środa, 7 października 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.188.2015                                                                                Zielona Góra, 07.10.2015 r.

 

 

 

 

 

 

Newsletter nr 188

 

 

 

Nowoczesne technologie w lubuskiej szkole

Czy lubuska szkoła jest nowoczesna, czy młodzi lubuszanie potrafią korzystać z nowoczesnych technologii? Na te i szereg innych pytań odpowiedzą uczestnicy dwóch pilotażowych programów realizowanych w szkołach naszego regionu: „Szkoła w chmurze” – wdrażanego przez firmę Microsoft Sp. z o.o. oraz „Inteligentna Szkoła” realizowanego przez firmy Comp oraz Image Recording Solutions. Konferencja podsumowująca obydwa projekty odbędzie się w czwartek, 8 października br., o godz. 11:00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. W spotkaniu udział weźmie marszałek Elżbieta Anna Polak.

„Szkoła w Chmurze” – projekt firmy Microsoft pilotażowo realizowany w Lubuskiem wdrażało Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Zielonej Górze. Głównym celem realizacji projektu było pokazanie, jak powinna wyglądać nowoczesna szkoła.

Cele projektu:

- wsparcie zarządzania szkołą

- kształcenie nauczycieli w zakresie korzystania z nowych technologii w procesie nauczania

- zmiana sposobu pracy z uczniem – dostosowanie do indywidualnych potrzeb oraz rynku pracy

W ramach projektu szkoła otrzymała one dostęp do materiałów edukacyjnych, technologii komunikacyjnej i informacyjnej Microsoft, szkoleń e-learningowych, darmowych narzędzi, samouczków, filmów pokazujących praktyczne wykorzystanie technologii w nauczaniu udostępnianych w ramach Programu Microsoft in Education. Jak zmieniła się dzięki temu nauka w jednostce dowiemy się podczas konferencji 7 października.

Podczas spotkania podsumowany zostanie także projekt "Inteligentna Szkoła” realizowany przez Samorząd Województwa Lubuskiego wspólnie z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Inicjatywa ta miała na celu realizację Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego do 2020 roku, a w tym w szczególności w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w procesie zarządzania systemem edukacji, jak i w samym procesie edukacji, czego celem jest redukcja wykluczenia cyfrowego i podniesienie kompetencji uczniów w tym zakresie. W ramach projektu Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprosił do uczestnictwa firmy, które nieodpłatnie i kompleksowo wdrażały inteligentne rozwiązania TIK w wybranych szkołach. Celem projektu było wypracowanie a następnie upowszechnienie modelowego rozwiązania, które zostanie wykorzystane przy realizacji projektu „Lubuska e-Edukacja” finansowanego ze środków UE w ramach RPO 2014-2020. Ramach projektu zrealizowane zostały następujące zadania:

§  wykonanie audytu przedwdrożeniowego mającego na celu ustalenie bieżącego stanu infrastruktury sieciowej we wskazanej przez Województwo Lubuskie szkole;

§  wykonanie projektu infrastruktury sieci bezprzewodowej dla wybranej szkoły;

§  dostawa, montaż i wdrożenie we wskazanej szkole infrastruktury sieci bezprzewodowej;

§  dostawa minimum 10 kompletnych zestawów komputerowych niezbędnych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem Technologii Informatyczno - Komunikacyjnych we wskazanej przez Województwo Lubuskie szkole;

§  zapewnienie przez czas trwania projektu „Inteligentna Szkoła” wsparcia dla danej szkoły polegającego między innymi na: przeszkoleniu uczniów i nauczycieli, organizacji dodatkowych zajęć dydaktycznych, objęcie placówki stałym wsparciem doradczym i szkoleniowym.

Realizację projektu rozpoczęły dwie firmy: Firma COMP z Warszawy oraz firma IMAGE RECORDING SOLUTIONS z Warszawy. Projekt realizowany był w dwóch szkoła w regionie lubuskim: w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

 

Lubuskie królestwo na obcasach – VII Lubuski Kongres Kobiet

Po raz kolejny lubuskie kobiety pokażą swoją siłę. Po raz kolejny przekonamy się, że Lubuszanki są piękne, inteligentne i pełne pasji. A wszystko to podczas VII Lubuskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się 17 października w Pałacu Książęcym w Żaganiu. - Inspiracją w tym roku jest kobieta w samorządzie. Okazją jest obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. To okazja, aby porozmawiać o tej stronie aktywności kobiet – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, zapraszając do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

- Porozmawiamy o tym, czy kobiety dobrze wykorzystały te 25 lat samorządu, czy były aktywne – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, gospodarz i inicjatorka Lubuskiego Kongresu Kobiet. W tym roku będzie to już siódma edycja. Corocznie jest to okazja do wymiany doświadczeń, omówienia problemów dotyczących kobiet, a także po prostu do spotkania w miłej atmosferze.- Dziś chcemy zachęcić do udziału w Kongresie. TO będzie wyjątkowa edycja. Będziemy wręczać Statuetki Liderkom Lubuskiego Samorządu. Wpłynęło bardzo dużo wniosków. Jest sporo kobiet, które przez kilka kadencji pełniły funkcje radnych gminnych, powiatowych, wojewódzkich, pracowały w organach wykonawczych, są burmistrzyniami i wójcinami. To będzie wspaniała okazja, żeby pokazać pracę naszych koleżanek. Sprawdzimy jak budują lubuskie królestwo na obcasach – wyjaśniła marszałek.  

W kongresie udział może wziąć każdy (nie tylko kobiety). Wystarczy zarejestrować się za pomocą strony internetowej TUTAJ. Na zgłoszenia czekamy do ostatniego dnia.

Podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła program tegorocznego VII Kongresu Kobiet. Podczas sesji plenarnej wystąpią: Prof. Jerzy Stępień – Prezes Fundacji Demokracji Lokalnej, wieloletni sędzia Trybunału Konstytucyjnego, współautor reform administracyjnych oraz Magdalena Taczanowska – Dyrektor Sektora Publicznego Microsoft Polska.

Kolejnym punktem będzie debata z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak – gospodarza Kongresu oraz znakomitych gości: Ewy Minge – wybitnej polskiej projektantki mody, kobity z pasją i apetytem na życie, prof. Marka Spaczyńskiego – ginekologa, położnika, ginekologa onkologa, pierwszego dziekana Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim, Agnieszki Migoń – Przewodniczącej Kolegium Dyrektorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Sylwii Majewskiej – specjalistki w zakresie kreowania wizerunku.

Ponadto uczestniczki kongresu będą mogły wziąć udział w pięciu panelach tematycznych:

§  Kreowanie wizerunku

§  Na szpilkach czy w trampkach – Lubuszanka zawsze zdrowa

§  Jak zdobywać szczyty – dosłownie i metaforycznie

§  Sztuka i pasja

§  Smaczne historie – rozmawiamy o jedzeniu

Panele te będą niezwykłą okazją do poszerzenia swojej wiedzy w wielu dziedzinach, czerpania z doświadczeń kobiet sukcesu oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. – Tematy wybrałyśmy zgodnie z zapotrzebowaniem oraz ideami, które promujemy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Zaprosiliśmy kobiety z pasją i niezwykłym apetytem na życie – dodała. Doskonałym przykładem takiej postawy jest niewątpliwie projektantka mody związana z Ziemia Lubuską Ewa Minge. Podzieli się ona swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją swoich pasji. – Jeżeli nam się wydaje, że aby odnieść sukces musimy jechać np. do Warszawy, to nam się źle wydaje. Na początku musimy zbudować siebie, nauczyć się walczyć i otoczyć się fantastycznymi ludźmi, bo to oni stanowią 80% sukcesu. Trzeba budować swój sukces tam, gdzie są nasze korzenie – mówiła projektantka.  Opowie także o powstającym w Zielonej Górze dzięki założonej przez nią fundacji Black Butterflies Domu Życie – pionierskiej placówce dla osób zmagających się z chorobami onkologicznymi i ich rodzin. – Nasz dom będzie skupiał kilka pracowni, w których nasi podopieczni będą podnosili swoją wiarę w zwalczanie choroby oraz budowali poczucie własnej wartości poprzez realizowanie siebie w swoich pasjach. Obok Pracowni tematycznych – komnat będą tam znajdowały się gabinety, których fachowo zadbamy o usunięcie skutków leczenia. Na terenie domu będzie znajdował się także gabinet psychologiczny i kancelaria prawna. Na terenie Zielonej Góry chcemy także utworzyć pod patronatem Akademii Medycznej w Łodzi oddział rekonstrukcji piersi. Nasze pracownie tematyczne: sztuki plastyczne, muzyka, sport, teatr, fotografia, pisarstwo, podróże będą posiadały swoich ambasadorów, m.in. zespół Blue Cafe, Małgorzata Domagalik, Martyna Wojciechowska, czy Dariusz Biczyński – mówiła podczas konferencji prasowej Ewa Minge.

Kolejnym przykładem kobiety z pasją, która będzie gościem tegorocznego Kongresu Kobiet będzie Aleksandra Wiktorska-Łaska, Właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego „Stary Młyn” w Brzeźnicy, działaczka społeczna, szkoleniowiec i trener zajęć kuchennych oraz żywieniowych dla dzieci i dorosłych, autorka programu „Kuchnia na Obcasach” dla kobiet oraz programu „Tajemnice Kuchni” dla dzieci. Od wielu lat organizuje w unikatowych wnętrzach Starego Młyna przyjęcia weselne oraz wszelkie imprezy okolicznościowe. Propagatorka zdrowego żywienia oraz ciekawej, łatwej i kolorowej kuchni. – Gotowanie jest moją pasją i chciałabym się tym podzielić. Jestem kobietą, która znalazła swoją pasję. Poszukuję nowych smaków i kocham to. Chciałabym zainspirować inne kobiety i pokazać im, że można – mówiła podczas konferencji prasowej.

Przypominamy VII Lubuski Kongres Kobiet odbędzie się 17 października br. w Pałacu Książęcym w Żaganiu. – Pokażmy, że siłą regionu lubuskiego są kobiety – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

Z Gorzowa do Berlina pojedziemy bez przesiadek

- Mamy potwierdzenie od prezesa Przewozów Regionalnych, że spółka jest gotowa do zrealizowania połączenia bezpośredniego Gorzów-Berlin – ogłosiła 6 października br. podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. Dodatkowo zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu połączenia w roku 2016 kwotą 400 tys. zł. To wiadomość, na którą z pewnością czekali wszyscy mieszkańcy północnej części województwa. Bez przesiadek do Berlina będzie można pojechać już w następnym roku.

Obecnie na trasie Gorzów – Berlin, z przesiadką w Kostrzynie nad Odrą realizowanych jest 9 połączeń. - W drodze kompromisu ustaliliśmy, że na początek jedno z tych połączeń będzie bezpośrednie. Będzie nas to trochę kosztowało. Dlatego zarząd podjął dziś decyzję o przeznaczeniu 400 tys. zł w ramach budżetu na 2016 rok na dofinansowanie umowy, która jest realizowana w trakcie roku. Mamy umowę z przewozami regionalnymi, więc jest taka możliwość – wyjaśniła marszałek. Podkreślała także, że zrealizowanie tych połączeń z innym przewoźnikiem byłoby trudne, a wręcz niemożliwe do przeprowadzenia w takim tempie z powodu ograniczeń wynikających z prawa zamówień publicznych. - Oferta Przewozów Regionalnych jest bardzo konkurencyjna - dużo tańsza. Myślę, że jeżeli będzie duże natężenie ruchu i będą takie potrzeby, tych połączeń będzie więcej – dodała marszałek. Podkreślała także, że decyzja zarządu była podyktowana przede wszystkim zainteresowaniem społecznym. Mowa o petycji z podpisami mieszkańców Gorzowa, którą na ręce marszałek złożył radny Władysław Komarnicki. - Uznałam, że takiej inicjatywy obywatelskiej nie można zbagatelizować – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak.

Bezpośrednie połączenia transgraniczne będą realizowane od początku 2016 roku. Będzie to możliwe także dzięki decyzji zarządu województwa sprzed kilku lat o zakupie szynobusów z homologacją transgraniczną. (Certyfikaty zostaną dostarczone do końca roku, co określa umowa). Decyzję zarządu poprzedziła pozytywna opinia komisji budżetu i finansów oraz gospodarki Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Z takiego obrotu spraw cieszył się Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Władysław Komarnicki. - Kilka miesięcy temu ujął mnie młody człowiek - Tomasz Drozd, który przyszedł do mnie z tymi podpisami. Chciałbym podziękować za to zrozumienie. Dziękuję także radnym zasiadającym w komisjach budżetu i finansów oraz gospodarki, że jesteśmy zgodni w tej kwestii – mówił.

Wtórował mu przewodniczący komisji budżetu i finansów radny Mirosław Marcinkiewicz. - Dla nas jest to sprawa niezwykle istotna, choć to tylko jedno połączenie. Od czegoś trzeba zacząć. Jeżeli będą one tak dobrze funkcjonowały jak w tej chwili to będzie tych połączeń więcej – tłumaczył. Z kolei przewodniczący sejmikowej komisji gospodarki Wacław Maciuszonek podkreślał, że decyzja w tej sprawie była jednomyślna. - Tą decyzją pokazujemy, że nieważne czy to jest północ czy południe województwa ten temat musi być załatwiony – wyjaśnił.

Podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak zapewniła także, że samorząd województwa prowadzi rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w celu uruchomienia połączeń międzynarodowych, które funkcjonowały jeszcze kilka lat temu. Temat transgranicznych połączeń kolejowych poruszony zostanie także podczas najbliższej Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego 12 października.

Zobacz prezentację: Rozwój transgranicznych przewozów kolejowych w kierunku Berlina i Brandenburgii z punktu widzenia Województwa Lubuskiego

 

 

50 tys. zł dla Gorzowskich Spotkań Teatralnych

Zarząd województwa podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 50 tys. zł na organizację Gorzowskich Spotkań Teatralnych - jednej z najważniejszych i najdłużej trwających imprez w historii kulturalnej miasta. W tym roku odbędzie się 32. edycja festiwalu. - To kultowe wydarzenie w regionie lubuskim. Jestem przekonana, że decyzja o dofinansowaniu podjęta została z wielkim pożytkiem dla całej społeczności regionu – mówiła podczas konferencji prasowej, 6 października marszałek Elżbieta Anna Polak.

To już 32. Edycja festiwalu, ale tak naprawdę idea festiwalu teatralnego zrodziła się wcześniej. Pierwsze Gorzowskie Konfrontacje Teatralne odbyły się w 1967 roku. Od 1983 przyjęły nazwę Gorzowskie Spotkania Teatralne. Coroczny cykl jest okazją dla miłośników teatru z Gorzowa i okolic do obejrzenia spektakli przygotowanych przez najbardziej uznane sceny w kraju, z udziałem prawdziwych gwiazd – znakomitych i lubianych aktorów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-15 listopada br.

Gorzowskie Spotkania Teatralne są finansowane przez Samorząd Województwa Lubuskiego oraz Miasto Gorzów Wlkp.

 

 

Październikowa sesja Sejmiku

12 października br. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego, w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze rozpocznie się XIII sesja Sejmiku. Najważniejszym punktem spotkania Radnych będzie zaopiniowanie wykonania budżetu za I półrocze 2015 r. Podczas sesji odbędzie się także uroczyste wręczenie „Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” oraz „Olimpu Lubuskiego” i Lubuskich Pereł Turystycznych.

Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie obrad XIII zwyczajnej sesji Sejmiku.
2. Złożenie ślubowania przez Radną Województwa Lubuskiego.
3. Przyjęcie porządku obrad sesji.
4. Wnioski i interpelacje.
5. Informacja na temat bieżącej pracy Zarządu Województwa Lubuskiego.
6. Informacja Zarządu Województwa Lubuskiego o przebiegu wykonania budżetu Województwa Lubuskiego oraz informacja o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego za I półrocze 2015 roku.
7. Informacja Zarządu Województwa Lubuskiego o przebiegu wykonania planów finansowych za I półrocze 2015 roku:
- instytucji kultury,
- jednostek ochrony zdrowia,
- wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
8. Informacja na temat realizacji połączeń kolejowych lubuskich stolic z Berlinem.
9. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych szkół i placówek prowadzonych przez Województwo Lubuskie w roku szkolnym 2014/2015.
10. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Sulechów.
11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia aglomeracji Międzyrzecz.
12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami dla województwa lubuskiego na lata 2012-2017 z perspektywą do 2020 roku.
13. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Województwu Dolnośląskiemu części zadania Województwa Lubuskiego w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego, ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnych, w wojewódzkich przewozach pasażerskich.
14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w formie darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej, oznaczonej numerem ewidencyjnym działki 34/95, położonej w Międzyrzeczu, przy ul. Poznańskiej 109.
15. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej Województwa Lubuskiego na 2015 rok.
16. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2015 - 2030.
17. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania komisji stałych i Komisji Rewizyjnej.
18. Stanowisko Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie braku prawnych możliwości odraczania opłat podwyższonych za korzystanie ze środowiska po roku 2015 w odniesieniu do przedsięwzięć ujętych w Krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych.
19. Sprawy różne.
20. Zamknięcie obrad XIII sesji Sejmiku.

 

 

Otwarcie Ośrodka Nauk Medycznych

Od tego roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim rozpocznie się kształcenie przyszłych lekarzy. Na przyjęcie studentów przygotował się także zielonogórski szpital. Tu przyszli medycy korzystać będą m.in. z nowo powstałego Ośrodka Nauk Medycznych Podstawowych i zmodernizowanego Zakładu Patomorfologii. 5 października br. odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka. - W szpitalu w ostatnim czasie bardzo dużo się działo. Trafiły tu ogromne pieniądze, ale to był nasz wybór. Razem ustaliliśmy priorytety dla województwa lubuskiego. Bezpośrednio na kierunek lekarski przeznaczyliśmy prawie 50 mln zł - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na terenie zielonogórskiego szpitala – w miejscu dawnego Zakładu Patomorfologii – powstał nowy budynek, który służyć ma przede wszystkim studentom kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W jednej z części budynku mieści się Ośrodek Nauk Medycznych Podstawowych. Tu odbywać się będą m.in. zajęcia z anatomii prawidłowej i histologii. W gmachu przygotowane są już sale wykładowe wyposażone w niezbędny sprzęt: stoły do nauki anatomii, zbiorniki formalinowe, specjalne lodówki, czy mikroskopy z niezbędnym sprzętem komputerowym. Dodatkowo studenci będą mieli do swojej dyspozycji szatnię i zaplecze socjalne. Druga część budynku to zmodernizowany Zakład Patomorfologii. To tu trafiają do zbadania wszelkie wycinki, pobrane wymazy od pacjentów, czy cytologie. Jednym z elementów pracy Zakładu jest też przeprowadzanie sekcji zwłok. Zajęcia w tym zakresie będą się odbywać w kolejnych latach kształcenia studentów. Zakład także zyskał nowe wyposażenie. Ponadto w ramach inwestycji przeprowadzono modernizację zakładu diagnostyki laboratoryjnej i pracowni badań mikrobiologicznych.

Na początku spotkania głos zabrała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Razem z nami miał być dzisiaj Minister Zdrowia prof. Marek Zembala. Prosił, aby przekazać gratulacje i słowa uznania wszystkim tym, którzy w tak krótkim czasie i z tak wielką determinacją i odwagą przygotowali całą infrastrukturę i wykonali wiele innych zadań niezbędnych do uruchomienia kierunku lekarskiego. Ta inwestycja jeszcze rok temu nie była w ogóle widoczna. Wszystkie inwestycje były niezbędne, aby studenci mogli pobierać naukę na europejskim poziomie. Niezwykle ważna jest jakość kształcenia i europejskie standardy - mówiła marszałek. Przedstawiła inwestycje związane z utworzeniem kierunku lekarskiego.      

Inwestycje BEZPOŚREDNIO związane z utworzeniem kierunku:  

23 mln zł - Dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb Kierunku Lekarskiego (w tym – modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych)

6 mln zł – z przeznaczeniem na pierwsze dwa lata funkcjonowania kierunku lekarskiego (umowa na pierwsze 2 mln zł została podpisana 26 sierpnia 2015 r.)

6,2 mln zł – modernizacja budynku F z przeznaczeniem na Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu

350 tys. zł – wyposażenie Dziekanatu

3,8 mln zł – Przygotowanie infrastruktury UZ pod potrzeby kierunku lekarskiego.

8,5 mln zł – Dostosowanie infrastruktury Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych

RAZEM – ok. 47,85 mln zł

Ponadto inne inwestycje, które nie były bezpośrednio związane z kierunkiem lekarskim, ale z pewnością przyczyniły się do poprawy warunków w szpitalu – także w kontekście nauczania studentów:

 1. Utworzenie Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Szpitalu Wojewódzkim SP ZOZ w Zielonej Górze”, wartość całkowita: 11.967.940,00 zł
 2. Zakup tomografu komputerowego dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ w Zielonej Górze”, wartość całkowita: 3.933.311,00 zł
 3. Utworzenie Centrum Urazowego w Szpitalu Wojewódzkim SP ZOZ w Zielonej Górze”, wartość całkowita: 15.730.760,00 zł

RAZEM 31,5 mln zł

UZ:

 1. 1.  Centrum innowacji – Technologie dla Zdrowia człowieka – 23,2 mln zł
 2. Lubuska sieć teleradiologii – e-zdrowie w diagnostyce obrazowej – 19,3 mln zł.

RAZEM – 42,5 mln zł

Wszystko razem, czyli  inwestycje bezpośrednie i pośrednie związane z powstaniem kierunku wyniosły 121,85 mln zł.

- Ten ośrodek  powstał w ciągu roku. Wszystko to udało się dzięki środkom unijnym, z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a dokładniej z Krajowej Rezerwy Wykonania, ponieważ bonus, który wygraliśmy za dobre wdrażaniem mogliśmy przeznaczyć na rozwój regionu, na nowe innowacyjne kierunki. Komisja Europejska wyraziła na to zgodę. Laboratorium, jak i instytut to miejsca, gdzie odbywać się będą zajęcia praktyczne pierwszych roczników - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy się przyczynili do zakończenia tej inwestycji, do powstania kierunku lekarskiego. Myślę, że to dobry początek, takie otwarcia na innowacje, na nowoczesne zarządzanie w celu realizacji naszej misji – budujemy region, który chcemy żeby był zieloną krainą nowoczesnych technologii. Inwestycje w ludzi, w kapitał ludzki są najbardziej potrzebne w regionie – dodała na koniec marszałek.         

Następnie dyrektor szpitala Zbigniew Hupało omówił prezentację dotyczącą powstania ośrodka. - Przebudowa i modernizacja Zakładu Patomorfologii oraz budowa nowego Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych została zrealizowana w ramach projektu: „Dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb Kierunku Lekarskiego” dofinansowanego ze środków unii europejskiej z funduszy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach działania 4.2 „Rozwój i modernizacja infrastruktury edukacyjnej” - mówił dyrektor. Zakres projektu obejmował:

 1. 1. wykonanie robót budowlanych i przebudowę budynków: Zakładu Patomorfologii oraz budowę nowego Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej,
 2. 2. przebudowę układu komunikacyjnego przy ul. Podgórnej
 3. 3. doposażenie Centralnego Bloku Operacyjnego
 4. 4. remont ciągów komunikacyjnych w przyziemiu w budynku C
 5. 5. zakup sprzętu i wyposażenia.

Prezentacja dotyczącą przebudowy i modernizacji Zakładu Patomorfologii oraz budowa nowego Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych

- Terminy były bardzo napięte. Chciałbym podziękować kadrze medycznej i administracyjnej, ze mimo pewnych trudności udało nam  się to tak sprawnie zorganizować. Jesteśmy otoczeni przyjaciółmi, dlatego też m.in. dzięki nim ten sukces udało nam się osiągnąć – dodał na koniec dyrektor Hupało.      

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli: wojewoda Katarzyna Osos, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, wiceprezydent  Krzysztof Kaliszuk, marszałek senior Józef Zych, senator Stanisław Iwan, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa lek. med. Kazimiera Kucharska-Barczyk, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Jarosław Sieracki, Kanclerz UZ Katarzyna Łasińska Koordynatora Zakładu Patomorfologii lek. med. Roman Monczak, dr n. med. Paweł Jarmużek oraz kadra medyczna i administracyjna szpitala.  


Budynek Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych jest trzykondygnacyjny:
parter, I piętro oraz II piętro; budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – posiada windę osobową oraz toalety dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych wynosi: 1134,99 m2

W budynku Ośrodka Medycznych Nauk Podstawowych znajdują się następujące pomieszczenia oraz zespoły pomieszczeń:

Parter:

 1. 1. sala ćwiczeniowo-sekcyjna – 84,69 m2 z zapleczem
 2. 2. sala preparacyjna – 19,25 m2
 3. 3. chłodnia z basenami formalinowymi - 33,17 m2
 4. 4. śluzy, szatnie techników czyste i brudne, pomieszczenia socjalne, węzły sanitarne, magazyny w tym magazyn na odpady, zmywalnia - mycie wózków, pomieszczenia porządkowe, pomieszczenia techniczne.

I piętro:

 1. 1. sala mikroskopowa – 76,25 m2 z zapleczem,
 2. 2. sala seminaryjno – ćwiczeniowa – 75,54 m2 z zapleczem,
 3. 3. pomieszczenie socjalne studentów, szatnie,
 4. 4. serwerownia, węzły sanitarne, magazyny, pomieszczenia porządkowe,

II piętro zaprojektowane jest dla części administracyjnej Ośrodka (gabinet Dyrektora oraz pokoje nauczycieli akademickich).

Budynek Zakładu Patomorfologii jest dwukondygnacyjny: parter, I piętro; budynek przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych – posiada windę osobową oraz toalety dla osób niepełnosprawnych na każdej kondygnacji. Powierzchnia użytkowa Zakładu Patomorfologii po przebudowie wynosi: 740,40 m2

W budynku Zakładu Patomorfologii znajdują się następujące pomieszczenia oraz zespoły pomieszczeń:

Parter jest zaprojektowany dla Działu badań autopsyjnych (Dział Sekcyjny Zakładu Patomorfologii) gdzie znajdują się następujące pomieszczenia:

 1. 1. sala sekcyjna z dwoma stołami - 43,00 m2 z zapleczem szatniowym czystym i brudnym oraz węzłem sanitarnym,
 2. 2. chłodnia 24 stanowiskowa - 42,90 m2,
 3. 3. pomieszczenie przygotowania oraz wydawania zwłok,
 4. 4. zespół pomieszczeń składający się z pokoju pożegnań, poczekalni oraz węzła sanitarnego połączonych z kancelarią i wydzielony niezależnym wejściem,
 5. 5. archiwum kasetek (bloczków parafinowych) oraz preparatów mikroskopowych (szkiełek),
 6. 6. śluzy, szatnie techników czyste i brudne, pomieszczenia socjalne, węzły sanitarne,  magazyny w tym magazyn na odpady, zmywalnia - mycie wózków, pomieszczenie porządkowe, pomieszczenia techniczne, serwerownia.

I piętro jest zaprojektowane dla części laboratoryjnej i administracyjnej Zakładu Patomorfologii. Znajdują się tam następujące pomieszczenia:

 1. 1. sekretariat oraz gabinet kierownika Zakładu,
 2. 2. pracownie mikroskopowe dla pracy lekarzy,
 3. 3. pomieszczenie przyjmowania materiałów do badań, pomieszczenie barwienia,
 4. 4. pracownia krojenia kostek, pracownie immunohistochemiczne, pracownia histochemiczna, pracownia cytologiczna,
 5. 5. magazyn przechowywania pobranych tkanek, pomieszczenie segregacji szkiełek, zmywalnia, magazyn odczynników,
 6. 6. szatnie czyste i brudne, pomieszczenie socjalne, węzły sanitarne, magazyny, pomieszczenie porządkowe, pomieszczenia techniczne.

 

 

Studenci rozpoczynają rok akademicki

- Tylko ci, którzy zaryzykują, żeby pójść dalej, będą mogli przekonać się jak daleko można zajść - z takim przesłaniem marszałek Elżbieta Anna Polak zwróciła się do studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, która odbyła się w Auli UZ. W tym roku pierwsze indeksy odebrali studenci nowo powołanego kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni. Wykład inauguracyjny podczas uroczystości wygłosił Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Marek Spaczyński.

W uroczystości wzięli udział lubuscy parlamentarzyści: Bożenna Bukiewicz, Józef Zych, dr hab. Waldemar Sługocki, dr inż. Stanisław Iwan, Robert Dowhan, Jerzy Materna, marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wojewoda lubuski Katarzyna Osos, biskup Stefan Regmunt, prezydent Janusz Kubicki i wielu innych znakomitych gości. Podczas przemówienia inauguracyjnego rektor UZ prof. dr. hab. inż. Tadeusz Kuczyński mówił: - Uruchamianie kierunku lekarskiego to sukces społeczności akademickiej a także duży prestiż dla uczelni. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia poseł Bożenny Bukiewicz, która wspierała nasze działania w  ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwie zdrowia oraz marszałek Elżbiety Anny Polak, której pomoc jest dla nas niezwykle ważna. Rektor przypomniał, że za rok uniwersytet będzie obchodził 15-lecie istnienia, ale w rzeczywistości ma już 50 – letnią historię. - 3 czerwca 1965 r. powołano Wyższą Szkołę Inżynierską, gdzie na jednym wydziale funkcjonowały tylko dwa kierunki - mówił prof. Kuczyński. - Po dwóch latach istniały już dwa wydziały i cztery kierunki kształcenia. W pierwszym roku funkcjonowania uczelni naukę w jej murach rozpoczęło 120 studentów, kształconych przez 18-osobową kadrę naukową. W 1971 roku powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, w murach której kształcenie rozpoczęło 285 studentów. Dwa lata później przekształciła się ona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Przez wiele lat te uczelnie rozwijały się niezwykle dynamicznie. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju zielonogórskiego szkolnictwa wyższego było przekształcenie Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę Zielonogórską, co miało miejsce w 1996 roku. 5 lat później doszło do połączenia WSP z Politechniką Zielonogórską w Uniwersytet Zielonogórski.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że swój udział w uroczystości zapowiedział wprawdzie minister zdrowia prof. Marek Zembala, jednak zatrzymały go w Warszawie obowiązki. - Prosił mnie, abym przekazała Państwu gratulacje za determinację i odwagę w sprostaniu temu wielkiemu wyzwaniu jakim było otwarcie kierunku lekarskiego - powiedziała marszałek. - Od siebie dodam, że to nie tylko odwaga i determinacja, ale także zuchwałość i wizja. Bo my mamy wizję w regionie lubuskim. Budujemy region konkurencyjny i innowacyjny - Zieloną krainę  nowoczesnych technologii. I mamy coś więcej niż inne regiony, jesteśmy jeszcze najbardziej otwarci i tolerancyjni, jesteśmy różnorodni, a to są właśnie atuty innowacyjności, bo wyznacznikiem rozwoju jest zdolność do zmian. To Pan, panie rektorze, podjął decyzje, to Senat zdecydował. My byliśmy tylko robotnikami. Chciałabym dziś wyróżnić trzech najciężej pracujących na ten sukces: dr Dariusz Kotlęga – mój doradca ds. utworzenia kierunku lekarskiego, to pełnomocnik pana rektora prof. Zbigniew Izdebski oraz kanclerz uniwersytetu pani Katarzyna Łasińska. Jednak nie byłoby tej skuteczności na naszym poziomie, gdyby nie ten wyższy poziom – wysoki parlament i rząd. I to właśnie pani poseł Bożenna Bukiewicz tak umiała rozmawiać z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, ministrem zdrowia i z samą panią premier, że uwierzyli w nas, w siłę regionu lubuskiego. Zadaniem samorządu jest tworzyć warunki do rozwoju. Tutaj to zadanie staraliśmy się wykonać od A do Z, od infrastruktury, po inwestycje w kapitał ludzki. Przygotowaliśmy tę infrastrukturę: dziś otworzyliśmy instytut patomorfologii oraz ośrodek kształcenia medycznego w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze. Zmodernizowaliśmy laboratoria, przygotowaliśmy również dziekanat. Daliśmy pieniądze na wyposażenie oraz przygotowania infrastruktury dydaktycznej. - Drodzy studenci, w murach tej uczelni spędzicie kilka lat swojego życia. Przygotujecie się tutaj nie tylko do zawodu, ale także do życia. Przegotowałam dla was przesłanie angielskiego pisarza T.S. Elliota, które chciałabym, abyście ze sobą nieśli: Tylko ci, którzy zaryzykują, żeby pójść dalej, będą mogli przekonać się jak daleko można zajść.

Marszałek podkreśliła, że samorząd województwa już od siedmiu lat funduje stypendia lubuskiej młodzieży uzdolnionej w kierunkach ścisłych. Podczas uroczystości zostały też wręczone nagrody marszałka woj. lubuskiego, które otrzymali:

§  mgr inż. Krzysztof Tomala, Wydział  Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, za pracę pt. "Problemy projektowania konstrukcji na terenach górniczych na przykładzie mostu drogowego w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym".

§  mgr Wiktor Wolak, Wydział Fizyki i Astronomii, za pracę pt. "Przewodnictwo elektronowe w nanorurkach TiO2. [Electron coductivity in TiO2 nanotubes]"

§  lic. Aleksandra Pietruszewska, Wydział Humanistyczny, za pracę pt. "O strukturze tekstów popularnonaukowych (na przykładzie artykułów opublikowanych na portalach biologiczno-chemicznych)".

§  mgr Justyna Milena Turowska Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii, za pracę pt. "Dynamika postaw wobec pracy. Analiza socjologiczna".

Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. dr. hab. n. med. Marek Spaczyński mówił: - Inauguracja roku akademickiego jest uroczystością celebrowaną na uczelniach w całym świecie. W tym roku jest to jednak dla nas szczególna uroczystość. Bowiem 19 maja tego roku, po pięciu latach wspólnych starań władz samorządowych, władz uczelni, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego poszerzamy kształcenie w tutejszej Alma Mater o nowe jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku lekarskim w ramach wydziału lekarskiego. Nowopowstały wydział tworzą: Katedra Chorób Wewnętrznych, Katedra Nauk o Kulturze Fizycznej oraz zakłady: anatomii, histologii, fizjologii, patomorfologii, medycyny sądowej, patofizjologii oraz farmakologii i toksykologii. Przed nami wszystkimi stoją potężne wyzwania. Na pierwszym roku zajęcia prowadzone będą na salach wykładowych wydziału nauk biologicznych oraz wydziału pedagogiki i socjologii oraz w zielonogórskim szpitalu wojewódzkim. Mamy nadzieję, ze w niedalekiej przyszłości zajęcia praktyczne w przedmiotów klinicznych odbywać się będą już w przekształconym szpitalu klinicznym.

 

Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

- Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w VI edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020. Konkurs objęty został honorowym patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół wszystkich szczebli w Województwie Lubuskim. Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, rozwijanie zainteresowania uczniów sprawami własnego regionu, kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, wzmacnianie patriotyzmu lokalnego oraz wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020.       

Tegoroczna edycja konkursu nawiązywać będzie do dwóch ważnych rocznic: przypadającej 15 października 2015 roku 30 rocznicy wejścia w życie Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego oraz w kwietniu 2016 roku 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę Chrztu.

Dla uczniów szkół podstawowych regulamin konkursu przewiduje wykonanie folderu na temat: „Najstarsze zabytki sakralne na Ziemi Lubuskiej”, dla szkół gimnazjalnych - przygotowanie gazetki okolicznościowej poświęconej Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, natomiast dla szkół ponadgimnazjalnych test z wiedzy o samorządzie, poszerzony o tematykę związaną z Regionalnym Programem Operacyjnym – Lubuskie 2020.

Na zwycięzców konkursu czekają cenne nagrody. Zgłoszenia udziału uczniów i szkół należy dokonać do 30 października 2015 roku w wersji elektronicznej poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: http://lubuskie.pl/karta-zgloszenia/

Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz  Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs objęty został honorowym Patronatem przez Elżbietę Annę Polak - Marszałka Województwa Lubuskiego.

Zakres tematyczny konkursu:

§  Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2014 – 2020

§  szczeble samorządu terytorialnego w Polsce, sposób wyłaniania, struktura i kompetencje,

§  historia samorządu lubuskiego od 1990 roku,

§  sylwetki znanych samorządowców województwa lubuskiego,

§  budżet jednostek samorządu terytorialnego,

§  polityka regionalna i programy wspierane przez Unię Europejską,

§  prawa i obowiązki radnych poszczególnych szczebli samorządu,

§  województwo lubuskie: terytorium, podział administracyjny, regiony i euroregiony, władze samorządowe,

§  działalność Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego w 2014 r.,

Szczegółowych informacji na temat konkursu udzielają:

-      ODN w Zielonej Górze: Jan Kostyszak, tel.68 328 64 55,  email: j.kostyszak@odn.zgora.pl

-      WOM w Gorzowie Wlkp.: Jerzy Dutkiewicz, tel. 95 721 61 41, email: jerzy.dutkiewicz@womgorz.edu.pl

-      w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze: Główny specjalista – Patrycja Puk, tel. 68 45 65 575, email: konkurs@lubuskie.pl

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy  
Formularz zgłoszeniowy - online

Wykaz Najstarszych zabytków sakralnych na Ziemi Lubuskiej –
informacje dla szkół podstawowych

 

 

Konferencja inauguracyjna Program Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020

15 października 2015 r. na Zamku w Kliczkowie pod Bolesławcem (woj. dolnośląskie) odbędzie się konferencja inauguracyjna Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, przy wsparciu Wspólnego Sekretariatu Programu.

Celem wydarzenia jest przybliżenie uczestnikom informacji na temat możliwości wsparcia, jakie daje Program.

Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszenia znajdziecie Państwo na stronie www.plsn.eu. Termin rejestracji upływa w dniu 6 października 2015 r.

UWAGA: ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

PROGRAM
PROGRAM - wersja DE

 

 

Tworzymy Młodą Redakcję!

Jesteś studentem z Polski, Niemiec lub innego kraju? Lubisz pisać, interesują cię tematy polsko-niemieckie i wydarzenia w twoim regionie? Chcesz zdobyć doświadczenie w pracy redaktora stron internetowych, masz już za sobą pierwsze kroki w zawodzie? Zachęcamy do ubiegania się o staż w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szukamy studentów, nie tylko dziennikarstwa, którzy chcą publikować swoje teksty i opinie, materiały audio i wideo oraz wspólnie z nami będą tworzyć relacje z interesujących wydarzeń współfinansowanych przez naszą instytucję w całej Polsce. Oferujemy możliwość publikacji na naszych stronach internetowych (dotychczasowe relacje można śledzić na stronie: http://fwpn.org.pl/mloda-redakcja/mloda-redakcja-2015/). Gwarantujemy, że każdy znajdzie dla siebie interesujący projekt.

W ramach stażu będziesz odwiedzać redakcje mediów w Warszawie, spotykać się z osobami ze środowisk opiniotwórczych, korespondentami niemieckimi w Polsce i przedstawicielami instytucji partnerskich Fundacji. Do tej pory naszymi gośćmi byli politycy, dziennikarze znani z pierwszych stron gazet, aktywiści, przedstawiciele NGOsów i multiplikatorzy relacji polsko-niemieckich.

Częścią programu będą warsztaty prowadzone przez zawodowych dziennikarzy. Dwa dwudniowe warsztaty (w piątki i soboty) odbywać się będą na jesieni 2015 r. w Warszawie. Warsztaty pozwolą poznać warsztat dziennikarski oraz sprawdzić się w typowo dziennikarskich wyzwaniach. Ostatni warsztat dotyczący robienia zdjęć, przygotowywania materiału audio i video odbędzie się na wiosnę 2016 r. w Lublinie. Uczestników programu zaprosimy także do udziału w IX Polsko-Niemieckich Dniach Mediów odbywających się w 2016 roku w Saksonii – profesjonalnym forum przedstawicieli świata mediów. Różne zadania podczas konferencji pozwolą Wam poznać kulisy świata dziennikarstwa, ale także podstawy organizacji wydarzeń w wykonaniu FWPN. Jest o co walczyć – na zakończenie programu dla najbardziej zaangażowanych uczestników planujemy trzy miesięczne staże w warszawskich redakcjach mediów.

Redaktorzy otrzymają świadectwo ukończenia stażu. Udział w warsztatach dziennikarskich w Warszawie, IX Polsko-Niemieckich Dniach Mediów oraz w wybranych projektach jest nieodpłatny. Fundacja pokrywa koszty dojazdu, noclegów i wyżywienia w czasie warsztatów oraz koszt dojazdu na wizytację 6 projektów przez każdego redaktora w okresie od listopada 2015 do lipca 2016 roku.

Redaktorów wybierze jury złożone z przedstawicieli Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dziennikarzy. Prosimy o przesyłanie uzupełnionego formularza aplikacyjnego i prób własnej pracy dziennikarskiej (2 teksty do najwyżej 10.000 znaków każdy lub 2 próbki w innym formacie – audio lub video – nieprzekraczające 10 minut/praca). Z 12 wybranymi kandydatami skontaktujemy się na początku listopada 2015 r.

Informacje o programie oraz dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie:

http://fwpn.org.pl/mloda-redakcja/mloda-redakcja-2016/.  

Na zgłoszenia czekamy do dnia 23 października 2015 r. pod adresem:

magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera realizację ok. 700 polsko-niemieckich projektów rocznie. FWPN wspomaga w szczególności projekty o charakterze edukacyjnym, debaty publiczne, konferencje, współpracę naukową, a także projekty kulturalne. Więcej informacji: www.fwpn.org.pl.

Informacje o stażu:

Magdalena Przedmojska

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Tel. 022/3386273

e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

 

 

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Tramś-Zielińska

Główny Specjalista

Biuro Prasowe, m.trams@lubuskie.pl

tel. +48 (68) 456 55 67, fax +48 (68) 456 55 67
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila
Please consider the environment before printing this e-mail

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?