poniedziałek, 14 grudnia 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. LubuskiegoGZ.II.0620.1.235.2015 Zielona Góra, 14.12.2015 r.Newsletter nr 235Lubuska Rada Zdrowia podsumowała rok
Podsumowanie roku 2015 w lubuskiej ochronie zdrowia oraz plany na rok 2016 to główne tematy świątecznego spotkania Lubuskiej Rady Zdrowia oraz dyrektorów jednostek ochrony zdrowia, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa. - Rok 2015 był bardzo ważny, a nawet przełomowy. Był to rok dużych sukcesów. Zakończone inwestycje, ale i coraz lepsze oceny opieki medycznej w regionie zarówno eksperckie, jak i od samych pacjentów – podkreślała podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak.
Podsumowując rok 2015 marszałek Elżbieta Anna Polak wymieniła największe sukcesy w ramach ochrony zdrowia. - Sukcesem jest na pewno kierunek lekarski – nasze wspólne dzieło. Walczyliśmy o jego uruchomienie i udało się – mówiła marszałek i podkreślała, że samorząd województwa przeznaczył na ten cel 55 mln zł. 30,2 mln zł pochłonęła budowa Ośrodka Nauk Medycznych Podstawowych wraz z modernizacją Zakładu Patomorfologii, a także utworzenie zakładu diagnostyki laboratoryjnej i pracowni badań mikrobiologicznych. – Poczyniliśmy szereg inwestycji mających na celu dostosowanie infrastruktury szpitalnej do potrzeb nowoutworzonego kierunku. Oprócz szpitala w Zielonej Górze, skorzystał także szpital w Gorzowie, gdzie wyremontowany został blok operacyjny – dodała Elżbieta Anna Polak. Podczas spotkania dr Ewa Skorupka - prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Lekarskich i Nauk o Zdrowiu podsumowała pierwszy okres działalności kierunku, w tym jego pierwsze sukcesy. – Chcielibyśmy kształcić studentów nowocześnie, aby kadra która opuści mury tego uniwersytetu była otwarta na nowe metody leczenia i technologie. Będziemy robić wszystko, aby cały czas podnosić standardy kształcenia – wyjaśniła.
Niewątpliwym sukcesem ubiegłego roku było przekształcenie kolejnej jednostki ochrony zdrowia w spółkę prawa handlowego. Mowa o Lubuskim Centrum Ortopedii (wcześniej Lubuski Ośrodek Rechablitacyjno-Ortopedynczny). – To nowe otwarcie dla tej jednostki, która jest lubuską marką w Polsce. Chodzi o to, żeby potencjał szpitala był wykorzystywany, także przez pacjentów komercyjnych – wyjaśniła marszałek.
Wśród sukcesów roku 2015 znalazły się także: powołanie pierwszej w regionie kliniki uniwersyteckiej, zakończone projekty w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, uruchomienie programu profilaktycznego Zdrowe Płuca Lubuszan, decyzja o budowie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.
- Był to rok pełen sukcesów. Należą się Państwu podziękowania ze strony Zarządu Województwa Lubuskiego za dobrze wykonana pracę – mówiła marszałek. Dodała jednocześnie, że przed lubuską ochroną zdrowia jest jeszcze wiele wyzwań i wiele potrzeb do zrealizowania. – Inwestycje będą realizowane w ramach unijnych programów krajowych oraz w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Priorytetami są budowa Ośrodka radioterapii w Gorzowie Wlkp. oraz rozbudowa Centrum onkologii w Zielonej Górze, a także budowa Centrum Matki i Dziecka. We wszystkich jednostkach realizowany będzie program e-zdrowie o łącznej wartości 40 mln zł. W budżecie samorządu na najbliższy rok zaplanowaliśmy 7 mln zł na inwestycje – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały wszystkie możliwości finansowania ochrony zdrowia w nowej perspektywie unijnej, ze szczególnym uwzględnieniem programów polityki zdrowotnej.

Bardzo ważną informacją szczególnie w kończącym się roku jest to, że lubuskie jednostki ochrony zdrowia się bilansują. – Żadna lubuska jednostka nie posiada zobowiązań wymagalnych. Są oczywiście zobowiązania bieżące, jednak szpitale stać na to, aby je sukcesywnie spłacać – wyjaśnił Tomasz Wróblewski, dyrektor departamentu ochrony zdrowia UMWL. Dodał jednocześnie, że Lubuskie jest jednym z niewielu regionów w kraju, w którym samorząd województwa nie pokrywa ujemnego wyniku finansowego szpitali ze swoich środków.

Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego
15 grudnia br. w Pałacu Wiechlice k. Szprotawy odbędzie się Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Podczas spotkania omówione zostaną plany współpracy samorządowców w lubuskimi parlamentarzystami. Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawi plany na 2016 rok dot. współpracy z lubuskimi gminami, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie daje nowa perspektywa unijna.
W obradach konwentu obok włodarzy lubuskich gmin udział wezmą parlamentarzyści oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00.
Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, jako stowarzyszenie, jest jedyną w Polce organizacją skupiającą wszystkie 82 jednostki samorządu gminnego jednego regionu. Ponadto, Zrzeszenie jest sygnatariuszem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (któremu przewodniczyło w latach 2013-2014), dzięki czemu głos wypracowany na forum regionalnym dostrzegany jest przez Sejm i Senat RP oraz przez Radę Ministrów.
Zobacz: Program obrad


[Nie]winne gwiazdkowanie w Lubuskim Centrum Winiarstwa
Do świąt Bożego Narodzenia już naprawdę blisko. W iście świątecznym nastroju są na pewno wszyscy ci, którzy 12 grudnia odwiedzili Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie „gwiazdkowaliśmy" na winną nutę. Magii świąt można było dotknąć, posmakować i powąchać. - Mogliśmy już poczuć magię świąt, a przy okazji rodzinnie spędzić czas z dziećmi i poznać nasz smakowito-winny region – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która wspólnie z Lubuszanami rozpoczęła przygotowania do świąt.
Lubuskie Centrum Winiarstwa przeżyło w sobotę 12 grudnia br. prawdziwe oblężenie. Odwiedziło je ponad 2 tys. osób. Co przyciągnęło tak wielu Lubuszan? Magia świąt oczywiście! To właśnie tego dnia bowiem w Zaborze gwiazdkowaliśmy na winną nutę.
Bo święta w Lubuskiem smakują najlepiej!
O tym, że święta tuż tuż mogliśmy się przekonać już od wejścia. W powietrzu unosił się zapach mięs, wędlin, ciast oraz korzenny aromat pierników i grzanego wina. Na świątecznych lubuskich stołach nie może przecież zabraknąć zdrowych i naturalnych produktów od sprawdzonych, regionalnych producentów. Lubuszanie już o tym wiedzą, dlatego z ochotą nabywali regionalne przysmaki: swojskie masło idealne do świątecznych wypieków, czy wyroby masarskie przygotowywane z pasją na tradycyjnych recepturach.
Podczas gwiazdkowania w Lubuskiem nie mogło zabraknąć miodów i wyrobów pszczelarskich, a lubuscy winiarze, m.in. z winnic: „Miłosz", „Julia", „Saint Vincent", "Na leśnej polanie" i "Pod Lubuskim Słońcem", pochwalili się swoją bogatą ofertą.
Na wielbicieli wytrawnych i tradycyjnych smaków czekała kapusta kwaszona i ogórki kiszone oraz chleb o wyjątkowych walorach smakowych, a na fanów zdrowej i naturalnej żywności – ekologiczne jabłka i soki wytwarzane z nowych, ciekawych i aromatycznych odmian jabłek, a także olej lniany uprawiany starą, sprawdzoną metodą, gwarantującą najwyższą jakość i odpowiednie właściwości. Jednym słowem smak świąt w pełnej krasie! – Bo święta w Lubuskiem smakują i pachną wyśmienicie – zapewniała marszałek Elżbieta Anna Polak.
„Choinka piękna jak las" i powrót do czasów dzieciństwa
Jednak święta to nie tylko jedzenie, to także piękna choinka. Nieodzowny symbol świąt. Jeszcze kilkanaście lat temu ozdoby na niej wieszane wykonywane były własnoręcznie. Wielu z nas pamięta rodzinnie przygotowywane dekoracje świąteczne. Podczas „gwiazdkowania" ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów przygotowywali najmłodsi Lubuszanie. Lubuska artystka Sylwia Gromacka-Staśko uczyła jak ozdobić choinki m.in. słomianymi gwiazdami oraz zawieszkami z masy solnej i papieru. Biały Tulipan Rękodzieło uczył jak przygotować najpiękniejsze, ale i najsmaczniejsze bo piernikowe dekoracje. Z kolei autorska pracownia rękodzielnicza „Spod Hebelka" pokazała jak piękne mogą być cudeńka z drewna, które można było pięknie udekorować i zakupić, by wyjątkowo upiększyć świąteczny stół. Prawdziwy artystyczny raj zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych, którzy choć na chwilę mogli wrócić do czasów dzieciństwa. – Dzięki tym warsztatom w tym roku każda lubuska choinka będzie najpiękniejsza – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, które wspólnie z Lubuszanami udekorowała choinkę w Lubuskim Centrum Winiarstwa.
Z nutą wina
Goście, którzy chcieliby wyruszyć w "winną" podróż, po Lubuskim Centrum Winiarstwa oprowadzał nasz przewodnik, który opowiadał m.in. o odradzaniu tradycji winiarskich w Lubuskiem oraz o technice produkcji "napoju bogów". – To także część naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. – Stąd pomysł zorganizowania bożonarodzeniowego jarmarku właśnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa. To dzięki tradycji co roku ubieramy wspólnie choinkę i zasiadamy przy wigilijnym stole, więc warto też poznać historię i obyczaje Ziemi Lubuskiej, która od XIII w. związana jest z winiarstwem – wyjaśniła marszałek
Podczas gwiazdkowego spotkania na ludową nutę przygrywała kapela „Syrba".


Trwa budowa mostu w Skwierzynie
Trwają prace związane z budową nowego mostu w Skwierzynie. Mieszkańcy tej części regionu mogą już korzystać z przeprawy tymczasowej, która miała zostać oddana do użytku do końca roku. Rozpoczęła się także rozbiórka starego mostu, który znajdował się w złym stanie technicznym. – Prace idą bardzo sprawnie. Działa już most tymczasowy. To bardzo dobre informacje, ponieważ budowa w Skwierzynie to przedsięwzięcie niesłychanie ważne dla naszego regionu oraz dla mieszkańców tej części województwa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która 10 grudnia br. wizytowała teren budowy.
Realizacja inwestycji pn. „Rozbiórka i budowa nowego mostu wraz z mostem objazdowym przez rzekę Wartę w miejscowości Skwierzyna" rozpoczęła się 17 sierpnia tego roku. Nowa przeprawa mostowa ma być gotowa w ciągu 24 miesięcy. Rozpoczęła się już rozbiórka starej konstrukcji. Wcześniej niż planowano powstała także przeprawa tymczasowa, która ma za zadanie przejęcie ruchu z drogi wojewódzkiej nr 159. Ewentualny objazd, w najkrótszym wariancie wynosi ponad 60 km tj. drogą krajową nr 3 przez Gorzów Wielkopolski oraz drogami wojewódzkimi nr 158 i 159. Tak długi objazd generowałby znaczne koszty społeczne.
Nowy most w Skwierzynie będzie mieć długość 124 m. Cześć inwestycji sfinansowana zostanie ze środków unijnych. Koszt realizacji inwestycji wynosi 16 mln zł (wkład z budżetu woj. lubuskiego ma wynieść 15 proc.). Wykonawcą inwestycji będzie Berger Bau Polska Sp. z o.o. Wrocław.


Marszałek z wizytą w gorzowskim szpitalu
10 grudnia marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z zarządem i przedstawicielami związków zawodowych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Prezes Hatała zapewnił o dobrej kondycji szpitala, kontrakt za 2015 r. został zrealizowany w 110 proc., więc wierzę, że prezes dojdzie do porozumienia ze związkami zawodowymi i pracownicy niższego szczebla dostaną podwyżki - mówiła po zakończeniu spotkania marszałek.
Podczas spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z władzami i przedstawicielami związków zawodowych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. rozmawiano na temat bieżącej sytuacji jednostki oraz planach na rok 2016.
Szef szpitalnych związkowców Andrzej Andrzejczak stwierdził: - Mamy obawy czy założenia paktu socjalnego będą realizowane. Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do Zarządu Województwa Lubuskiego, bo on bardzo nam pomógł. Potrzebujemy jednak wyjaśnień od zarządu spółki.
Prezes spółki szpitalnej Ryszard Hatała zagwarantował, że lecznica się bilansuje i nie ma zagrożenia dla dodatniego wyniku finansowego placówki. Wykonanie kontraktu z NFZ zwiększyło się w ciągu dwóch lat. Mówił też o inwestycjach poczynionych w szpitalu.
Marszałek Polak podkreśliła: - Przy wzroście kontaktu i przy wyposażeniu szpitala w nowoczesny sprzęt, nie można zapominać o ludziach, pracujących na niższych stanowiskach w tym szpitalu. Nie można też zapominać o konieczności dotrzymywania wszystkich umów. Nie będzie naszej zgody na patologie, ani na nieuzasadnione podwyżki dla menadżerów czy lekarzy. Wszyscy żyjemy w Polsce i wiemy jakie są realia. Bardzo proszę, by powołany specjalny zespół przyjrzał się temu.
Z uwagi na wiele pytań, zarówno ze strony związków zawodowych, jak i zarządu województwa, kierowanych do władz szpitala odnośnie m.in. sytuacji finansowej gorzowskiej lecznicy, powołany został specjalny zespół ds. oceny funkcjonowania szpitala, w składzie:
 Joanna Guzikowska,
 Łukasz Horn,
 Aleksandra Lipińska,
 Paulina Gabrysiak,
 Piotr Obidziński,
 Andrzej Andrzejczak,
 Maria Kozimur,
 Lubomira van der Linden,
 Anna Małochwiej.
Zadaniem zespołu będzie dokonanie rzetelnej analizy sytuacji jednostki. Wnioski przedstawione zostaną podczas następnego spotkania, którego termin wyznaczono na 10 stycznia 2016 r.
Wizyta w gorzowskiej lecznicy była także okazją do obejrzenia wyremontowanego bloku operacyjnego.


Posiedzenie Rady ZIPH w Gorzowie
10 grudnia br. marszałek Elżbieta Anna Polak wzięła w Gorzowie udział w posiedzeniu Rady Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jednym z tematów posiedzenia był Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego. Marszałek omówiła obszary inteligentnych specjalizacji woj. lubuskiego, do których zaliczają się: zielona gospodarka, innowacyjny przemysł oraz zdrowie i jakość życia.
Podczas spotkania marszałek podkreślała, że w mijającym 2015 r. wystartował Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 z pulą 906 mln euro dla regionu. Zakończona została poprzednia perspektywa finansowa Unii Europejskiej. - Jesteśmy już bardzo mocno zaangażowani we wdrażanie nowej perspektywy. Rozpoczynamy nową perspektywę mocnym akcentem, w tym roku odbyły się już pierwsze konkursy – były to konkursy pilotażowe. Mogliśmy więc przetestować działanie w nowym okresie programowania – mówiła marszałek. Zaznaczyła jednocześnie, że nowa polityka spójności ukierunkowana jest na projekty innowacyjne. Dlatego – jak podkreślała - Program Rozwoju Innowacji jest potrzebny. - To nie jest nowy dokument. W województwie funkcjonuje Strategia Rozwoju Innowacji, która jest bardzo mocno powiązana ze Strategią Rozwoju Województwa. Wyznaczyliśmy sobie wizję i priorytety. Chcemy, aby Lubuskie było Zieloną krainą nowoczesnych technologii – podkreśliła.
Marszałek przyznała, że pomimo realizowania strategii innowacji, efekty jej wdrażania są na razie mizerne. Zaznaczyła, że brakuje patentów, firm innowacyjnych, absolwentów kierunków ścisłych. - Ale to się powoli zaczyna zmieniać. Nasze uczelnie dostosowują swoją ofertę do potrzeb biznesu i to jest też cel, który chcemy uzyskać realizując Program Rozwoju Innowacji. Musimy też postawić na patenty, tworzenie wysokospecjalistycznych miejsc pracy i na to będą pieniądze – wyjaśniła marszałek.
Zaprezentowała także główne założenia Programu oraz obszary strategicznej interwencji – inteligentne specjalizacje regionu, czyli
- Zielona Gospodarka
- Zdrowie i jakość życia
- Innowacyjny przemysł.
Podczas posiedzenia Rady przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej Jerzy Bujok omówił innowacje w telemedycynie, realizowane w KIG. Z kolei dyrektor oddziału PGE Elektrociepłowni Gorzów Jan Kos opowiedział o budowie w Gorzowie nowego (drugiego) bloku gazowo-parowego o mocy prawie 200 MW, który będzie działał w kogeneracji, produkując jednocześnie energię elektryczną i energię cieplną. Jan Kos dodał też, że należy nadal zabiegać o budowę kompleksu energetycznego na złożach węgla brunatnego Gubin-Brody, gdyż polska energetyka jeszcze długo będzie musiała opierać się na węglu.


Kierunek lekarski w kontekście inwestycji
Ośrodek Nauk Medycznych Podstawowych to serce nowo uruchomionego kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Budowa Ośrodka wraz z modernizacją Zakładu Patomorfologii kosztowały ponad 30,2 mln zł. - Inwestycji w kierunek lekarski było znacznie więcej. Wszystkie zostały zrealizowane przy wsparciu Samorządu Województwa Lubuskiego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Dziś na zielonogórskiej uczelni medycynę studiuje 60 przyszłych lekarzy. To przełomowy moment nie tylko w historii Uniwersytetu, ale także Szpitala. Jeszcze w kwietniu 2015 r. wizja uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim malowała się dość mgliście: Ministerstwo Zdrowia stawiało warunki utworzenia „bazy własnej", a zaplecze dydaktyczne nie było jeszcze gotowe.
Kierunek lekarski: ponad 55 mln zł wsparcia z Samorządu Województwa Lubuskiego
Oprócz budowy Ośrodka Nauk Medycznych Podstawowych, w ramach jednego projektu unijnego o wartości ponad 30 mln zł, zmodernizowany został Zakład Patomorfologii, a także zakład diagnostyki laboratoryjnej i pracownia badań mikrobiologicznych. Dlaczego te inwestycje były tak ważne? To tu przyszli lekarze - zgodnie z ministerialnym programem dla kierunków lekarskich – poznają tajniki m.in. anatomii prawidłowej i histologii. Niezwykle ważna jest jakość kształcenia i europejskie standardy. Wszystko to udało się dzięki środkom unijnym, z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a dokładniej z Krajowej Rezerwy Wykonania, ponieważ bonus, który wygraliśmy za dobre wdrażanie mogliśmy przeznaczyć na rozwój regionu, na nowe, innowacyjne kierunki – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystego otwarcia inwestycji.
Fascynująca podróż w głąb medycyny
Ośrodek Nauk Medycznych Podstawowych robi wrażenie nie tylko na „laikach", zachwyca także wykładowców i studentów kierunku lekarskiego. W sali ćwiczeniowo-sekcyjnej, wyposażonej zgodnie z normami m.in. w stalowe stoły, realizowane są zajęcia z anatomii na zwłokach, gdzie studenci poznają tajemnice budowy ludzkiego organizmu. Natomiast zasady funkcjonowania tkanek człowieka odkrywają w salach ćwiczeniowych wykorzystując do tego mikroskopy.
Klinika jako baza własna dla Uniwersytetu
Z formalnego punktu widzenia – Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze stał się już kliniką. Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej, Dyrektor Szpitala zawarł umowę z Rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego w zakresie udostępnienia obiektów szpitalnych. Wprawdzie nadal Szpital stanowi tzw. „bazę obcą" dla Uczelni, ale podjęte zostały już działania, by to zmienić.
Przygotowywane obecnie przekształcenie Szpitala w spółkę będzie pierwszym krokiem, aby stał się on kliniką w znaczeniu tzw. „bazy własnej" - taką możliwość stwarzają zapisy w ustawie o działalności leczniczej. Po przekształceniu lecznicy Województwo Lubuskie będzie posiadało 100 proc. udziałów w szpitalnej spółce, a większościowym właścicielem stanie się UZ, nabywając 51 proc. udziałów. Co istotne w tej operacji – Województwo Lubuskie wcale nie zostanie pozbawione wpływu na lecznicę. Mimo że będzie właścicielem mniejszej części udziałów – 49 proc., to jednak udziały te będą uprzywilejowane. Taką możliwość daje kodeks spółek handlowych.
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
W 2012 r. zawarliśmy porozumienie z Uniwersytetem Zielonogórskim, w którym zobowiązaliśmy się do wsparcia przy tworzeniu kierunku lekarskiego. Deklaracja, którą wówczas złożyłam w imieniu Samorządu Województwa, została zrealizowana nawet z nawiązką. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady, ponieważ trzy lata temu plany były skromniejsze. Wymogi związane z kierunkiem lekarskim kazały nam jednak zweryfikować zakres inwestycji związanych z kierunkiem i kliniką. Dziś dzięki tym projektom mamy świetnie wyposażony Ośrodek Nauk Medycznych Podstawowych. Studenci medycyny UZ uczą się anatomii z wykorzystaniem nowych urządzeń. W perspektywie – w zakresie kształcenia – jest jeszcze utworzenie Centrum Symulacji Medycznej. Ponadto mamy też plany rozwoju samego Szpitala: utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz rozwój usług onkologicznych.
Dzięki zmianie formy organizacyjno-prawnej Lecznicy, będziemy mogli sięgnąć po środki z krajowych programów operacyjnych na realizację powyższych celów.
Inwestycje wsparte przez Województwo Lubuskie – związane z utworzeniem kierunku lekarskiego i dostosowaniem infrastruktury UZ i Szpitala
 30,2 mln zł - dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb kierunku lekarskiego (w tym – modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych) – źródła finansowania – LRPO, budżet Województwa Lubuskiego, budżet Miasta Zielona Góra
 6 mln zł – przeznaczono na pierwsze dwa lata funkcjonowania kierunku lekarskiego (umowa na pierwsze 2 mln zł została podpisana 26 sierpnia 2015 r.) – źródło finansowania – budżet województwa lubuskiego
 6,2 mln zł – modernizacja budynku F z przeznaczeniem na Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – źródła finansowania – LRPO, budżet Województwa Lubuskiego
 350 tys. zł – wyposażenie Dziekanatu – źródło finansowania – budżet Województwa Lubuskiego
 3,8 mln zł – przygotowanie infrastruktury UZ pod potrzeby kierunku lekarskiego- źródło finansowania – LRPO
 8,5 mln zł – dostosowanie infrastruktury Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych źródło finansowania – LRPO
RAZEM – 55,05 mln zł


Zarząd województwa podsumował rok swojej pracy
Wielka kasa w nowym unijnym rozdaniu, kilometry wyremontowanych dróg, nowe pociągi, kierunek lekarski na UZ, historyczny spadek bezrobocia - to tylko niektóre z dobrych wiadomości, którymi może podzielić się zarząd województwa lubuskiego po pierwszym roku swojej pracy. - Wystartowaliśmy razem z zatwierdzonymi programami, zaktualizowaną Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego i jasno określona wizją rozwoju. Teraz konsekwentnie ją realizujemy – podkreślała podczas konferencji podsumowującej rok pracy zarządu marszałek Elżbieta Anna Polak.
Największe sukcesy pierwszego roku pracy zarządu województwa:
 Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 – 906 mln euro dla Lubuskiego
– To wielkie pieniądze i wielka szansa dla regionu – podkreślała podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. Przypomniała także, że w roku 2015 ogłoszone zostały już pierwsze konkursy w ramach RPO, przyjęte zostało uszczegółowienie, kryteria dostępu oraz harmonogram ogłaszania konkursów na 2016 rok. Jednym słowem program ruszył pełną parą. Rok 2015 był także rokiem zakończenia, podsumowania i rozliczenia Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
 12 mld zł na inwestycje!
12 mld zł – to łączna wartość projektów inwestycyjnych, które znalazły się przyjętym przez rząd Kontrakcie Terytorialnym woj. lubuskiego. - To drogowskaz dla regionu, bo wskazuje źródła finansowania, nie tylko unijne, ale także z budżetu państwa i budżetu województwa – wyjaśniła marszałek. Do największych zadań ujętych w lubuskim kontrakcie terytorialnym, które zaakceptował rząd należą: dokończenie trasy ekspresowej S3, rozbudowa i modernizacja sieci energetycznych, poprawa żeglowności na Odrze - projekt określany mianem Odrzańskiej Drogi Wodnej. To kosztowne inwestycje, opiewające na dziesiątki i setki milionów zł.
 Kierunek Lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim
Udało się! Po kilku latach starań, dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób i środowisk Uniwersytet Zielonogórski będzie kształcił kadrę medyczną. - Nasza konsekwentna praca i zaangażowanie przyniosły efekt! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Utworzenie kierunku wymagało przeprowadzenia szeregu inwestycji w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze, a także w szpitalu w Gorzowie Wlkp. (modernizacja bloku operacyjnego)
Inwestycje BEZPOŚREDNIO związane z utworzeniem kierunku:
23 mln zł - Dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb Kierunku Lekarskiego (w tym – modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych)
6 mln zł – z przeznaczeniem na pierwsze dwa lata funkcjonowania kierunku lekarskiego (umowa na pierwsze 2 mln zł została podpisana 26 sierpnia 2015 r.)
6,2 mln zł – modernizacja budynku F z przeznaczeniem na Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu
350 tys. zł – wyposażenie Dziekanatu
3,8 mln zł – Przygotowanie infrastruktury UZ pod potrzeby kierunku lekarskiego.
8,5 mln zł – Dostosowanie infrastruktury Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych
RAZEM – ok. 47,85 mln zł
 Lubuskie lecznice przekształcone
Utworzenie kierunku lekarskiego wiązało się także z koniecznością przekształcenia szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze w szpital kliniczny, tak aby studenci medycy mogli zdobywać w nim doświadczenie. Zgodę na ten proces wyrazili Radni Województwa Lubuskiego. Proces przekształcania lecznicy jest już na ukończeniu. Będzie to pierwsza klinika w województwie lubuskim.
Proces przekształcenia przeszedł także Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny, obecnie działający pod nazwą Lubuskie Centrum Ortopedii. Przekształcenie pozwoli na rozwój jednostki i umożliwi lepszy dostęp pacjentów do usług medycznych. – Lubuskie szpitale się bilansują. Podnosimy standardy leczenia i opieki medycznej w regionie. Lubuskie awansowało z miejsca 14. na 1. W obszarze jakości życia. (Raport taki przygotowany został przez niezależnych ekspertów na zlecenie Ministerstwa Zdrowia) – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.
 Najniższe bezrobocie w historii regionu!
W roku 2015 zanotowano najniższe bezrobocie w historii województwa. - Rezultaty interwencji finansowej funduszy europejskich. Sądzę również, że dobrze wybraliśmy priorytety: wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju mikro i małych firm. Te dobre wskaźniki to przecież zasługa naszych przedsiębiorców – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.
 Lubuskie atrakcyjne dla turysty!
Efekty przynosi także promocja regionu lubuskiego na zewnątrz . Spot: „Lubuskie – zatrzymaj słońce!" promujący wybrane projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich oraz przedstawiający walory turystyczne województwa zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy w konkursie spotów reklamowych: „Fundusze europejskie w kadrze". – Budujemy tożsamość i poczucie siły regionu. Chcemy odważnie i bez kompleksów realizować ambitne projekty. Chcemy też pokazywać potencjał naszego regionu i zachęcać do odwiedzenia go – mówiła podczas konferencji marszałek Elżbieta Anna Polak. Niewątpliwą atrakcją regionu jest Geopark Łuk Mużakowa, który w roku 2015 trafił na listę UNESCO. Na listę najciekawszych miejsc w regionie na pewno wpisać można także Park Narodowy Ujście Warty, który w tym roku uznany został za jeden z 7 nowych cudów Polski (plebiscyt organizowany był przez Miesięcznik "National Geographic Traveler").
 Lubuskie otwarte na świat
W roku 2015 udało się pozyskać nowego partnera zagranicznego. Lubuskie rozpoczęło współpracę z regionem Kreta. To już kolejny przykład dobrej współpracy z partnerami z Europy i nie tylko. – Nawiązaliśmy relacje pomiędzy przedsiębiorcami z Europy, ale także USA. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
 Gorzów zabezpieczony przed powodzią
Zakończyła się realizacja jednej z najważniejszych inwestycji dla Gorzowa. Mowa o przebudowie Kanału Siedlickiego, a tym samym zwiększeniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Zakanala, którzy każdej wiosny zmagali się z podtopieniami. Koszt to blisko 14 mln zł. To jednak nie jedyna inwestycja z zakresu melioracji. Przeprowadzone zostały także działania związane z małą retencją, zmodernizowane zostały wały przeciwpowodziowe, wybudowane przepompownie, a także pozyskano środki na zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla Słubic i Nowej Soli. Jak podkreślał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, większość z tym działań udało się zrealizować dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Staraliśmy się w tym roku zakończyć i podsumować wdrażanie i rozliczyć programu unijne. Wykorzystaliśmy te środki bardzo dobrze. To dzięki nim widać zmiany na lubuskiej wsi. Wykorzystaliśmy pulę środków niemalże w 100% - wyjaśnił wicemarszałek.
 Rozwój Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie
Zakończył się kolejny etap prac związany z rozbudową i modernizacją ośrodka. W tym roku zakończono realizację II etapu inwestycji , który zakładał modernizację obiektu budynku zaplecza pływalni z dostosowaniem do potrzeb noclegowych (powstał internat „Olimpijczyk", 27 pokoi dwuosobowych dostosowanych do osób niepełnosprawnych), budowę basenu – brodzika dla dzieci, montaż ogrodzenia i oświetlenia terenu zespołu pływalni. Zakończyła się też realizacja II etapu inwestycji pod nazwą „Remont i modernizacja układu komunikacyjnego w celu umożliwienia dostępu osobom niepełnosprawnym do obiektów Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie" zawiera wymianę i modernizację większości ciągów pieszych i jezdnych na terenie Ośrodka z dostosowaniem dla osób niewidomych, likwidację krawężników, wyznaczenie miejsc parkingowych przed wszystkimi obiektami, oświetlenie ciągów komunikacyjnych oświetleniem energooszczędnym – ledowym oraz montaż ławek, śmietników i stojaków na rowery, oznakowanie Ośrodka.
 Modernizacja taboru kolejowego
Do końca roku na regionalne tory wyjedzie kolejny nowy pociąg. Zakupiony zostanie w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej, w projekcie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wspólnie z woj. zachodniopomorskim. Projekt obejmował zakup 14 Impulsów, z czego dwa dla naszego województwa. - Mamy jednak zgodę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na rozszerzenie projektu. W związku z tym do Lubuskiego trafi jeszcze jeden Impuls – wyjaśniła członek zarządu Alicja Makarska. Koszt jednego zespołu trakcyjnego to 21,4 mln zł, w tym blisko 13,9 mln zł to dofinansowanie Unii Europejskiej. Wkład własny z budżetu województwa wynosi 3,5 mln zł. Jest jednak możliwość odzyskania podatku VAT w wysokości 4 mln zł. Może się więc okazać, że nowy pociąg trafi do lubuskiego praktycznie bez kosztów ze strony samorządu województwa.
 Dwa Zakłady Aktywizacji Zawodowej
Pierwszy powstał na południu regionu w Szprotawie, drugi na północy w Kamieniu Wielkim. Koszt jednego to 500 tys. zł. - Zakłady Aktywności Zawodowej stworzą osobom niepełnosprawnym szansę rehabilitacji zawodowej i społecznej przygotowując ich do funkcjonowania na otwartym rynku pracy oraz udzielając pomocy w realizacji pełnego, niezależnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości – wyjaśnił wicemarszałek Romuald Gawlik.

Charytatywna Torba dla potrzebujących
Członkowie zarządu województwa lubuskiego z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele 9 grudnia br. rozpoczęli akcję Charytatywna Torba. W jej ramach Caritas przekaże określonym instytucjom specjalne worki, które pojawią się także w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Pracownicy UMWL będą mogli wypełniać torby np. produktami spożywczymi lub środkami czystości. – Okres przedświąteczny to czas, kiedy szczególnie trzeba wesprzeć potrzebujących – komentuje marszałek.
Charytatywna Torba to kolejna akcja w charytatywnym „pakiecie" Caritasu, który każdego roku w grudniu organizuje m.in. przedsięwzięcie „Rodzina rodzinie" i „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", w Lubuskiem organizowana po raz pierwszy. Grudniowa zbiórka potrwa do 15 grudnia. Zebrane produkty trafią do najbardziej potrzebujących rodzin. Charytatywne torby czekać będą we wszystkich budynkach urzędu marszałkowskiego.

Rozpoczynamy konsultacje społeczne Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego
Zarząd Województwa Lubuskiego zaprasza do uczestnictwa w konsultacjach społecznych Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego, które będą prowadzone w dniach od 11 grudnia 2015 r. do 14 stycznia 2016 r.
Program Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego jest jednym z podstawowych wymogów spełnienia warunkowości ex-ante dla celu tematycznego 7 Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Przyjęcie Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego dla inwestycji transportowych jest niezbędne, pozwoli na uruchomienie interwencji w ramach Osi Priorytetowej 5 Transport RPO-L2020, a także umożliwi opracowanie docelowych rozwiązań, szczególnie w zakresie transportu drogowego i kolejowego, ułatwiając wsparcie inwestycji transportowych.
Głównym celem projektowanego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego jest rozwój systemu transportowego regionu poprawiający dostępność komunikacyjną w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym na rzecz rozwoju gospodarczego, spójności terytorialnej i społecznej oraz poprawy bezpieczeństwa.
W ramach PRT WL wskazane są kierunki rozwoju transportu w jego różnych dziedzinach, przede wszystkim w ramach infrastruktury transportu drogowego, kolejowego, ale również w ramach transportu miejskiego, transportu wodnego śródlądowego i lotniczego.
PRT WL zawiera opis stanu infrastruktury transportowej w regionie, przedstawia także determinanty jej rozwoju w kontekście wzrostu gospodarczego i społecznego województwa. W dokumencie przedstawiono także prognozy dla poszczególnych rodzajów transportu w oparciu o planowane inwestycje w ramach różnych rodzajów infrastruktury na poziomie województwa i kraju, wskazano również założenia systemu monitorowania i aktualizacji Programu, które będą prowadzone w trakcie jego realizacji.
Uwagi i opinie do projektu dokumentu można składać w formie elektronicznej za pomocą formularza zgłaszania uwag, do dnia 14 stycznia 2016 r., na adres e-mail: t.przybyla@lubuskie.pl
Prosimy uprzejmie o podawanie nazwy organizacji lub imienia i nazwiska osoby zgłaszającej uwagi.
W ramach konsultacji zostaną zorganizowane dwa spotkania (w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim),w czasiektórych będzie możliwość bliższego zapoznania się z ideą i zakresem problemowym dokumentu oraz udziału w dyskusji. Miejsce, godzina i plan spotkań zostaną opublikowane na stronie www.rpo.lubuskie.pl.
Do pobrania:
 Projekt Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego
 Formularz zgłaszania uwag


Rozmawiamy o lubuskich innowacjach
8 grudnia br. w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii w Nowym Kisielinie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego. - Za tym programem nie tylko kryją się liczby – miliony euro, ale przede wszystkim przyszłość nas Lubuszan, przyszłość całego regionu lubuskiego w perspektywie do 2020 r. – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak. Spotkanie w północnej części regionu odbędzie się 11 grudnia br. w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym „Eko-innowacje" w Stanowicach.
Konsultacje społeczne mają na celu poznanie i zebranie opinii oraz propozycji środowisk gospodarczych, naukowych, około biznesowych województwa lubuskiego na temat Programu Rozwoju Innowacji.
Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego (PRI) jest dokumentem wypełniającym warunek wstępny dla Celu Tematycznego 1 Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w okresie 2014-2020. Efektem wdrożenia dokumentu powinno być podniesienie innowacyjności i konkurencyjności regionu poprzez rozwój nowych przewag w ramach wybranych obszarów inteligentnych specjalizacji regionu. Zgodność z dokumentem będzie też determinowała możliwość uzyskania wsparcia przede wszystkim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Osi Priorytetowej 1 – gospodarka i innowacje, ale również pośrednio w ramach Osi Priorytetowej 6 – regionalny rynek pracy, jak i Osi Priorytetowej 8 – nowoczesna edukacja.
- Program zawiera diagnozę potencjału regionu. I tu nie jest zbyt ciekawie. Zbudowaliśmy przewagi konkurencyjne, ale wciąż nie jesteśmy regionem innowacyjnym. Jakie są zatem wskaźniki do osiągnięcia? Przede wszystkim za mało mamy patentów, firm mikro, małych i średnich o profilu innowacyjnym, a co za tym idzie brakuje nam dobrze płatnych, wysokospecjalistycznych miejsc pracy. I o to właśnie chodzi, abyśmy dobrze zarabiali, wtedy będziemy w regionie lubuskim szczęśliwsi. Stwórzmy takie warunki, żebyśmy się tu czuli jeszcze lepiej – wyjaśniła marszałek.
Elżbieta Anna Polak omówiła także wyznaczone w regionie inteligentne specjalizacje. Jak podkreślała, są to obszary, które będą nas wyróżniać spośród wszystkich regionów w Polsce. - Chcemy rozwijać nie tylko to, co historycznie jest udokumentowane, w czym jesteśmy najlepsi, ale chcemy też rozwijać to, co jest niszowe i co może być szansą dla naszego regionu – wyjaśniła.
Pierwszy obszar to zielona gospodarka. - Nasza misja wyznaczona w SRWL i wynikająca z diagnozy to Lubuskie jako zielona kraina nowoczesnych technologii. Wypadało więc wybrać taką inteligentną specjalizację – wyjaśniła marszałek. Drugi obszar to Zdrowie i jakość życia. - Mamy szansę w naszym małym województwie żeby to rozwinąć. Tutaj możemy realizować projekty, na które popłynie strumień euro w zakresie usług medycznych, medycyny turystycznej, czy też nowoczesnych technologii w zdrowiu – wyjaśniła marszałek.
Ostatni sektor to Innowacyjny przemysł. - To co już mamy w regionie: branża motoryzacyjna, drzewna, papiernicza, branża wydobywcza – mamy w regionie aż 70% naturalnych złóż ropy naftowej w skali całego kraju, 25% węgla brunatnego i 15% gazu, więc warto na to postawić w tej nowej perspektywie – przekonywała Elżbieta Anna Polak. - Projekty z tych trzech sektorów będą dodatkowo premiowane. A jeszcze lepiej, gdyby były robione w partnerstwach - dodała.
Sylwia Pędzińska – Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym podkreślała podczas swojego wystąpienia, że w nowej perspektywie współpraca nauki z biznesem jest niezwykle ważna. - Chcemy naukę – czyli uczelnie i umiejętności - oraz biznes połączyć, aby w praktyce stały się one użyteczne dla naszego regionu – wyjaśniła. Podkreślała także, że innowacyjny rozwój to także priorytet wyznaczony przez Komisję Europejską w Strategii Europa 2020. – Komisja Europejska kładzie nacisk na kapitał ludzki, na badania i innowacje, na zrównoważony rozwój, technologie informacyjne i telekomunikacyjne. To inteligentna specjalizacja Strategii Europa 2020 – mówiła Sylwia Pędzińska.
Podkreślała także, że musimy wyznaczać sobie priorytety w regionie, żeby mieć przewagę konkurencyjną. - I takie zostały wyznaczone. Inteligentne specjalizacje mają rozwijać i łączyć mocne strony regionu. Chcemy wykorzystywać możliwości rozwoju rynku w sposób spójny. Kiedyś do innowacji podchodzono sektorowo – innowacje miały rozwijać poszczególne sektory. Teraz innowacji szuka się w niszach. Ten kto ją znajdzie, będzie konkurencyjny – przekonywała dyrektor Pędzińska.

Nabór na ekspertów
Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił nabór kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
Osoby zainteresowane udziałem w naborze kandydatów na ekspertów, składają wypełnione wnioski wraz z wymaganymi dokumentami w wersji papierowej w terminie: od dnia 10.12.2015 r. do dnia 30.12.2015 r.

Miejsce składania ofert:
Dokumenty należy składać w siedzibie Wydziału Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, przy ul. Podgórnej 5 (pokój 216) w Zielonej Górze, w godz. 8.00 – 15.30.
O terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Wydziału Rybactwa.
Dokumenty aplikacyjne można również przesłać pocztą w zamkniętej kopercie na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Departament Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra.
Dokumenty należy składać z dopiskiem: „Wniosek o wpis do Wykazu kandydatów na ekspertów w ramach RLKS"
W przypadku przesłania ofert za pośrednictwem poczty, o terminie decyduje data stempla pocztowego.
Minimalne wymagania jakie musi spełniać kandydat na eksperta:
Kandydat na eksperta zobowiązany jest do:
1. złożenia wniosku o wpis do Wykazu kandydatów na ekspertów w ramach RLKS stanowiącego załącznik 1 do Regulaminu powoływania kandydatów na ekspertów i prowadzenia Wykazu kandydatów na ekspertów w ramach wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność;
2. złożenia dokumentów potwierdzających, iż posiada wiedzę, umiejętności, doświadczenie lub wymagane uprawnienia w dziedzinie związanej z opracowywaniem dokumentów strategicznych,
tj. strategii rozwoju dla gmin/miast/powiatów/województw, strategii promocji regionów, wieloletnich planów inwestycyjnych, lokalnych strategii rozwoju.
Kandydat na eksperta musi spełniać także pozostałe warunki, o których mowa w § 2 ust. 1 Regulaminu powoływania kandydatów na ekspertów i prowadzenia Wykazu kandydatów na ekspertów w ramach wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Informacje dodatkowe:
Do eksperta stosuje się odpowiednio przepisy art. 24 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 tj. z późn. zm.).
Wykaz kandydatów na ekspertów umieszczony będzie na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: www.lubuskie.pl; www.ryby.lubuskie.pl
Dodatkowych informacji związanych z naborem kandydatów na ekspertów udzielają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Wydziału Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi nr tel. 68 45 65 538, e-mail: h.dunas@lubuskie.pl.
Dokumenty do pobrania na stronie:
http://www.ryby.lubuskie.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=264:ogłoszenie-o-naborze-wniosków-o-wybór-lsr-w-województwie-lubuskim-uaktualnienie&Itemid=479

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?