poniedziałek, 21 września 2015

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

 

 

 

GZ.II.0620.1.179.2015                                                                                Zielona Góra, 21.09.2015 r.

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter nr 179

 

 

 

Konferencja prasowa

22 września, godz. 9.00 w sali 108 urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przedstawiciele firm amerykańskich z branży spożywczej, zainteresowanych importem artykułów spożywczych z terenu woj. lubuskiego: Ludwig Foods,  Stawski Distributing, Old World Quality Foods, Norman Distribution, Polish Folklore Import Co, Adamba Imports International, Square Enterprises Corp. oraz Canyon Foods.

Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy.

 

 

II Lubuski Sejmik Młodzieżowy

„Jednostka nie zerem, a siłą. Trzeba tylko chcieć" to hasło tegorocznego II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, który odbył się  21 września br. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze. Przedsięwzięcie to miało na celu przybliżenie młodzieży idei samorządności i postaw obywatelskich oraz pokazać możliwość wspierania inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak, która spotkała z młodzieżą. Doświadczeniem i wiedzą młodym radnym służyli radni województwa oraz członkowie zarządu województwa.

Podczas obrad młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem samorządu i jego organów. O pracy sejmiku województwa mówił przewodniczący Czesław Fiedorowicz. Z kolei kompetencje organu wykonawczego, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego zaprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Postawiliśmy sobie jasne, konkretne cele. Mamy misję - chcemy, żeby region Lubuski był „Zieloną krainą nowoczesnych technologii". Poprawiamy dostępność transportową i komunikacyjną, wspieramy mikro, małe i średnie firmy, budujemy parki technologiczne, ale również dbamy o infrastrukturę przyrodniczą, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, inwestujemy w dziedzictwo kulturowe i pamiętamy o sporcie, i turystyce – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. Marszałek mówiła także o priorytetach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz o Kontrakcie Terytorialnym.
- Można wszystko, trzeba tylko chcieć. Zachęcam do aktywnego udziału w dzisiejszych obradach - powiedziała na koniec marszałek.  

Od krótkiego wprowadzenia zaczęła się druga część obrad. Na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego powiewa Polska flaga. To znak – symbol – informacja dla mieszkańców, że w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego toczą się obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego. Obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego odbywają się w poniedziałki, ponieważ w poniedziałek nie obraduje Sejm. Parlamentarzyści mają możliwości uczestniczenia w obradach Sejmiku. 

Druga część sesji należała już do młodych radnych. Zostali oni podzieleni na 5 klubów sejmikowych, jeden klub liczył 6 radnych. Każdemu z nich przyporządkowany został opiekun – radny województwa. Przedstawiciele radnych wytypowanych przez poszczególne szkoły losowali kolor ugrupowania: Klub Żółtych (opiekun wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn), Klub Fioletowych (radna Anna Synowiec), Klub Brązowych (radny Klaudiusz Balcerzak), Klub Różowych (przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz), Klub Czarnych (Małgorzata Gośniowska-Kola). Zadaniem grup było przygotowanie argumentów popierających lub odrzucających tezę: „25 lat wolności: Jednostka nie zerem lecz siłą – wystarczy tylko chcieć". Następnie każdy z klubów prezentował swoje stanowisko. Jak się okazało, młodzi ludzie mieli bardzo dużo do powiedzenie w tej sprawie i temat ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież przekonywała, że jednostka ma siłę motywacyjną i może jednoczyć wokół siebie ludzi. Jako przykłady silnych jednostek, które zmieniały rzeczywistość, podawali: Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Jerzego Owsiaka, a także postaci historyczne: Józefa Piłsudskiego, czy Wincentego Witosa. Inni uważali, że jednostka sama w sobie nic nie znaczy, jeśli nie ma wsparcia  i zaplecza.  Niestety w poszczególnych głosowaniach młodzi radni mieli odmienne zdanie i ciężko było przegłosować kolejne propozycje klubów. - W głosowaniu wyraziliście swój pogląd, jednak większość klubów radnych nie potrafiła przekonać do swoich argumentów. Musimy zabrać nasze przemyślenia i to zadanie do domu. Jak widać, aż tak dużo jednostka nie ma do powiedzenia i nie wystarczy tylko chcieć. To zadanie mamy do odrobienia w swoich domach, szkołach i organizacjach – powiedział przewodniczący Czesław Fiedorowicz.

Młodzi radni mieli też okazję do zadawania pytań. Pytali m.in. o to, czy powstanie obwodnica Słubic, o poprawę i dofinansowanie szkolnictwa zawodowego oraz możliwości dofinasowania w nowej perspektywie.   

Organizatorami II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego był Sejmik Województwa Lubuskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego. Wydarzenie to odbyło się w roku 25-lecia Samorządności. Współorganizatorami II Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, którzy wsparli finansowo i lub rzeczowo wszystkich zaproszonych gości byli:  Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra, Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Zielonej Górze, Pro Europa Viadrina.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były głównie instytucje realizujące projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w związku z tym Monika Kujawska - Marszałek reprezentującą Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra przybliżyła w formie quizu „Krótka podróż po Europie"  tematykę  unijną.

- Dziękuję młodym radnym, Radnym Województwa Lubuskiego, zaproszonym gościom i wszystkim -obecnym za udział w obradach. Dziękuję za waszą aktywność i zaangażowanie. Życzę sukcesów i zapraszam na najbliższa sesję sejmiku, która odbędzie się 12 października br. Wracajcie bezpiecznie do swoich domów i szkół – powiedział na koniec przewodniczący sejmiku.

Na koniec wszystkim uczestnikom wręczono upominki. Obradom przyglądali się: senator Stanisław Iwan, który bardzo ciekawie mówił o idei samorządności, członkowie zarządu: Stanisław Tomczyszyn, Bogdan Nowak i Alicja Makarska oraz sekretarz województwa Teresa Sekuła.

 

Ruch na lotnisku w Babimoście

Od poniedziałku Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost przejął loty wakacyjno-czarterowe z Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który do października będzie remontowany. O 14.25 wylądował pierwszy czarter z Portugalii, linii lotniczych Enter. – Port lotniczy będzie tętnił życiem, przyjmujemy czartery z wielu krajów i musimy się postarać, żeby przewoźnicy zostali u nas na dłużej – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas briefingu prasowego na lotnisku, z udziałem posłanki Bożenny Bukiewicz i członka zarządu województwa Bogdana Nowaka.

Przekierowanie lotów z Ławicy do Babimostu będzie trwało od 21 września do 11 października. Loty zostały przekierowane z Poznania do Zielonej Góry ze względu na remont drogi startowej na lotnisku w Poznaniu-Ławicy. W sumie, w tym okresie z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost odbędzie się 30 lotów wakacyjno- czarterowych. Operatorami będą przewoźnicy tacy jak: ENTER,  Small Planet  oraz  niemiecki SUNExpres. Loty odbędą się m.in. w następujących kierunkach: Antalia (Turcja);  Majorka i Teneryfa (Hiszpania);  Korfu , Rodos , Kos (Grecja);  Agadir (Maroko);  Dubrownik (Chorwacja).

- Czartery są teraz możliwe dzięki temu, że dobrze zainwestowaliśmy tutaj w porcie lotniczym, choć nie były to duże pieniądze, jedynie 16 mln zł – mówiła marszałek. – Ale udało nam się wyposażyć lotnisko we wszystko co niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Wyremontowaliśmy płytę lotniskową, lotnisko jest ogrodzone, mamy strażnicę służb ratowniczych, system meteorologiczny AWOS i przede wszystkim, mamy system ILS, który jest najważniejszy z punktu widzenia bezpiecznego podchodzenia do lądowania. Mieliśmy z tym duże problemy, ale pani poseł Bożenna Bukiewicz postarała się, by to zadanie znalazło się po stronie budżetu państwa. Beneficjentem tego zadania nie mógł być samorząd, ale Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Marszałek podkreśliła, że dzięki obecnej aktywności w porcie, lotnisko ożyje. – Będziemy mogli reaktywować spółkę lotniskową – dodała. – Już rozmawiamy z operatorami biznesowymi, by nawiązali z nami współpracę. Mogą być przez nas z powodzeniem obsługiwani.

Posłanka Bożenna Bukiewicz przypomniała, że mijają właśnie cztery lata od momentu, kiedy została podjęta decyzja o instalacji systemu naprowadzania samolotów ILS w Babimoście. – Cieszę się, że system ten z powodzeniem działa, ale to dopiero początek, bo dzięki temu będziemy mogli pokazać, że stać nas na to, aby obsługiwać dużą ilość operatorów lotniczych.  W tej chwili stoi przed nami tylko jedno zadanie: zorganizować tak lotnisko, aby przewoźnicy chcieli korzystać z naszego portu lotniczego.

Samorząd woj. lubuskiego wiedział o planowanym remoncie drogi startowej na lotnisku Poznań-Ławica od początku 2015r. Dzięki zaplanowanym przez województwo inwestycjom w remont płyty postoju samolotów nr 1, drogę kołowania „E" oraz budowę Hali Kontroli Przylotów lotnisko mogło obsłużyć w czerwcu br. manewry wojskowe NATO w ramach ćwiczeń „Noble Jump", a obecnie przejąć z Poznania-Ławicy loty czarterowe. Właśnie dzięki tym inwestycjom to babimojskie lotnisko zostało wybrane do przejęcia części lotów.

Obsługa lotów wakacyjno-czarterowych w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost będzie również testem operacyjnym funkcjonowania nowo wybudowanej Hali Kontroli Przylotów i całości portu lotniczego. Nowa hala ma 800 m kw. powierzchni a jej przepustowość wynosi 360 tys. pasażerów rocznie.

 

 

Otwarcie pierwszej części obwodnicy Drezdenka

W Drezdenku uroczyście otwarto pierwszy odcinek obwodnicy miasta. Zadanie w 99 proc. dofinansowane zostało z LRPO, a całkowita wartość projektu wynosi 6,9 mln zł. - Wszystkie inne regiony z zazdrością patrzą na to, jak dużo robimy w woj. lubuskim - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, wspominając także o rozszerzeniu przez rząd inwestycji drogowych o trzy obwodnice Krosna Odrz., Kostrzyna i Strzelec Krajeńskich, co stało się możliwe dzięki staraniom parlamentarzystów obecnych na uroczystości: Bożennie Bukiewicz i Stefanowi Niesiołowskiemu.

- To historyczny moment, długo czekaliśmy na otwarcie tego pierwszego etapu obwodnicy, mam nadzieję, że niebawem będą kolejne, bo jak się zaczęło, to trzeba skończyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości otwarcia. - To bardzo duży projekt, patrząc na wszystkie inne, które w ramach poprawy dostępności dróg realizujemy. Projekt jest aż w 99 proc. zrefundowany z funduszy unijnych. To wprawdzie niewielki odcinek obwodnicy, ale bardzo ważny, bo stanowi początek nowego otwarcia. Cała obwodnica to olbrzymie pieniądze, aż 190 mln zł, ale przed nami kolejna perspektywa finansowa. Jak widać po ostatnich decyzjach naszego rządu, mamy rozszerzenie programu budowy dróg krajowych o inwestycje także dla naszego regionu, takie jak trzy obwodnice - Krosna Odrz., Kostrzyna i Strzelec Krajeńskich, a także drogę 22. Widać, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe.

Marszałek podkreśliła, że nic nie robi się samo. - Jest z nami dzisiaj poseł Bożenna Bukiewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji infrastruktury, jest pan poseł Stefan Niesiołowski, dzięki którym te zmiany w rządowym programie nastąpiły - mówiła marszałek. - To niesamowite informacje dla naszego regionu. Wszystkie inne regiony z zazdrością patrzą na to, jak dużo robimy w woj. lubuskim.

Marszałek wspomniała też o radnej województwa Barbarze Kucharskiej, obecnej na uroczystości, która pilnowała, by obwodnica Drezdenka doszła do skutku. W uroczystościach wzięli udział także posłanki Bożenna Bukiewicz i Krystyna Sibińska, poseł Stefan Niesiołowski, samorządowcy, partnerzy z Niemiec, a także przedstawiciele inwestora i wykonawcy inwestycji.  

- Od kilku lat, jako poseł Ziemi Lubuskiej domagałam się tej obwodnicy, zawsze mnie proszono o wstawiennictwo w tej sprawie, były dobre chęci i jak widać zostało to zrealizowane - podkreśliła posłanka Bukiewicz. - Jeśli chodzi o drogi krajowe i umieszczenie w Planie Budowy Dróg Krajowych obwodnic trzech lubuskich miast: Krosna Odrz., Kostrzyna i Strzelec Krajeńskich, to nasi posłowie mocno o to walczyli, osobiście pisałam interpelacje. Nasi posłowie nie dawali żyć w tej sprawie, zwłaszcza jeśli chodzi o te dwie inwestycje na północy regionu. Treraz już mamy konkretne zapisy i konkretne daty rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Dbamy o cały region. Dziękuję pani marszałek oraz paniom i panom posłom, że ponad podziałami politycznymi udaje się nam tyle wywalczyć.

Posłanka Sibińska przypomniała o aktywności mieszkańców na rzecz umieszczenia obwodnicy Strzelec Krajeńskich w Planie Budowy Dróg Krajowych. - Mieszkańcy zebrali ponad 2 tysiące podpisów, podczas konsultacji tego planu. To był bardzo mocny argument - dodała posłanka.

Budowa obwodnicy Drezdenka jest konieczna ze względu na gęstą sieć dróg krzyżującą się w miejscowości oraz dużym natężeniem ruchu pojazdów z dróg wojewódzkich nr 156, 158, 160, 164, 174, 181, odbywającym się w okolicach Drezdenka. Istniejąca infrastruktura drogowa jest niedostosowana do wzrastających potrzeb ruchowych, a w szczególności ruchu ciężkiego, który powoduje dużą uciążliwość dla mieszkańców. Dodatkowo w pobliżu Drezdenka nie przebiega żadna droga krajowa, która mogłaby przejąć w części ruch tranzytowy, który w chwili obecnej odbywa się przez centrum miejscowości. Zwarta zabudowa miejscowości nie pozwala na przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego dlatego też jedynym rozwiązaniem powodującym wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości jest budowa obwodnicy.

Głównym problemem związanym z jej realizacją obwodnicy Drezdenka są koszty całej inwestycji, które wynoszą ok. 190 mln zł. W związku z czym obwodnica została podzielona na etapy. Odcinek pomiędzy drogami wojewódzkimi nr 158 i 160 został zaplanowany jako Etap I i jest zrealizowany. Etap II obwodnicy, pomiędzy drogami wojewódzkimi nr 160 i 181, zaplanowano jako inwestycję priorytetową i ujęto w Planie inwestycji priorytetowych planowanych do realizacji na drogach wojewódzkich w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020, szacunkowy koszt realizacji II Etapu wynosi 21 mln zł, z planowanym terminem realizacji na lata 2016-2017. Natomiast Etap III obwodnicy, w ciągu dróg woj. nr 181-174, jest ujęty na liście rezerwowej - szacunkowa kwota 46 mln zł. Natomiast Etap IV, którego koszty szacowane są na ok. 115 mln PLN nie jest ujęty ze względu na olbrzymi koszt w planach do roku 2020.

Beneficjent: Województwo Lubuskie reprezentowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. 

Wykonawca robót - Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A.

Inżynier Projektu – Komplet Inwest

Wydatki kwalifikowalne projektu: 6 922 058,49 zł

Poziom dofinasowania z LRPO: 99%

Wartość dofinansowania: 6 852 837,90 zł

ZAKRES ROBÓT:

Przedmiotem projektu jest budowa I etapu obejścia drogowego m. Drezdenko na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 158 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 160. Długość odcinka I etapu inwestycji w ciągu trasy zasadniczej obwodnicy, wynosi 720m.

  Zakres robót przyjęty do realizacji w ramach I etapu  budowy obejścia m. Drezdenko obejmuje:

•       budowę 2 skrzyżowań z ruchem okrężnym (ronda):

-          rondo na przecięciu projektowanej obwodnicy z drogą wojewódzką nr 158 o średnicy wyspy 25m i szerokości jezdni na rondzie 6m. Średnica zewnętrzna ronda 40m,

-          rondo na przecięciu projektowanej obwodnicy z drogą wojewódzką nr 160 o średnicy wyspy 25m i szerokości jezdni na rondzie 6m, średnica zewnętrzna ronda 40m.

 • budowę przejść dla małych i dużych zwierząt:

-            budowa przejścia dla zwierząt PZ-17 w km 4+250,10 obwodnicy, o konstrukcji z blachy falistej ocynkowanej o szerokości 3,22m i wysokości 2,15m.

 •     budowę przejścia dla pieszych i rowerzystów:

-            przejście dla pieszych i rowerzystów PP-16 w km 3+995,00 obwodnicy, o konstrukcji rama żelbetowa o szerokości 5,0m i wysokości 3,05m.

 •     przebudowę istniejących przepustów – 2 szt.
 • budowę nowych przepustów – 6 szt.
 • wykonanie rowów drogowych:
 • budowę kanalizacji deszczowej o długości ok. 1,1 km:
 • wycinkę drzew kolidujących z projektowaną budową
 • wzmocnienie podłoża korpusu i zabezpieczenie skarp nasypów przed erozją:

-            w miejscach wysokich nasypów wzmocnienie korpusu drogowego za pomocą geosyntetyków.

 • wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.
 • przebudowę kolizji z urządzeniami obcymi (branża elektryczna):
 • budowę oświetlenia na rondach oraz na dojazdach do rond. 

 

 

Sukces lubuskich przysmaków

19 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się Targi Smaki Regionów – dedykowane producentom i smakoszom regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności. W uroczystości otwarcia wziął udział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Podczas targów Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zorganizowała finał XV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów" połączony z prezentacją najlepszych  produktów oraz potraw, nagrodzonych statuetką „Perła 2015".

Lubuskie promowało swoje specjały, które znajdują się na Liście produktów tradycyjnych, bądź zostały docenione w konkursach kulinarnych na szczeblu regionalnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miody, piwa, sery kozie, wędliny dostarczane na stoisko prosto z wędzarni oraz naturalne soki.

W XV edycji konkursu nominowane zostały 72 produkty z 15 regionów. Przyznanych zostało 46 „Pereł". Do województwa lubuskiego powędrowały aż cztery ogólnopolskie nagrody:

 1. Wojnowski leszcz i sandacz na kwaśno – PPH „Fisch-Net" Małgorzata i Grzegorz Koza,
 2. Miód akacjowy – Rodzinna Pasieka Ignacy Żegleń,
 3. Naturalnie mętny sok tłoczony – Gospodarstwo rolne Jolanta i Marek Szronowie,
 4. Miód pitny Trójniak Pański – Lubuska Pętla Kulturalna, Adam Mocny. 

W XV edycji konkursu na najlepszą regionalną potrawę nominowanych zostało 12 potraw z 12 regionów. Jury wyróżniło „Perłą" 10 z nich. W tej kategorii również nagroda powędrowała do Lubuskiego. „Perłę" za pierś gęsią macerowaną w białym winie zapiekaną w liściach winnych z jabłkiem imbirowym otrzymali Kinga i Robert Koziarscy z Winnicy „Kinga".

Ponadto prestiżową nagrodę „ Klucz do polskiej spiżarni"  przyznawaną dla osób, instytucji, organizacji, które poprzez swoje działania wspierają kulinarne dziedzictwo, promują produkty regionalne, lokalne i tradycyjne oraz budują ich rynek, otrzymała Grażyna Dereń - od najmłodszych lat związana z polską wsią. Od początku lat siedemdziesiątych prowadzi gospodarstwo rolne należące do jej rodziny od 1947 roku. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała czwórkę dzieci, a także założyła swój własny biznes – Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda Edukacyjna - Dereniówka" oraz firmę DER-POL świadczącą usługi dla rolnictwa. Równolegle dwa gospodarstwa prowadzą dorośli synowie - Wojciech i Bronisław, którzy kontynuują tradycje rodzinne. Przyczyniła się do wprowadzenia na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubuskiego: schabu tradycyjnego słubickiego, chleba domowego na zakwasie, pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, pierogów z kapustą i grzybami leśnymi, nalewkę z owoców derenia. Ceniona jest za aktywną działalność społeczną i wieloletnią pracę na płaszczyźnie kół Gospodyń Wiejskich.

 

Lubuskie wicemistrzem Polski

Reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zajęła II miejsce podczas odbywających się w Mielcu VIII Mistrzostw Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłce Nożnej – PODKARPACKIE 2015. W finale mistrzostw drużyna Lubuskiego zmierzyła się z Dolnośląskim. W meczu był remis 1:1, ale zdecydowały rzuty karne. - Gratuluję moim pracownikom, dzięki którym Lubuskie zostało wicemistrzem Polski - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W dniach 16-18 września 2015 r. w Mielcu odbyły się VIII Mistrzostwa Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłce Nożnej – PODKARPACKIE 2015. Podobnie jak w latach ubiegłych Województwo Lubuskie wystawiło swoją reprezentację. W Turnieju biorą udział drużyny reprezentujące samorządy wojewódzkie, w tym roku do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn. Lubuska drużyna dostała się do finału. W półfinale pokonała Zachodniopomorskie, a w finale spotkała się z drużyną Dolnośląskiego. Mecz był niezwykle wyrównany i emocjonujący. Po 90 minutach zaciętej gry nie przyniósł rozstrzygnięcia (remis 1:1). Żeby wyłonić zwycięzcę, porzebne były aż dwie kolejki rzutów karnych, które zakończyły się wynikiem 10:9. Dopiero one przechyliły szalę zwycięstwa na stronę drużyny dolnośląskiej. 

Skład drużyny Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego:

 1. Rajmund Binek – DFS
 2. Marcin Brandyk – DFS
 3. Radosław Brodzik – DFS
 4. Piotr Gaweł – DFS
 5. Daniel Groch – DA
 6. Michał Klim – DFR
 7. Arkadiusz Milto – DFR
 8. Robert Morkowski – DFS
 9. Bartosz Oczkowski – DFS
 10. Błażej Pawłowicz – BAK
 11. Piotr Syska – DFS
 12. Rafał Woźniak - DW

 

 

„Odra dla turystów" jednym z cudów Funduszy Europejskich

Projekt „Odra dla turystów" zwycięzcą w ministerialnym konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii turystyka aktywna. W ramach projektu przebudowano cztery porty w nadodrzańskich miejscowościach, port we Frankfurcie nad Odrą i zbudowano dwa statki turystyczne – „Zefira" i „Lagunę".  Ponad 22,7 mln zł pochodziło z Programu Współpracy Transgranicznej Polska Województwo Lubuskie – Brandenburgia.

Celem organizowanego już od ośmiu lat konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, zrealizowanych z dofinansowaniem ze środków UE. Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ unijnych funduszy na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Spośród 195 zgłoszeń, Kapituła Konkursu wskazała 21 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie (ostatnie 4 kategorie to nowość w tegorocznej edycji). Następnie wybrała kolejne Cuda Funduszy Europejskich oraz przyznała jedno wyróżnienie. Swojego faworyta wskazali też internauci. Najpopularniejszymi kategoriami były: rewitalizacja (60), obiekt turystyczny (46) i turystyka aktywna (30).

Laureaci konkursu:

kategoria rewitalizacja - Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie

kategoria obiekt turystyczny - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce

kategoria turystyka mobilna i wirtualna - Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

kategoria turystyka aktywna - Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II

kategoria kultura i sztuka - Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

kategoria miejsce przyjazne rodzinie - Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy kategoria edukacja - Park rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim

głosowanie internautów - Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego - etap 4

wyróżnienie specjalne - Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Ósma edycja „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" odbyła się 18 września w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Więcej informacji o nominowanych i laureatach znajduje się na stronie www.polskapieknieje.gov.pl/

 

 

Minister Zembala: Resort daje 8,1 mln zł na nowy akcelerator dla Szpitala w Zielonej Górze

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs w zakresie poprawy działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce (doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii). W efekcie do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze trafi nowy akcelerator wart ponad 8,1 mln zł. Minister Marian Zembala osobiście przekazał tę wiadomość marszałek Elżbiecie Annie Polak.

Celem konkursu ogłoszonego w lipcu br. przez Ministerstwo Zdrowia było m.in. zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory i osiągnięcie średnich europejskich wskaźników skuteczności leczenia poprzez podjęcie działań mających na celu uzupełnienie oraz wymianę wyeksploatowanych urządzeń do radioterapii. Resort zdecydował, że w ramach konkursu wesprze zakup nowych akceleratorów. O środki na sprzęt ubiegał się także Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze.

Ministerstwo oceniło wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. 18 września br. Minister Marian Zembala osobiście przekazał dobrą wiadomość marszałek Elżbiecie Annie Polak: zielonogórski szpital dostanie 8 174 530 zł na zakup akceleratora. Wkład własny lecznicy wyniesie 15 proc. wartości sprzętu. Pełna nazwa sprzętu, o który wzbogaci się lecznica to wysokoenergetyczny przyspieszacz liniowy z opcją terapii 4D adaptacyjnych stereodaktycznych z bramkowaniem oddechowym i fotonowymi związkami bezfiltrowymi.

Kompleksowe leczenie onkologiczne

Przypomnijmy. Lubuski Ośrodek Onkologii jest jedynym w województwie lubuskim ośrodkiem leczącym pacjenta w sposób kompleksowy, to znaczy wykonuje się zabieg operacyjny, leczenie promieniami i/lub chemioterapią. Do tej pory lecznica dysponowała 3 akceleratorami. Wszystkie są wykorzystywane do potrzeb radioterapii. I wszystkie zostały nabyte przy współudziale środków Ministerstwa Zdrowia.

LOO udziela świadczeń w zakresie poradnictwa onkologicznego, badań diagnostycznych, badań kontrolnych, leczenia stanów przewlekłych poprzez:

1) Poradnię Onkologii Ginekologicznej,

2) Poradnię Chirurgii Onkologicznej,

3) Poradnię Radioterapii,

4) Poradnię Chemioterapii,

5) Poradnię Leczenia Bólu,

6) Poradnię Konsultacyjną  (Onkologiczną)

7) Poradnię Ogólną (Onkologiczną).

Dzienny Oddział Chemioterapii prowadzi leczenie ambulatoryjne pacjentów cytostatykami.

 

 

„Kobieta w samorządzie"

Ruszyła rejestracja na VII Lubuski Kongres Kobiet, który odbędzie się 17 października br. w Pałacu Książęcym w Żaganiu pod hasłem „Kobieta w samorządzie". - Chcemy głośno mówić o tym, ile nasz samorząd zawdzięcza Kobietom, a z okazji jubileuszu samorządności pragniemy uhonorować Lubuszanki wyjątkowo zasłużone dla społeczności lokalnej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, zachęcając do rejestrowania się na kongres i wysyłania kandydatur do konkursu o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu.

W tym roku lubuskie kobiety zjadą do Pałacu Książęcego w Żaganiu. - Tematem kongresu będzie aktywność kobiet w strukturach samorządowych wszystkich szczebli, a także ich aktywność obywatelska - mówi marszałek. - W tym roku obchodzimy 25 lat samorządu, więc warto docenić kobiety, które go tworzyły i tworzą nadal. W ten sposób chcemy też podziękować wszystkim paniom, które na przestrzeni ostatnich 25 lat działały aktywnie na rzecz swoich Małych Ojczyzn.

Wniosek o nadanie tytułu LIDERKI LUBUSKIEGO SAMORZĄDU oraz regulamin konkursu znajdziecie Państwo poniżej. Na zgłoszenia czekamy do 5 października br.  Wnioski można składać mailowo na adres sekretariat.dp@lubuskie.pl oraz na adres Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego, ul. Podgórna 7, z dopiskiem „Konkurs". Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się oczywiście podczas tegorocznego Lubuskiego Kongresu Kobiet.

 W programie siódmego już, uroczystego spotkania lubuskich kobiet, znajdzie się sesja plenarna, debat, w której udział zapowiedziała m.in. Ewa Minge, oraz panele tematyczne. Będzie mowa m.in. o wpływie kobiet na kształtowanie małych samorządowych "ojczyzn", pojawią się też przykłady dobrych oraz inspirujących praktyk z zakresu aktywności obywatelskiej pań w organizacjach samorządowych i społecznych. Panele warsztatowe dotyczyć będą m.in. zdrowego stylu życia („NA SZPILKACH CZY W TRAMPKACH – LUBUSZANKA ZAWSZE ZDROWA"), kreowania publicznego wizerunku (prowadzenie:  Sylwia Majewska - trener biznesu, rozwoju osobistego, umiejętności medialnych, prezentacyjnych i interpersonalnych.), kulinarnych pasji oraz tego, jak zdobywać szczyty - dosłownie i w przenośni.  Zachęcamy do rejestracji i wyboru interesujących Panie (i Panów) paneli!

Rejestracji na tegoroczny VII Lubuski Kongres Kobiet można dokonywać klikając na formularz na stronie www.lubuskie.pl oraz na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Formularz zgłoszeniowy regulamin konkursu oraz wniosek o tytuł Liderki Lubuskiego Samorządu na www.lubuskie.pl

 

 

Kolejna edycja Międzynarodowej Wymiany Młodzieży

Zapraszamy wszystkie osoby zarejestrowane na stronie projektu yBBregions do zgłaszania chęci udziału w II turze zimowej, międzynarodowej wymiany młodzieży. Osoby zainteresowane uczestnictwem w działaniu projektu, które nie są jeszcze członkami projektowej społeczności powinny zarejestrować się na niniejszej stronie. Kolejna, III już edycja wymiany młodzieży w Brukseli odbędzie się w dniach 16 -29 listopada 2015 r.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego http://lubuskie.pl/news/17155/16/Drugi-rok-program-Mlodziez-w-dzialaniu/ informujemy iż do 6 października 2015 r., wszyscy użytkownicy spełniający kryteria kwalifikowalności są zaproszeni do wyrażenia zainteresowania uczestnictwem w drugim działaniu projektu:

MIĘDZYNARDOWA WYMIANA MŁODZIEŻY, tura II – ZIMA 2015 która odbędzie się w terminie od 16 do 29 listopada 2015 w Brukseli.

W III edycji międzynarodowej wymiany młodzieży weźmie udział szesnaście osób: po cztery osoby z każdego regionu uczestniczącego w projekcie: Województwa Lubuskiego, Kraju Preszowskiego, Abruzji i Dubrownika-Neretwy.

Aby wyrazić swoje zainteresowanie udziałem w MIĘDZYNARODOWEJ WYMIANIE MŁODZIEŻY w ww. terminie, prosimy o zalogowanie się na stronę yBBregions i poprzez menu-użytkownika uaktualnienie swojego profilu i zaznaczenie okienka opcji: „INTEREST TYE WINTER 2" (osoby dotąd nie zarejestrowane prosimy o stworzenie profilu).

Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z kryterium kwalifikowalności, do udziału w MIĘDZYNARODOWEJ WYMIANIE MŁODZIEŻY kwalifikują się osoby:

-w wieku od 18 do 25 lat;

-urodzone w Województwie Lubuskim i /lub mieszkające w Województwie Lubuskim -zatrudnione lub bezrobotne w tym osoby poszukujące pierwszej pracy

- i/lub będące uczniami lub studentami instytucji edukacyjnych, w tym uczelni wyższych mieszczących się w Województwie Lubuskim.

Prosimy o wzięcie pod uwagę, iż procedura selekcji odbywa się tylko drogą elektroniczną, dlatego prawdziwość wszelkich informacji, które użytkownicy umieszczają na swoim profilu yBBregions oraz w dokumentach przesyłanych drogą mailową zostanie zweryfikowana w późniejszym etapie selekcji na podstawie dokumentów, poświadczonych przez odpowiednie instytucje. Osoby podające nieprawdziwe informacje nie będą brane pod uwagę.

W przypadku pytań odnośnie procedury wyboru uczestników, prosimy o zapoznanie się z ww. informacją o selekcji opublikowaną na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz na stronie projektu http://www.ybbregions.eu.org/index.php/pl/

Projekt "yBBregions – Youth and Brussels Based" jest współfinansowany ze środków wspólnotowego programu "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013.

 

 

Nabór dla studentów i absolwentów na staże w Parlamencie Europejskim

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli informuje, iż do 15 października br. osoby zainteresowane odbyciem stażu w Parlamencie Europejskim mogą zgłaszać on-line swoje kandydatury.

Parlament oferuje możliwość realizacji rożnego rodzaju płatnych staży dla studentów oraz absolwentów. Wszystkie rodzaje staży są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Staże w PE są szansą dla młodych ludzi na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy o działalności i znaczeniu Parlamentu Europejskiego. Istnieje kilka opcji stażu, m.in. dla dziennikarzy czy dla tłumaczy pisemnych. Stypendia im. Roberta Schumana są skierowane do wszystkich absolwentów.

Obecnie trwa rekrutacja na trwające 5 miesięcy  płatne staże rozpoczynające się w marcu 2016 roku. Każdy ze stażystów Parlamentu otrzyma co miesiąc stypendium w wysokości ok. 1200 euro.  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i warunkami rekrutacji dostępnymi na stronie Parlamentu Europejskiego:

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/pl/20150201PVL00047/Traineeships
Na EuroparlTV dostępne jest również krótkie wideo informacyjne:

http://www.europarltv.europa.eu/pl/player.aspx?pid=c2e366a2-d10a-49c2-abff-a4d000e7dea6

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2015 roku o północy.  

 

 

Konferencja z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze wraz z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji nt.: „Rola władz samorządowych w kształtowaniu lokalnej polityki w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych", która odbędzie się 28 września 2015r. w Zielonej Górze.

Celem konferencji jest przedstawienie istotnych kwestii dotyczących problemów alkoholowych, w tym m.in. polską politykę wobec alkoholu, rozwiązywanie problemów alkoholowych jako zadanie własne samorządu gminnego, ograniczenie dostępności fizycznej alkoholu poprzez ograniczenie liczby punktów sprzedaży oraz określanie zasad ich usytuowania, a także jakość i skuteczność profilaktyki skierowanej do dzieci i młodzieży.

Konferencja odbędzie się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, przy ulicy Podgórnej 7, w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Uprzejmie prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego do dnia 15 września 2015 roku  faksem na nr 68 325 50 69 lub na adres e-mailowy sekretariat.ds@lubuskie.pl. Kontakt w sprawie konferencji z organizatorem w Zielonej Górze pod nr tel. 68 45 65 541 lub 68 45 65 265.

Koszty organizacji konferencji ponoszą organizatorzy, tj. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestnicy konferencji ponoszą koszt dojazdu.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w  konferencji.

Do pobrania:

Program konferencji

Formularz zgłoszeniowy

 

 

Stypendia dziennikarskie - Konkurs Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Celem konkursu jest wsparcie dziennikarzy, których praca przyczynia się do podnoszenia jakości relacji polsko-niemieckich, a także otwiera Polaków i Niemców na nowe wyzwania europejskie. Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 października 2015 r.

Zaproszenie skierowane jest do dziennikarzy z Polski i Niemiec, którzy przygotowują artykuły lub reportaże (prasowe, radiowe, telewizyjne), fotoreportaże bądź publikacje internetowe (np. blogi dziennikarskie), a także książki dotyczące:

-        nowych wyzwań dla współpracy polsko-niemieckiej w zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej  w Europie i na świecie;

-        funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Europie;

-        codzienności współpracy w obszarach przygranicznych;

-        ekologii, także w kontekście europejskiej polityki energetycznej

Dofinansowanie może pokryć koszty kwerendy do artykułu lub reportażu (prasowego, radiowego, telewizyjnego), fotoreportażu, bądź publikacji internetowej, a także książki – w Polsce, Niemczech lub w krajach sąsiednich.

O stypendium mogą ubiegać się dziennikarze (z dorobkiem zawodowym) mieszkający na stałe w Polsce lub w Niemczech.  Stypendium wynosi maksymalnie 3.000 €  (jego wysokość zależy od charakteru kwerendy).

Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
- CV oraz jedną reprezentatywną publikację;
- koncepcję planowanej pracy (maks. 4 000 znaków);
- plan realizacji stypendium (maks. 2 000 znaków);
- plan kosztów 

Wniosek może być sporządzony w języku polskim lub niemieckim.

Prosimy o przesyłanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej do 26 października  2015 r. na adres: joanna.czudec@fwpn.org.pl. Informacji o stypendiach udziela Joanna Czudec:

tel. + 48 22 338 62 65, E-mail: joanna.czudec@fwpn.org.pl

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?