piątek, 8 kwietnia 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.68.2016                                                                                Zielona Góra, 08.04.2016 r.

Newsletter nr 68

 


Sytuacja jednostek ochrony zdrowia
W szpitalu w Gorzowie odbyło się posiedzenie sejmikowej Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Tematem posiedzenia był stan organizacji, potrzeb i możliwości rozwoju szpitali, których organem właścicielskim jest samorząd województwa lubuskiego. W spotkaniu uczestniczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz i senator RP Władysław Komarnicki.

Komisja obradowała pod przewodnictwem radnej Bożeny Osińskiej. W posiedzeniu udział wzięli radni Józef Kruczkowski, Anna Synowiec, Maria Jaworska, Barbara Kucharska, marszałek Elżbieta Anna Polak, a także przewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz, prezes szpitala gorzowskiego Ryszard Hatała i senator Władysław Komarnicki.

- Mam nadzieję, że nasze posiedzenie będzie przyczynkiem do szerszej debaty nad ochroną zdrowia w województwie, posłuży do zinwentaryzowania zadań w ochronie zdrowia i zdiagnozowania dostępności w zakresie usług zdrowotnych - powiedziała przewodnicząca Bożena Osińska.

Dostępność do usług medycznych w Gorzowie przedstawił radnym prezes Ryszard Hatała. Mówił o budowie centrum radioterapii, przywołał podstawowe dokumenty, które uwzględniają realizację tej inwestycji, m.in. Strategię Rozwoju Polski Zachodniej i Kontrakt Terytorialny. Koszt inwestycji to 25 mln zł na budynek centrum oraz ok. 40 mln zł na wyposażenie (akceleratory liniowe). Planowane źródła finansowania tej inwestycji to RPO Lubuskie 2020 oraz Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024. – Gdyby się udało, to w 2018 r. zakupilibyśmy sprzęt i od 2019 r. ośrodek radioterapii mógłby ruszyć - stwierdził prezes.

Mówił także o rozbudowie oddziału dziecięcego z pododdziałem neurologii dziecięcej. Podkreślił, że liczba łóżek w oddziałach pediatrycznych w przeliczaniu na mieszkańca, jest najniższa w rejonie międzyrzeckim, sulęcińskim i słubickim. Podobnie jest pod względem liczby łóżek na oddziałach chorób wewnętrznych. Mówił też o rozbudowie Zakładu Patomorfologii oraz Centralnej Sterylizatorni (połączenie jej z Blokiem Operacyjnym).
Radni dopytywali o szczegóły, zwłaszcza jeśli chodzi o centrum radioterapii w Gorzowie.
- Radioterapia w Gorzowie będzie, nie ma żadnego zagrożenia dla tego przedsięwzięcia - odpowiedziała marszałek Polak. - Konieczność wyposażenia szpitala w akceleratory liniowe została wpisana do Mapy potrzeb w zakresie kardiologii i onkologii. Natomiast jeśli chodzi o rozbudowę szpitala o ten ośrodek, to trwa procedura przetargowa, są na to pieniądze w ramach naszego RPO, do tego dojdą środki własne spółki. Potrzebujemy tylko trochę cierpliwości.


Będziemy świętować w Parku Mużakowskim

Wielkimi krokami zbliża się Święto Województwa Lubuskiego. – Czas więc powoli odkrywać karty – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. W tym roku będziemy się bawić 25 czerwca w miejscu niezwykłym. - Budujemy Zieloną krainę nowoczesnych technologii, dlatego miejsce jest zielone, położony na polsko-niemieckim pograniczu Park Mużakowski – wyjaśnia marszałek. Będzie kosmicznie i zielono. Będzie coś dla ciała i coś dla ducha. Będziemy także zgłębiać tajniki nauki. Muzyczną gwiazdą będzie Emir Kusturica.

Tegoroczne Święto Województwa odbędzie się 25 czerwca, w Parku Mużakowskim. Jak wyjaśnia Agnieszka Siarkiewicz – Zastępca Dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki, wybór miejsca nie był przypadkowy. Od dwóch lat skutecznie promujemy nasze parki i to jest kolejny krok – przekonuje.  To jednak nie jedyny powód, dla którego świętować będziemy właśnie w Parku Mużakowskim. W tym roku obchodzimy bowiem jubileusz 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jest to zatem okazja, by pochwalić się doświadczeniami współpracy na pograniczu. Doskonałym jej przykładem jest zarządzany przez polsko-niemieckie stowarzyszenie, leżący na pograniczu Park wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz niezwykły Geopark Łuk Mużakowa, opatrzony znakiem UNESCO. – Mamy więc w regionie dwa niezwykłe miejsca znane na świecie. Warto się tam spotkać i zaprosić gości – przekonuje marszałek. - Chcieliśmy, aby święto województwa odbyło się w jednym z cennych dla regionu miejsc, które chcemy przybliżyć Lubuszanom i gościom. Mamy nadzieję, że Państwo zauroczą się Parkiem, i że będziecie się tam dobrze czuli. To ma być piknik rodzinny - wyjaśnił Tomasz Siemiński – Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury, które jest odpowiedzialne za organizację imprezy. Z wyboru miejsca cieszy się także burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak. – W ubiegłym roku Park odwiedziło ponad pół miliona turystów. To kolejna okazja żeby wypromować to miejsce i przyciągnąć jeszcze więcej gości. Dzięki temu Łęknica ma szansę stać się miasteczkiem turystycznym, na czym nam bardzo zależy – przekonywał.

NAUKA-NATURA-KOSMOS

Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: Nauka – Natura – Kosmos. – Udowodnimy, że nowoczesne technologie służą dziedzictwu kulturowemu i odwrotnie. Będziemy zachęcać do zwiedzania Parku i jego odkrywania, a także do odkrywania tajemnic nauki  - wyjaśnia Tomasz Siemiński. Udowodnimy, że Lubuskie oprócz tego, że jest zielone i piękne, jest też nowoczesne. - Nie dość że geopark jest kosmiczny i widziany z kosmosu, to  będą też kosmiczne wydarzenia – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Krótko mówiąc, będzie kosmicznie na łonie natury.

A zatem, zapraszamy do wędrówki po ekscytującym świecie chemii, fizyki, astronomii, informatyki, robotyki i geologii, podczas której poznamy także dokonania lubuskich naukowców, wynalazki XXI wieku i ich związki z przeszłością. Sprawdzimy, co w trawie piszczy i jak wykorzystać wodę, słońce i wiatr do produkcji energii odnawialnej. Zapoznamy się z historią parku i nieograniczoną wyobraźnią jego założyciela.

Muzyczne doznania na europejskim poziomie

Jak co roku, podczas święta województwa będzie też coś dla duszy. – Oprawa muzyczna będzie naprawdę wysokich lotów – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem gwiazdą muzycznej uczty będzie niezwykły, jedyny i niepowtarzalny Emir Kusturica - serbski reżyser filmowy, scenarzysta, aktor i muzyk; dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. W czasie koncertu nie zabraknie więc największych filmowych przebojów, bałkańskiego ducha, energii i magii rodem z filmów Kusturicy. To jednak nie wszystko. Czeka nas także wyjątkowy koncert filharmoników zielonogórskich z okazji 60-lecia istnienia Filharmonii.

Udział w wydarzeniu potwierdził m.in. premier Brandenburgii Dietmar Woidke. Zaproszenie otrzymał także premier Saksonii, bo to właśnie z programu transgranicznego Polska-Saksonia finansowane jest prowadzenie parku.  - Liczymy na gości z Niemiec i Dolnego Śląska – mówi marszałek.

Więcej informacji wkrótce.

 

Marszałek członkiem rady samorządowej Kongresu MŚP

W dniach 10-12 października 2016 r. w Katowicach odbędzie się VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Członkiem Rady samorządowej została Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma na celu nie tylko skupianie przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz świata nauki wokół próby definiowania problemów tego sektora oraz tworzenia pozytywnych zmian w jego otoczeniu, ale jest zapisaną na trwałe w gospodarczym krajobrazie kraju i Europy, płaszczyzną wymiany poglądów, ścierania się wizji i generowania przyjaznych sektorowi MŚP propozycji rozwiązań prawnych.

 

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia br. odbędą się uroczyste obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które rozpoczną się o godz. 18.00 mszą świętą w Konkatedrze Świętej Jadwigi w Zielonej Górze. Po mszy świętej około godz. 19.15 uczestnicy przejdą pod Pomnik Pomordowanych w Katyniu przy ul. Westerplatte, gdzie odbędą się uroczyste przemówienia oraz złożenie wieńców i wiązanek. W uroczystości weźmie udział członek zarządu Bogdan Nowak. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Lubuskiej Rodziny Katyńskiej w Zielonej Górze.          

 

10 kwietnia 2010 r. Smoleńsk - PAMIĘTAMY!

10 kwietnia br. o godz. 8.30 na Nekropolii Zielonogórskiej przy monumencie poświęconym Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej rozpoczną się obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w których weźmie udział członek zarządu Bogdan Nowak.  

Program uroczystości:

8.41 Sygnał  syren alarmowych.

8.43 Przyjęcie meldunku. Podniesienie flagi państwowej.

8.50 Apel pamięci.

9.00 Złożenie wiązanek kwiatów.

Po zakończeniu uroczystości do godziny 12.00 będzie pełniona warta honorowa przez harcerzy.

 

Wiosna w ogrodzie

10 kwietnia br. na terenie Zielonogórskiej Giełdy Rolno – Towarowej odbędzie  się impreza pn. „Wiosna w ogrodzie". Giełdę odwiedzi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Na odwiedzających będzie czekało wiele atrakcji – występy, konkursy, warsztaty i pokazy. Można będzie zakupić sadzonki kilkuset gatunków kwiatów, owoców i warzyw.

Celem imprezy jest promocja ogrodników, sadowników, produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych oraz producentów żywności z województwa lubuskiego. Na terenie giełdy zaprezentuje się kilkunastu wystawców z różnych branż.

Zostanie przeprowadzony pokaz ochrony, pielęgnacji i nawożenia roślin, prezentacja na temat zbioru nasion, pikowania i sadzenia kaktusów, warsztaty dla dzieci (wykonywanie wiosennych stroików), degustacje produktów regionalnych, konkursy dla wystawców (najładniejsze stoisko,  najciekawsza autopromocja) i odwiedzających. Zaprezentują się lokalne zespoły śpiewacze: Kapela Bajer oraz Nietkowianki.

W niedzielę będą czekać na Państwa m.in.: następujący Wystawcy:

- BIAŁY TULIPAN RĘKODZIEŁO

- MASARNIA MOTYKA

- GOSPODARSTWO DERENIÓWKA,

- IGNACY ŻEGLEŃ - MIODY

- QZKO

- PAŃSTWO TOWPIK - OLEJ LNIANY

- FISCHNET,

- CEPELIADA

- BUKOWIANKA,

- WINNICA U MICHAŁA,

- WINNICA U ROMANA

i wielu innych

 


Lubuskie Fundusze Pożyczkowe i Poręczeniowe - konferencja

Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej instrumentom finansowym pn. Lubuskie Fundusze Pożyczkowe i Poręczeniowe dobrym partnerem w biznesie – nowe możliwości, która odbędzie się 20 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Spotkanie ma na celu przybliżenie nowego podejścia do wsparcia inwestycji w ramach polityki spójności, które zgodnie z założeniami powinno w szerszym stopniu bazować na stosowaniu instrumentów zwrotnych. Będzie to również okazja do podsumowania działalności lubuskich funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w ramach perspektywy 2007 – 2013 oraz do przedstawienia możliwości, które stwarzają w tym zakresie Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020 i krajowe programy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 14 kwietnia 2016 roku na adres email: m.rosiak@region.zgora.pl  lub pod numerem telefonu 68 329 78 27. W załączeniu znajduje się program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy.

Zobacz: program konferencji

Organizatorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.– Lubuski Fundusz Pożyczkowy w Zielonej Górze

Fundacja Przedsiębiorczość w Żarach

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości w Dobiegniewie

Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych w Zielonej Górze

 

 

Lubuska promocja podczas ESK Wrocław 2016

W tym roku Region Lubuski promuje się we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwszym działaniem były targi turystyczne, na których Lubuskie zdobyło I nagrodę jury za stoisko promocyjne. Aktualnie (od 1. do 14. kwietnia) nasze województwo promuje się jako region winiarski z nowoczesnym hasłem: Lubuskie – let's wine it!

Do kogo chcemy trafić? Oczywiście do osób zainteresowanych tematami winiarskimi, ale nie tylko. Na bilbordach i wiatach przystankowych znalazł się adres strony internetowej www.atrakcjelubuskie.pl promującej najważniejsze miejsca turystyczne naszego regionu. Nowoczesny i zarazem pomysłowy design reklam ma na celu przyciągnięcie tych, którzy chcą skosztować lubuskich tradycji winiarskich.

Co dalej? Wystawa złożona z 14. efektownych stojaków, które staną nieopodal wrocławskiego rynku i będą eksponowały lubuskie widoki i przepisy regionalne przez miesiąc. W tym samym czasie wzmocnimy przekaz dodatkową kampanią na bilbordach i wiatach przystankowych.Twórca WOSIR-u doczekał się memoriału

Swoje całe życie poświęcił działalności publicznej. Jego wkład w lubuski sport uczczą podczas memoriału. W niedzielę 15 maja z Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystartuje I bieg przełajowy ANNENBERG 2016 poświęcony Zbigniewowi Majewskiemu. To właśnie popularny „Szeryf" jest twórcą Ośrodka Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa w Drzonkowie, który oficjalnie zaczął działać w 1977 r. Dodajmy, że już rok wcześniej na obiekcie odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym, czyli pierwsza w regionie impreza sportowa o tak wysokiej randze.

Bieg będzie rozgrywany na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Zawodnicy, zależnie od wybranej opcji, pokonają jedną lub dwie pętle trasy przebiegającej przez leśne ścieżki. Start i meta zawodów będą się mieściły na placu rekreacyjnym ośrodka w Drzonkowie. Odbędzie się także bieg dla dzieci.

Szczegółowe informacje o zawodach, zapisach i regulamin biegu można znaleźć TUTAJ.


Mistrzostwa Polski w Rock'n Rollu Akrobatycznym

9 kwietnia br. w hali tenisowej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbędą się Mistrzostwa Polski w Rock'n Rollu Akrobatycznym i Boogie Woogie. Patronat nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak. Start o godz. 11:00. Finał zaplanowano na godz.18:00.

W zawodach wystartują zespoły taneczne z Polski: Mega Dance - Zielona Góra, Nowinka – Skwierzyna, Kraków, Łódź, Warszawa, Szarów oraz Niemiec, Norwegii i Czech. Z pewnością nie zabraknie energicznych skoków akrobatycznych oraz choreografii zachwycających publiczność.

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy i gorąco polecamy!

 

O uzależnieniach w kontekście badań ogólnopolskich i lokalnych

11 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej odbędzie się konferencja pn. „Mieszkańcy województwa lubuskiego a uzależnienia w kontekście badań ogólnopolskich i lokalnych". Organizatorami konferencji jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze wraz z Ekspertem Wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii.  

KONFERENCJA

„Mieszkańcy województwa lubuskiego a uzależnienia w kontekście badań ogólnopolskich i lokalnych"

Moderator konferencji - dr hab. Dorota Rybczyńska Abdel – Kawy prof. DSW, Ekspert Wojewódzki
ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii

10.00 - 10.10 

ELŻBIETA ANNA POLAK  MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

JAKUB PIOSIK  DYREKTOR  REGIONALNEGO  OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ W ZIELONEJ GÓRZE

Otwarcie konferencji

10.10 - 11.00 SŁAWOMIR KOZIEŁ

OMR GRUPA BADAWCZA 

„Uzależnienia wśród uczniów, studentów i osób dorosłych z terenu województwa lubuskiego - wyniki badań zleconych przez ROPS w  Zielonej Górze"

11:00 – 11.30 BOGUSŁAWA BUKOWSKA

KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W WARSZAWIE

„System leczenia w Polsce w kontekście aktualnych badań"

11.30 - 11.45  Przerwa kawowa

11.45 – 12.45 DOROTA RYBCZYŃSKA - ABDEL KAWY, ADAM POLAŃSKI
POLSKIE TOWARZYSTWO ZAPOBIEGANIA NARKOMANII W ZIELONEJ GÓRZE

„Profil pacjentów uzależnionych od substancji psychoaktywnych w programach systemu lecznictwa
w województwie lubuskim"

12.45 - 13.30  Dyskusja, podsumowanie

13.30 Lunch

 


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?