środa, 14 października 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.193.2015                                                                                Zielona Góra, 14.10.2015 r.

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter nr 193

 

 

Lubuskie królestwo na obcasach – VII Lubuski Kongres Kobiet

Coś dla ciała i duszy. Wszystko to znajdziemy na VII Lubuskim Kongresie Kobiet, który odbędzie się w najbliższą sobotę 17 października br. W ubiegłym roku wydarzenie przyciągnęło kilkaset mieszkanek z całego województwa. Tym razem frekwencja może być jeszcze wyższa, bo w programie atrakcji nie brakuje. Wyjątkowe jest także miejsce spotkania. Pałac Książęcy w Żaganiu to jedna z najwspanialszych rezydencji barokowych w Polsce. Raz jeszcze Lubuszanki udowodnią jak wiele potrafi „płeć piękna”.

Jednym z największych hitów imprezy mają być panele tematyczne prowadzone przez osoby, niejednokrotnie znane z pierwszych stron gazet. W sumie przygotowano 5 spotkań o różnej tematyce. Wycieczkę po debatach Panie mogą zacząć od Sali Kinowej Pałacu w Żaganiu, gdzie nauczą się „Jak zdobywać szczyty – dosłownie i metaforycznie”. Na spotkaniu Lubuszanki dowiedzą się m.in. jak zorganizować podróż życia i podbić… Kilimandżaro. Poznają także odpowiedź, czy ekstremalne sporty to coś co może stać się życiową pasją?

Ekstremalne emocje mogą pobudzić apetyt. W tym przypadku odpowiedzą będzie spotkanie w Sali Kurlandzkiej. „Smaczne historie – rozmawiamy o jedzeniu”. Podczas panelu będzie można spróbować, jak smakuje Lubuskie, bo na stołach pojawi się sporo regionalnych potraw, a prowadzący odkryją przed zebranymi kuchenne sekrety. Panie przekonają się także, że jedzenie to strawa duchowa, która może stać się sposobem na życie oraz inspiracją do działania.

Organizatorzy Kongresu nie zapomnieli też o starej, ale sprawdzonej zasadzie: „jak nas widzą – tak nas piszą” i w programie znaleźli miejsce na panel dotyczący „Kreowania wizerunku”. Zaproszeni goście podpowiedzą, co zrobić,  aby udoskonalić, zweryfikować czy wykreować profesjonalny i spójny wizerunek.  Aby stało się to możliwe uczestniczki poznają swoje mocne strony i umocnią w sobie poczucie własnej wartości.

Kobiety, które o swój wizerunek się nie martwią lub już go wykreowały mogą skorzystać ze spotkania w Sali Familijnej, gdzie Ewa Minge – ikona polskiego świata mody – wytłumaczy jak zostać przedsiębiorczą kobietą, realizując swoje pasje.

Osiągnięcie sukcesu nie będzie jednak możliwe, jeśli zapomnimy o zdrowiu. Podczas VII Lubuskiego Kongresu Kobiet dużo miejsca zostanie poświęcone profilaktyce i zdrowemu trybowi życia. Temat ten zostanie poruszony m.in. na ostatnim z 5 proponowanych paneli pod hasłem „Na szpilkach czy w trampkach – Lubuszanka zawsze zdrowa”. Sala Balkonowa, w której odbędzie się spotkanie, zamieni się w mini przychodnię. Uczestniczki Kongresu będą mogły na miejscu skorzystać z porad specjalistów: kardiologa, internisty, nefrologa, reumatologa i na jednym ze stoisk zasięgnąć porad dotyczących właściwego odżywiania. Pojawi się również laboratorium, w którym Panie zbadają ciśnienie tętnicze i przeanalizują skład masy ciała. Nie zabraknie także informacji o profilaktyce kobiecych nowotworów: piersi i szyjki macic.

Oprócz tego w programie wiele dodatkowych atrakcji. Wśród nich: spotkania ze stylistką, projekcja filmu „Królowe Kongresu Wiedeńskiego. Seks, kłamstwa i dyplomacja” i koncert zespołu Retro Swing Projekt.

 

Fundusze Europejskie dla ochrony środowiska

„Fundusze europejskie na ochronę środowiska szansą dla rozwoju województwa lubuskiego” – to temat konferencji zorganizowanej przez Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która odbędzie się 15 października br., o godz. 10:00 w siedzibie Dyrekcji. Gośćmi spotkania będą m.in. wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Waldemar Sługocki i Krystian Szczepański – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O możliwościach pozyskania środków na ochronę środowiska w ramach RPO opowie marszałek Elżbieta Anna Polak.

Głównym tematem konferencji będzie pozyskiwanie środków na ochronę środowiska i ich wpływ na rozwój regionu. Możliwości finansowania projektów zintegrowanych przedstawi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Krystian Szczepański. Zaprezentowane zostaną także dobre praktyki w zakresie rozwoju regionu w oparciu o turystykę i ochronę przyrody.

O rozwoju regionu w oparciu o unijne środki opowie marszałek Elżbieta Anna Polak, która przedstawi także możliwości finansowania projektów w zakresie ochrony środowiska ze środków unijnych nowej perspektywy.

Program na www.lubuskie.pl

 

Kolejny inwestor w Nowej Soli

Duński potentat przemysłu spożywczego, znany głównie z produkcji pieczywa - firma Lantmannen Unibike, postawi w Nowej Soli ogromną fabrykę. Uroczystość rozpoczęcia budowy odbędzie się 14 października br., o godz. 13:30 w nowosolskiej Południowej Strefie Ekonomicznej. Gościem uroczystości będzie marszałek Elżbieta Anna Polak.

Firma to jeden z największych w Europie producent pieczywa, właściciel takich marek jak Schulstad, Skoga czy Schulstad Bakery Solutions.

W czwartkowym spotkaniu na ul. Ciepielowskiej wezmą udział m.in. Werner Devinck - prezes zarządu Lantmannen Unibake, Jacek Górecki - dyrektor zarządzający Lantmannen Unibake na region Polski i Węgier, Wadim Tyszkiewicz oraz marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

 

Świebodziński LORO jak nowy

W najbliższy czwartek, 15 października br., o godz. 13:00 odbędzie się uroczystość zakończenia inwestycji: „Remont dachu i elewacji budynków szpitala” w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym w Świebodzinie. Urząd marszałkowski przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa pierwszego Dyrektora LORO dr Mirosława Leśkiewicza.

Szczegóły na www.lubuskie.pl

 

„Kapitał dla rozwoju”

„Kapitał dla rozwoju” to cykl 16 spotkań regionalnych dotyczących finansowania rozwoju firm i samorządów ze środków unijnych przy wsparciu rynku kapitałowego i innych form dofinansowania. Projekt jest realizowany od maja do listopada 2015 r. w największych miastach Polski. Spotkanie w Zielonej Górze odbędzie się 21 października br. w Urzędzie Marszałkowskim.

Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się m.in. jak skutecznie pozyskać dotacje w nowej perspektywie unijnej 2014-2020 oraz jak firmy i samorządy mogą zdobyć środki na rozwój poprzez rynek kapitałowy.

Na potrzeby projektu powstał analityczny raport otwarcia „Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów” przedstawiający wkład giełdy we wspieranie rozwoju przedsiębiorstw, pozyskiwanie kapitału, tworzenie miejsc pracy, a także budowę pozytywnego wizerunku notowanych spółek.

Jest to projekt organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy z Marszałkami Województw, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, Bankiem PKO BP i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Pracodawcy RP.

 

Poznamy lubuskich liderów rolnictwa. Finał Lubuskiego Złotego Kłosa

Blisko 40 rolników walczyło o zwycięstwo w tegorocznym plebiscycie o Lubuski Złoty Kłos, który honorowym patronatem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak. Konkurs po raz 3 wyłoni liderów rolnictwa będących przykładem mądrego gospodarowania, dobrych praktyk biznesowych, proekologicznych i innowacyjnych. Laureatów poznamy w najbliższy piątek podczas oficjalnej gali w zielonogórskiej Palmiarni.

W tym rok o palmę pierwszeństwa walczyło 36 lubuskich rolników, którzy musieli wykazać się  szczególnymi dokonaniami, nie tylko na polu produkcji, ale także działalności społecznej. Finałową dziesiątkę laureatów poznamy 16 października. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 14.00 i będzie połączona z konferencją nt. PROW 2014-2020 oraz debatą dotyczącą innowacji w przyszłości lubuskiego rolnictwa

 

Nabór do „Programu Rozwoju Bazy Sportowej"

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018”, który zakłada wsparcie finansowe inwestycji polegających na budowie, modernizacji i remontach obiektów sportowych.

Tworzenie Programu odbywać się będzie w oparciu o rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 10 października 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskania dofinansowania realizacji zadań inwestycyjnych oraz zadań z zakresu rozwijania sportu, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1391) oraz o Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej na 2016 rok.

Zainteresowani wpisaniem inwestycji do „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018” zobowiązani są wystąpić ze zgłoszeniem oraz wymaganymi załącznikami do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego do dnia 29 stycznia 2016 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego – www.bip.lubuskie.pl w zakładce „Programy wojewódzkie w zakresie realizacji zadań publicznych”.

 

Konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłasza konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR). Wnioskodawcy zainteresowani udziałem w konkursie, mogą złożyć wypełnione wnioski wraz z załącznikami w wersji papierowej i elektronicznej w terminie: od 16 listopada 2015 r. do 30 grudnia 2015 r. w Wydziale Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 5 (pokój 216) w Zielonej Górze.

Sposób ustalenia wysokości dostępnych środków przeznaczonych na realizację LSR ustanowiony został w załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu na wybór LSR udostępnionym na www.ryby.lubuskie.pl LSR wybrane w ramach przedmiotowego konkursu mogą być współfinansowane ze środków:

 • Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

Regulamin konkursu na wybór LSR wraz z załącznikami: nr 1- Formularz wniosku o wybór LSR oraz instrukcja wypełniania wniosku, nr 2 - Kryteria wyboru LSR, nr 3 - Struktura i wymagania dotyczące LSR, nr 4 - Formularz karty oceny wniosku o wybór LSR, nr 5 - Formularz karty oceny LSR pod względem spełnienia kryteriów wyboru LSR dla członka Komisji, nr 6 - Sposób ustalania wysokości dostępnych środków przeznaczonych na realizację LSR; Formularz umowy o warunkach i sposobie realizacji LSR z załącznikiem nr 2 - Harmonogram planowanych naborów wniosków o udzielenie wsparcia na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność zamieszczone są na www.ryby.lubuskie.pl

Szczegółowych informacji na temat warunków ubiegania się o pomoc udzielają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Wydziału Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi  nr tel. 68 45 65 538, e-mail: h.dunas@lubuskie.pl.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty na stronie: http://www.ryby.lubuskie.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=257:ogłoszenie-o-naborze-wniosków-o-wybór-lsr-w-województwie-lubuskim&Itemid=479

 

 

Konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłasza konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR). Wnioskodawcy zainteresowani udziałem w konkursie, mogą złożyć wypełnione wnioski wraz z załącznikami w wersji papierowej i elektronicznej w terminie: od 16 listopada 2015 r. do 30 grudnia 2015 r. w Wydziale Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 5 (pokój 216) w Zielonej Górze.

Sposób ustalenia wysokości dostępnych środków przeznaczonych na realizację LSR ustanowiony został w załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu na wybór LSR udostępnionym na www.ryby.lubuskie.pl LSR wybrane w ramach przedmiotowego konkursu mogą być współfinansowane ze środków:

 • Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

Regulamin konkursu na wybór LSR wraz z załącznikami: nr 1- Formularz wniosku o wybór LSR oraz instrukcja wypełniania wniosku, nr 2 - Kryteria wyboru LSR, nr 3 - Struktura i wymagania dotyczące LSR, nr 4 - Formularz karty oceny wniosku o wybór LSR, nr 5 - Formularz karty oceny LSR pod względem spełnienia kryteriów wyboru LSR dla członka Komisji, nr 6 - Sposób ustalania wysokości dostępnych środków przeznaczonych na realizację LSR; Formularz umowy o warunkach i sposobie realizacji LSR z załącznikiem nr 2 - Harmonogram planowanych naborów wniosków o udzielenie wsparcia na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność zamieszczone są na www.ryby.lubuskie.pl

Szczegółowych informacji na temat warunków ubiegania się o pomoc udzielają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Wydziału Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi  nr tel. 68 45 65 538, e-mail: h.dunas@lubuskie.pl.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty na stronie:

http://www.ryby.lubuskie.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=257:ogłoszenie-o-naborze-wniosków-o-wybór-lsr-w-województwie-lubuskim&Itemid=479

 

Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

- Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w VI edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020. Konkurs objęty został honorowym patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół wszystkich szczebli w Województwie Lubuskim. Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, rozwijanie zainteresowania uczniów sprawami własnego regionu, kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, wzmacnianie patriotyzmu lokalnego oraz wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020.       

Tegoroczna edycja konkursu nawiązywać będzie do dwóch ważnych rocznic: przypadającej 15 października 2015 roku 30 rocznicy wejścia w życie Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego oraz w kwietniu 2016 roku 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę Chrztu.

Dla uczniów szkół podstawowych regulamin konkursu przewiduje wykonanie folderu na temat: „Najstarsze zabytki sakralne na Ziemi Lubuskiej”, dla szkół gimnazjalnych - przygotowanie gazetki okolicznościowej poświęconej Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, natomiast dla szkół ponadgimnazjalnych test z wiedzy o samorządzie, poszerzony o tematykę związaną z Regionalnym Programem Operacyjnym – Lubuskie 2020.

Na zwycięzców konkursu czekają cenne nagrody. Zgłoszenia udziału uczniów i szkół należy dokonać do 30 października 2015 roku w wersji elektronicznej poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: http://lubuskie.pl/karta-zgloszenia/

Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz  Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs objęty został honorowym Patronatem przez Elżbietę Annę Polak - Marszałka Województwa Lubuskiego.

Zakres tematyczny konkursu:

 • Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2014 – 2020
 • szczeble samorządu terytorialnego w Polsce, sposób wyłaniania, struktura i kompetencje,
 • historia samorządu lubuskiego od 1990 roku,
 • sylwetki znanych samorządowców województwa lubuskiego,
 • budżet jednostek samorządu terytorialnego,
 • polityka regionalna i programy wspierane przez Unię Europejską,
 • prawa i obowiązki radnych poszczególnych szczebli samorządu,
 • województwo lubuskie: terytorium, podział administracyjny, regiony i euroregiony, władze samorządowe,
 • działalność Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego w 2014 r.,

Szczegółowych informacji na temat konkursu udzielają:

-      ODN w Zielonej Górze: Jan Kostyszak, tel.68 328 64 55,  email: j.kostyszak@odn.zgora.pl

-      WOM w Gorzowie Wlkp.: Jerzy Dutkiewicz, tel. 95 721 61 41, email: jerzy.dutkiewicz@womgorz.edu.pl

-      w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze: Główny specjalista –
Patrycja Puk, tel. 68 45 65 575, email: konkurs@lubuskie.pl

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy  
Formularz zgłoszeniowy - online

Wykaz Najstarszych zabytków sakralnych na Ziemi Lubuskiej –
informacje dla szkół podstawowych

 

 

Tworzymy Młodą Redakcję!

Jesteś studentem z Polski, Niemiec lub innego kraju? Lubisz pisać, interesują cię tematy polsko-niemieckie i wydarzenia w twoim regionie? Chcesz zdobyć doświadczenie w pracy redaktora stron internetowych, masz już za sobą pierwsze kroki w zawodzie? Zachęcamy do ubiegania się o staż w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szukamy studentów, nie tylko dziennikarstwa, którzy chcą publikować swoje teksty i opinie, materiały audio i wideo oraz wspólnie z nami będą tworzyć relacje z interesujących wydarzeń współfinansowanych przez naszą instytucję w całej Polsce. Oferujemy możliwość publikacji na naszych stronach internetowych (dotychczasowe relacje można śledzić na stronie: http://fwpn.org.pl/mloda-redakcja/mloda-redakcja-2015/). Gwarantujemy, że każdy znajdzie dla siebie interesujący projekt.

W ramach stażu będziesz odwiedzać redakcje mediów w Warszawie, spotykać się z osobami ze środowisk opiniotwórczych, korespondentami niemieckimi w Polsce i przedstawicielami instytucji partnerskich Fundacji. Do tej pory naszymi gośćmi byli politycy, dziennikarze znani z pierwszych stron gazet, aktywiści, przedstawiciele NGOsów i multiplikatorzy relacji polsko-niemieckich.

Częścią programu będą warsztaty prowadzone przez zawodowych dziennikarzy. Dwa dwudniowe warsztaty (w piątki i soboty) odbywać się będą na jesieni 2015 r. w Warszawie. Warsztaty pozwolą poznać warsztat dziennikarski oraz sprawdzić się w typowo dziennikarskich wyzwaniach. Ostatni warsztat dotyczący robienia zdjęć, przygotowywania materiału audio i video odbędzie się na wiosnę 2016 r. w Lublinie. Uczestników programu zaprosimy także do udziału w IX Polsko-Niemieckich Dniach Mediów odbywających się w 2016 roku w Saksonii – profesjonalnym forum przedstawicieli świata mediów. Różne zadania podczas konferencji pozwolą Wam poznać kulisy świata dziennikarstwa, ale także podstawy organizacji wydarzeń w wykonaniu FWPN. Jest o co walczyć – na zakończenie programu dla najbardziej zaangażowanych uczestników planujemy trzy miesięczne staże w warszawskich redakcjach mediów.

Redaktorzy otrzymają świadectwo ukończenia stażu. Udział w warsztatach dziennikarskich w Warszawie, IX Polsko-Niemieckich Dniach Mediów oraz w wybranych projektach jest nieodpłatny. Fundacja pokrywa koszty dojazdu, noclegów i wyżywienia w czasie warsztatów oraz koszt dojazdu na wizytację 6 projektów przez każdego redaktora w okresie od listopada 2015 do lipca 2016 roku.

Redaktorów wybierze jury złożone z przedstawicieli Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dziennikarzy. Prosimy o przesyłanie uzupełnionego formularza aplikacyjnego i prób własnej pracy dziennikarskiej (2 teksty do najwyżej 10.000 znaków każdy lub 2 próbki w innym formacie – audio lub video – nieprzekraczające 10 minut/praca). Z 12 wybranymi kandydatami skontaktujemy się na początku listopada 2015 r.

Informacje o programie oraz dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie:
http://fwpn.org.pl/mloda-redakcja/mloda-redakcja-2016/.  

Na zgłoszenia czekamy do dnia 23 października 2015 r. pod adresem:

magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera realizację ok. 700 polsko-niemieckich projektów rocznie. FWPN wspomaga w szczególności projekty o charakterze edukacyjnym, debaty publiczne, konferencje, współpracę naukową, a także projekty kulturalne. Więcej informacji: www.fwpn.org.pl.

Informacje o stażu:

Magdalena Przedmojska

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Tel. 022/3386273

e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

 

 

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

m.iwanowski@lubuskie.pl

tel.  +48 693 400 177

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?