poniedziałek, 2 lutego 2015

Wycinka Lasu Piastowskiego. Zdjęcia, cz. I


Nie jestem fotografem, w tym lesie po prostu skaczę na hopkach do dirtu, mamy też- wiecznie niszczone- trasy do downhillu. Las jest ewidentnie cały czas wycinany. Wycina się dęby, modrzewie, świerki, brzozy, akacje- choć w zasadzie powinno się tylko wycinać sosny. Lasy wygląda jakby go miało przeciąć nie jedna, a z 5 obwodnic.

Stanęło więc chyba na "referendum" w rodzaju tego o połączeniu miasta z gminą. Jeden z polityków stwierdził że go obrażam, gdy wypomniałem że na nieco ponad miesiąc przed planowanym referendum nie było żadnej publiznej debaty, nie wypowiadali się żadni specjaliści od tej tematyki. W poprzednim referendum nieznana była komisja (chyba złożona z samych urzędników), brak było list wyborców, można było głosować dowolną ilość razy. Referendum w którym będą niezbyt uczciwe pytania, i nikt słowem się nie zająknie że przecież jest równoległa szosa do tej obwodnicy...

Las Piastowski wg opinii internautów, a nie urzędników (ci zaprzecząją), istnieje, i jak donoszą czytelnicy, wzgórza ciągną się do samej Ochli. Tutejsze władze miasta nawet nie odpowiadają na korespondencję do UM przez kilkanaście lat- wymaga to tuzinów majli i przychodzenia do biura pani "p.o. rzecznika". Naprawdę, nie warto sobie czasu marnować. Gdy napisałem że w tej sprawie politycy sobie z nas i was żartują, a wy to traktujecie na serio, to może i ktoś się obruszył, ale nawet nie skomentował.

Dziwne że nikt nie mówi o gigantomanii tego projektu- zupełnie jakby nie istniały wykresy SDR- badań ruchu na już istniejącej, równoległej drodze, dość miarodajnie pokazujące skromny popyt. Przecież już istnieje równoległa droga- szosa Racula- Świdnica p. Ochlę. Wystarczy ją odpowiednio oznakować, dodać odcinek omijający różne zabudowania, i problem obwodnicy rozwiązany, wzgórza i lasy całe, 100 mln w kieszeni. 

 Wariant obwodnicy po już istniejącej szosie, opr. af. na podst. Map. Google, uż. dla c. edukacyjnych, kolor czerwony- nowe odcinki dróg.

Do tego miała powstać ulica omijająca centrum Raculi i Drzonkowa, co rozwiąże problem ew. uciążliwości. Niektórzy postulują aby zamiast iść przez Raculę, Drzonków, wychodziła przy moście nad S3 na wys. Łochowa. Niestety, nie zanosi się aby w ogóle miała mieć miejsce jakakolwiek merytoryczna dyskusja i inne warianty przebiegu (nic podobnego nie widziałem). Przed wyborami samorządowymi robi się takie wrzutki aby zaognić atmosferę na zasadzie dziel i rządź. Nie jestem pewien, czy aby jakiś polityk- się nie przeliczył, licząc na populistycznych wyborców.
(af)
ps. tekst powstał w 5 minut.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?