środa, 27 stycznia 2016

Newsletter Urzędu Marszalkowskiego Woj. LubuskiegoGZ.II.0620.1.17.2016                                                                                Zielona Góra, 27.01.2016 r.

Newsletter nr 17

 

 

 

 

Polski Kongres Gospodarczy - stop biurokratyzacji!

W środę, 27 stycznia br. w Warszawie pod hasłem „STOP BIUROKRATYZACJI" odbył się Polski Kongres Gospodarczy. Jego uczestnicy debatowali m.in. na temat problemów rynku pracy, rynku finansowego, zamówień publicznych, systemu ochrony zdrowia oraz innowacji. Podczas debaty plenarnej, której gośćmi byli m.in. prof. Jerzy Buzek i prof. Jerzy Hausner jej uczestnicy zastanawiali się „Jak zrzucić gorset i poprawić pozycję polskiej gospodarki?". W kongresie udział wzięła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Polski Kongres Gospodarczy to forum wymiany myśli, idei i doświadczeń. Odpowiada na wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką. Kongres jest nie tylko platformą rzetelnej debaty o największych zagrożeniach dla gospodarki, ale również miejscem, w którym zapadają kluczowe dla jej rozwoju decyzje. Poprzednie edycje  odbywały się pod hasłami Energia polskiej gospodarki oraz Nauka dla biznesu, biznes dla nauki . Tym razem przyszedł czas na to, by podyskutować o biurokratyzmie, który najbardziej dławi potencjał, jaki drzemie w naszej gospodarce. Bez ograniczenia biurokratyzmu nie da się odblokować sił, jakie ma w sobie rynek.

Wyzwaniem jest szeroko pojęty biurokratyzm – brak stabilności prawa i otoczenia prawnego, niejasność przepisów, nadmierna sprawozdawczość, opieszałość funkcjonowania administracji i długotrwałe procedury. Celem tej edycji była próba wypracowania odpowiedzi na pytanie o to, jak usprawnić prawno-instytucjonalne otoczenie biznesu, tak aby w pełni wykorzystać potencjał gospodarki.  Dlatego właśnie Polski Kongres Gospodarczy 2016 odbył się pod tytułem: Stop biurokratyzmowi!

Podczas debaty plenarnej uczestnicy Kongresu zastanawiali się  „Jak zrzucić gorset i poprawić pozycję polskiej gospodarki?". Rozmawiali o tym co najbardziej hamuje rozwój gospodarczy Polski dziś i stwarzać będzie barierę rozwojową jutro. Debata dotyczyła także potrzeby wypracowania nowego modelu funkcjonowania państwa, także w wymiarze międzynarodowym. Jej ekspertami byli  prof. Jerzy Buzek – Parlament Europejski, Marek Cichocki – Dyrektor w Centrum Europejskim Natolin, prof. Jerzy Hausner – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Rada Polityki Pieniężnej, Paweł Jarczewski - Prezes Grupy AZOTY, Jacek Krawczyk – Przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Paweł Olechnowicz – Prezes Grupy LOTOS, Andrzej Rzońca – Szkoła Główna Handlowa, Rada Polityki Pieniężnej oraz Piotr Voelkel – założyciel Grupy VOX.

Podczas debaty plenarnej prof. Jerzy Hausner podkreślał, że w Polsce od 1989 roku mamy stały wzrost gospodarczy. – Nie wolno doprowadzić do jego zahamowania! – przekonywał. – Spowolnienie gospodarcze spowoduje wzrost długu publicznego. Bez naprawy finansów publicznych możemy znaleźć się w pułapce zadłużenia – wyjaśnił. Zdaniem profesora sytuacja polskich przedsiębiorstw jest dobra i stabilna. Firmy stale się rozwijają,  ich sytuacja bieżąca jest korzystna i mają możliwość inwestowania choć, jak zaznaczył, widać wzrost niepewności w zakresie planów rozwojowych.

W swoim wystąpieniu profesor wskazał także na słabe punkty polskiej gospodarki. Zaliczył: niskie oszczędności, pogorszenie sytuacji demograficznej, nie nadążający za rzeczywistością system edukacji, eksport na niskim poziomie dywersyfikacji geograficznej oraz niski udział produktów high-tech.

Jerzy Hausner podkreślał także, że Polska potrzebuje dobrej polityki rozwoju. –  Istotnym elementem polityki rozwoju jest polityka surowcowa: ograniczone instrumenty finansowe i niskie kompetencje analityczne – zaznaczył.

Odniósł się także do głównego tematu kongresu, czyli biurokratyzacji. Jego zdaniem w Polsce brakuje wyobraźni strategicznej i suwerennej. – Nadal jest tak, że przepis jest bezpiecznikiem ochrony urzędników. Ciągle pokutuje także wiara, że przepis zmienia świat, a legalizm góruje nad celowością. Często także uchwalane są niewykonalne przepisy. To wszystko wpływa na niską sprawność administracji – wyjaśnił profesor.

W drugiej części Kongresu odbyły się dwa bloki spotkań z udziałem przedstawicieli środowiska biznesu, instytucji publicznych oraz świata nauki. Dyskusja dotyczyła będzie kluczowych obszarów, tj. systemu stanowienia prawa, prawa podatkowego, systemu ochrony zdrowia, warunków dla biznesu, innowacji, zamówień publicznych, relacji administracja–biznes, przedsiębiorczości młodych Polaków czy problemów rynku pracy.

Spotkanie odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
Do pobrania: program Kongresu

 


Jarmark Karnawałowy w Lubuskim Centrum Winiarstwa

Wszystkich spragnionych karnawałowej atmosfery zapraszamy 30 stycznia 2016 roku w godzinach 10.00-15.00 do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Podczas imprezy będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach robienia masek karnawałowych i pączków idealnych na zbliżający się Tłusty Czwartek. Do kupienia będą pyszne lubuskie wina oraz zdrowe kulinarne produkty regionalne, takie jak sery, miody, wędliny czy ryby. To wszystko czeka na Państwa w ostatnią sobotę stycznia. Gwarantujemy wspaniałą zabawę dla całych rodzin.

Sprawdź co dokładnie znajdziesz w Lubuskim Centrum Winiarstwa:

  • Smaki regionu lubuskiego - Odwiedzając nas będziesz mógł zaopatrzyć się w wyśmienite produkty regionalne. Sery Pani Jadwigi Czerwczak oraz wyroby z Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego QZKO, wyroby mięsne z Masarni Motyka, miód z Gospodarstwa Rolno-Pszczelarskiego w Gralewie koło Santoka, chleby z piekarni tradycyjnej Ryszarda Kapicy oraz Gospodarstwa Malinówka Magdaleny i Sylwestra Świderskich, a także pyszne jabłka, ryby i wiele innych przysmaków.
  • Lubuskie wina - Podczas Jarmarku Karnawałowego będzie można również kupić wyroby następujących lubuskich winnic: Winnica Miłosz, Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Kinga oraz Winnica Hikki.
  • Warsztaty rękodzieła - Na bezpłatne warsztaty w karnawałowym klimacie zaprasza wszystkich pracownia Biały Tulipan. Z kolei autorska pracownia rękodzielnicza „Spod Hebelka" zaprezentuje sposoby wykonywania ozdób z drewna. Ozdoby własnego autorstwa przedstawi pani Irena Horożyńska, a pani  Jolanta Jarmoch pokaże jak piec pączki i faworki, idealne na końcówkę karnawału.

Zapraszamy do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze! Zbliża się Tłusty Czwartek, zaraz będą ostatki, Więc kto chce być i syty, i młody, i gładki, Niechaj do Zaboru zawita w sobotę, A na pewno znajdzie tam jakąś pychotę!

 

Ogólnopolski Dzień Transplantacji: Lubuskie mówi przeszczepom głośne TAK

50 lat po pierwszym przeszczepie nerki w Polsce także Lubuskie świętuje i namawia do podpisywania oświadczeń woli. – O idei transplantacji należy mówić przez cały rok. Działania samorządu województwa w tym zakresie nie słabną. Po feriach odbędzie się konferencja adresowana do lubuskiej młodzieży z udziałem specjalistów i koordynatorów transplantologicznych – zachęca Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która oświadczenie woli nosi od lat zawsze przy sobie.

Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną od kilku lat. Dowodem jest chociażby odnowienie listu intencyjnego, którego inicjatorką była marszałek Elżbieta Anna Polak. We wrześniu 2015 r. pod listem „Partnerstwo dla transplantacji w Województwie Lubuskim" podpisało się piętnastu sygnatariuszy – przedstawicieli regionalnych władz, kościoła, uczelni, szpitali i organizacji, a swoim autorytetem wsparł je dodatkowo prof. Marian Zembala, ówczesny minister zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog.

- W ostatnich latach rozdaliśmy już ponad 20 tys. oświadczeń woli. Oznacza to, że co najmniej tylu Lubuszan deklaruje chęć oddania narządów po swojej śmierci. Organy pobrane od jednego człowieka mogą uratować życie kilku osób czekających na przeszczep, dla których medycyna nie znajduje już innego ratunku – mówi Elżbieta Anna Polak.

50 lat po przeszczepie nerki

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W 2016 roku tego dnia mija 50 lat od pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Lekarze, którzy podjęli się tego zadania, uratowali życie 19-letniej dziewczyny.

Dziś w Polsce robi się około tysiąca przeszczepów rocznie – liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Z kolei liczba dawców zależy od wielu innych czynników. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach. „Oświadczenie woli" to karta, na której każdy może wyrazić swoją zgodę na pobranie narządów w przypadku nagłej śmierci. Karty te są także okazją do poruszenia tematu transplantacji w najbliższej rodzinie – poinformowania bliskich o woli oddania narządów po śmierci. W Polsce przeszczepia się m.in. nerki, serce, płuca czy wątrobę.

Lubuskie: Młodzież i specjaliści o transplantacji

W Lubuskiem – choć nie ma ośrodka transplantologicznego – to odbywają się pobrania narządów. W 2015 r. pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). Liczba pobrań – w porównaniu z wcześniejszymi latami – znacznie spadła.

12 lutego 2016 r. (piątek) w godz. 12.00-14.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja adresowana do uczniów lubuskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantacji, ks. dr Mariusz Dudka jako przedstawiciel Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojciech Świtała, ordynator Oddziału Anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze sp. z o.o.

O swoich doświadczeniach opowiedzą także mężczyzna, który był dawcą szpiku oraz 17-letnia zielonogórzanka, która dwukrotnie miała przeszczepianą nerkę.

Chętne szkoły mogą zgłaszać udział kilkuosobowych grup uczniów wraz z opiekunem do 5 lutego 2016 r. elektronicznie na adres sekertariat.dz@lubuskie.pl lub telefonicznie pod numer 68 45 65 503.

 

 

Lubuskie eksportuje i pozyskuje inwestorów

Raport z analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw to główny temat sympozjum, które odbyło się 25 stycznia br. - Postanowiliśmy wykonać ekspertyzę w zakresie zdiagnozowania potencjału inwestycyjnego eksportowego naszego województwa, żeby postawić akcent na ten obszar odziaływania samorządu i  aby wskaźniki ekonomiczne były jeszcze lepsze. Bo to samorząd odpowiada za tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając spotkanie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, a także środowiska akademickiego.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki raportu prezentującego potencjał inwestycyjny i eksportowy województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw z terenu województwa lubuskiego, który przygotowany został przez firmy Quality Watch Sp. z o.o. oraz Bluehill Sp. z o.o. na zlecenie urzędu marszałkowskiego. Przygotowany raport zawiera odpowiedzi na pytania, jak promować gospodarkę lubuską i firmy regionu, by wzmocnić ich konkurencyjność, szczególnie w zakresie działalności eksportowej, oraz jak podnosić atrakcyjność inwestycyjną gmin województwa lubuskiego. Jest to zatem kompendium wiedzy niezbędnej włodarzom lubuskich gmin, które może być swoistą mapę w procesie pozyskiwania inwestorów oraz rozwoju gospodarczym, szczególnie w kontekście startującej nowej unijnej perspektywy.- To bardzo ważny dokument. Wskaźniki w nim zawarte pomogą w wyborze projektów do realizacji w nowej perspektywie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - My, jako samorząd województwa odrobiliśmy lekcje. Zaktualizowaliśmy SRWL, wyznaczyliśmy priorytety i rozpisaliśmy to na  programy branżowe, w ramach których tworzymy potencjały inwestycyjne. Poprzez konkretyzację priorytetów zawartych w tych programach możemy mówić o wskaźnikach i o faktycznym oddziaływaniu na gospodarkę – wyjaśniła.

Marszałek podkreślała, że jednym z priorytetów rozwoju regionu jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego i budowanie potencjału inwestycyjnego. - Prowadzimy intensywną promocję gospodarczą. Zrealizowaliśmy kilka projektów w tym zakresie. Lubuskie jest obecne na targach gospodarczych. Posiadamy 89 terenów inwestycyjnych, 2 tys. ha w strefach aktywności gospodarczej do dyspozycji inwestora. Żyjemy w czasach, kiedy towar ma każdy, ale trzeba umieć go sprzedać, stąd potrzeba promocji gospodarczej, jeżeli będziemy robić ją razem, to będziemy efektywniejsi. Musimy wykorzystać także potencjał parków technologicznych, bo taki jest kierunek rozwoju - powiązanie nauki badań z biznesem – wyjaśniła. Marszałek podkreśliła także olbrzymią wagę kapitału ludzkiego, stanowiącego wykwalifikowaną kadrę. - Postawiliśmy sobie cel: szkolnictwo zawodowe dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Bez wykwalifikowanej kadry inwestorów nie przyciągniemy – dodała.

Więcej na www.lubuskie.plPosiedzenie Rady Dialogu Społecznego

25 stycznia br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze – inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która ma być forum współpracy strony pracowników, pracodawców, strony rządowej i samorządowej. Zadaniem rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i spójności społecznej. Spotkanie otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkom województw. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego powstała na wniosek reprezentowanych organizacji pracodawców oraz reprezentowanych organizacji pracowników zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego z 24 lipca 2015 roku. Jest to regionalna instytucja dialogu społecznego w Polsce, która zastąpiła działającą dotychczas Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego.

Na początku spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła porządek posiedzenia oraz wręczyła akty powołania do składu Rady. - Witam przedstawicieli wszystkich partnerów Rady Dialogu Społecznego. Kompetencje zostały przekazane ustawą do samorządu województwa, ale będziemy razem współtworzyć tę Radę, która ma już swoją tradycję i wiele osiągnięć.  Ze strony rządowej witam Wojewodę Lubuskiego. Są z nami również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Witam przedstawicieli pracodawców. Myślę, że w tym gronie to pracodawcy są najważniejsi, bo najbardziej wpływają na rynek pracy oraz organizacje pracownicze. Tematy na styku organizacji społecznych, w lubuskich firmach, związków zawodowych i pracodawców były najczęściej przedmiotem obrad Rady – mówiła marszałek.      

Następnie powołano prezydium, a także wybrano przewodniczącego, którym został Maciej Jankowski  - reprezentujący Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".  Nowy przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do projektu regulaminu Rady w ciągu 2 tygodni. Zachęcał do zgłaszania innych istotnych problemów. W jego opinii rada jest właśnie takim gremium, które ma służyć konsultacjom ważnych w wymiarze społecznym i gospodarczym spraw. – Chciałbym podziękować za zaufanie. Zrobię wszystko, aby ta rada była miejscem, gdzie będzie prowadzony dialog. Zależy mi, abyśmy wspólnie szukali rozwiązań – mówił przewodniczący.               

Przewodniczenie Radzie jest, zgodnie z zapisami ustawy, rotacyjne. Podczas posiedzenia dokonano wyboru prezydium, w skład którego weszli: Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski,  Bogusława Kornowicz - Forum Związków Zawodowych,  Monika Bocian – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Janusz Jasiński – Konfederacja Lewiatan, Artur Malec – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Edward Markiewicz – Związek Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Hnat – Związek Rzemiosła Polskiego.

Na koniec zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej Małgorzata Mizera-Wołowicz przedstawiła prezentację dokumentów strategicznych województwa lubuskiego.    

Więcej na www.lubuskie.pl

 

 

Lubuskie siłownie pod chmurką

Do tej pory Lubuszanie grali w siatkówkę plażową, od tego roku będą ćwiczyć na siłowniach pod chmurką, a to za sprawą ruszającego w tym roku nowego programu „Lubuskie siłownie pod chmurką". Zarząd Województwa Lubuskiego 26 stycznia br. podjął uchwałę w tej sprawie.

Celem programu jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu w województwie lubuskim oraz zapewnienie mieszkańcom regionu alternatywnych form spędzania wolnego czasu poprzez realizację ogólnodostępnych, nieodpłatnych siłowni zewnętrznych w ramach współdziałania jednostek samorządu terytorialnego.

Uczestnikami programu „Lubuskie siłownie pod chmurką" na 2016 rok mogą być jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa lubuskiego (gminy i powiaty).

Pomoc finansowa z budżetu Województwa Lubuskiego na realizację przedsięwzięcia zgodnie z Programem wyniesie do 50 % kosztów kwalifikowanych zadania, jednak nie więcej niż 15.000 zł brutto.

Wnioski w sprawie udzielenia pomocy finansowej wraz z załącznikami należy składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w terminie do 18 marca 2016 roku.

Do wniosku o udzielenie pomocy finansowej należy dołączyć:

1)   oświadczenie wnioskodawcy o zabezpieczeniu w budżecie jednostki samorządu terytorialnego wkładu własnego na realizację zadania (oświadczenie wymaga kontrasygnaty skarbnika), którego wzór określa załącznik nr 2 do niniejszego Programu,

2)   dokument określający prawo do dysponowania terenem/obiektem związanym z przedmiotem zadania,

3)   Zbiorcze Zestawienie Kosztów, którego wzór określa załącznik nr 3 do niniejszego Programu,

4)   harmonogram prac, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Programu,

5)   dokument potwierdzający upoważnienie osób reprezentujących wnioskodawcę,

6)   dokumentację fotograficzną terenu, na którym planowana jest realizacja zadania.
Sprawy związane z przyjmowaniem wniosków i ich oceną pod względem formalnym oraz merytorycznym prowadzi właściwa merytorycznie komórka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru zgłoszeń do Programu dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego w zakładce „Programy wojewódzkie w zakresie realizacji zadań publicznych".

Szczegółowych informacji dotyczących realizacji programu udzielają pracownicy Wydziału Turystyki i Sportu Departamentu Infrastruktury Społecznej nr tel. 68 45 65 322.

 

 

O współpracy międzyregionalnej na pograniczu

14 kwietnia br. w Cottbus odbędzie się 40. – jubileuszowe posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej działającego w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Ustalenie programu wydarzenia to to główny temat spotkania współprzewodniczących Komisji Elżbiety Anny Polak i Thorstena Klute, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia Północna – Westfalia.

Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej ma ułatwiać badanie i rozwiązywanie problemów w obszarze przygranicznym oraz wspierać kontakty między państwowymi i niepaństwowymi podmiotami po obu stronach granicy. Ponadto służy wzmacnianiu współpracy instytucji regionalnych, komunalnych i pozarządowych z Polski i Niemiec, których działalność wykracza poza obszar przygraniczny.

W kwietniu Komitet spotka się po raz 40. Tematy i porządek obrad jubileuszowego posiedzenia marszałek Elżbieta Anna Polak ustaliła wspólnie z Thorstenem Klute, pełniącym funkcję współprzewodniczącego Komitetu w zastępstwie minister Angelici Schwall – Düren.

Dodajmy, że polsko-niemiecki Komitet działa w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Została ona powołana przez rządy obu krajów na mocy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r.

 

Pozytywna ocena dla ZIT Zielona Góra

Ministerstwo Rozwoju pozytywnie zaopiniowało Strategię ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry, w zakresie zgodności z Umową Partnerstwa. Tym samym już oba lubuskie ZIT-y - dla Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. mają pozytywne oceny zarówno ministerstwa jak i Zarządu Województwa, co oznacza, że mogą być oceniane projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla obu lubuskich stolic.

Pismo z Ministerstwa Rozwoju informujące o pozytywnej opinii dla zielonogórskiego ZIT trafiło właśnie do prezydenta miasta Janusza Kubickiego (zobacz załącznik - poniżej). Ministerstwo uznało, że Strategia ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry jest zgodna z Umową Partnerstwa, czyli jednym z najważniejszych dokumentów Unii Europejskiej, warunkujących dostęp do funduszy unijnych. Na tej podstawie mogą być finansowane projekty z krajowych programów operacyjnych. Wcześniej pozytywne opinie uzyskała także Strategia ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. Chodzi tu zarówno o opinie ministerstwa, jak i Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym, jakim jest Zarząd Województwa Lubuskiego. Mogą być już oceniane projekty zapisane w Strategii ZIT.

Wśród projektów służących realizacji zielonogórskiego ZIT znajdują się m.in.:

- zintegrowany system nieskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze (całkowity koszt 273 mln zł)

- przebudowa istniejących systemów ciepłowniczych, celem zmniejszenia strat na przesyle (26 mln zł)
- budowa przyłączy do istniejących budynków i instalacja węzłów indywidualnych skutkująca likwidacją węzłów grupowych (4,5 mln zł)

- budowa sieci ciepłowniczych oraz przyłączy ciepłowniczych umożliwiająca wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji (16,3 mln zł)

- budowa sieci cieplnych umożliwiająca wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji - budowa węzłów cieplnych i chłodniczych (9 mln zł)

- budowa systemu inteligentnego zarządzania transportem na terenie rdzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (33,4 mln zł)

Przypomnijmy, że Lubuskie to jedyne województwo, które ma dwa odrębne ZIT-y: dla miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. MOF Zielona Góra tworzą: miasto Zielona Góra - rdzeń, gmina Świdnica, gmina Czerwieńsk, gmina Sulechów i gmina Zabór. Z kolei MOF Gorzów Wlkp. tworzą: miasto Gorzów - rdzeń, gmina Kłodawa, gmina Santok, gmina Deszczno i gmina Bogdaniec.

 

 

"Ocet jabłkowo-miodowy" na Liście Produktów Tradycyjnych

19 stycznia br. na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisano "Ocet jabłkowo-miodowy". Jest to 44 produkt przynależny do Województwa Lubuskiego. Wniosek został złożony do urzędu marszałkowskiego Przez Pana Jana Wróblewskiego - Pasieka "Debora" ze Szprotawy.

W Województwie  Lubuskim ze względu na złożoną, bogatą historię widoczne są liczne wpływy, zarówno z Kresów Wschodnich, a także swe piętno odcisnęły tu również zjawiska z kulturowych obszarów wielkopolski, Dolnego Śląska, czy też Dolnych Łużyc. Wpływy te widoczne są zarówno w szeroko rozumianej, wielopłaszczyznowej kulturze, obrzędowości dorocznej, strojach ludowych, ale również w potrawach regionalnych. Za przykład takich właśnie interakcji kulturowych posłużyć może przepis na ocet jabłkowo – miodowy, który stał się charakterystyczny dla naszego regionu, właśnie poprzez kontakty z przesiedleńcami. Wytwarzany jest obecnie przez wiele rodzin, mających niegdyś kontakt z kresowiakami. Ze względu na walory smakowe i zdrowotne przepis ten został wprowadzony jako jeden z wielu tradycyjne przygotowywanych potraw. Zdobycie potrzebnych składników do wytworzenia octu jabłkowo – miodowego  nie sprawiało kłopotów, gdyż dokoła Wsi, które zamieszkiwali przesiedleńcy z kresów wschodnich po II Wojnie Światowej znajdowały się poniemieckie sady z jabłoniami, a w obrębie zajętych przez rodziny gospodarstwa, bardzo często znajdowały się pozostawione przez Niemców ule. Teren Ziemi Lubuskiej słynie ze szlaku wina i miodu, z których to składników często są wytwarzane miejscowe, charakterystyczne specyfiki według tradycyjnych receptur. Właśnie na bazie miodu z własnych pasiek i jabłek z własnych ogrodów wytwarzany jest ocet jabłkowo – miodowy.


Warsztaty w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia

Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 organizuje warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Miejsca i terminy najbliższych spotkań:

  • 02 luty 2016 r., Jelenia Góra, - TEB Edukacja, ul. M. Konopnickiej 1, sala nr 5 na parterze
    03 luty 2016 r., Żary, Starostwo Powiatowe w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, sala konferencyjna nr 108
    Zgłoszenie chęci udziału w wybranym spotkaniu następuje poprzez rejestracje za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Programu (
    www.plsn.eu) w zakładce: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2016 r.

Warsztaty będą prowadzone wyłącznie w języku polskim.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, w związku z czym Wspólny Sekretariat Programu prosi o zgłaszanie po jednym przedstawicielu z danej instytucji.

 


Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Tramś-Zielińska

Główny Specjalista

Biuro Prasowe, m.trams@lubuskie.pl

tel. +48 (68) 456 55 67, fax +48 (68) 456 55 67
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.plPomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila
Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?