środa, 23 września 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.181.2015                                                                                Zielona Góra, 23.09.2015 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter nr 181

 

 

 

Amerykańscy przedsiębiorcy w poszukiwaniu lubuskich smaków

W dniach 22-24 września br. w Lubuskiem przebywają reprezentanci biznesu z USA oraz firm i organizacji z branży spożywczej zainteresowani importem artykułów spożywczych z terenu województwa lubuskiego. Celem wizyty jest nawiązanie współpracy gospodarczej lubuskich przedsiębiorstw z biznesem amerykańskim oraz prezentacja walorów gospodarczych naszego województwa. 22 września z przedsiębiorcami spotkała się marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Region lubuski smakuje wyjątkowo, winem, miodem i dojrzewającą kiełbasą. Mam nadzieję, że lubuscy producenci również skorzystają z tych rozmów. Mamy produkty, które Was z pewnością zachwycą. Mamy w Lubuskiem producentów rzodkiewek, truskawek, szparagów, znani jesteśmy z ryb, takich jak sandacz, karp. Przedsiębiorców amerykańskich interesują również produkty alkoholowe, a w programie zaplanowano wizytę na winnicy. Większość z tych firm ma korzenie polskie, nie będzie więc bariery językowej i mentalnej.  Zapraszam do zapoznania się z tym co najlepsze na Ziemi Lubuskiej i życzę owocnych rozmów – dodała  marszałek.    

Podczas spotkania z dziennikarzami amerykańcy przedsiębiorcy mówili m.in. o tym, czego spodziewają się po tej wizycie i jakich produktów szukają. - Wasz region jest czysty i ekologiczny. Wydaje mi się, że wiele ciekawych pomysłów tu znajdziemy i uda się nawiązać współpracę. Jest wiele produktów np. słodycze, produkty przetwórstwa owocowo-warzywnego – dżemy, ogórki konserwowe, które kupują Amerykanie i im smakują. Polskie jedzenie jest dużo zdrowsze, nie ma tyle chemii, co w amerykańskim jedzeniu ­- mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jakub Sumara z Polish Folklore Import Co. Firma ta prowadzi sprzedaż słodyczy, przetworów owocowych, syropów, napojów, makaronów, zup, nabiału, przypraw, artykułów do pieczenia i warzyw konserwowych. Andrzej Koziarski z Old World Quality Foods mówił, że poszukuje głównie produktów ekologicznych. Firma, którą reprezentuje prowadzi sprzedaż warzyw i sałatek konserwowych, konserw, sosów i słodyczy.

Inne firmy biorące udział w misji to m.in. Ludwig Foods - firma prowadząca sprzedaż mrożonek, produktów mlecznych, słodyczy, napojów, dżemów, konserw, sosów i koncentratów, przetwory zbożowe (mąki, makarony itp.). Norman Distribution zajmuje się dystrybucją zdrowej żywność (przekąski, napoje, żywność paczkowana) w całych Stanach Zjednoczonych, zaopatruje sklepy, restauracje, hotele itp.

Adamba Imports International skupił się na sprzedaży makaronów, wafli, słodyczy, dodatków do pieczenia, soków, przypraw, przetworów itp.

Seminaria, spotkania, rozmowy z producentami – bogaty program wizyty

Odbywająca się w dniach 22-24 września br. gospodarcza misja przyjazdowa ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do województwa lubuskiego jest finansowana ze środków Poddziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na lata 2007-2013 w ramach projektu Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE).

Program misji obejmuje konferencję połączoną z rozmowami biznesowymi z lubuskimi przedsiębiorcami, wizyty w lubuskich firmach i parkach technologicznych, seminarium połączone z rozmowami biznesowymi z lubuskimi przedsiębiorcami, wizyty w lubuskich przedsiębiorstwach, wizyty w parkach naukowo technologicznych,

W drugim dniu zaplanowano seminarium na którym m.in. zostanie przedstawiony potencjał województwa lubuskiego, oferta spółki Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowego jako platformy współpracy przedsiębiorców lubuskich i amerykańskich, informacje nt. współpracy polsko-amerykańskiej. Po seminarium planowane są rozmowy biznesowe pomiędzy przedstawicielami biznesu amerykańskiego i polskiego. Trzeci dzień to wizyty w firmach Magnolia i Sulma oraz winnicy w Mierzęcinie. W ostatnim dniu odbędzie się prezentacja oferty parków, m.in. w St. Kisielinie, Sulechowie i Gorzowie Wlkp. oraz wizyta w winnicy w Górzykowie.

Lubuskie misje gospodarcze

Spotkanie to jest kolejnym wydarzeniem powiązanym z rynkiem USA, w którym udział biorą lubuscy przedsiębiorcy i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Dotychczas przedstawiciele Województwa Lubuskiego brali udział w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Biznesowych w 2013 r. w Chicago oraz w misji gospodarczej lubuskich przedsiębiorców połączonej z udziałem w Kongresie Camacol w 2014 r. w Miami.   

II Polish American Business Workshop 2013

W dniach 21-23 kwietnia 2103 r. delegacja z województwa lubuskiego wzięła udział, w ramach II Polish American Business Workshop 2013, w panelowych spotkaniach z biznesem polonijnym z terenu Illinois, California, Florida, Newada, New York, Georgia, Michigan, Washington, Ontario. Było to wyjątkowe wydarzenie, które skupiło w jednym miejscu tak dużą reprezentację biznesu polonijnego z Ameryki Północnej i Kanady. W jednym miejscu zgromadzono największe i najważniejsze organizacje, instytucje gospodarcze z terenu Ameryki zainteresowane  polsko-amerykańską współpracą w zakresie transferu wiedzy, innowacyjnych technologii, wymiany handlowej i doświadczeń środowisk biznesowych. Pani Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła potencjał regionu lubuskiego m.in.. gospodarkę województwa, kapitał zagraniczny, parki naukowo-technologiczne, tereny inwestycyjne, transport, kapitał ludzki.

Miami - Misja gospodarcza przedsiębiorców lubuskich połączona z udziałem w Kongresie Camacol (01 -07.06.2014 r.)

Na zaproszenie Latynoamerykańskich Izb Handlowych w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej (CAMACOL), Polish-American Chamber of Commerce of Florida and the Americas (PACCFA) oraz Polish American Chamber of Commerce of Eastern USA (PACCE)  Wydział Przedsiębiorczości zorganizował wyjazd delegacji samorządowej oraz przedsiębiorców na misję samorządowo-gospodarczą do USA (Miami) połączoną z udziałem w targach i Kongresie (CAMACOL). Z ramienia Samorządu Województwa Lubuskiego uczestnikami byli: Bogdan Nowak – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Krzysztof Bortnowski - Wydział Przedsiębiorczości UWML. Delegacja samorządowa wzięła udział w otwarciu stałego polskiego pawilonu wystawowego zlokalizowanego na terenie strefy bezcłowej Miami Free Zone oraz w spotkaniu zorganizowanym przez Polsko-Amerykańską Izbę Przemysłowo-Handlową Wschodniego USA z Izbą Handlową Metropolii Miami.

Dzięki udziałowi w Kongresie firmy zaprezentowały swoją ofertę podmiotom pochodzącym z rynków USA oraz z Ameryki Łacińskiej w ramach spotkań B2B, czego efektem jest sprzedaż produktów na rynku amerykańskim, produkty poddawane są procesowi certyfikacji. Firma AJ Group nawiązała kontakt z amerykańską firmą która chce wejść na rynek europejski i produkować swoje produkty, pod swoją marką w zakładzie firmy AJ Group. Efektem wyjazdu było sprzedaniem firmy SINUS Polska Sp. z o.o. światowemu koncernowi SBG HOLDING GMBH & CO. KG, z którym kontakt nawiązano w USA. Wartością dodaną wyjazdu była integracja środowiska lubuskich przedsiębiorców, jak również rozpoznanie możliwości kooperacji firm na rynku lubuskich w zakresie wspólnych zakupów, świadczenia wzajemnych usług, itp.

 

 

Obywatele w centrum zainteresowania

 „Obywatele w centrum zainteresowania – decentralizacja i regionalne polityki rozwojowe" to tytuł konferencji, która odbędzie się 24 września br. w Zagrzebiu. Jedną z panelistek, jako przedstawiciel Związku Województw RP, będzie marszałek Elżbieta Anna Polak, która omówi doświadczenia Polski w przemianach demokratycznych i ich znaczeniu dla samorządu terytorialnego. Wykład inauguracyjny wygłosi Tomislav Tolušić - Prezes Chorwackiego Związku Żupanii. W konferencji wezmą udział prelegenci z Danii i Irlandii, jak również uznani specjaliści z Chorwacji zorientowani na reformy w administracji lokalnej i regionalnej.

Dzień wcześniej tj. 23 września br. marszałek Elżbieta Anna Polak również jako przedstawiciel polskich regionów i Związku Województw RP weźmie udział w spotkaniu roboczym. Podczas spotkania poruszona zostanie m.in. kwestia organizacji przyszłorocznego spotkania przedstawicieli województw i Żupanii, które odbędzie się w maju w Dubrowniku. Kolejnym tematem będzie odbywające się podczas Forum Regionów Polski i Chorwacji – Forum Gospodarcze. W rozmowach wezmą udział: Goran Pauk, żupan Żupanii Szibenicko-Knińskiej, Melita Pavlek, sekretarz Chorwackiego Związku Żupanii, Denis Conlan, naczelnik wydziału w Ministerstwie Środowiska i Samorządu Lokalnego Irlandii , Adam Wolf, dyrektor Regionów Danii, Gunther Wolfgang Dill, Fundacja Konrad Adenauer, Boris Tonhauser, doradca wykonawczy CCRE/CEMR, J. E.  Anders Christian Hougård, Ambasador Królestwa Danii w Chorwacji. 

Harmonogram spotkań przedstawicieli Województwa Lubuskiego z partnerami z Chorwacji na stronie www.lubuskie.pl

 

 

Spotkanie z projektantką Ewą Minge

Charytatywna działalność słynnej projektantki mody Ewy Minge na terenie Zielonej Góry – była tematem jej spotkania z marszałek Elżbietą Anną Polak, w którym uczestniczyli także posłanka Bożenna Bukiewicz, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński. Ewa Minge chce założyć w Zielonej Górze kompleksowy ośrodek wsparcia dla osób dotkniętych chorobami onkologicznymi. – To bardzo cenna i wartościowa inicjatywa – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Ewa Minge w modzie osiągnęła już naprawę wiele, a jej kreacje doceniane są na całym świecie. Ambitna projektantka nie spoczęła na laurach i postanowiła włożyć swoją energię w nowy projekt. Od lat udziela się charytatywnie, a obecnie realizuje projekt fundacji, mającej pomóc osobom zmagającym się z nowotworami. - Nowotwór od lat towarzyszy w moim życiu. To właśnie z jego powodu odeszła moja mama, ja przez lata zmagałam się i pewnie będę zmagać do końca życia z ciężką chorobą, a niedawno bliska mi osoba również dowiedziała się, że nosi w sobie raka – mówiła projektantka portalowi Plejada.pl.

Ewa Minge ma już konkretne pomysły na działanie fundacji Black Butterflies. Ma ona pomagać chorym i aktywizować ich życie poprzez kulturę i sztukę. To nie wszystko, fundacja będzie informować chorych o prawach pacjenta, tłumaczyć co mogą uzyskać od służby zdrowia czy państwa, będzie także uruchomione doradztwo prawne oraz spotkania z psychologami. - Trzeba uzmysłowić ludziom, że rak nie jest wyrokiem. W naszej fundacji ważną sprawą będzie aktywny udział osób chorych w spotkaniach z innymi chorymi, bo kto lepiej zrozumie pacjenta, jak nie inny pacjent? Zamierzamy zgromadzić ludzi, którzy udowodnili swoimi życiem, że niemożliwe jest możliwe - tłumaczyła E. Minge.

Działalność fundacji w Zielonej Górze i w regionie lubuskim były tematem spotkania projektantki z marszałek Elżbietą Anną Polak. Powstał bowiem pomysł uruchomienia w mieście ośrodka pod nazwą „Dom życia na Zielonej Górze". Partnerami fundacji są już m.in. Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Zielonogórski. Właśnie na zielonogórskiej uczelni ma niebawem powstać kierunek projektowania Ewy Minge.

Motto fundacji brzmi: „Czasem małe wydarzenie może zmienić losy świata. Nawet trzepot skrzydeł motyla może wywołać tornado na drugim końcu świata". Wszystkie informacje o fundacji i jej działalności znajdują się na stronie www.blackbutterflies.com

 

 

Widzisz. Nie zgadzaj się. REAGUJ!

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego pn. „Widzisz. Nie zgadzaj się. REAGUJ!". Wiodącym tematem II edycji konkursu jest uświadomienie wszystkim obywatelom, a w szczególności ludziom młodym, że ich postawa ma nie tylko wpływ na ich własne bezpieczeństwo i zdrowie, ale również może wpłynąć na zachowania i zmianę postaw sprzedawców alkoholu czy handlarzy „dopalaczami".

Celem konkursu jest promowanie właściwych postaw mieszkańców województwa lubuskiego w szczególności ludzi młodych, którzy - z różnych powodów - nie mają odwagi, aby reagować w sytuacjach, kiedy są świadkami sprzedaży i spożywania substancji psychoaktywnych, w szczególności alkoholu i dopalaczy przez osoby niepełnoletnie. 

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie maksymalnie 3 - minutowej pracy w dowolnej formie np. filmu, spotu, clipu, utrwalonej na jednym nośniku cyfrowym (CD lub DVD) w pliku avi. Praca powinna zostać zamieszczona przez autorów w jednym z popularnych internetowych serwisów filmowych.

Współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Prace należy przesłać lub dostarczyć do Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra, w terminie do 16 listopada 2015r. (decyduje data stempla pocztowego), z dopiskiem na kopercie: „Praca na konkurs Widzisz. Nie zgadzaj się! REAGUJ!". Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi na początku grudnia 2015 roku.

Autorzy trzech najlepszych prac w kategorii szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych otrzymają indywidualne nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu zawarte są w Regulaminie.

Dokumenty do pobrania na www.lubuskie.pl

 

 

II Lubuski Sejmik Młodzieżowy

„Jednostka nie zerem, a siłą. Trzeba tylko chcieć" to hasło tegorocznego II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, który odbył się  21 września br. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze. Przedsięwzięcie to miało na celu przybliżenie młodzieży idei samorządności i postaw obywatelskich oraz pokazać możliwość wspierania inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak, która spotkała się z młodzieżą. Doświadczeniem i wiedzą młodym radnym służyli radni województwa oraz członkowie zarządu województwa.

Podczas obrad młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem samorządu i jego organów. O pracy sejmiku województwa mówił przewodniczący Czesław Fiedorowicz. Z kolei kompetencje organu wykonawczego, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego zaprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Postawiliśmy sobie jasne, konkretne cele. Mamy misję - chcemy, żeby region Lubuski był „Zieloną krainą nowoczesnych technologii". Poprawiamy dostępność transportową i komunikacyjną, wspieramy mikro, małe i średnie firmy, budujemy parki technologiczne, ale również dbamy o infrastrukturę przyrodniczą, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, inwestujemy w dziedzictwo kulturowe i pamiętamy o sporcie, i turystyce – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. Marszałek mówiła także o priorytetach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz o Kontrakcie Terytorialnym.
- Można wszystko, trzeba tylko chcieć. Zachęcam do aktywnego udziału w dzisiejszych obradach - powiedziała na koniec marszałek.  

Od krótkiego wprowadzenia zaczęła się druga część obrad. Na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego powiewa Polska flaga. To znak – symbol – informacja dla mieszkańców, że w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego toczą się obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego. Obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego odbywają się w poniedziałki, ponieważ w poniedziałek nie obraduje Sejm. Parlamentarzyści mają możliwości uczestniczenia w obradach Sejmiku. 

Druga część sesji należała już do młodych radnych. Zostali oni podzieleni na 5 klubów sejmikowych, jeden klub liczył 6 radnych. Każdemu z nich przyporządkowany został opiekun – radny województwa. Przedstawiciele radnych wytypowanych przez poszczególne szkoły losowali kolor ugrupowania: Klub Żółtych (opiekun wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn), Klub Fioletowych (radna Anna Synowiec), Klub Brązowych (radny Klaudiusz Balcerzak), Klub Różowych (przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz), Klub Czarnych (Małgorzata Gośniowska-Kola). Zadaniem grup było przygotowanie argumentów popierających lub odrzucających tezę: „25 lat wolności: Jednostka nie zerem lecz siłą – wystarczy tylko chcieć". Następnie każdy z klubów prezentował swoje stanowisko. Jak się okazało, młodzi ludzie mieli bardzo dużo do powiedzenie w tej sprawie i temat ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież przekonywała, że jednostka ma siłę motywacyjną i może jednoczyć wokół siebie ludzi. Jako przykłady silnych jednostek, które zmieniały rzeczywistość, podawali: Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Jerzego Owsiaka, a także postaci historyczne: Józefa Piłsudskiego, czy Wincentego Witosa. Inni uważali, że jednostka sama w sobie nic nie znaczy, jeśli nie ma wsparcia  i zaplecza.  Niestety w poszczególnych głosowaniach młodzi radni mieli odmienne zdanie i ciężko było przegłosować kolejne propozycje klubów. - W głosowaniu wyraziliście swój pogląd, jednak większość klubów radnych nie potrafiła przekonać do swoich argumentów. Musimy zabrać nasze przemyślenia i to zadanie do domu. Jak widać, aż tak dużo jednostka nie ma do powiedzenia i nie wystarczy tylko chcieć. To zadanie mamy do odrobienia w swoich domach, szkołach i organizacjach – powiedział przewodniczący Czesław Fiedorowicz.

Młodzi radni mieli też okazję do zadawania pytań. Pytali m.in. o to, czy powstanie obwodnica Słubic, o poprawę i dofinansowanie szkolnictwa zawodowego oraz możliwości dofinasowania w nowej perspektywie.   

Organizatorami II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego był Sejmik Województwa Lubuskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego. Wydarzenie to odbyło się w roku 25-lecia Samorządności. Współorganizatorami II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, którzy wsparli finansowo i lub rzeczowo wszystkich zaproszonych gości byli:  Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra, Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Zielonej Górze, Pro Europa Viadrina.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były głównie instytucje realizujące projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w związku z tym Monika Kujawska - Marszałek reprezentującą Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra przybliżyła w formie quizu „Krótka podróż po Europie"  tematykę  unijną.

- Dziękuję młodym radnym, Radnym Województwa Lubuskiego, zaproszonym gościom i wszystkim -obecnym za udział w obradach. Dziękuję za waszą aktywność i zaangażowanie. Życzę sukcesów i zapraszam na najbliższa sesję sejmiku, która odbędzie się 12 października br. Wracajcie bezpiecznie do swoich domów i szkół – powiedział na koniec przewodniczący sejmiku.

Na koniec wszystkim uczestnikom wręczono upominki. Obradom przyglądali się: senator Stanisław Iwan, który bardzo ciekawie mówił o idei samorządności, członkowie zarządu: Stanisław Tomczyszyn, Bogdan Nowak i Alicja Makarska oraz sekretarz województwa Teresa Sekuła.

 

 

Ruch na lotnisku w Babimoście

Od poniedziałku Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost przejął loty wakacyjno-czarterowe z Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który do października będzie remontowany. O 14.25 wylądował pierwszy czarter z Portugalii, linii lotniczych Enter. – Port lotniczy będzie tętnił życiem, przyjmujemy czartery z wielu krajów i musimy się postarać, żeby przewoźnicy zostali u nas na dłużej – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas briefingu prasowego na lotnisku, z udziałem posłanki Bożenny Bukiewicz i członka zarządu województwa Bogdana Nowaka.

Przekierowanie lotów z Ławicy do Babimostu będzie trwało od 21 września do 11 października. Loty zostały przekierowane z Poznania do Zielonej Góry ze względu na remont drogi startowej na lotnisku w Poznaniu-Ławicy. W sumie, w tym okresie z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost odbędzie się 30 lotów wakacyjno- czarterowych. Operatorami będą przewoźnicy tacy jak: ENTER,  Small Planet  oraz  niemiecki SUNExpres. Loty odbędą się m.in. w następujących kierunkach: Antalia (Turcja);  Majorka i Teneryfa (Hiszpania);  Korfu , Rodos , Kos (Grecja);  Agadir (Maroko);  Dubrownik (Chorwacja).

- Czartery są teraz możliwe dzięki temu, że dobrze zainwestowaliśmy tutaj w porcie lotniczym, choć nie były to duże pieniądze, jedynie 16 mln zł – mówiła marszałek. – Ale udało nam się wyposażyć lotnisko we wszystko co niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Wyremontowaliśmy płytę lotniskową, lotnisko jest ogrodzone, mamy strażnicę służb ratowniczych, system meteorologiczny AWOS i przede wszystkim, mamy system ILS, który jest najważniejszy z punktu widzenia bezpiecznego podchodzenia do lądowania. Mieliśmy z tym duże problemy, ale pani poseł Bożenna Bukiewicz postarała się, by to zadanie znalazło się po stronie budżetu państwa. Beneficjentem tego zadania nie mógł być samorząd, ale Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Marszałek podkreśliła, że dzięki obecnej aktywności w porcie, lotnisko ożyje. – Będziemy mogli reaktywować spółkę lotniskową – dodała. – Już rozmawiamy z operatorami biznesowymi, by nawiązali z nami współpracę. Mogą być przez nas z powodzeniem obsługiwani.

Posłanka Bożenna Bukiewicz przypomniała, że mijają właśnie cztery lata od momentu, kiedy została podjęta decyzja o instalacji systemu naprowadzania samolotów ILS w Babimoście. – Cieszę się, że system ten z powodzeniem działa, ale to dopiero początek, bo dzięki temu będziemy mogli pokazać, że stać nas na to, aby obsługiwać dużą ilość operatorów lotniczych.  W tej chwili stoi przed nami tylko jedno zadanie: zorganizować tak lotnisko, aby przewoźnicy chcieli korzystać z naszego portu lotniczego.

Samorząd woj. lubuskiego wiedział o planowanym remoncie drogi startowej na lotnisku Poznań-Ławica od początku 2015r. Dzięki zaplanowanym przez województwo inwestycjom w remont płyty postoju samolotów nr 1, drogę kołowania „E" oraz budowę Hali Kontroli Przylotów lotnisko mogło obsłużyć w czerwcu br. manewry wojskowe NATO w ramach ćwiczeń „Noble Jump", a obecnie przejąć z Poznania-Ławicy loty czarterowe. Właśnie dzięki tym inwestycjom to babimojskie lotnisko zostało wybrane do przejęcia części lotów.

Obsługa lotów wakacyjno-czarterowych w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost będzie również testem operacyjnym funkcjonowania nowo wybudowanej Hali Kontroli Przylotów i całości portu lotniczego. Nowa hala ma 800 m kw. powierzchni a jej przepustowość wynosi 360 tys. pasażerów rocznie.

 

Zmiana regulaminów Rady Działalności Pożytku Publicznego

22 września br. zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie nowych regulaminów dotyczących określenia trybu powoływania oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego. Nowe regulaminy zostały wypracowane przez przedstawicieli strony samorządowej oraz strony pozarządowej RDPPWL II kadencji. Regulaminy tworzone były w oparciu o pozyskane doświadczenia przy tworzeniu oraz funkcjonowaniu rady, jak również są efektem wdrożenia Standardów Rad Działalności Pożytku Publicznego.

W stosunku do obowiązujących regulacji proponowane zapisy w regulaminach polegają m in. na: dodaniu zapisu, że Marszałek nie później niż 90 dni przed upływem kadencji ustępującej Rady, ogłasza informację o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów do Rady spośród przedstawicieli III sektora, doprecyzowaniu treści ogłoszenia o naborze kandydatów oraz przyjęciu formy elektronicznego zgłaszania kandydatów i głosowania, zwiększeniu ilości wymaganych rekomendacji od organizacji pozarządowych z 3 do 5, ograniczeniu ilości zgłoszeń kandydatów przez jedną organizację, maksymalnie do 2 osób w różnych obszarach, wydłużeniu terminu głosowania na kandydatów do Rady z 14 na 30 dni, a także wprowadzeniu rocznego planu pracy Rady i terminowości posiedzeń.

 

 

Sukces lubuskich przysmaków

19 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się Targi Smaki Regionów – dedykowane producentom i smakoszom regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności. W uroczystości otwarcia wziął udział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Podczas targów Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zorganizowała finał XV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów" połączony z prezentacją najlepszych  produktów oraz potraw, nagrodzonych statuetką „Perła 2015".

Lubuskie promowało swoje specjały, które znajdują się na Liście produktów tradycyjnych, bądź zostały docenione w konkursach kulinarnych na szczeblu regionalnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miody, piwa, sery kozie, wędliny dostarczane na stoisko prosto z wędzarni oraz naturalne soki.

W XV edycji konkursu nominowane zostały 72 produkty z 15 regionów. Przyznanych zostało 46 „Pereł". Do województwa lubuskiego powędrowały aż cztery ogólnopolskie nagrody:

  1. Wojnowski leszcz i sandacz na kwaśno – PPH „Fisch-Net" Małgorzata i Grzegorz Koza,
  2. Miód akacjowy – Rodzinna Pasieka Ignacy Żegleń,
  3. Naturalnie mętny sok tłoczony – Gospodarstwo rolne Jolanta i Marek Szronowie,
  4. Miód pitny Trójniak Pański – Lubuska Pętla Kulturalna, Adam Mocny. 

W XV edycji konkursu na najlepszą regionalną potrawę nominowanych zostało 12 potraw z 12 regionów. Jury wyróżniło „Perłą" 10 z nich. W tej kategorii również nagroda powędrowała do Lubuskiego. „Perłę" za pierś gęsią macerowaną w białym winie zapiekaną w liściach winnych z jabłkiem imbirowym otrzymali Kinga i Robert Koziarscy z Winnicy „Kinga".

Ponadto prestiżową nagrodę „ Klucz do polskiej spiżarni"  przyznawaną dla osób, instytucji, organizacji, które poprzez swoje działania wspierają kulinarne dziedzictwo, promują produkty regionalne, lokalne i tradycyjne oraz budują ich rynek, otrzymała Grażyna Dereń - od najmłodszych lat związana z polską wsią. Od początku lat siedemdziesiątych prowadzi gospodarstwo rolne należące do jej rodziny od 1947 roku. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała czwórkę dzieci, a także założyła swój własny biznes – Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda Edukacyjna - Dereniówka" oraz firmę DER-POL świadczącą usługi dla rolnictwa. Równolegle dwa gospodarstwa prowadzą dorośli synowie - Wojciech i Bronisław, którzy kontynuują tradycje rodzinne. Przyczyniła się do wprowadzenia na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubuskiego: schabu tradycyjnego słubickiego, chleba domowego na zakwasie, pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, pierogów z kapustą i grzybami leśnymi, nalewkę z owoców derenia. Ceniona jest za aktywną działalność społeczną i wieloletnią pracę na płaszczyźnie kół Gospodyń Wiejskich.

 

 

„Kobieta w samorządzie"

Ruszyła rejestracja na VII Lubuski Kongres Kobiet, który odbędzie się 17 października br. w Pałacu Książęcym w Żaganiu pod hasłem „Kobieta w samorządzie". - Chcemy głośno mówić o tym, ile nasz samorząd zawdzięcza Kobietom, a z okazji jubileuszu samorządności pragniemy uhonorować Lubuszanki wyjątkowo zasłużone dla społeczności lokalnej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, zachęcając do rejestrowania się na kongres i wysyłania kandydatur do konkursu o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu.

W tym roku lubuskie kobiety zjadą do Pałacu Książęcego w Żaganiu. - Tematem kongresu będzie aktywność kobiet w strukturach samorządowych wszystkich szczebli, a także ich aktywność obywatelska - mówi marszałek. - W tym roku obchodzimy 25 lat samorządu, więc warto docenić kobiety, które go tworzyły i tworzą nadal. W ten sposób chcemy też podziękować wszystkim paniom, które na przestrzeni ostatnich 25 lat działały aktywnie na rzecz swoich Małych Ojczyzn.

Wniosek o nadanie tytułu LIDERKI LUBUSKIEGO SAMORZĄDU oraz regulamin konkursu znajdziecie Państwo poniżej. Na zgłoszenia czekamy do 5 października br.  Wnioski można składać mailowo na adres sekretariat.dp@lubuskie.pl oraz na adres Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego, ul. Podgórna 7, z dopiskiem „Konkurs". Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się oczywiście podczas tegorocznego Lubuskiego Kongresu Kobiet.

 W programie siódmego już, uroczystego spotkania lubuskich kobiet, znajdzie się sesja plenarna, debat, w której udział zapowiedziała m.in. Ewa Minge, oraz panele tematyczne. Będzie mowa m.in. o wpływie kobiet na kształtowanie małych samorządowych "ojczyzn", pojawią się też przykłady dobrych oraz inspirujących praktyk z zakresu aktywności obywatelskiej pań w organizacjach samorządowych i społecznych. Panele warsztatowe dotyczyć będą m.in. zdrowego stylu życia („NA SZPILKACH CZY W TRAMPKACH – LUBUSZANKA ZAWSZE ZDROWA"), kreowania publicznego wizerunku (prowadzenie:  Sylwia Majewska - trener biznesu, rozwoju osobistego, umiejętności medialnych, prezentacyjnych i interpersonalnych.), kulinarnych pasji oraz tego, jak zdobywać szczyty - dosłownie i w przenośni.  Zachęcamy do rejestracji i wyboru interesujących Panie (i Panów) paneli!

Rejestracji na tegoroczny VII Lubuski Kongres Kobiet można dokonywać klikając na formularz na stronie www.lubuskie.pl oraz na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Formularz zgłoszeniowy regulamin konkursu oraz wniosek o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu na www.lubuskie.pl

 

Stypendia dziennikarskie - Konkurs Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Celem konkursu jest wsparcie dziennikarzy, których praca przyczynia się do podnoszenia jakości relacji polsko-niemieckich, a także otwiera Polaków i Niemców na nowe wyzwania europejskie. Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 października 2015 r.

Zaproszenie skierowane jest do dziennikarzy z Polski i Niemiec, którzy przygotowują artykuły lub reportaże (prasowe, radiowe, telewizyjne), fotoreportaże bądź publikacje internetowe (np. blogi dziennikarskie), a także książki dotyczące:

-        nowych wyzwań dla współpracy polsko-niemieckiej w zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej  w Europie i na świecie;

-        funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Europie;

-        codzienności współpracy w obszarach przygranicznych;

-        ekologii, także w kontekście europejskiej polityki energetycznej

Dofinansowanie może pokryć koszty kwerendy do artykułu lub reportażu (prasowego, radiowego, telewizyjnego), fotoreportażu, bądź publikacji internetowej, a także książki – w Polsce, Niemczech lub w krajach sąsiednich.

O stypendium mogą ubiegać się dziennikarze (z dorobkiem zawodowym) mieszkający na stałe w Polsce lub w Niemczech.  Stypendium wynosi maksymalnie 3.000 €  (jego wysokość zależy od charakteru kwerendy).

Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
- CV oraz jedną reprezentatywną publikację;
- koncepcję planowanej pracy (maks. 4 000 znaków);
- plan realizacji stypendium (maks. 2 000 znaków);
- plan kosztów 

Wniosek może być sporządzony w języku polskim lub niemieckim.

Prosimy o przesyłanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej do 26 października  2015 r. na adres: joanna.czudec@fwpn.org.pl. Informacji o stypendiach udziela Joanna Czudec:

tel. + 48 22 338 62 65, E-mail: joanna.czudec@fwpn.org.pl

 

 

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

m.iwanowski@lubuskie.pl

tel.  +48 693 400 177

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?