piątek, 4 września 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.168.2015                                                                                Zielona Góra, 04.09.2015 r.

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter nr 168

 

 

 

 

 

Lubuskie Święto Plonów

W pierwszą niedzielę września w Międzyrzeczu odbędą się dożynki, podczas których podziękujemy lubuskim rolnikom za trud włożony w uprawę roli. To piękny obrzęd ludowy, z kolorowym korowodem wieńców, smakowaniem bochnów chleba i produktów regionalnych. - Z okazji Lubuskiego Święta Plonów pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy dzielić będą radość z okazji zakończonych żniw. Życzę zawsze obfitych plonów oraz dumy i satysfakcji z tego, co udaje się osiągnąć poprzez wytrwałość i ciężką pracę. Spotkajmy się na lubuskich dożynkach – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników o godz. 12.00 w Kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski. Następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód dożynkowy. Oficjalne rozpoczęcie o godz. 13.45.

Lubuskie Święto Plonów daje możliwość zaprezentowania szerokiej gamy produktów regionalnych, barwnej kultury i tradycji, a także malowniczej turystyki wiejskiej. To także czas wspólnej zabawy.

Poznaj starostę i starościnę dożynek wojewódzkich

W tym roku podczas dożynek wojewódzkich w Międzyrzeczu niezwykle ważne funkcje – starościny i starosty dożynek – pełnić będą Grażyna Dereń i Arkadiusz Madzelan.  

Starosta dożynek - Arkadiusz Madzelan

Prowadzi w miejscowości Gorzyca gospodarstwo rolne o powierzchni około 160 ha. Gospodarstwo to przejął po swoich rodzicach. Wtedy areał użytków rolnych nie przekraczał 2 ha. Po przejęciu gospodarstwa, jako młody rolnik, postawił na nowoczesność dokupując rokrocznie ziemię i nowoczesny wysokowydajny sprzęt rolniczy. Zakupu sprzętu dokonał dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W strukturze zasiewów - zboża zajmują 80 ha w tym pszenica ozima 45 ha, jęczmień ozimy 35 ha. Spośród roślin przemysłowych uprawiany jest rzepak o areale 40 ha, uprawiane jest także proso (40 ha). Oprócz pracy w rolnictwie, Pan Madzelan od 14 lat jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy. Ma dwoje dzieci: syna Nikodema i córkę Julię.

Starościna dożynek - Grażyna Dereń

Od najmłodszych lat związana jest z polską wsią. Od początku lat siedemdziesiątych prowadzi gospodarstwo rolne należące do jej rodziny od 1947 roku. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała czwórkę dzieci, a także założyła swój własny biznes – Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda Edukacyjna - Dereniówka" oraz firmę DER-POL świadczącą usługi dla rolnictwa. Równolegle dwa gospodarstwa prowadzą dorośli synowie - Wojciech i Bronisław, którzy kontynuują tradycje rodzinne. Przyczyniła się do wprowadzenia na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubuskiego: schabu tradycyjnego słubickiego, chleba domowego na zakwasie, pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, pierogów z kapustą i grzybami leśnymi, nalewkę z owoców derenia. Ceniona jest za aktywną działalność społeczną i wieloletnią pracę na płaszczyźnie kół Gospodyń Wiejskich.

Dożynkowy wysyp gwiazd

Zespół Hot Lips, Kasia Popowska i grupa De Mono, to gwiazdy tegorocznego Lubuskiego Święta Plonów. Na scenie zaprezentuje się także Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. Będzie więc popowo, rockowo, instrumentalnie, akustycznie i oczywiście folkowo. Jednym słowem czeka nas duża dawka dobrej, polskiej muzyki.

Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie grupa De Mono. Niezwykle popularny w Polsce zespół grający muzykę pop i rock. Znany z hitów takich jak: "Kochać inaczej", "Moje miasto nocą", "Zostańmy sami", Wszystko na sprzedaż, Żyj tylko chwilą i Siedem dni. Wokalistą zespołu jest Andrzej Krzywy . Na scenie zobaczymy także młodą, zdolną wokalistkę. Kasia Popowska – bo o niej mowa to subtelny pop w najlepszym wydaniu. W utworach artystki dominują analogowe instrumenty i akustyczne dźwięki, w których odnajdziemy elementy muzyki pop, indie-folk oraz soulu. Będzie też coś dla lubiących gorące taneczne rytmy. Do tańca Lubuszan porwie grupa Hot Lips, czyli ognista mieszkanka Boogie Woogie i swingu.  Regionalnych artystów reprezentować będzie tradycyjnie Lubuski Zespół Pieśni i Tańca.

Program XVII Lubuskiego Święta Plonów

12.00 Msza święta dziękczynna za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników (Kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski)

13.30 Korowód dożynkowy

13.45 Oficjalne rozpoczęcie

14.15 Widowisko obrzędowe w wykonaniu grupy teatralnej z MiędzyrzeckiegoOśrodka Kultury

14.45 Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa z Zielonej Góry

15.30 Rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

16.00 Orkiestra mandolinowa z Kolska

16.30 Prezentacje lubuskich grup śpiewaczych: 

·         Pod Gruszą - Kursko

·         Nietoperzanie - Pieski

·         Ale Babki - Nietoperek

·         Jarzębinki - Otyń

·         Wichowianki - Wichów

18.00 Koncert Zespołu Hot Lips

19.30 Koncert Kasi Popowskiej

20.45 GWIAZDA WIECZORU - De Mono

22.15 Bombastic- pokaz ognia

 

 

XII sesja sejmiku

7 września br. o 11.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się XII Sesja Sejmiku. Podczas obrad zaprezentowana zostanie Koncepcja dotycząca poszukiwań i przyszłego wydobycia rud srebra i miedzi w Województwie Lubuskim. W programie znajdują się uchwały m.in. w sprawie przekształcenia LORO w Świebodzinie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wyznaczenia aglomeracji Szczaniec i Świebodzin. Radni wysłuchają informacji o sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia oraz dotyczącej realizacji Kontraktów Terytorialnych w 2014 roku.

Porządek obrad:

1.Otwarcie obrad XII zwyczajnej sesji Sejmiku.

2. Przyjęcie porządku obrad sesji.

3. Koncepcja dotycząca poszukiwań i przyszłego wydobycia rud srebra i miedzi w Województwie Lubuskim - wystąpienia:

   Pan Herbert Wirth – Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.,

   Pan Lyle Braaten – Prezes Miedzi Copper Corporation,

   Pan Janusz Jasiński –Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego,

   Pan Jacek Sauter – Burmistrz Miasta i Gminy Bytom Odrzański - w imieniu samorządów gmin,

   Pani Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego.

4. Wnioski i interpelacje.

5. Informacja na temat bieżącej pracy Zarządu Województwa Lubuskiego.

6. Informacja o sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia.

7. Informacja Lubuskiego Kuratora Oświaty o organizacji roku szkolnego 2015/2016 w szkołach i placówkach oświatowych województwa lubuskiego.

8. Informacja o realizacji Kontraktów Terytorialnych w 2014 roku.

9. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu.

10. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

11. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ciborzu.

12. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego im. dra Lecha Wierusza w Świebodzinie - Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

13. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

14. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Szczaniec.

15. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Świebodzin.

16. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia aglomeracji Lubsko.

17. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji aglomeracji Tuplice.

18. Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości, będącej własnością Skarbu Państwa

19. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w formie darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej, oznaczonej numerem ewidencyjnym działki 34/94, położonej w Międzyrzeczu, przy ul. Poznańskiej 109.

20. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej Województwa Lubuskiego na 2015 rok.

21. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2015-2029.

22. Stanowisko Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie poparcia Apelu Rady Miejskiej   w Krośnie Odrzańskim z dnia 1 czerwca 2015 r. skierowanego do Pani Marii Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju, dotyczącego podjęcia pilnych działań w zakresie budowy obwodnicy Krosna Odrzańskiego.

23. Przyjęcie protokołów z IX, X i XI sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

24. Sprawy różne.

25. Zamknięcie obrad XII sesji Sejmiku.

 

Konferencja prasowa

W poniedziałek, 7 września br. o godz. 10:30 w sali 140 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze Radni Województwa KWW Lepsze Lubuskie Bezpartyjny Samorząd zapraszają na konferencję prasową.

 

Tragedia miłosna w Lubuskim Teatrze

W piątek, 4 września br. pierwsza w tym sezonie teatralnym prapremiera w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kolejnego spektaklu autorstwa i w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) – twórców związanych z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy GDY PRZYJDZIE SEN – TRAGEDIA MIŁOSNA. To druga część w tak zwanej trylogii OPOWIEŚCI WIEJSKICH. Opowieści o człowieku poprzez pryzmat wsi. Konfrontacja jednostki ze społecznością.  Spektakl obejrzy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pierwsza cześć  OPOWIEŚCI WIEJSKICH, czyli DROGA ŚLISKA OD TRAW opowiadała o złu, druga to opowieść o miłości a trzecia będzie skupiała się na rodzinie.

Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK)

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda

Muzyka: Jacek Hałas,

wykonanie: Zespół Aktorski

Projekcje multimedialne: Adrianna Dziadyk

 

 

Wspólnie przeczytają „Lalkę" Bolesława Prusa

Już w najbliższą sobotę, 5 września br. kolejna akcja z cyklu Narodowe Czytanie. Tym razem cała Polska czytać będzie wielkie dzieło Bolesława Prusa „Lalka". - Akcja Narodowe Czytanie to integracja i budowanie tożsamości narodowej. Zwracając uwagę na naszą bogatą historię, kulturę i literaturę, możemy w ten sposób wzmocnić swoje uczucia patriotyczne – zachęca do udziału w akcji marszałek Elżbieta Anna Polak. Narodowe czytanie w Zielonej Górze rozpocznie się o godz. 12:00 na  Ławeczce Norwida przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

Jak wszyscy wiemy „Lalka" B. Prusa, z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych postaci. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

W tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania fragmenty "Lalki" czytać będą znane w regionie osoby, przedstawiciele mediów, świata kultury, polityki i biznesu. Akcji towarzyszyć będzie ekspozycja okolicznościowa zbiorów bibliotecznych związanych z twórczością i życiem Bolesława Prusa prezentowana w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej.

W holu głównym Biblioteki Norwida stanie regał bookcrossingowy z dziełami pisarza. Wydarzenie zakończy publiczny pokaz filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Egzemplarze książek Bolesława Prusa, przyniesione na wydarzenie przez publiczność, zostaną opatrzone specjalną, okolicznościową pieczęcią.

 

Ambasador Słowenii z wizytą w Lubuskiem

Możliwości współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej to tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z Jego Ekscelencją Ambasadorem Słowenii w Polsce Robert Krmeljem. Ambasadorowi podczas wizyty towarzyszyła Radca-minister, Katarina Gradič-Režen, odpowiedzialna za sprawy ekonomiczne. Marszałek zaprezentowała region lubuski oraz przedstawiła jego potencjał, a także priorytety rozwoju.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat roli korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk łączącego porty w Szczecinie i Świnoujściu z portem w Koper, przebiegającego przez województwo lubuskie. Ponadto obie stron jako kierunek współpracy wskazały szkolnictwo wyższe i innowacje.

W spotkaniu wziął udział także Janusz Jasiński – Przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, rekomendowany przez stronę słoweńską na stanowisko Konsula Honorowego. Marszałek Elżbieta Anna Polak poparła tę kandydaturę. Konsulat miałby obejmować zasięgiem województwa: lubuskie i zachodniopomorskie.

 

VII Lubuski Kongres Kobiet odbędzie się w Żaganiu

„Kobieta w samorządzie" - pod takim hasłem 17 października br. odbędzie się VII Lubuski Kongres Kobiet. Tym razem panie zjadą do Pałacu Książęcego w Żaganiu. To efekt spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z burmistrzem Żagania Danielem Marchewką. - Tematem kongresu będzie aktywność kobiet w strukturach samorządowych wszystkich szczebli, a także ich aktywność obywatelska - mówi marszałek. - W tym roku obchodzimy 25 lat samorządu, więc warto docenić kobiety, które go tworzyły i tworzą nadal.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku VI Lubuski Kongres Kobiet, który odbył się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, zgromadził kilkaset uczestniczek (i uczestników!) nie tylko z regionu lubuskiego. Panie debatowały o tym, jak wykorzystały 25 lat Wolnej Polski.

- W tym roku będziemy mówić o działalności kobiet, która służy podniesieniu świadomości obywatelskiej, a także o zaangażowaniu kobiet w organizacje społeczne - mówi marszałek Polak. - Hasłem Kongresu będzie "Kobieta w samorządzie". W ten sposób chcemy też podziękować wszystkim kobietom, które na przestrzeni ostatnich 25 lat działały aktywnie na rzecz swoich "małych ojczyzn".

Marszałek spotkała się z burmistrzem Żagania Danielem Marchewką oraz Prezesem Zarządu Spółki Pałac Książęcy w Żaganiu Pawłem Lóssa. Efektem spotkania jest uzgodnienie co do miejsca i terminu Kongresu: odbędzie się on 17 października w zabytkowym Pałacu Książęcym (znanym także pod nazwami Pałac Talleyrandów lub Pałac Lobkowitzów), który stanowi jedną pereł architektury barokowej, w skali europejskiej.

W spotkaniu wzięły również udział członkinie Rady Programowej Lubuskiego Kongresu Kobiet: Iwona Szablewska, dyrektor oddziału regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Joanna Malon, wicedyrektor Departamentu Zarządzania RPO.

W połowie września ruszy oficjalna rejestracja na VII Lubuski Kongres Kobiet, w którego organizację jak co roku włącza się aktywnie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Także burmistrz Marchewka zaoferował swoją pomoc w przygotowaniach do największego, corocznego spotkania pań w Lubuskiem. 

W programie tegorocznego, siódmego już kongresu znajdzie się sesja plenarna, debata oraz panele tematyczne. Będzie mowa m.in. o wpływie kobiet na kształtowanie małych samorządowych "ojczyzn", pojawią się też przykłady dobrych oraz inspirujących praktyk z zakresu aktywności obywatelskiej pań w organizacjach samorządowych i społecznych. Panele warsztatowe dotyczyć będą zdrowego stylu życia, kreowania publicznego wizerunku oraz tego, jak zdobywać szczyty - dosłownie i w przenośni. Nie zabraknie także czegoś dla ducha - dobra muzyka i humor gwarantowane!

 

 

Samorząd zaoszczędził - będą kolejne inwestycje

Samorząd województwa do 30 sierpnia każdego roku zobowiązany jest do przedłożenia raportu z wykonania budżetu za pierwsze półrocze w Regionalnej Izbie Obrachunkowej.  - Budżet jest zrealizowany w sposób racjonalny. Plany, jakie sobie założyliśmy są realizowane – mówiła podczas konferencji prasowe 3 września br. marszałek Elżbieta Anna Polak. - Wydatki są zgodne z zaplanowanymi zadaniami (40% planu), a dochody wykonane zgodnie z upływem czasu (52% planu) – podsumowała Józefa Chalecka, Skarbnik Województwa Lubuskiego.

W uchwale budżetowej na bieżący rok po zamianach zaplanowano dochody na poziomie 496,8 mln zł. Wykonanie na dzień 30 czerwca to 258,7 mln zł co stanowi 52% planu. Wydatki zaś zaplanowano na poziomie 525,8 mln zł, Wykonanie to 210,4 mln zł, co stanowi 40% planu.

W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost wykonania planu budżetowego w pierwszym półroczu. W 2014 roku plan w zakresie wydatków wykonano w 32% (plan: 556,6 mln zł; wykonanie: 181,7 mln zł), a w zakresie dochodów w 44,7% (plan: 531,2 mln zł; wykonanie: 237,8 mln zł). Zobacz: Informacja za I półrocze 2015 roku z wykonania budżetu województwa lubuskiego

- Dochody i wydatki realizowane są zgodnie z uchwałą budżetową. Dochody są na bardzo dobrym poziomie – lepszym niż w ubiegłym roku – wyjaśniła marszałek. Odniosła się także do poniesionych wydatków. - Zazwyczaj największe wydatki majątkowe mamy w dziale transport w i łączność. W tym roku na pierwszym miejscu znajduje się rolnictwo, z uwagi na sfinalizowanie ważnych inwestycji w zakresie przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpowodziowego i urządzeń melioracyjnych (38%) – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Najważniejsze inwestycje w tym zakresie:

- „Pyrnik – Klenica – etap I – odbudowa prawostronnego wały przeciwpowodziowego rzeki Odry" – 21,5 mln zł (PROW)

- Rzeka Biała Woda – etap I – odbudowa i rekonstrukcja rzeki  - 4,7 mln zł (PROW)

- „Zbiornik w Małomicach – mała retencja"  (PROW)

- „Odbudowa kanału Prostego – 992 tys. zł (PROW)

- Odbudowa Kanału Przeciwpowodziowego na długości 1100mb w centrum miasta Lubsko" – 656,7 tys. zł (LRPO)

- „Ochrona przeciwpowodziowa obszaru zlewni Kanału Siedlickiego – Etap I – 526,8 tys. zł (LRPO)

Jednak jak podkreślała marszałek, samorząd województwa nadal bardzo mocno inwestuje w transport i poprawę dostępności komunikacyjnej (36,42%). Najbardziej kosztochłonną inwestycją był zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie i zachodniopomorskie – 21,4 mln zł (POIiŚ). Największe wydatki bieżące dotyczyły organizacji przewozów regionalnych – ponad 20 mln oraz zakup do celów promocyjnych bloku miejsc w każdym rejsie na trasie Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost – Warszawa i inne połączenia lotnicze 2,3 mln zł.

Samorząd województwa wypracował także spore oszczędności, które zostaną przeznaczone głównie na ważne dla regionu inwestycje. -Mamy spore oszczędności w związku z wpływami z PIT i CIT. Dzięki temu możemy zrealizować kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne: budowa bazy lotniczego pogotowia ratunkowego w Gorzowie Wlkp., zakup kolejnego pociągu, modernizacja oddziału zakaźnego szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze, doposażenie dziekanatu kierunku lekarskiego i dokapitalizowanie spółki lotniczej. Ale to nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale także inwestycje w ludzi, czyli rewaloryzacja wynagrodzeń pracowników samorządowych instytucji kultury – wyjaśniła marszałek.

Wykaz inwestycji możliwych do realizacji dzięki oszczędnościom:

1. Przyznanie z budżetu województwa lubuskiego środków wysokości 350 tys. zł dla Uniwersytetu Zielonogórskiego na doposażenie Dziekanatu powstającego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Dziekanat zlokalizowany zostanie w Budynku „F" mieszczącym się na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Zarząd Województwa Lubuskiego wyraził wcześniej zgodę, aby budynek „F" przy ul. Zyty w Zielonej Górze docelowo przekazać Uniwersytetowi Zielonogórskiemu w nieodpłatne użytkowanie pod potrzeby nowego kierunku lekarskiego.

2. Wprowadzenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2029 nowego przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS)Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp." Kwota planowana – 2. 500.000 zł, z tego na:

rok 2016 - kwota. 1.050.000 zł,

rok 2017 - kwota 1.450.000 zł.

W dniu 14 lipca 2015 r. podczas konferencji prasowej w Łodzi, Wiceminister Zdrowia Sławomir Neumann poinformował o utworzeniu bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Gorzowie Wlkp. Utworzenie bazy HEMS w Gorzowie Wlkp. jest jedną z priorytetowych inwestycji ujętych w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 oraz Lubuskiej Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Miejsce pod budowę bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) zlokalizowane będzie na terenie  Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Od 2014 r, w Szpitalu funkcjonuje nowe lądowisko dla helikopterów, które przystosowane jest do operacji startów i lądowań śmigłowców o maksymalnej masie startowej MTOM do 5700 kg.

Lądowisko zostało przebudowane w ramach projektu realizowanego ze środków Programu

Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. "Przebudowa lądowiska, wiaduktu i wiaty dla SOR Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.". W efekcie tej inwestycji, obiekt jest dobrze skomunikowany ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na kwotę ok. 5.000.000 zł z terminem realizacji w latach 2016-2017. Województwo Lubuskie we współpracy z Miastem Gorzów Wlkp. wyraziło gotowość sfinansowania (po 2500.000 zł każdą ze Stron) nowoczesnej bazy wraz z infrastrukturą towarzyszącą z przeznaczeniem na działalność z zakresu ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego. Głównym Beneficjentem dotacji celowej będzie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Warszawie.

3. Przeniesienie do Departamentu Ochrony Zdrowia oraz Departamentu Administracyjno-Gospodarczego oszczędności powstałych w ramach realizowanych przez Biuro Projektów Własnych zadań.

- Projekt „Lubuskie e-zdrowie" – kwota 899 tys. zł; przeznaczenie: dotacja dla Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ w Zielonej Górze z przeznaczeniem na modernizację Pododdziału HIV/AIDS na Oddziale zakaźnym;

- Projekt „Rewitalizacja Budynku „F" przy ul. Zyty w Zielonej Górze kwota 360 tys. zł; przeznaczenie:

a) wykonanie w budynku głównym Urzędu Marszałkowskiego nowego „Systemu Kontroli Dostępu" – 300 tys. zł

b) doradca projektu „Termomodernizacja budynku UMWL";

- Projekt „Budowa Hali Przylotów" kwota: 240 tys. zł; przeznaczenie: dokapitalizowanie spółki „Lotnisko Zielona Góra/Babimost" Sp. z o.o. w Zielonej Górze.

Zgodnie z regulacjami UE, jednorazowe dofinansowanie środkami pieniężnymi kapitału spółek bez naruszania przepisów UE o pomocy publicznej może wynieść raz na trzy lata równowartość 200 tys. euro (tzn. wielkość „de minimis"), co przy obecnym kursie € stanowi równowartość 850.000,00 zł .

W dniu 01.09.2015 r. Zarząd WL przeznaczył na dokapitalizowanie Spółki w 2015 r. 240.000,00 zł z budżetu WL. Istnieje również możliwość dokapitalizowania Spółki aportem rzeczowym i dodatkowymi środkami pieniężnymi przy objęciu dodatkowych udziałów przez nowego wspólnika np. miasto Zielona Góra. Po podjęciu Uchwały przez Zarząd WL o zwiększeniu kapitału spółki Lotnisko Zielona Góra/Babimost sp. z o.o. następnym krokiem jest przygotowanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki, gdzie w obecności notariusza NZW podejmie uchwałę o zwiększeniu kapitału Spółki i stosownej zmianie w akcie założycielskim Spółki. – Chcemy aby spółka przygotowywała się już do zarządzania portem lotniczym – mówiła marszałek Elżbieta Polak.

4. Kolejny IMPULS na lubuskich torach

Na regionalne tory wyjedzie kolejny nowy pociąg. Zakupiony zostanie w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej, w projekcie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wspólnie z woj. zachodniopomorskim. Projekt obejmował zakup 14 Impulsów, z czego dwa dla naszego województwa. Mamy jednak zgodę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na rozszerzenie projektu. W związku z tym do Lubuskiego trafi jeszcze jeden Impuls. Koszt jednego zespołu trakcyjnego to 21,4 mln zł, w tym blisko 13,9 mln zł to dofinansowanie Unii Europejskiej. Wkład własny z budżetu województwa wynosi  3,5 mln zł. Jest jednak możliwość odzyskania podatku VAT w wysokości  4 mln zł. Może się więc okazać, że nowy pociąg trafi do lubuskiego praktycznie bez kosztów ze strony samorządu województwa.

Projekt zmian w budżecie przedstawiony zostanie na sesji sejmiku województwa 7 września br.

 

 

Bezrobocie najniższe w historii regionu

Jeszcze w maju br. bezrobocie w regionie lubuskim było najniższe od czasu światowego kryzysu finansowego, czyli od października 2008. W lipcu stopa bezrobocia pobiła kolejny rekord spadku – wyniosła 11 proc. i była najniższa w historii woj. lubuskiego, czyli od chwili jego powstania w 1999 r.– Stawiamy na gospodarkę, mądrze lokujemy fundusze europejskie i to przynosi efekty – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dane o sytuacji gospodarczej regionu opublikował właśnie Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w lubuskich urzędach pracy wyniosła w lipcu 40.200 osób. To o 1.300 osób mniej niż przed miesiącem i o 9.300 osób mniej niż przed rokiem. Stopa bezrobocia (11 proc.) była najniższa w historii województwa. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o 2,3 proc. co na tle innych województw było największym spadkiem, po woj. kujawsko-pomorskim (spadek o 2,4 proc.). Spadek stopy bezrobocia o 2,3 proc. odnotowały jeszcze – oprócz Lubuskiego – także woj. warmińsko-mazurskie i dolnośląskie.

Relatywnie do spadku bezrobocia wzrasta w regionie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. W lipcu wyniosło ono 116,3 tys. osób i było o 0,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Najwięcej Lubuszan (64,3 tys.) jest zatrudnionych w przetwórstwie przemysłowym. Widać więc efekty powstawania stref gospodarczych w regionie, gdzie lokują się krajowi i zagraniczni inwestorzy. 16 tys. osób w regionie trudni się handlem i naprawą samochodów, 8.200 osób jest zatrudnionych w transporcie i gospodarce magazynowej, 7.200 osób – w administracji i działalności wspierającej firm, 6.300 osób – w budownictwie, a 3.500 osób – w gospodarowaniu ściekami i rekultywacji odpadów. Ważnym czynnikiem dla rozwoju regionu jest fakt, że ok. 2 tys. osób zajmuje się profesjonalną działalnością naukowo-techniczną. To osoby, które wdrażają w firmach innowacje, pracują nad nowymi rozwiązaniami, nie tylko technicznymi, ale także organizacyjnymi i logistycznymi. – Właśnie na takie działania mamy największą alokację funduszy w nowej perspektywie finansowej, sięgającej 2020 r. – mówi marszałek Polak. -  Będziemy rozwijać nowoczesne technologie, płacić za transfer wiedzy do biznesu. W regionie lubuskim postawiliśmy na tworzenie najlepszych w Polsce warunków do rozwoju gospodarczego. Inspirujemy rozwój oparty na wiedzy, edukację odpowiednią do potrzeb biznesu. Konsekwentnie poprawiamy dostępność komunikacyjną i transportową. Dbamy o region zrównoważony pod względem terytorialnym i społecznym. Dzięki konsekwencji i determinacji odnosimy sukcesy.

Przejawem tego sukcesu jest choćby fakt, że Lubuskie zwyciężyło w tegorocznym rankingu zamożności samorządów miesięcznika „Wspólnota", w kategorii województw. Ranking prof. Pawła Swianiewicza (opublikowany w lipcowym numerze "Wspólnoty") bierze pod uwagę wpływy do budżetu województw, ale tylko dochody własne, bez dotacji. Właśnie dzięki dobrej kondycji gospodarczej regionu, dochody z podatków PIT i CIT do budżetu województwa lubuskiego rosną od kilku lat, podczas gdy w innych województwach dochody te malały. – Myślę jednak, że mieszkańcy woleliby, żebyśmy zajmowali pierwsze miejsce w średniej płacy – dodaje marszałek.

Ale również pod tym względem region notuje wzrosty, choć do czołówki krajowej jeszcze daleko. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w regionie wzrosło w skali roku o 3,4 proc. i wyniosło w lipcu 3.455,13 zł. Najwięcej zarabiają właśnie pracownicy zajmujący się profesjonalną działalnością naukową i techniczną (średnie wynagrodzenie – 4.880,16 zł). W obsłudze rynku nieruchomości wynagrodzenia wynoszą średnio 4.760,23 zł, w przetwórstwie przemysłowym 3.653,57 zł, w budownictwie  - 3.166,49 zł, w handlu i naprawie samochodów – 2.875,26 zł., a najmniejsze zarobki są w administracji i działalności wspierającej firm – 1.984,00 zł.

Dla utrzymania tych pozytywnych trendów najistotniejsze są dane dotyczące wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. Jeśli produkcja w przemyśle rośnie, to znaczy, że musi spadać bezrobocie, a w dalszej perspektywie powinny wzrosnąć przeciętne płace. W lipcu produkcja sprzedana przemysłu w Lubuskiem była o 2,3 proc. wyższa niż w lipcu roku poprzedniego, a wzrost ten odnotowano aż w 17 spośród 28 występujących w regionie działach przemysłu.

 

 

Nabór dla studentów i absolwentów na staże w Parlamencie Europejskim

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli informuje, iż do 15 października br. osoby zainteresowane odbyciem stażu w Parlamencie Europejskim mogą zgłaszać on-line swoje kandydatury.

Parlament oferuje możliwość realizacji rożnego rodzaju płatnych staży dla studentów oraz absolwentów. Wszystkie rodzaje staży są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Staże w PE są szansą dla młodych ludzi na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy o działalności i znaczeniu Parlamentu Europejskiego. Istnieje kilka opcji stażu, m.in. dla dziennikarzy czy dla tłumaczy pisemnych. Stypendia im. Roberta Schumana są skierowane do wszystkich absolwentów.

Obecnie trwa rekrutacja na trwające 5 miesięcy  płatne staże rozpoczynające się w marcu 2016 roku. Każdy ze stażystów Parlamentu otrzyma co miesiąc stypendium w wysokości ok. 1200 euro.  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i warunkami rekrutacji dostępnymi na stronie Parlamentu Europejskiego:

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/pl/20150201PVL00047/Traineeships
Na EuroparlTV dostępne jest również krótkie wideo informacyjne:

http://www.europarltv.europa.eu/pl/player.aspx?pid=c2e366a2-d10a-49c2-abff-a4d000e7dea6

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2015 roku o północy.  

 

 

SPOTKANIE INFORMACYJNE DOTYCZĄCE KONKURSU Z PROGRAMU FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH NA LATA 2014-2020

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Departament Infrastruktury Społecznej uprzejmie informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w związku z planowanym  konkursem FIO 2016 organizuje spotkania informacyjne we wszystkich stolicach województw na terenie Polski.

Zapraszamy na bezpłatne spotkania wszystkich potencjalnych oferentów zainteresowanych realizacją zadań w ramach konkursu FIO 2016, które odbędą się:

1)         w Zielonej Górze:

9 września 2015 r. o godzinie 12:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego  w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 7 (Sala Kolumnowa Sejmiku Województwa Lubuskiego)

2)    w Gorzowie Wlkp. w ramach współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publicznąim. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.:

19 listopada 2015 r. o godzinie 12:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107 (sala 102)

Program spotkania:

11:30

Rejestracja uczestników

12:00

Powitanie  i otwarcie spotkania

12:10

Prezentacja Regulaminu konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2016 oraz zasad  ubiegania się o dotację (wskazanie podmiotów uprawnionych i nieuprawnionych do udziału
w konkursie, procedura ubiegania się o otrzymanie dotacji, kryteria ogólne i szczegółowe oceny, procedura oceny i przyznawania dotacji, komponenty)

Sławomir Stańczak – Ekspert oceniający oferty w ramach Programu FIO 2016

13:10-13:25

Przerwa

13:25

Prezentacja logiki projektowej projektów społecznych (prezentacja dotycząca zagadnień logiki projektowej takich jak m. in. wyjaśnienie myślenia projektowego, opracowywanie projektów w kontekście rozumienia logiki projektu, planowanie działań, tworzenie harmonogramu i budżetu projektu.

Sławomir Stańczak – Ekspert oceniający oferty w ramach Programu FIO 2016

14:25- 15:00

Podsumowanie  i zakończenie

Osoby chętne do udziału w organizowanych spotkaniach, prosimy o zgłaszanie się drogą e-mailową na adres: j.relich@lubuskie.pl lub telefonicznie pod numerem 68 45 65 247, 68 45 65 533
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 września br.

 

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Tramś-Zielińska

Główny Specjalista

Biuro Prasowe, m.trams@lubuskie.pl

tel. +48 (68) 456 55 67, fax +48 (68) 456 55 67
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila
Please consider the environment before printing this e-mail

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?