czwartek, 24 września 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.182.2015                                                                                Zielona Góra, 24.09.2015 r.

 

 

 

 

Newsletter nr 182

 

 

 

 

 

Obywatele w centrum zainteresowania

 „Obywatele w centrum zainteresowania – decentralizacja i regionalne polityki rozwojowe" to tytuł konferencji, która odbyła się 24 września br. w Zagrzebiu. Związek Województw RP reprezentowała marszałek woj.  lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która przedstawiła doświadczenia Polski w przemianach demokratycznych i ich znaczenie dla samorządu terytorialnego. Wykład inauguracyjny wygłosił Tomislav Tolušić - Prezes Chorwackiego Związku Żupanii. W konferencji wzięli udział prelegenci z Danii i Irlandii, jak również uznani specjaliści z Chorwacji zorientowani na reformy w administracji lokalnej i regionalnej.

Widzieć potrzeby jednostek

Ta konferencja jest bardzo ważna dla wszystkich żupanii Chorwacji, ponieważ jest to pierwsza z planowanego cyklu, który ma doprowadzić do prawdziwej decentralizacji w Chorwacji oraz przekazania władzy i decyzyjności regionom. Organizatorom bardzo zależy na wysłuchaniu doświadczeń regionów z innych państw, które na drodze do decentralizacji przeszły już długa drogę. Szczególnie ważne są doświadczenia Polski, które pokazały, jak wiele może osiągnąć kraj przez 25 lat wolności i jak reformy mogą przyspieszyć rozwój gospodarczy. Władze poszczególnych żupanii są bardzo zależne od rządu. W ostatnim okresie poprzez jego decyzje znacznie spadły wpływy do budżetów. Polska jest w Chorwacji postrzegana jako kraj, który wykorzystał swoją szansę i bardzo dobrze sobie radzi.

Konferencję otworzył Tomislav Tolušić - Prezes Chorwackiego Związku Żupanii. - Ważne jest umożliwienie dostępu do wszystkich usług dla wszystkich obywateli na wszystkich poziomach, a nie tylko w jednym lub kilku największych miastach. Państwo robi wszystko żeby wtrącać się do decyzji na poziomie regionów. A to my chcielibyśmy być głównymi bohaterami i twórcami polityki regionalnej. W decentralizacji najważniejsze jest to, żeby widzieć potrzeby jednostek i je realizować. Ideą decentralizacji jest to, aby jednostki z małych miejscowości miały takie same prawa, jak z większych miejscowości - mówił Tomislav Tolušić.

W imieniu Związku Województw RP o doświadczeniach wolnej Polski i regionów na przykładzie województwa lubuskiego mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Prezentacja marszałek Elżbiety Anny Polak

 

Amerykańscy przedsiębiorcy w poszukiwaniu lubuskich smaków

W dniach 22-24 września br. w Lubuskiem przebywają reprezentanci biznesu z USA oraz firm i organizacji z branży spożywczej zainteresowani importem artykułów spożywczych z terenu województwa lubuskiego. Celem wizyty jest nawiązanie współpracy gospodarczej lubuskich przedsiębiorstw z biznesem amerykańskim oraz prezentacja walorów gospodarczych naszego województwa. 22 września z przedsiębiorcami spotkała się marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Region lubuski smakuje wyjątkowo, winem, miodem i dojrzewającą kiełbasą. Mam nadzieję, że lubuscy producenci również skorzystają z tych rozmów. Mamy produkty, które Was z pewnością zachwycą. Mamy w Lubuskiem producentów rzodkiewek, truskawek, szparagów, znani jesteśmy z ryb, takich jak sandacz, karp. Przedsiębiorców amerykańskich interesują również produkty alkoholowe, a w programie zaplanowano wizytę na winnicy. Większość z tych firm ma korzenie polskie, nie będzie więc bariery językowej i mentalnej.  Zapraszam do zapoznania się z tym co najlepsze na Ziemi Lubuskiej i życzę owocnych rozmów – dodała  marszałek.    

Podczas spotkania z dziennikarzami amerykańcy przedsiębiorcy mówili m.in. o tym, czego spodziewają się po tej wizycie i jakich produktów szukają. - Wasz region jest czysty i ekologiczny. Wydaje mi się, że wiele ciekawych pomysłów tu znajdziemy i uda się nawiązać współpracę. Jest wiele produktów np. słodycze, produkty przetwórstwa owocowo-warzywnego – dżemy, ogórki konserwowe, które kupują Amerykanie i im smakują. Polskie jedzenie jest dużo zdrowsze, nie ma tyle chemii, co w amerykańskim jedzeniu ­- mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jakub Sumara z Polish Folklore Import Co. Firma ta prowadzi sprzedaż słodyczy, przetworów owocowych, syropów, napojów, makaronów, zup, nabiału, przypraw, artykułów do pieczenia i warzyw konserwowych. Andrzej Koziarski z Old World Quality Foods mówił, że poszukuje głównie produktów ekologicznych. Firma, którą reprezentuje prowadzi sprzedaż warzyw i sałatek konserwowych, konserw, sosów i słodyczy.

Inne firmy biorące udział w misji to m.in. Ludwig Foods - firma prowadząca sprzedaż mrożonek, produktów mlecznych, słodyczy, napojów, dżemów, konserw, sosów i koncentratów, przetwory zbożowe (mąki, makarony itp.). Norman Distribution zajmuje się dystrybucją zdrowej żywność (przekąski, napoje, żywność paczkowana) w całych Stanach Zjednoczonych, zaopatruje sklepy, restauracje, hotele itp.

Adamba Imports International skupił się na sprzedaży makaronów, wafli, słodyczy, dodatków do pieczenia, soków, przypraw, przetworów itp.

Seminaria, spotkania, rozmowy z producentami – bogaty program wizyty

Odbywająca się w dniach 22-24 września br. gospodarcza misja przyjazdowa ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do województwa lubuskiego jest finansowana ze środków Poddziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na lata 2007-2013 w ramach projektu Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE).

Program misji obejmuje konferencję połączoną z rozmowami biznesowymi z lubuskimi przedsiębiorcami, wizyty w lubuskich firmach i parkach technologicznych, seminarium połączone z rozmowami biznesowymi z lubuskimi przedsiębiorcami, wizyty w lubuskich przedsiębiorstwach, wizyty w parkach naukowo technologicznych,

W drugim dniu zaplanowano seminarium na którym m.in. zostanie przedstawiony potencjał województwa lubuskiego, oferta spółki Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowego jako platformy współpracy przedsiębiorców lubuskich i amerykańskich, informacje nt. współpracy polsko-amerykańskiej. Po seminarium planowane są rozmowy biznesowe pomiędzy przedstawicielami biznesu amerykańskiego i polskiego. Trzeci dzień to wizyty w firmach Magnolia i Sulma oraz winnicy w Mierzęcinie. W ostatnim dniu odbędzie się prezentacja oferty parków, m.in. w St. Kisielinie, Sulechowie i Gorzowie Wlkp. oraz wizyta w winnicy w Górzykowie.

Lubuskie misje gospodarcze

Spotkanie to jest kolejnym wydarzeniem powiązanym z rynkiem USA, w którym udział biorą lubuscy przedsiębiorcy i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Dotychczas przedstawiciele Województwa Lubuskiego brali udział w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Biznesowych w 2013 r. w Chicago oraz w misji gospodarczej lubuskich przedsiębiorców połączonej z udziałem w Kongresie Camacol w 2014 r. w Miami.   

II Polish American Business Workshop 2013

W dniach 21-23 kwietnia 2103 r. delegacja z województwa lubuskiego wzięła udział, w ramach II Polish American Business Workshop 2013, w panelowych spotkaniach z biznesem polonijnym z terenu Illinois, California, Florida, Newada, New York, Georgia, Michigan, Washington, Ontario. Było to wyjątkowe wydarzenie, które skupiło w jednym miejscu tak dużą reprezentację biznesu polonijnego z Ameryki Północnej i Kanady. W jednym miejscu zgromadzono największe i najważniejsze organizacje, instytucje gospodarcze z terenu Ameryki zainteresowane  polsko-amerykańską współpracą w zakresie transferu wiedzy, innowacyjnych technologii, wymiany handlowej i doświadczeń środowisk biznesowych. Pani Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła potencjał regionu lubuskiego m.in.. gospodarkę województwa, kapitał zagraniczny, parki naukowo-technologiczne, tereny inwestycyjne, transport, kapitał ludzki.

Miami - Misja gospodarcza przedsiębiorców lubuskich połączona z udziałem w Kongresie Camacol (01 -07.06.2014 r.)

Na zaproszenie Latynoamerykańskich Izb Handlowych w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej (CAMACOL), Polish-American Chamber of Commerce of Florida and the Americas (PACCFA) oraz Polish American Chamber of Commerce of Eastern USA (PACCE)  Wydział Przedsiębiorczości zorganizował wyjazd delegacji samorządowej oraz przedsiębiorców na misję samorządowo-gospodarczą do USA (Miami) połączoną z udziałem w targach i Kongresie (CAMACOL). Z ramienia Samorządu Województwa Lubuskiego uczestnikami byli: Bogdan Nowak – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Krzysztof Bortnowski - Wydział Przedsiębiorczości UWML. Delegacja samorządowa wzięła udział w otwarciu stałego polskiego pawilonu wystawowego zlokalizowanego na terenie strefy bezcłowej Miami Free Zone oraz w spotkaniu zorganizowanym przez Polsko-Amerykańską Izbę Przemysłowo-Handlową Wschodniego USA z Izbą Handlową Metropolii Miami.

Dzięki udziałowi w Kongresie firmy zaprezentowały swoją ofertę podmiotom pochodzącym z rynków USA oraz z Ameryki Łacińskiej w ramach spotkań B2B, czego efektem jest sprzedaż produktów na rynku amerykańskim, produkty poddawane są procesowi certyfikacji. Firma AJ Group nawiązała kontakt z amerykańską firmą która chce wejść na rynek europejski i produkować swoje produkty, pod swoją marką w zakładzie firmy AJ Group. Efektem wyjazdu było sprzedaniem firmy SINUS Polska Sp. z o.o. światowemu koncernowi SBG HOLDING GMBH & CO. KG, z którym kontakt nawiązano w USA. Wartością dodaną wyjazdu była integracja środowiska lubuskich przedsiębiorców, jak również rozpoznanie możliwości kooperacji firm na rynku lubuskich w zakresie wspólnych zakupów, świadczenia wzajemnych usług, itp.

 

 

Widzisz. Nie zgadzaj się. REAGUJ!

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego pn. „Widzisz. Nie zgadzaj się. REAGUJ!". Wiodącym tematem II edycji konkursu jest uświadomienie wszystkim obywatelom, a w szczególności ludziom młodym, że ich postawa ma nie tylko wpływ na ich własne bezpieczeństwo i zdrowie, ale również może wpłynąć na zachowania i zmianę postaw sprzedawców alkoholu czy handlarzy „dopalaczami".

Celem konkursu jest promowanie właściwych postaw mieszkańców województwa lubuskiego w szczególności ludzi młodych, którzy - z różnych powodów - nie mają odwagi, aby reagować w sytuacjach, kiedy są świadkami sprzedaży i spożywania substancji psychoaktywnych, w szczególności alkoholu i dopalaczy przez osoby niepełnoletnie. 

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie maksymalnie 3 - minutowej pracy w dowolnej formie np. filmu, spotu, clipu, utrwalonej na jednym nośniku cyfrowym (CD lub DVD) w pliku avi. Praca powinna zostać zamieszczona przez autorów w jednym z popularnych internetowych serwisów filmowych.

Współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Prace należy przesłać lub dostarczyć do Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra, w terminie do 16 listopada 2015r. (decyduje data stempla pocztowego), z dopiskiem na kopercie: „Praca na konkurs Widzisz. Nie zgadzaj się! REAGUJ!". Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi na początku grudnia 2015 roku.

Autorzy trzech najlepszych prac w kategorii szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych otrzymają indywidualne nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu zawarte są w Regulaminie.

Dokumenty do pobrania na www.lubuskie.pl

 

 

Lubuska ptasia oaza jednym z cudów Polski

Miesięcznik "National Geographic Traveler" już po raz piąty zorganizował plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Jednym z nich został Park Narodowy Ujście Warty zajmując piąte miejsce z wynikiem 7,15 proc. głosów. W plebiscycie oddano ponad 63 tys. głosów. Pierwsze miejsce zajął Pałac Potockich w Lubelskiem, na który zagłosowało blisko 28,6 proc. czytelników.   

PARK NARODOWY UJŚCIE WARTY – Rzeczpospolita Ptasia

To jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów kraju. Powołano go dla ochrony rezerwatu przyrody „Słońsk", obejmuje rozlewiska Warty w jej dolnym biegu, kserotermiczne skarpy doliny Odry jak również wiele cennych zabytków kulturowych. Park jest miejscem toków i lęgów wielu gatunków ptaków./obecne są tu 270 gatunki np. rycyki, wodniczki, gęsi czy żurawie/. Zaobserwujemy tu zarośla wierzbowe, łęgi, pojedyncze okazałe wiązy. Jednym słowem, to raj ornitologów. Można tu wypatrzyć piękne i rzadkie ptaki, w czym pomagają np. wieże i tereny obserwacyjne, a także tzw. Ptasi Szlak – „Betonkę". Przez dolinę Warty wytyczono liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Wszystko w zgodzie z naturą, tak by nie niszczyć flory i nie płoszyć fauny.

 

 

O inwestycjach kolejowych w nowej perspektywie 

23.09.2015 r. w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie sprawie inwestycji PKP PLK SA planowanych do realizacji w ramach RPO Lubuskie 2020. W spotkaniu uczestniczyli. członek zarządu Alicja Makarska, Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Zdzisław Smoła oraz Andrzej Klauza z Wydziału Transportu i Infrastruktury.

Ze strony PKP PLK w spotkaniu wzięli udział: Tadeusz Sobotnik – Z-ca Dyrektora Biura Planowania Strategicznego oraz Zbigniew Gzik – Z-ca Dyrektora Regionu Śląskiego ds. projektów krajowych. 

Tematem spotkania był oczekiwany przez PKP PLK SA poziom dofinansowania projektów. Województwo Lubuskie podtrzymało swoje dotychczasowe stanowisko ustalające dofinansowanie z naszego RPO na poziomie 50% i wyjaśniło, że jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym kieruje się przy tym racjonalizacją wydatków w celu osiągnięcia założonych wskaźników. Zdaniem Województwa kwestia dofinansowania projektów PKP PLK SA powinna być odrębnie negocjowana w każdym województwie, tak jak się to odbywało w poprzedniej perspektywie finansowania.

Kluczową kwestią jest obecnie weryfikacja zakresów rzeczowych projektów, pod kątem dostosowania ich wartości do możliwości finansowych oraz osiągnięcia określonych wskaźników określonych w RPO. Województwo Lubuskie dla projektów w infrastrukturze kolejowej przyjęło trzy wskaźniki :

-        całkowita długość przebudowanych lub zmodernizowanych linii kolejowych (94,165 km do 2023 roku)

-        liczba podpisanych umów o dofinansowanie (2 do 2018r.)

-        całkowita kwota certyfikowanych wydatków kwalifikowanych (32 mln € w 2018)

Do realizacji zaplanowano trzy projekty, które ujęto również w Krajowym Programie Kolejowym do roku 2023 przyjętym przez Radę Ministrów 15.09.2015r.:

  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż – Gorzów Wielkopolski
  • Modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk – II etap
  • Rewitalizacja linii kolejowych nr 14 na odcinku Żagań - Żary - Forst oraz nr 275 na odcinku granica województwa - Żagań

 

 

Znamy laureatów „Lubuskiego Mistera Budowy"

24 września br. w Palmiarni Zielonogórskiej odbyła się Lubuska Gala Budownictwa, podczas której poznaliśmy tegorocznych „Lubuskich Misterów Budowy", czyli laureatów konkursu promocyjnego na najlepszy obiekt budowlany zrealizowany w województwie lubuskim w minionym roku. Zwycięzcom pogratulowała członek zarządu Alicja Makarska. 

Konkurs Lubuski Mister Budowy organizowany jest od 1994 w celu „popularyzacji budownictwa oraz zachęcanie uczestników procesu inwestycyjnego do stałego podnoszenia jakości budownictwa w zakresie architektury, konstrukcji, wykonawstwa robót, trwałości obiektów i ekonomiki inwestycji". W konkursie oceniana jest nie tylko architektura i zagospodarowanie terenu w istotny sposób kształtujące efekt końcowy całego procesu inwestycyjnego, ale również funkcjonalność i poziom wykończenia oraz konstrukcja i wykonawstwo obiektów, jako elementy mające zdecydowany wpływ na ich ogólną ocenę.

Komisja Konkursowa oceniając poszczególne obiekty i wyłaniając laureatów, bierze nie tylko pod uwagę wyniki przeprowadzanych na wszystkich obiektach wizytacji, ale również opinie ich użytkowników oraz wpływ tych obiektów na otoczenie.

Wyniki konkursu na www.lubuskie.pl

 

 

Zaproszenie do konsultacji

Zaproszenie do konsultacji projektu „Programu współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku" z organizacjami pozarządowymi  i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3  ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Przedmiot konsultacji: projekt „Programu współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku"

Termin konsultacji: do dnia 20 października 2015 r.

Forma konsultacji:

1)      konsultacje pisemne – opinie do Programu należy składać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego na adres: ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra lub w Wydziale Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. przy ul. Łokietka 22,
66-400 Gorzów Wlkp.;

2)      drogą elektroniczną – na adres: sekretariat.ds@lubuskie.pl.

Adresy stron internetowych na których zamieszczono projekt Programu:

1)      www.lubuskie.pl

2)      w zakładce NGO na stronie www.lubuskie.pl

3)      www.bip.lubuskie.pl w zakładce „Organizacje pozarządowe"

4)      www.rops.lubuskie.pl

Komórka odpowiedzialna za przeprowadzenie konsultacji: Departament Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Uzasadnienie: Zgodnie z art. 5a ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz.1118 z późn. zm.) roczny program współpracy jest uchwalany po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ww. ustawy. Konsultacje przeprowadza się według zasad określonych w uchwale nr LV/568/2010 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 21 września 2010 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego.

Więcej w Biuletynie Informacji Publicznej:

http://www.bip.lubuskie.pl/178/Konsultacje_spoleczne/

 

 

Nabór kandydatów na członków Rady Działalności Pożytku Publicznego

Marszałek Województwa Lubuskiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zgłaszania kandydatów na członków Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego na III kadencję

Zasady zgłaszania kandydatów do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego określa uchwała nr 58/702/15 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 22 września
2015 r. w sprawie określenia trybu powoływania oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego.

  1. Obszary kandydowania do Rady oraz liczba jej członków:

1)      1 członek w ramach obszaru obywatel w rodzinie, obejmującego zadania w zakresie:

a)      pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;

b)      wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;

c)       działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;

d)      działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;

2)      1 członek w ramach obszaru Polak i polskość, obejmującego zadania w zakresie:

a)      podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

b)      działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;

c)       kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

d)      pomocy Polonii i Polakom za granicą;

e)      działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych;

f)       promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;

3)      1 członek w ramach obszaru ochrona zdrowia, obejmującego zadania w zakresie:

a)      ochrony i promocji zdrowia;

b)      działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;

4)      1 członek w ramach obszaru przeciwdziałanie wykluczeniu, obejmującego zadania w zakresie:

a)      działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;

b)      promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;

c)       działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;

d)      upowszechniania i ochrony praw konsumentów;

5)      1 członek w ramach obszaru prawa człowieka, obejmującego zadania w zakresie:

a)      działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;

b)      upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;

6)      1 członek w ramach obszaru nauka, edukacja, rozwój, obejmującego zadania w zakresie:

a)      działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;

b)      nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;

7)      1 członek w ramach obszaru kultura fizyczna, obejmującego zadania w zakresie:

a)      wypoczynku dzieci i młodzieży;

b)      wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;

8)      1 członek w ramach obszaru turystyka i ekologia, obejmującego zadania w zakresie:

a)      ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;

b)      turystyki i krajoznawstwa;

9)      1 członek w ramach obszaru bezpieczeństwo publiczne, obejmującego zadania w zakresie:

a)      porządku i bezpieczeństwa publicznego;

b)      obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

c)       ratownictwa i ochrony ludności;

d)      pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju
i za granicą;

e)      przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;

10)   1 członek w ramach obszaru współpraca obywatelska, obejmującego zadania w zakresie:

a)      działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;

b)      działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;

11)   1 członek w ramach obszaru aktywność pomocowa i wsparcie III sektora, obejmującego zadania w zakresie:

a)      działalności charytatywnej;

b)      promocji i organizacji wolontariatu;

c)       działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy.

  1. Termin i warunki przesyłania zgłoszeń:

1.       Zgłoszenia kandydatów do Rady dokonują organizacje oraz podmioty prowadzące działalność na terenie województwa lubuskiego na podstawie wzoru „Karty zgłoszenia kandydata
na członka do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego".

Zgłoszenie kandydata, o którym mowa musi zawierać:

1)                  dane organizacji/podmiotu, potwierdzające ich uprawnienie do zgłoszenia kandydata, zawierające:

a)                nazwę organizacji/ podmiotu,

b)                dane kontaktowe organizacji/ podmiotu,

c)                 numer KRS lub numer innego dokumentu wraz z nazwą rejestru właściwego,

2)                  imię i nazwisko zgłoszonego kandydata,

3)                  obszar działalności kandydata,

4)                  wskazanie doświadczenia kandydata w danym obszarze,

5)                  oświadczenie organizacji/podmiotu zgłaszającego kandydata o prowadzeniu działalności na terenie województwa lubuskiego,

6)                  miejscowość, datę, pieczęć oraz podpis/-y osoby/osób uprawnionych statutowo bądź upoważnionych w tym celu do reprezentowania organizacji/podmiotu.

2.       Do zgłoszenia należy dołączyć:

1)     imienne rekomendacje dla kandydata pochodzące od co najmniej 5 innych organizacji/podmiotów lub jednego związku stowarzyszeń prowadzących działalność na terenie województwa lubuskiego,

2)     oświadczenie kandydata:

a)    o wyrażeniu zgody na kandydowanie,

b)    o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

c)     o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji i dokumentacji powołania i funkcjonowania Rady (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z późn. zm.),

d)    o zgodności danych ze stanem prawnym i faktycznym,

e)    o wyrażeniu zgody na upublicznienie wskazanych informacji zawartych w zgłoszeniu.

Oświadczenie, rekomendacje, o których mowa wyżej mają charakter obligatoryjny.

3.       Kandydatów na członków Rady można zgłaszać do dnia 8 października 2015 r. w wersji elektronicznej na adres: rada.pozytku@lubuskie.pl.

4.       Każda organizacja/podmiot może dokonać zgłoszenia maksymalnie dwóch kandydatów
w różnych obszarach.

5.       Zgłoszenia złożone po terminie, zgłoszenia nieczytelne lub złożone w niewłaściwej formie nie będą rozpatrywane.

6.       W przypadku stwierdzenia błędów lub braku jednego lub więcej elementów zgłoszenia, wnioskodawca ma 7 dni od dnia wysłania powiadomienia na usunięcie błędów lub uzupełnienie braków. Powiadomienie jest wysyłane na adres e-mail poczty elektronicznej,
z której przesłano zgłoszenie kandydata. Nie usunięcie błędów lub braków w terminie
o którym mowa wyżej, powoduje pozostawienie zgłoszenia bez rozpatrzenia.

 

Po zakończeniu procesu weryfikacji wymogów formalnych, lista zgłoszonych kandydatów zostanie zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego - www.lubuskie.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibie Urzędu
w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń.

Do pobrania:

1)      uchwała nr 58/702/15 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 22 września 2015 r. w sprawie określenia trybu powoływania oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego,

2)      regulamin trybu powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego,

3)      karta zgłoszenia kandydata na członka do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego,

4)      imienna rekomendacja dla kandydata na członka do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego,

5)      oświadczenia kandydata.

 

„Kobieta w samorządzie"

Ruszyła rejestracja na VII Lubuski Kongres Kobiet, który odbędzie się 17 października br. w Pałacu Książęcym w Żaganiu pod hasłem „Kobieta w samorządzie". - Chcemy głośno mówić o tym, ile nasz samorząd zawdzięcza Kobietom, a z okazji jubileuszu samorządności pragniemy uhonorować Lubuszanki wyjątkowo zasłużone dla społeczności lokalnej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, zachęcając do rejestrowania się na kongres i wysyłania kandydatur do konkursu o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu.

W tym roku lubuskie kobiety zjadą do Pałacu Książęcego w Żaganiu. - Tematem kongresu będzie aktywność kobiet w strukturach samorządowych wszystkich szczebli, a także ich aktywność obywatelska - mówi marszałek. - W tym roku obchodzimy 25 lat samorządu, więc warto docenić kobiety, które go tworzyły i tworzą nadal. W ten sposób chcemy też podziękować wszystkim paniom, które na przestrzeni ostatnich 25 lat działały aktywnie na rzecz swoich Małych Ojczyzn.

Wniosek o nadanie tytułu LIDERKI LUBUSKIEGO SAMORZĄDU oraz regulamin konkursu znajdziecie Państwo poniżej. Na zgłoszenia czekamy do 5 października br.  Wnioski można składać mailowo na adres sekretariat.dp@lubuskie.pl oraz na adres Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego, ul. Podgórna 7, z dopiskiem „Konkurs". Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się oczywiście podczas tegorocznego Lubuskiego Kongresu Kobiet.

 W programie siódmego już, uroczystego spotkania lubuskich kobiet, znajdzie się sesja plenarna, debat, w której udział zapowiedziała m.in. Ewa Minge, oraz panele tematyczne. Będzie mowa m.in. o wpływie kobiet na kształtowanie małych samorządowych "ojczyzn", pojawią się też przykłady dobrych oraz inspirujących praktyk z zakresu aktywności obywatelskiej pań w organizacjach samorządowych i społecznych. Panele warsztatowe dotyczyć będą m.in. zdrowego stylu życia („NA SZPILKACH CZY W TRAMPKACH – LUBUSZANKA ZAWSZE ZDROWA"), kreowania publicznego wizerunku (prowadzenie:  Sylwia Majewska - trener biznesu, rozwoju osobistego, umiejętności medialnych, prezentacyjnych i interpersonalnych.), kulinarnych pasji oraz tego, jak zdobywać szczyty - dosłownie i w przenośni.  Zachęcamy do rejestracji i wyboru interesujących Panie (i Panów) paneli!

Rejestracji na tegoroczny VII Lubuski Kongres Kobiet można dokonywać klikając na formularz na stronie www.lubuskie.pl oraz na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Formularz zgłoszeniowy regulamin konkursu oraz wniosek o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu na www.lubuskie.pl

 

 

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

m.iwanowski@lubuskie.pl

tel.  +48 693 400 177

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?