piątek, 4 marca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.44.2016                                                                                                                                                                                    Zielona Góra, 04.03.2016 r.

 

 

 

 

 

Newsletter nr 44


Briefing prasowy - sobota 5 marca
Współpraca samorządu województwa z parlamentarzystami i radnymi w sprawach istotnych dla północnej części województwa - to temat briefingu prasowego, z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak, który odbędzie się w sobotę (5 marca) o godz. 13.00 na Scenie im. Byrskich w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie (ul. Teatralna 9). Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy.

Konferencja prasowa - poniedziałek 7 marca
Przewodniczący Klubu Radnych Lepszego Lubuskiego w Sejmiku Woj. Lubuskiego Łukasz Mejza zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się w poniedziałek o godz. 12.00 w sali prasowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Tematem konferencji będzie powołanie nowego klubu radnych w Sejmiku.


Przejmujące historie Panien Wyklętych

Kasia Kowlaska, Marcelina, Kasia Malejonek, Ania Witczak, Lilu, Zespół Dziewczyny oraz Maleo Reggae Rockers to artyści, którzy wystąpią 7 marca br. w hali widowisko-sportowej CRS w Zielonej Górze podczas koncert PANNY WYKLĘTE. Początek o godz. 13:00. Koncertu wysłucha marszałek Elżbieta Anna Polak oraz ok. 3 tyś. uczniów ze szkół gimnazjalnych

i ponadgimnazjalnych.

Projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, która chcąc oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – zaprosiła Darka Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers i niezwykłe polskie Wokalistki do zrobienia tego, co tylko prawdziwi artyści potrafią. Płyta inspirowana jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Nieoficjalną patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki".

Wyśpiewane, wykrzyczane i wyszeptane przejmujące historie Wyklętych, widziane oczami żon, matek, żołnierek i też samej historii. Płyta wprowadza w niezwykły nastrój i nie chodzi

tu tylko o zadumanie się nad tym wstrząsającym czasem naszej historii. Niezwykłe w niej jest to, że słuchając tych utworów przeżywa się i momenty solidarności z bohaterami tekstów, gotowości do walki o pamięć Niezłomnych na przemian z buntem, bezradnością

i wzruszeniem takim do łez i dreszczy… Utwory oddają uczucia, które towarzyszyły tamtym ludziom i tamtym czasom. Słowa wbudowane są w niezwykłą muzykę, tak różnorodna jak różnorodne są teksty i ich Autorki. Każda wokalistka śpiewa w zgodzie z tym co czuje, wszystkie napisały teksty pod dyktando serca przejętego losami Wyklętych. Poza utworem Pań Przybysz – wszystkie pieśni – od soulowych, reggae'owych przez rap po wręcz metalicznego rocka – to muzyczne pióro Darka Malejonka.

Do walki o dobre imię polskich bohaterów Darek zaprosił: Anię Brachaczek, Gonix, Halinkę Mlynkovą, Ifi Ude, Kasię Kowalską, Lilu, Kasię Malejonek, Marcelinę, Marikę, Monę, duet Paresłów (Dore i Fala), Annę Przybysz, Natalię Przybysz, Paulinę Przybysz.

Zielonogórski koncert otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu województwa kwotą 15 tys. zł.

 

Lubuskie Parki Krajobrazowe przyrodniczym bogactwem regionu

4 marca br. gościem marszałek Elżbiety Polak była Danuta Szewczyk - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Tematem rozmowy była realizowana przez samorząd województwa kampania promocyjna Lubuskich Parków Krajobrazowych. – Chcemy, aby Lubuskie było zieloną krainą nowoczesnych technologii, więc dbałość o nasze bogactwo przyrodnicze oraz jego promocja jest jednym z naszych priorytetów – mówiła podczas spotkania marszałek.

Jedną z kampanii promocyjnych województwa lubuskiego objęte są parki krajobrazowe. Samorząd województwa realizuje działania mające na celu zaproszenie turystów do zapoznania się z fauną i florą lubuskiej przyrody, okraszonej cudownymi widokami niezwykłych lubuskich parków krajobrazowych, wraz z ich dorobkiem kulturowym i historycznym. W ubiegłym roku w ramach realizacji kampanii promowano parki m.in podczas Obchodów 200-lecia Parku Mużakowskiego. Ponadto nagrany został film na podstawie wykonanej w 2015 roku sesji zdjęciowej o lubuskich parkach, wykonano zdjęcia w 3D o powyższej tematyce, wydano także folder pn. "Piękno przyrody i natury". Piękno lubuskich parków krajobrazowych doceniane jest w kraju i za granicą. W 2015 roku Park Krajobrazowy „Ujście Warty uznany został jednym z 7 Nowych Cudów Polski, a Geopark Łuk Mużakowa opatrzony został znakiem UNESCO.

W tym roku zaprezentowaliśmy już bogactwo lubuskiej przyrody podczas targów: TOUR SALON w Poznaniu w dniach 12-14 lutego br. oraz na MTT we Wrocławiu 26-28 lutego br. Planowane jest także przeprowadzenie działań promocyjnych podczas tegorocznej edycji Festiwalu Przystanek Woodstock.

Lubuskie posiada aż 7 parków krajobrazowych:

  • Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
  • Gryżyński Park Krajobrazowy
  • Krzesiński Park Krajobrazowy
  • Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa"
  • Park Krajobrazowy „Ujście Warty"
  • Pszczewski Park Krajobrazowy

 

Dzień Kobiet w Urzędzie? Na pewno poleje się krew!

– Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana! – mówi prowokacyjnie marszałek Elżbieta Anna Polak i zaprasza na akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w Urzędzie 8 marca br. z okazji Dnia Kobiet. Dlaczego warto przyjść? Po pierwsze: będą upominki dla dawców. Po drugie: można uratować komuś życie. Akcja zbiórki krwi i rejestracji dawców szpiku odbędzie się w sali prasowej (I piętro) w godz. 9.00-14.00.

Krew, rajstopy i kwiaty

Zbiórka krwi z okazji Dnia Kobiet w Urzędzie nie jest nowością. W ub. roku okazała się wielkim sukcesem. I pomimo prowokacyjnego hasła „Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana!", większość dawców stanowiły… kobiety.

Aby przyciągnąć dawców w tym roku, Departament Ochrony Zdrowia przygotował atrakcyjne upominki. Każdy kto podzieli się bezcennym darem, dostanie parę kolorowych damskich rajstop oraz symbolicznego kwiatka – jako prezent z okazji Dnia Kobiet. Ponadto na dawców czekać będzie oczywiście paczka z tzw. posiłkiem regeneracyjnym (to m.in. 8 czekolad!).

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze najbardziej pustkami świeca półki z grupą AB Rh- oraz B Rh+, jednak każda grupa krwi jest bardzo cenna.

Chętnych zapraszamy w godz. 9.00-14.00.

Dołączamy do Bazy Dawców Szpiku!

Akcja z okazji Dnia Kobiet wyjątkowo odbędzie się nie – jak do tej pory – w krwiobusie, ale gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 7 (sala prasowa na I piętrze). Powód? Oprócz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, współorganizatorem jest także Fundacja DKMS Polska, która zajmuje się rejestracją dawców szpiku kostnego i prowadzi Bazę Dawców Komórek Macierzystych. Rejestracja w Bazie jest bardzo prosta i bezbolesna. Wystarczy kandydatowi na dawcę pobrać wymaz z jamy ustnej. Po badaniach dane trafiają do centralnego rejestru dawców. A w przypadku kiedy w Polsce lub na świecie znajdzie się osoba potrzebująca chora na białaczkę, która jest naszym „bliźniakiem genetycznym", mamy szansę uratować jej życie. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 927 tysięcy Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska ponad 822 tysiące osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 25 milionów potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest równie trudne jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Samo pobranie szpiku – w przypadku gdy dojdzie do takiej potrzeby – odbywa się zasadzie pobrania krwi obwodowej, z której pozyskuje się komórki macierzyste. Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, a nie jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.

KRWIODAWSTWO – krok po kroku

Jeśli podjąłeś/podjęłaś decyzję o oddaniu krwi przeczytaj uważnie poniższe rady i wskazania jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu (często mylimy oddanie krwi z wizytą w laboratorium, a to nie to samo!). Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki, woda mineralna). Skieruj swe kroki do najbliższego Centrum Krwiodawstwa lub Oddziału Terenowego zabierając ze sobą obowiązkowo dobry humor oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport)!

REJESTRACJA

Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.

Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie - dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi!

Mając na względzie dobro biorcy Twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.

BADANIA LABORATORYJNE...

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

- Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz pełną morfologię krwi.

- Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

BADANIE LEKARSKIE...

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

ODDANIE KRWI...

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około 2 godzin a nawet dłużej.

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

PO ODDANIU...

Po oddaniu krwi otrzymasz:

- posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);

- zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;

- legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Pamiętaj: osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po kilku dniach możesz się zgłosić do rejestracji po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań: grupy krwi (w niektórych miejscach wynik ten może mieć postać karty identyfikacyjnej grupy krwi), hemoglobiny lub morfologii, testu kiłowego, na obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.

 

Gorzowianko 2016 – jaka jesteś?

Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestniczki XI Gorzowskiej Konferencji Kobiet, która odbędzie się 5 marca br. w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej. Panie rozmawiać będą na temat zdrowia, kreowania wizerunku, a także pozycji kobiet w Gorzowie Wlkp. i regionie lubuskim. Gościem spotkania będzie marszałek Elżbieta Anna Polak. Impreza startuje o godz. 10:00.

Podczas XI Gorzowskiej Konferencji Kobiet panie postarają się „namalować" portret współczesnej kobiety. Porozmawiają o tym, jaka jest kobieta XXI wieku. Moderatorem dyskusji będzie dr Anita Kucharska-Dziedzic.

Uczestniczki spotkania rozmawiać będą też na temat chorób nowotworowych – ich rozpoznawalności i leczenia. Będą mogły skorzystać także z porad w zakresie zdrowia. Jednym z gości spotkania będzie Adrianna Szklarz – autorka książki pt. „Kobieta z męskim sercem".

Jednym z tematów będzie także kreowanie wizerunku. Uczestniczki dowiedzą się, jak dbać o siebie oraz jak sprawić, żeby zasada "jak cię widzą, tak cię piszą" przynosiła zawsze pozytywne efekty. Ekspertami w tym zakresie będą: Sylwia Majewska – psycholog, Prezes Firmy Profi Biznes, Monika Sekita-Pilch – Dyrektor Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody oraz Przemysław Janus – Beauty Center.

Podczas Konferencji wystąpią także młodzi utalentowani Gorzowianie wraz z solistami Operetki Poznańskiej.

Swoje stoisko promocyjne przygotowuje także Województwo Lubuskie, które dofinansowało imprezę kwotą 15 tys. zł.

Gośćmi konferencji będą: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jacek Wójcicki - Prezydent Gorzowa Wlkp.

 

Z prof. Miłkiem o rozwoju szkolnictwa wyższego w regionie

Rozwój szkolnictwa wyższego w regionie lubuskim to jeden z tematów rozmowy marszałek Elżbiety Anny Polak z JM rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie prof. Marianem Miłkiem. Rozmowa dotyczyła także posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej działającego w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, które odbędzie się 14. kwietnia br. w Cottbus. Jednym z tematów obrad będzie bowiem energetyka.

Podczas spotkania prof. Marian Miłek przedstawił osiągnięcia ośrodków podlegających sulechowskiej uczelni: Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych oraz Centrum Energetyki Odnawialnej.

Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku powstał w ramach projektu pod tą samą nazwą, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Łączna wartości inwestycji wyniosła blisko 42 mln zł, a sama realizacja okazała się ogromnym wyzwaniem dla beneficjenta – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Ze względu na szeroki zakres inwestycji wyodrębniono dwa etapy budowy: pierwszy obejmował szkółkę roślin ozdobnych i doświadczalną winnicę, drugi zaś budowę zaplecza badawczo – rozwojowego dla przemysłu spożywczego. Prace badawcze Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych PWSZ w Sulechowie koncentrują się na realizacji następujących celów:

– poszukiwanie nowych produktów,

– modyfikacja istniejących produktów,

– doskonalenie jakości wytwarzanych już produktów,

– stworzenie usługowej jednostki badawczej dla małych i średnich przedsiębiorstw,

– wspieranie przedsiębiorców w rozwiązywaniu powstających w produkcji problemów,

– podnoszenia poziomu produkcji poprzez wdrażanie nowych rozwiązań organizacyjnych oraz nowych technologii, co ma prowadzić do transferu wiedzy do gospodarki.

Centrum Energetyki Odnawialnej powstało by służyć naukowcom, w celu opracowywania nowych technologii energetycznych, ale również po to by wspierać przygotowanie kompetentnej kadry inżynierskiej dla przedsiębiorstw projektujących, wytwarzających i wdrażających urządzenia odnawialnych źródeł energii. Wyposażenie obiektu umożliwia prowadzenie wielu innowacyjnych badań z zakresu pozyskiwania, przetwarzania i dystrybuownia energii odnawialnej z różnych źródeł, wzajemnych interakcji tych źródeł oraz szeroko rozumianej efektywności ekonomicznej w różnych warunków klimatycznych.


Przedsiębiorcy i parki naukowe szykują się do biegu o unijne dotacje

Dwa spotkania jeden temat. Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa spotkała się dziś (04.03) w urzędzie marszałkowskim z przedsiębiorcami, akademikami i włodarzami parków naukowych, aby omówić możliwości uzyskania unijnej dotacji w konkursach ogłaszanych w ramach RPO Lubuskie 2020.

W ostatnich dniach Zarząd Województwa Lubuskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, ogłosił pierwsze konkursy w tym roku. O pieniądze będzie można starać się w 10 konkursach, w których pula dotacji wyniesie 175 mln zł. Nabory wniosków rozpoczną się 31 marca 2016 r.

Informacja wzbudziła spore zainteresowań wielu lubuskich środowisk, które jeszcze przed startem naboru starają się zdobyć jak najwięcej informacji odnośnie możliwości aplikowania o środki. Efektem tego zainteresowania były dwa dzisiejsze spotkania. Podczas pierwszego Alicja Makarska gościła Andrzeja Pieczyńskiego – prorektora UZ, Romana Kielca – prezesa Parku Naukowo-Technologicznego UZ i prezesa Macieja Gałązkę - prezesa firmy Advanced Graphene Products. W drugich rozmowach udział wziął Krzysztof Kononowicz, wiceprezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- Podczas spotkań poruszyliśmy tematy konkursów zaplanowanych w ramach działania 1.1 Badania i Innowacje, gdzie alokacja wynosi 100 mln zł i działania 1.2 Rozwój przedsiębiorczości z alokacją na poziomie 8 mln zł – tłumaczy Alicja Makarska – Okres przed otwarciem naboru to dobry czas na rozmowy z przedsiębiorcami i szukanie jak najlepszych rozwiązań – dodaje Członek Zarządu Województwa.

Dokumentacja konkursowa jest udostępniona na stronie www.rpo.lubuskie.pl w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków" oraz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?