środa, 20 stycznia 2010

W sprawie przetargu kolejowego

Z zaskoczeniem czytam w prasie że z racji iz nikt nie złożył oferty przetargowej na przewozy pasażerów koleją, to samorząd wojewódzki przyzna dotację 31 mln PLN temu marnotrawnemu monopoliście, Przewozy Regionalne. Samorząd ogłosił przetarg, ofert nie złożono.

(wypowiedź urzędnika) - Przepisy w tej sprawie są jednoznaczne: jeżeli nie ma żadnej oferty przetargowej, to przewoźnika możemy wyłonić z wolnej ręki. Dlatego przystępujemy do negocjacji ze spółką i już wkrótce podpiszemy umowę. (Radio Zachód 2010-01-07 18:02)

Jako liberał gospodarczy protestuję przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na fatalnie zarządzaną spółkę o której wiadomo że posiada ogromy przerost zatrudnienia. Jest to ponadto przestępstwo niegospodarności. Przetarg się nie udał, ale problem- pozostał.

Czy Czytelnicy widzą to marnotrawstwo, to jeżdżenie ezt (jednostkami elektrycznymi) na liniach gdzie ktoś normalny puściłby dla tak lichego potoku kilkunastu-kilkudziesięciu podróżnych wagon motorowy (to co że spalinowy szynobus pojedzie "pod drutem"?- liczy się że jest 3 razy taniej). Albo składy ciągnięte lokiem spalinowym, jak ten do Frankfurtu/Odrą. Koszty kilkakrotnie wyższe niż koszt pociągokilometra szynobusu spalinowego (10-11 PLN w przetargach). Trwonić pieniadze kraju na poziomie zamożności Rumunii i Bułgarii jest nader łatwo.

Oni marnują z 40 mln rocznie. Bo do tych 31 mln dotacji jeszcze dochodzą wpływy z biletów, które ta spółka też wywala w błoto. Sama nie inwestuje, żeruje na taborze zakupionym z pieniędzy podatników. Inne samorządy (jak Dolnośląskie) powołały bądź powołują własnych przewoźników. A u nas- reperują pordzewiałego trabanta....

1 komentarz:

 1. Hello!
  You may probably be very interested to know how one can make real money on investments.
  There is no need to invest much at first.
  You may commense to get income with a money that usually is spent
  for daily food, that's 20-100 dollars.
  I have been participating in one company's work for several years,
  and I'll be glad to share my secrets at my blog.

  Please visit my pages and send me private message to get the info.

  P.S. I make 1000-2000 per day now.

  http://theinvestblog.com [url=http://theinvestblog.com]Online Investment Blog[/url]

  OdpowiedzUsuń

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?