czwartek, 3 marca 2016

Port Lotniczy Zielona Góra znów najgorszy w Polsce?

Wraz z ogłoszeniem 4 nowych kierunków lotów z portu lotniczego Radom i rozwojem portu lotniczego w Olsztynie, od kwietnia 2016 roku port lotniczy w Zielonej Górze będzie portem lotniczym z najmniejszą liczbą połączeń lotniczych w skali kraju. Port lotniczy w Zielonej Górze będzie dysponował jedną relacją, port w Olsztynie- Szymanach 2 relacjami, port lotniczy w Radomiu- 4 relacjami.Najprawdopodobniej port lotniczy w Zielonej Górze znów spadnie na pozycję nagorszego portu lotniczego Polski pod względem liczby odprawianych pasażerów. Statystyki dla Olsztyna i Radomia wskazują na stały wzrost liczby pasażerów na jedno połączenie, pczy czym w Zielonej Górze w styczniu 2016 roku odnotowano tylko 6 pasażerów na jedną operację lotniczą.

To nie koniec hiobowych wieści. Pragnęliśmy zainteresowac lokalne władze koncepcją budowy 2 tysięcy metrów torowiska by połączyć istniejącą bocznicę kolejową przy porcie lotniczym z terminalem pasażerskim. Zarząd województwa nie był tym zainteresowany- wokół Zielonej Góry brak jest rozwiniętej sieci kolei pasażerskiej, pociągi kursują bardzo rzadko w krajowym porównaniu.

W efekcie do roku 2020 takie połączenie kolejowe do portu lotniczego Zielona Góra nie powstanie. Po prostu go nie zaplanowano. Tymczasem w Olsztynie takie połączenie w niektóre dni przewozi większość podróżnych korzystających z lotów.

W Zielonej Górze dojazd 33 km autobusem podmiejskim zajmuje godzinę. Nic nie wskazuje, by do roku 2020 cokolwiek miało się zmienić. Władze pozostają zupełnie głuche na argumenty. Niespecjalnie też odpowiadają na korespondencję w tej sprawie, chyba że udzielając odpowiedzi że połączenia takiego nie zaplanowano, mimo dekady starań o jego realizację.

Do roku 2020 port lotniczy w Zielonej Górze naprawdopodobniej pozostanie najgorszym portem lotniczym Polski, sytuującym się na samym końcu statystyk. Wszystko wskazuje na to że prześcigną go dwa niedawno powstałe porty lotnicze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?