wtorek, 5 kwietnia 2016

Co z koleją Zielona Góra- Cottbus?

Co generalnie sądzi PKP PLK o pomyśle przedłużenia linii pasażerskiej kolei dalekobieżnej z Zielonej Góry do Guben lub Cottbus i uczynienia tam punktu przesiadkowego z systemu niemieckiej kolei dalekobieżnej i regionalnej na polską kolej dalekobieżną? Co PKP PLK myśli o pomysle przywrócenia takich połączeń jak Poznań- Lipsk lub Gdańsk- Poznań- Frankfurt nad Menem przedłużając linię kolei dalekobieżnej z Zielonej Góry do granicy niemieckiej? Torowisko na tym odcinku nadal istnieje, ale chyba jest zaniedbane. Czy PKP PLK może udzielić informacji na temat stanu linii kolejowej Czerwieńsk- Gubin- Guben? Pociągi dalekobieżne kursowałyby ze zmiana lokomotywy z elektrycznej na spalinową na stacji w Zielonej Górze. Czy takie manewry na tej stacji są możliwe?


Na linii kolejowej nr 358 na odcinku Czerwieńsk- Gubin prowadzony jest ruch towarowy. Linia jest przystosowana dla pociągów z prędkością 60-70 km /godz. Ewentualne wprowadzenie ruchu pociągów pasażerskich na tym odcinku, dla przewozów zagranicznych, na teren Niemiec – to kwestia leżąca po stronie operatorów pasażerskich.

Dla prowadzenia lokalnych przewozów pasażerskich, konieczne byłoby wykonanie prac odtworzeniowych w zakresie peronów i innej infrastruktury, koniecznej dla odprawy podróżnych, na stacjach i przystankach tego odcinka. Ruch pasażerski nie jest tu wykonywany od blisko 15 lat.

Natomiast manewry – polegające na zmianie lokomotyw z trakcji elektrycznej na spalinową – na stacji w Zielonej Górze są możliwe.


Bohdan Ząbek

Zespół prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

ul. Joannitów 13

50-525 Wrocław

--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

2 komentarze:

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?