błogiego wypoczynku.

 

RPO L2020: wydłużamy nabory wniosków!

Zarząd Województwa Lubuskiego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom chętnych do skorzystania z funduszy RPO L2020 zdecydował o wydłużeniu naboru wniosków w konkursach skierowanych do przedsiębiorców na badania i innowacje oraz rozwój sektora MŚP, a także w ramach obszaru związanego z edukacją. Decyzja ta umożliwi wnioskodawcom skompletowanie pełnej dokumentacji. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom beneficjentów. Staramy się być elastyczni, bo to umożliwi lepsze wdrażanie RPO Lubuskie 2020 – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Decyzją zarządu województwa wydłużone zostają nabory dla konkursów w ramach:

- Działania 1.1 Badania i innowacjenabór potrwa do 1 lipca 2016 r.,

- Poddziałania 1.5.1 Rozwój sektora MŚP – wsparcie dotacyjne  - nabór potrwa do 31 maja br.

Ponadto dodatkowy czas na skompletowanie niezbędnej dokumentacji będą mieli również potencjalni beneficjenci ubiegający się o środki w ramach obszaru związanego z edukacją EFS.

Do 17 czerwca wydłużone zostają nabory dla konkursów w ramach:

- Poddziałania 8.2.1 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - projekty realizowane poza formułą ZIT),

- Poddziałania 8.2.2 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - ZIT Gorzów Wielkopolski,

- Poddziałanie 8.4.2 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, realizowane przez ZIT Gorzów Wielkopolski.

 

 

Starasz się o unijną dotację – zrób to skutecznie!

Weź udział w szkoleniach przygotowanych specjalnie dla Ciebie! – Szkolenia warsztatowe ułatwią ubieganie się o środki europejskie. W poprzedniej perspektywie to przyniosło efekty – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Do tej pory odbyło się już 6 spotkań, w których wzięło udział ponad 170 osób. W związku z tak dużym zainteresowaniem, kontynuowane będą szkolenia w ramach działań, dla których nabory zostały wydłużone. Informacja o wydłużeniu naborów: Zobacz tutaj

W kwietniu br. odbył się cykl szkoleń w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Dotyczyły one ogłoszonych naborów wniosków dla beneficjentów chcących aplikować w ramach działań z OP 1 Gospodarka i innowacje oraz OP 8 Nowoczesna edukacja.

Informacje o szkoleniach będą dostępne zarówno na stronie Programu www.rpo.lubuskie.pl, a także w mediach regionalnych.

Zachęcamy do korzystania ze szkoleń i warsztatów, które ułatwią przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej na ogłoszone konkursy.

 

Stypendia dla młodych sportowców

Trzydziestu ośmiu młodych, lubuskich sportowców otrzymało stypendia Marszałka Województwa Lubuskiego. Przypomnijmy, listę wyróżnionych przyjął na posiedzeniu 19 kwietnia br. Zarząd Województwa Lubuskiego.  W ramach naboru trwającego od 1 lutego do 11 marca br. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wpłynęło 111 wniosków z 25 klubów i stowarzyszeń sportowych. Kwota stypendium wynosi 385 zł brutto miesięcznie i jest przyznawana na okres 6 miesięcy -  od maja do października.

Stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego dla najbardziej utalentowanych młodych sportowców naszego regionu przyznane zostały już po raz dziewiąty. Stypendia przeznaczone są dla wybitnie uzdolnionych sportowców w kategoriach junior i młodzieżowiec oraz osób niepełnosprawnych za osiągnięte wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, którzy są członkami klubów lub stowarzyszeń sportowych zarejestrowanych na terenie województwa lubuskiego.

Lista stypendystów na www.lubuskie.pl

 

 

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic!

Zapraszamy do spędzenia weekendów w otoczeniu malowniczych lubuskich winnic. Oferta dla zwiedzających jest bardzo bogata i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz delektowania się winem z różnych odmian winorośli, na stołach znajdą się naturalne produkty z winogron. Można będzie zakupić sadzonki. Dodatkowo lubuscy winiarze oprowadzą gości po swoich winnicach i opowiedzą wiele ciekawostek z dziedziny uprawy winorośli i produkcji wina.

Do odwiedzenie lubuskich winnic zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. – Nasze województwo naprawdę „smakuje" wyjątkowo, a od­radzająca się tradycja winiarska i produkcja miodu sprzyjają odkrywaniu zapomnianych lokalnych potraw – mówi marszałek.

Weekendy Otwartych Winnic rozpoczną się w tym roku szczególnie. Sezon na Lubuskie rozpocznie się  w długi majowy weekend w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Zaczynamy w sobotę, 30 kwietnia i czekamy na Państwa do 3 maja. Winnice można odwiedzić w następujących dniach:

30 kwietnia - Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Winnica Equus i Winnica Saint Vincent
1 maja - Winnica Na Leśnej Polanie, Winnica Cantina, Winnica Equus, Winnica Ingrid i Winnica Miłosz
3 maja - Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Cantina i Winnica Ingrid
Lubuscy winiarze czekają na miłośników enoturystyki od maja do października w wybrane weekendy.

Zapraszamy w terminach:

weekend : 30 kwietnia – 3 maja

weekend : 4-5 czerwca;

weekend : 9-10 lipca

weekend: 13-15 sierpnia

weekend: 3-10 września

Udział w tym roku biorą następujące winnice:

- Cantina w Mozowie;

- Equus w Mierzęcinie

- Ingrid w Łazie;

- Julia w Starym Kisielinie;

- Kinga w Starej Wsi;

- Krucza w Buchałowie;

- Miłosz w Łazie;

- Na Leśnej Polanie w Proczkach;

- Pałac Wiechlice;

- Pod Lubuskim Słońcem w Przełazach;

- Saint Vincent w Borowie Wielkim.

 

 

Zostań „Małym Mistrzem"

Znamy wyniki otwartego konkursu ofert na realizację w formie wsparcia w 2016 roku zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej pn. Propagowanie aktywności fizycznej dzieci klas I-III szkół podstawowych „Mały Mistrz"

19 kwietnia 2016 r. rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na realizację w formie wsparcia w 2016 roku zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej pn. Propagowanie aktywności fizycznej dzieci klas I-III szkół podstawowych „Mały Mistrz".

Zgodnie z ogłoszeniem celem konkursu było wyłonienie oferty i zlecenie organizacji pozarządowej realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej, zmierzającego w szczególności do upowszechniania sportu i aktywnego stylu życia dzieci klas I-III szkół podstawowych województwa lubuskiego poprzez propagowanie aktywności fizycznej w formie zdobywania przez dzieci odznak sportowych, potwierdzających opanowanie określonych umiejętności ruchowych, w poszczególnych blokach podstawowych sportowych sprawności, podczas realizowanych w szkole obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego.

Do otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w przedmiotowym obszarze w wpłynęły dwie oferty. Wszystkie oferty spełniły wymogi formalne oraz merytoryczne. Decyzją Zarządu Województwa Lubuskiego zadanie pn. Propagowanie aktywności fizycznej dzieci klas I-III szkół podstawowych „Mały Mistrz" do realizacji zlecono Szkolnemu Związkowi Sportowemu w Zielonej Górze, kwota dotacji wyniosła 100.000,00 zł. Przy podejmowaniu decyzji o wysokości dofinansowania brano pod uwagę kryteria merytoryczne, finansowe, organizacyjne oraz kryteria szczegółowe. Termin realizacji zadania określony w harmonogramie obejmuje okres od 1 lutego do 31 grudnia 2016 roku.

 

 

„Junior Sport": Postaw na aktywny i zdrowy styl życia

Znamy wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej pn. Zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży klas IV-VI szkół podstawowych „Junior Sport".

19 kwietnia br.  rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację w formie wsparcia w 2016 roku zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej pn. Zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży klas IV-VI szkół podstawowych „Junior Sport".

Zgodnie z ogłoszeniem celem konkursu było wyłonienie oferty i zlecenie organizacji pozarządowej realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej, zmierzającego w szczególności do upowszechniania sportu i aktywnego stylu życia dzieci i młodzieży poprzez organizację pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży klas IV-VI szkół podstawowych województwa lubuskiego.

Do otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w przedmiotowym obszarze wpłynęły cztery oferty. Wszystkie oferty spełniły wymogi formalne, natomiast dwie oferty nie uzyskały wymaganego pułapu 60% punktów podczas oceny merytorycznej.

Decyzją Zarządu Województwa Lubuskiego zadanie pn. Zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży klas IV-VI szkół podstawowych „Junior Sport" do realizacji zlecono Lubuskiej Federacji Sportu w Zielonej Górze, kwota dotacji wyniosła 150.000,00 zł. Przy podejmowaniu decyzji o wysokości dofinansowania brano pod uwagę kryteria merytoryczne, finansowe, organizacyjne oraz kryteria szczegółowe. Termin realizacji zadania, określony w harmonogramie obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku.

 

 

 

 

 

 

 Pozdrawiam,

Marzena Toczek

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

m.toczek@lubuskie.pl
tel. +48 (68) 456 55 67,


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?