czwartek, 17 marca 2016

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.53.2016                                                                                Zielona Góra, 17.03.2016 r.

Newsletter nr 53

 
Po pierwsze gospodarka

Czy środki europejskie są impulsem rozwoju innowacyjnej gospodarki? Jak powiązać świat biznesu ze światem nauki? Na te i szereg innych pytać odpowiedzi szukać będą uczestnicy Lubuskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 30 marca br. w Zielonej Górze. – Chcemy, w partnerstwie z lubuskimi przedsiębiorcami zadbać już dzisiaj o lepszą przyszłość mieszkańców naszego regionu – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, gospodarz Kongresu. Jego współorganizatorami są także Poseł do Parlamentu Europejskiego Dariusz Rosati i Senator RP Waldemar Sługocki.

Lubuski Kongres Gospodarczy jest odpowiedzią na realne potrzeby lubuskich przedsiębiorców. - Zadaniem samorządu jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, ale rozwój gospodarczy zależy właśnie od przedsiębiorców – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Spotkanie ma więc być platformą dialogu pomiędzy środowiskami biznesowym, naukowym i administracją.

Głównym tematem spotkania będzie rozwój gospodarczy w oparciu środki unijne. Jego uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy środki europejskie przyczyniają się do poprawy kondycji gospodarczej regionu i co zrobić aby stały się prawdziwym impulsem do zmian. Ekspertami w tym zakresie będą: Poseł do Parlamentu Europejskiego Dariusz Rosati, który opowie o rozwoju gospodarczym kraju z perspektywy globalnej, oraz Senator RP Waldemar Sługocki, który przyjrzy się aktywności lubuskich samorządów w pozyskiwaniu środków z UE.

Uczestnicy Kongresu rozmawiać będą także na temat innowacji. Ekspertem tego bloku tematycznego będzie Lechosław F. Ciupik, Prezes LfC Medical, Przewodniczący Lubuskiej Rady Innowacji, który jako doświadczony praktyk opowie o innowacjach w gospodarce i sposobie ich komercjalizacji. Ważnym tematem, który poruszony zostanie podczas spotkania będzie także rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie oraz współpraca biznesu i świata nauki. Potrzebę rozwiązania problemu braku wykwalifikowanej kadry na rynku pracy zasygnalizowali sami przedsiębiorcy. Odpowiedzią będzie projekt systemowy mający na celu zmianę podejścia do szkolnictwa zawodowego. Szczegóły zaprezentuje Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Marek Kamiński.    

Uzupełnieniem wystąpień ekspertów będzie debata z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli uczelni, instytucji otoczenia biznesu oraz departamentów unijnych UMWL, na temat wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie, komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań i współpracy nauki z biznesem oraz wsparcia szkolnictwa zawodowego. Odwiedzający kongres będą mogli zobaczyć produkty najbardziej innowacyjnych firm w regionie oraz zapoznać się z ofertą parków technologicznych. S3 połączy regiony

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, 16 marca br. Komisja Europejska wydała decyzję o dofinansowaniu 10 inwestycji drogowych, których łączna wartość to 13,62 mld zł, z czego  dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie 6,93 mld zł. Wśród zakwalifikowanych projektów znalazły się także trzy inwestycje na drodze S3 – dwie w Lubuskiem (odcinki: Sulechów - Nowa Sól i Nowa Sól – Kaźmierzów) oraz jedna na odcinku przebiegającym przez województwo dolnośląskie. Decyzja ta oznacza, że S3 przebiegać będzie przez całe województwo lubuskie.

Budowa drogi S3 znajduje się na liście rządowych priorytetów drogowych. Inwestycja została także wpisana jak projekt priorytetowy do Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Ostatecznie S3 prowadzić będzie od Szczecina, przez Lubuskie, aż do granicy z Czechami.

Przypomnijmy, że od 2013 roku kierowcy jeżdżą 43-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S3. Budowa podzielona została na kilka sukcesywnie oddawanych odcinków:

- od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km) – oddany 27 maja 2013.

- od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km) – oddany 18 czerwca 2013 r.

- od węzła Świebodzin Północ - Świebodzin Południe (5 km) – oddany 11 lipca 2013.

- od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo (13 km) - oddany 21 sierpnia 2013 r.

Ponadto w maju 2014 roku do użytku oddano kolejny - 37-kilometrowy odcinek drogi S3 Gorzów-Międzyrzecz.

W przygotowaniu są także odcinki:

 1. Obwodnica Gorzowa Wlkp. – druga jezdnia

Długość: 11,7 km

Planowane zakończenie robót: II kw. 2017 r.

 1. Obwodnica Międzyrzecz – druga jezdnia

Długość: 6,4 km

Planowane zakończenie robót: II kw. 2017 r.

 1. Sulechów – Nowa Sól – druga jezdnia

Długość: 43 km

Planowane zakończenie robót (bez mostu na rz. Odrze): II kw. 2017 r.

Planowane zakończenie robót (rozbiórka i budowa mostu na rz. Odrze): II kw. 2019 r.

Najwięcej środków PO IiŚ 2014-2020 zostanie przeznaczonych na sektor transportu – ok. 83 mld zł, w tym ok. 45 mld zł tylko na drogi. Mają one sprawić, że podróż w miastach oraz pomiędzy aglomeracjami będzie łatwiejsza, bezpieczniejsza oraz bardziej komfortowa.

Priorytetem będzie budowa nowoczesnej i kompletnej sieci dróg znajdujących się w transeuropejskiej sieci transportowej (tzw. sieci TEN-T) oraz w miastach.


 

Filharmonia Narodowa w Zielonej Górze

Nie lada gratka dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej! W czwartek, 17 marca br. o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się nadzwyczajny koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Podczas tego niezwykłego wieczoru usłyszeć będzie można IV Symfonię M.Weinberga oraz Koncert fortepianowy g-moll J.Brahmsa (oprac. Na orkiestrę A.Schönberga) pod dyrygenturą Jacka Kaspszyka. Koncertu wysłucha marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pierwszy koncert w wykonaniu Filharmonii Warszawskiej odbył się 5 listopada 1901 r. w nowo wybudowanym gmachu. Orkiestrą dyrygował współzałożyciel Filharmonii, jej pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent Emil Młynarski, a jako solista wystąpił Ignacy Jan Paderewski, mąż stanu, kompozytor i pianista znajdujący się wówczas u szczytu światowej kariery, jeden z fundatorów Filharmonii. Wykonał on swój Koncert fortepianowy a-moll oraz utwory solowe Chopina. Program koncertu zawierał ponadto dzieła Moniuszki, Żeleńskiego i Stojowskiego.

Filharmonia Warszawska w krótkim czasie osiągnęła wysoki poziom, przyciągając wybitnych artystów z całego świata. Już przed I wojną światową i w okresie międzywojennym stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce oraz jedną z najbardziej liczących się instytucji muzycznych w Europie. Wystąpili tutaj niemal wszyscy słynni dyrygenci i soliści tamtych czasów, m.in. Claudio Arrau, Edvard Grieg, Arthur Honegger, Vladimir Horowitz, Bronisław Huberman, Wilhelm Kempff, Otto Klemperer, Sergiej Prokofiew, Sergiej Rachmaninow, Maurice Ravel, Artur Rodziński, Artur Rubinstein, Pablo Sarasate, Richard Strauss.Ćwiczenia na lotnisku w Babimoście!

W środę (16.03) na terenie Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost odbyły się specjalne ćwiczenia. W zajęciach udział wzięła lotniskowa straż pożarna, ratownicy medyczni i obsługa lotniska. W rolę poszkodowanych wcielili się uczniowie liceum w Zbąszyniu z klas o profilu Bezpieczeństwo Publiczne.

Scenariusz ćwiczeń był dość dramatyczny. Według założeń w wyniku pożaru jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, cztery – w tym dwoje dzieci i strażak – zostały poważnie ranne. Ogień rozprzestrzenił się chwilę po godzinie 11.00, a strażacy musieli w ekspresowym tempie ewakuować ok. 30 osób. Chwilę później blisko miejsca zdarzenia wybuchł samochód-pułapka.

Wszystko zaczęło się od dymu, który pojawił się w jednym z hangarów znajdujących się na terenie lotniska. - Symulujemy pożar wewnętrznego terminala lotniska, gdzie przebywają osoby, których życie jest zagrożone – powiedział Andrzej Kamiński z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służb Lotniczych w Warszawie – W ramach trwającego od poniedziałku szkolenia, postanowiliśmy pokazać, jak wyglądają działania służb strażackich i porządkowych oraz jak kontrolowane jest bezpieczeństwo na lotnisku – dodał.

Uczniowie z liceum w Zbąszyniu wcielili się w rolę poszkodowanych. Strażacy-ratownicy musieli zastosować tzw. segregację pacjentów i zadecydować, komu najszybciej udzielić pomocy. Młodzież została przydzielona do grupy zielonej (lekko ranni) i żółtej (ranni wymagający szybkiej pomocy w szpitalach). Najciężej poszkodowanych strażacy wynosili z terminala na rękach. W tym przypadku posłużono się fantomami. W miejscu katastrofy stanął specjalny namiot, w którym służby ratownicze udzielały pomocy wszystkim poszkodowanym. Jedna osoba została odwieziona do szpitala.

– To dla nas fajna przygoda. Chcemy uczestniczyć w takich zajęciach, aby przekonać się, czy mamy powołanie do takiej pracy – mówili uczniowie. To pierwsze tego typu ćwiczenia na lotnisku, w których uczestniczyli. Zapytani o przyszłość zawodową zgodnie stwierdzili, że wiążą ją z pracą w służbach mundurowych, głównie w wojsku i policji.

Strażacy sprawdzili się również w akcji wybuchu samochodu-pułapki na terenie lotniska. Reakcja była natychmiastowa, bo płonący samochód został ugaszony błyskawicznie.

Wszystkie elementy dzisiejszych ćwiczeń były monitorowanie, a następnie będą analizowane w celu wyeliminowania ewentualnych mankamentów w przyszłości.Miliony na zabezpieczenie przeciwpowodziowe

460 mln zł z Banku Światowego i ponad 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 - to środki na inwestycje przeciwpowodziowe w Lubuskiem. Zadania finansowane z Banku Światowego dotyczą ochrony przeciwpowodziowej Słubic (250 mln zł), Nowej Soli i odcinka Wężyska-Chlebowo (210 mln zł). O szczegółach  tych projektów oraz inwestycjach przeciwpowodziowych i melioracyjnych zaplanowanych w ramach RPO - L2020 mówili dziś podczas konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz Andrzej Ziarek z LZMiUW.

 - Zarząd województwa mocno stawia na sprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w naszym regionie. Dlatego też podjęliśmy działania, aby na duże projekty była możliwość pozyskania pieniędzy ze środków zewnętrznych. Są to projekty o wielomilionowych nakładach, na które nie stać byłoby województwa. Mamy zabezpieczenie na trzy duże inwestycje w naszym województwie – mówił wicemarszałek. Pierwsza inwestycja dotyczy ochrony przeciwpowodziowej Słubic, wartość tego zadania to ok. 250 mln zł. W połowie roku ma zostać ogłoszony przetarg. Druga dotyczy ochrony przeciwpowodziowej Nowej Soli oraz pomiędzy miejscowościami Wężyska-Chlebowo. Wartość projektu to ok. 210 mln zł. - Wszelkie działania związane z tymi inwestycjami chcemy realizować systematycznie – dodał wicemarszałek. W Lubuskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych powołano specjalny wydział tj. Dział ds. Realizacji Inwestycji finansowanych ze środków Banku Światowego, który będzie pilotował te zadania.

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn omówił również inwestycje zaplanowane w Regionalnym Programie Operacyjnym - Lubuskie 2020, w ramach którego realizowane będą następujące projekty: "Rzeka Nysa Łużycka - budowa obwałowań prawostronnych na wysokości m. Przewóz" na kwotę 4,47 mln zł, "Kiełcz - budowa wału p.pow. rzeki Odry w km 424+000-424+500" koszt inwestycji 8,59 mln zł oraz „Nietkowice-Będów - etap I - odbudowa i modernizacja prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Odry od km 493+300 do km 499+260, gm. Czerwieńsk", planowany koszt inwestycji 35,94 mln zł. Wartość trzech inwestycji to kwota ponad 40 mln zł. Zobacz szczegóły dotyczące inwestycji.    

Wicemarszałek wspomniał także o inwestycjach znajdujących się na liście rezerwowej. - Chcielibyśmy jeszcze w tym roku dokonać modernizacji Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego w Sulechowie tj. dokupić nowoczesny sprzęt. Koszt ponad 1 mln zł. W tym roku planujemy ogłosić przetarg. Mamy jeszcze przygotowane projekty na rzekę Struga Świebodzińska tj. Świebodzin i Szczaniec na kwotę ok. 18 mln zł, dwie przepompownie w Będowie i Brodach. - To są nasze najbliższe plany. Gdyby udało nam się zrealizować wszystkie plany, pozwoli nam to zabezpieczyć przeciwpowodziowo województwo lubuskie - dodał wicemarszałek.         

O szczegółach dotyczących inwestycji przeciwpowodziowych finansowanych z środków Banku Światowego, planowanych do realizacji w latach 2016-2019 w województwie lubuskim w ramach projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły mówił  Andrzej Ziarek - Kierownik Działu ds. Realizacji Inwestycji finansowanych ze środków Banku Światowego z LZMiUW. Zobacz szczegóły dotyczące inwestycji. Dodał również, że trwa misja Banku Światowego. - Takie spotkania mają miejsce co 6 miesięcy. Jutro we Wrocławiu odbędzie się spotkanie, na którym przedstawimy stan realizacji naszych inwestycji. Województwo lubuskie jest jednym z pionierów jeśli mowa o tych projektach. Nasze przygotowania idą zgodnie z harmonogramem i prawdopodobnie jako pierwsi będziemy realizowali inwestycje jeszcze w tym roku – podkreślił Andrzej Ziarek.

15 marca br. marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem spotkali się z przedstawicielami Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Delegację Banku Światowego stanowili: lider zespołu Winston H. Yu, analityk ds. zamówień Barbara Ziołkowska, starszy specjalista ds. rozwoju Jorge E. Villegas oraz konsultanci Eric Bursberg i Tomasz Jaroszewski. Bank Rozwoju Rady Europy reprezentowała Isabelle Brun - doradca techniczny. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu: dyrektor biura Witold Krochmal, prof. Janusz Zaleski - dyrektor projektu oraz M. Kozłowska. – Po wczorajszej rozmowie powiało optymizmem. Bank Światowy jest skłonny wejść w jeszcze inne nasze projekty. Takie projekty  mamy i chcemy je przedstawić do realizacji – mówił wicemarszałek S. Tomszyszyn.   Marcowa sesja Sejmiku

W Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze zakończyła się XVIII sesja Sejmiku. Radni wysłuchali m.in. informacji na temat realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2015 rok. Podczas sesji wręczono też Odznaki Honorowe za Zasługi dla Woj. Lubuskiego.

W sesji uczestniczyło 28 radnych. Obradom przysłuchiwali się lubuscy parlamentarzyści: Marek Ast, Jacek Kurzępa i Krystyna Sibińska, a także prezes lubuskiego PSL Jolanta Fedak, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przewodniczący SKO Robert Gwidon Makarowicz i inni goście.

Podczas obrad wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Uhonorowani zostali:

Zbigniew Mocek – działacz i sponsor społeczny, kulturalny i sportowy, urzędnik państwowy w latach 1981-1990 - Dyrektor Wydziału Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, Prezes Zarządu EKOBUD sp. z o.o. do roku 2000, potem przewodniczący Rady Nadzorczej. Firma zrealizowała m.in. budynki  Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód w Zielonej Górze (Lubuski Mister Budowy 2008) i Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego (Lubuski Mister Budowy 2010), Domu Pomocy Społecznej w Toporowie (Lubuski Mister Budowy 1995), Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, modernizację Amfiteatru w Zielonej Górze, w latach 2000-2010 firma otrzymywała certyfikat „Przedsiębiorstwo FAIR PLAY" - przyznawany  przez Krajową Izbę Gospodarczą, współzałożyciel, Członek Zarządu i Wiceprezes Lubuskiej Izby Budownictwa.

Jan Chełmicki - działacz społeczny, członek zarządu, członek komisji rewizyjnej Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "Start" Zielona Góra,od ponad trzydziestu lat niepełnosprawny zawodnik (ze znaczną dysfunkcją narządu ruchu) zielonogórskiego „Startu", wielokrotny członek kadry narodowej niepełnosprawnych w tenisie stołowym, w latach 2003-2006 reprezentował Polskę na Międzynarodowych Turniejach Polish Open w Cetniewie,uczestnik Indywidualnych oraz w Drużynowych Mistrzostw Polski (złote medale - 1990, 1993 i 2010, srebrne - 1992, 1994, 2002, 2007 i 2011 oraz brązowe - 1991, 1995 i 2009),reprezentant Polski na Międzynarodowych Turniejach w Jańskich Łaźniach i Hradec Kralove (Czechy), w Monachium (Niemcy) oraz w Zielonej Górze,uczestnik Turniejów Grand Prix Polski (na I turnieju w Raszkowie - 3 miejsce, na II Turnieju w Głuchowie - 1 miejsce.
Elżbieta Łobacz-Bącal -
nauczyciel w Technikum Ceramicznym w Żarach, pracownik administracji samorządowej (Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Żarach), doprowadziła do realizacji wielu projektów kulturalnych i sportowych, m.in. Przystanek Woodstock, Lato z Telemannem, Festiwal Teatrów Ulicznych, Wyścig Kolarski „Bałtyk-Karkonosze", Memoriał skoku o tyczce im. Tadeusza Ślusarskiego, Radna Miejska i Powiatowa,  inicjatorka budowy obiektów sportowych, hal gimnastycznych i pływalni, jako Prezes Oddziału PTTK w Żarach organizowała szereg imprez turystycznych i krajoznawczych dla dorosłych i młodzieży, w tym Ogólnopolskie Zloty Turystów, wolontariusz w turystyce, kulturze i akcjach charytatywnych na rzecz hospicjum i WOŚP oraz w popularyzacji „Lubuskich Pereł Turystyki".

Leszek Stanisław Kazimierczak - święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r. Wikary parafii w Międzyrzeczu i Gubinie. Dyrektor domu rekolekcyjnego "Emaus" w Zielonej Górze. Od 1994 roku proboszcz parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca. W 1997 r. otrzymał godność kanonika. Duszpasterz środowisk policyjnych, Prezes Zarządu stowarzyszenia „Ośrodek Integracji Społecznej" - podmiotu leczniczego, zajmującego się leczeniem paliatywnym, rehabilitacją leczniczą i promowaniem zdrowia, na terenie parafii znajduje się także kawiarnia i stajnia, gdzie hipoterapia wykorzystywana jest w rehabilitacji ruchowej,  otrzymał m.in. nagrodę Homini Bono - Dobremu Człowiekowi za serce, wrażliwość i pomoc potrzebującym - konkursie organizowanym przez Radio Zachód (w 2009 r.). W 2007 roku z rąk Wojewody Lubuskiego odebrał nagrodę „Społecznika Roku" w kategorii „Przyjaciel Roku". „Lubuszanin Roku 2011" w plebiscycie „Gazety Lubuskiej".

Danuta Ewa Krojcig – działacz samorządowy, gospodarczy i społeczny, współtworzyła placówki zajmujące się osobami starszymi i niepełnosprawnymi, sekretarz stowarzyszenia „Ośrodek Integracji Społecznej",  współzałożycielka i Prezes w latach 2000-2010 stowarzyszenia „Nasze dzieci" propagującego ideę rozwoju Pogotowia Opiekuńczego w Zielonej Górze, współwłaścicielka winnicy „Winna Stara Góra" w Górzykowie,  założycielka Fundacji im. Danuty Krojcig, zajmującej się od 2004 r. udzielaniem pomocy i wspieraniem dzieci i młodzieży zagrożonej marginalizacją,  Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego (2009–2010), Przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala w Ciborzu (od maja 2010 roku), „Społecznik Roku" 2006 w kategorii „Przyjaciel Roku". Otrzymała także odznaczenie: Zasłużony dla szkolnictwa zielonogórskiego nadane przez Ministra Edukacji Narodowej.

Witold Pahl - dr nauk prawnych,  Radca Prawny, sędzia Trybunału Stanu, Poseł na Sejm RP VI i VII kadencji, Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w Konstytucji RP, Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej, Przewodniczący podkomisji stałej do zmian prawa cywilnego, Przewodniczący podkomisji stałej do zmian prawa karnego, Członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, członek Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego,  przedstawiciel Sejmu RP przed Trybunałem Konstytucyjnym - w 70 rozprawach, członek Krajowej Rady Sądownictwa i Krajowej Rady Prokuratury, Radny Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, udzielił ponad tysiąc bezpłatnych porad prawnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

W imieniu odznaczonych głos zabrał ksiądz Leszek Stanisław Kazimierczak. - Wszyscy działamy z bezinteresownością, nie licząc na żadne zasługi. To chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Cieszę się, że Państwo dostrzegacie te ważne działania. Jesteśmy cząstką tych, dzięki którym te dzieła się dokonują. Oni są przy nas, a my jesteśmy dla nich i dla innych. Te nasze działania to jest autentyczna służba na rzecz drugiego człowiek i społeczności, która często jest dla nas rodziną - mówił, dziękując za wyróżnienie.

Radny Czesław Fiedorowicz wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego wpisania instalacji przetwarzania odpadów w Kunowicach do Planu gospodarki odpadami. Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że istnieją sprzeczne opinie na temat stanu przygotowania tej instalacji, w związku z czym trzeba zakończyć procedurę, uzyskać wszystkie opinie, żeby móc wprowadzić to do porządku obrad. W związku z tym, radny Fiedorowicz wycofał swój wniosek.

Podczas zgłaszania interpelacji, radni najwięcej uwagi poświęcili aktualizacji Planu transportowego dla woj. lubuskiego. W ramach aktualizacji zostaną sprecyzowane połączenia autobusowe objęte dopłatami do ulg biletowych. Radna Anna Chinalska postulowała, by uwzględnić w planie połączenia Gubina z Krosnem Odrz. i Zieloną Górą. Tego samego domagał się także - w formie interpelacji - radny Łukasz Mejza.
Radna Barbara Kucharska stwierdziła, że władze powiatu strzelecko-drezdeneckiego są zaniepokojone Planem transportowym, ponieważ tylko jedna linia autobusowa będzie obsługiwać połączenie Strzelce Kraj. - Gorzów. Zgłosiła postulat zachowania bezpośrednich połączeń na tej linii oraz na linii łączące Strzelce Kraj. z Drezdenkiem, z zachowaniem ulg dla pasażerów.

- Właśnie dlatego ogłosiliśmy konsultacje tego planu, żeby takie postulaty rozpatrywać - odparła marszałek Polak. - Operatorem połączeń jest nie tylko województwo, ale także powiaty i partnerstwa gmin, bo to one najlepiej znają uwarunkowania lokalne. Przewoźnicy zwrócili się do nas, aby ponownie dać szansę i ogłosić konsultacje Planu transportowego. Dlatego wszystkie państwa postulaty rozpatrzymy.

Radna Anna Chinalska zgłosiła także konieczność remontu wałów przeciwpowodziowych na Nysie Łużyckiej: zwłaszcza we wsiach Późna i Budoradz. - Ich stan stanowi zagrożenie dla mieszkańców tych wsi. Korpus wału podczas powodzi uległ rozluźnieniu, występują przesiąki - informowała radna.

- Będziemy realizować plan inwestycji przeciwpowodziowych, ze środków Banku Światowego. Dziś spotykamy się z przedstawicielami Banku Światowego - odparła marszałek.

Radny Czesław Fiedorowicz prosił o szybkie zakończenie prac nad uruchomieniem połączenia kolejowego Zielonej Góry z Berlinem. - Planujemy uruchomienie tego połączenia, 1 kwietnia zapraszam na przejażdżkę, we Frankfurcie będzie konferencja prasowa - odparła marszałek.

Radni Sebastian Ciemnoczołowski i Józef Kruczkowski poruszyli tematy dotyczące szpitali wojewódzkich.  J. Kruczkowski prosił o przygotowanie informacji o sytuacji szpitali wojewódzkich (spółek i SP ZOZ-ów), celem podjęcia decyzji, umożliwiających ich rozwój. Z kolei S. Ciemnoczołowski pytał o przekształcony szpital kliniczny w Zielonej Górze: czy nowy prezes przygotował program rozwoju, jakie są cele inwestycyjne szpitala, źródło ich finansowania, harmonogram ich realizacji. Pytał też na jakim etapie jest proces przekształcenia szpitala, jakimi kryteriami kierowano się przy powoływaniu prezesa i jakie ma doświadczenie.

- Plany rozwoju szpitala zielonogórskiego są znane, mamy plan inwestycyjny. Powstanie Centrum Matki i Dziecka, będą realizowane inne inwestycje. Wszystkich nie mogę podać, gdyż nie wszystkie obszary mają przyjętą mapę potrzeb przez Ministerstwo Zdrowia. Na razie została opublikowana mapa potrzeb w zakresie kardiologii i onkologii. Wszystkie nasze jednostki wiedzą co chcą zrobić i wiedzą na ile nas stać - odparła marszałek.

Radny Grzegorz Grabarek poruszył sprawę bezpieczeństwa pacjentów szpitala psychiatrycznego w Międzyrzeczu, w kontekście głośnej ucieczki przestępcy z jednego z oddziałów tego szpitala. Radna Małgorzata Gośniowska-Kola postulowała podjęcie rozbudowy drogi nr 278 z uwzględnieniem budowy chodnika. Radny Tadeusz Ardelli pytał czy członkowie Rady Nadzorczej szpitala w Zielonej Górze posiadają uprawnienia członków rad nadzorczych. - Jeżeli powołujemy członków, to mają oni w ciągu pół roku takie uprawnienia nabyć. Obecnie wszyscy mają już takie uprawnienia - odpowiedziała marszałek.Uczniowie napiszą test z wiedzy o samorządzie terytorialnym

Już w najbliższą sobotę, 19 marca 2016 r. o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze rozpocznie się 60-minutowy test dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - II etap VI edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Regionalnym Programie Operacyjnym.

Wyniki konkursu zarówno dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych ogłoszone zostaną 23 marca 2016 r. na stronie internetowej lubuskie.pl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół wszystkich szczebli w Województwie Lubuskim. Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, rozwijanie zainteresowania uczniów sprawami własnego regionu, kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, wzmacnianie patriotyzmu lokalnego oraz wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020.       

Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz  Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs objęty został honorowym Patronatem przez Elżbietę Annę Polak - Marszałka Województwa Lubuskiego.

Zakres tematyczny konkursu:

 • Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2014 – 2020
 • szczeble samorządu terytorialnego w Polsce, sposób wyłaniania, struktura i kompetencje,
 • historia samorządu lubuskiego od 1990 roku,
 • sylwetki znanych samorządowców województwa lubuskiego,
 • budżet jednostek samorządu terytorialnego,
 • polityka regionalna i programy wspierane przez Unię Europejską,
 • prawa i obowiązki radnych poszczególnych szczebli samorządu,
 • województwo lubuskie: terytorium, podział administracyjny, regiony i euroregiony, władze samorządowe,
 • działalność Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego w 2014 r.


 

Zostań „Lubuskim Liderem e-Usług"

Zapraszamy do udziału w konkursie „Lubuski Lider e-Usług 2015 r". Jego celem jest wyłonienie i promowanie lokalnych podmiotów, które podejmują aktywne i skuteczne działanie na rzecz rozwoju e-Usług oraz zapobiegają wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubuskim.

Udział w konkursie jest bezpłatny! Kandydaci do tytułu Lubuskiego Lidera e-Usług zgłaszają do 15 kwietnia 2016 r., projekty w dwóch kategoriach:

 • Projekty małe (o wartości całkowitej nieprzekraczającej 1 mln złotych);
 • Projekty duże (o wartości całkowitej przekraczającej 1 mln złotych);

Aby wziąć udział w konkursie „LUBUSKI LIDER E-USŁUG" należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, wydrukować, podpisać i przesłać pocztą na adres:

Biuro Projektów Własnych

Urząd Marszałkowski

Województwa Lubuskiego

ul. Podgórna 7

65-057 Zielona Góra

lub podpisany elektronicznie dokument przesłać na adres e-mail: elider@lubuskie.pl

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Lubuski Lider e-Usług i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom! 

W razie pytań prosimy o kontakt e-mailowy na adres: elider@lubuskie.pl.

Do pobrania:

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

 

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2016

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Program

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada:

1) Jeden miesiąc w domu gościnnym Literarisches Colloquium Berlin dla polskiego pisarza lub tłumacza. Fundatorzy pokrywają koszty podróży i zakwaterowania oraz wypłacają stypendium w wysokości 1200 Euro.

2) Jeden miesiąc w Krakowie, w pokojach Kolegium Tłumaczy Instytutu Książki, dla niemieckiego pisarza lub tłumacza. Fundatorzy pokrywają koszty podróży i zakwaterowania oraz wypłacają stypendium w wysokości 1200 Euro.

Terminy i zasady zgłoszeń

Pisarze i tłumacze nadsyłają zgłoszenia w wersji elektronicznej drogą e-mailową. W języku polskim lub w języku niemieckim przedstawiają swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i plan pracy.

Najbliższy termin nadsyłania zgłoszeń na stypendia w drugiej połowie 2016 roku mija 31 marca br. O wynikach naboru fundatorzy poinformują do połowy czerwca 2016 r. Dokładny termin przyjazdu stypendyści ustalą bezpośrednio z fundatorami.

Jury

Wyboru stypendystów dokona jury. Honorowym członkiem jury jest Pani Elżbieta Lempp. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin delegują po jednym członku jury. 

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@sdpz.org, tel. +48 22 338 62 65

Instytut Książki

Kontakt: Tomasz Pindel, t.pindel@instytutksiazki.pl, tel. +48 12 617 19 18  

Literarisches Colloquium

Berlin
Kontakt: Jürgen Jakob Becker, 
becker@lcb.de , Tel. +49 30 81699625

 


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?