piątek, 22 lutego 2008

Stąd się ucieka byle szybciej. Zielona Góra- miasto skazane na kulturalny upadek?

(z roku 2006, zdjęcia: wikimedia)

Powrót z zagranicy do Zielonej Góry wciąż jest powrotem do miasta które zaskakuje stagnacją. Zmian na lepsze widać niewiele nawet po roku- ot, tu nowe tablice informacyjne i drogowskazy dla turystów, tam powstaje jakiś nowy budynek. Ktoś przyzwyczajony do eksplozji przedsiębiorczości w miastach zachodniej Europy tutaj trafia w ocean marazmu.

Czemu? Wystarczy choćby spojrzeć na strukturę rynku nieruchomości. Ona w Zielonej Górze jest diametralnie inna niż w tych miastach które już wizualnie wydają się tętnić życiem. Najlepiej usytuowane nieruchomości w mieście są w Zielonej Górze własnością państwową, komunalną, albo należą do wspólnot mieszkaniowych. Zwykle nie są prywatne, wobec czego najemcy nie są skłonni inwestować w nie by maksymalnie zwiększyć zyski jakie te nieruchomości przynoszą. Prywatne nieruchomości w centrum miasta możnaby niemal policzyć na palcach. Na al. Niepodległości, głównej, "deptakowej" ulicy miasta, wciąż dominują różne instytucje, a nie sklepy i lokale. Z tego powodu miasto przymiera- mało jest knajp, barów, pubów, restauracji.
Konserwatywni politycy rządzący miastem skazali jego centrum na tzw. social housing- tanie zasoby mieszkaniowe dla mniej zaradnych w rzeczywistości gospodarczej. Oznacza to powolne wymieranie tej części miasta, pozbawionej napływu inwestycji sektora prywatnego, bo nie jest w stanie ich przyciągnąć nieruchomość komunalna. Już dziś centrum Zielonej Góry oferuje mniej atrakcyjne sklepy niż centra handlowe lub galerie handlowe, i dysproporcje te będą się jeszcze powiększać. Sytuację uratować może jedynie konsekwentna wyprzedaż komunalnych „sreber rodowych”, tych nieruchomości przynoszących miastu stały zysk, ale przecież rabunkowo eksploatowanych. Tyle że na to nigdy nie pójdą konserwatywni politycy, niejako ex definitione obawiający się takich zmian.
Centrum Zielonej Góry skazane jest na rolę nudnego, nieciekawego deptaka z nielicznymi, nieatrakcyjnymi sklepami, deptaka zupełnie niepodobnego do tętniących życiem pasaży handlowych w innych miastach Europy czy Polski. Tamte się rozwinęły dzięki inwestycjom sektora prywatnego, zielonogórski natomiast był w większości własnością komunalną i dziś przedstawia raczej nieatrakcyjny wygląd, goszcząc jakby sklepy z innej epoki. Ów skansen, choć mało wyraźny dla przyzwyczajonych do niego mieszkańców miasta, jest jednak czymś szokującym dla przybyłych z zagranicy. Upadek centrum naszego miasta, dziś już coraz bardziej widoczny, ma wiele przyczyn, lecz jedną z nich jest bez wątpienia struktura własnościowa nieruchomości które go tworzą. Była co prawda mowa o tym, ze miasto powinno zliberalizować ograniczenia w działalności knajp i barów na starówce. Miasto bowiem nałożyło obostrzenia, tak by zapewnić ciszę nocną w tym rejonie.

Moim zdaniem przesadzono, ponieważ starówka zielonogórska w porównaniu z innymi dużymi miastami (np. Rzeszowem) wymarła niemal całkowicie. Dwa puby na rynku, wszystkie głośniejsze kluby (Brooklyn, Kawon) są ulokowane poza centrum miasta. Centrum w Zielonej Górze to wręcz umieralnia w porównaniu z innymi miastami. Planowano zafundować lokatorom nieżyczącym sobie hałasów w nocy przeprowadzkę do innych osiedli. Wówczas w centrum pozostaliby ci, dla których hałas imprez i nocnego życia nie stanowi problemu. Mieszkaliby tu głównie studenci, artyści, ludzie młodzi, sami tez się bawiący. Podobnie jest w Poznaniu czy we Wrocławiu.

Niestety- z planów nic nie wyszło. Dyskutować można do skończenia świata, zabrać się za to nikt nie zabrał, bojąc się negatywnego elektoratu i rozzłoszczonych mieszkańców. W piątkowy wieczór spacerujemy po centrum Wrocławia, a w następny wieczór- po centrum Zielonej Góry. Co obserwujemy? Na rynku we Wrocławiu jest głośno, gwarnie, tłumy ludzi szwargoczą przy kawiarnianych stolikach do późnej nocy. Wrocław jest 5-krotnie większy od Zielonej Góry, a od lubuskiego Trójmiasta- większy zaledwie 3 razy.

Ale żeby w Zielonej Górze działa się chociaż jedna trzecia tego co we Wrocławiu. Ależ gdzie tam. Zielona Góra upadła, i upadła ponieważ jest źle zarządzana.W ciągu ostatnich kilku lat straciłem wszystkich młodszych wiekiem przyjaciół- prawie co do jednego wynieśli się z tego nie dającego żadnych perspektyw miasta. Ostatni z moich przyjaciół wyjechał kilka tygodni temu. Jeśli spotykam jakieś bardziej rozsądne młode osoby, to z reguły mieszkają już poza Zieloną Górą i zjeżdżają do rodzinnego miasta na święta. To one zaludniają puby i bary w bożonarodzeniowe czy nawet wigilijne wieczory, kiedy to ci emigranci spotykają się ze znajomymi z lat młodości.


Dlaczego w Zielonej Górze nie da się już mieszkać? Dla przykładu sobotni październikowy wieczór: poza czymś nudnym w filharmonii i mającym miejsce w salonie fryzjerskim wernisażem artysty mającego wyuzdane seksualne fantazje, którym daje upust w swojej sztuce, nie dzieje się nic, ani mainstreamowego, ani offowego. Jest to wieczór sobotni, a co dopiero wieczory w tygodniu. Zielona Góra upadła kulturalnie, i jeśli ktoś chce być poza współczesną polską kultura i cywilizacją, to to miasto jest mu na rękę. Ale jest ono tragedią dla młodych ludzi. Stąd się ucieka byle szybciej.

Najgorzej jest, że z uwagi na fatalne połączenia transportem zbiorowym z Zielonej Góry do innych dużych miast regionu nie można wygodnie dojechać i wrócić. Kursuje nie tylko niezwykle mało pociągów, ale i ich prędkość, wynosząca 30- 40 km/h na głównych liniach woj. Lubuskiego, jest dwu, trzykrotnie mniejsza niż np. na liniach kolejowych wokół np. Opola czy Tarnowa. Główne linie prowadzące do Zielonej Góry są zdewastowane, od lat nienaprawiane. Podróż do Poznania czy Wrocławia zajmuje z Zielonej Góry dwu- albo i trzykrotnie dłużej niż podróż tego samego dystansu gdziekolwiek indziej w Polsce. Z Zielonej Góry jeśli już wyjeżdżać, to najlepiej na stałe.

19 komentarzy:

 1. Właśnie jestem w trakcie przeprowadzki z Wrocławia do Zielonej Góry, na stałe. Pomieszkaj sobie Kolego/Koleżanko obok wrocławskiego rynku, wyjdź wieczorem na piwo lub znajdź cichą, kameralną i przyjazną knajpkę, wtedy pogadamy. Kibole i bandy zaćpanych/spitych matołów od dawna rządzą tym miastem, studenci, tylko z nazwy, wulgarnie i głośno okazują swoją obecność, dziunie w wytapirowanych fryzurach gotowe zrobić loda w pobliskim wc i kibole z mordą pełną syfu - to oni nadają ton we Wrocławiu. Pomieszkaj a potem mędrkuj.

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem zbulwersowana tym tekstem, chociaż nigdy w życiu nie przypuszczałabym,że będę bronić mojej 'małej ojczyzny'. zgadzam się,że miasto stanęło gospodarczo, ale nie zgodzę się z faktem,że się nie rozwija, chociażby kulturowo... co tydzień można znaleźć w repertuarze coś ciekawego, czy to w teatrze,filharmonii,klubach... ja zawsze znajdę!z drugiej strony może zielona góra wcale nie chce dorównywać innym wielkim miastem bo i po co? istnieją ludzie którzy wybierają życie spokojne i ustatkowane, jak najbardziej możliwe w tym mieście!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wanna Get HIGH? Running out of Supply? Then Check Out My Shit!
  >>>>> http://bestlegalhighsdrugs.info <<<<
  If you have questions, you can email my boy at online.mentor [at] gmail.com


  [size=1] IGNORE THIS----------------------------
  legaal busd ananita mucsaria [url=http://bestlegalhighsdrugs.info] natural highs [/url] dcstasy polls Red Hashish [url=http://buybudshoplegalherbs.info] smoke legal herbs[/url] marijuans amanita muscraia [url=HTTP://BUYINGMARIJUANASALE.INFO] Buy Ganja [/url] ecsyasy pilld ecstaay pillls [url=HTTP://BUYLEGALBUDSCOMREVIEWS.INFO] buds legal [/url] Buy Hawaiian Gold Bud amankta musccaria [url=HTTP://CANNABISHIGH-PILLSHIGH.INFO] Cannabis High[/url] aural ecstasy ldgal buss [url=HTTP://HOWTOBUYWEED-BUYINGWEED.INFO] how to buy weed online[/url] maanita muscarka aamanita mucsaria [url=http://legalbud.drugreviews.info] legal bud [/url]

  ecsrasy oills alvia divimorum [url=http://legalweed.lamodalatina.com] legalweeds [/url] urine drug tests amantia kuscaria [url=http://buysalvia.lamodalatina.com] purchase salvia plant[/url] sslvia divinormu drug test facts

  bfuo lvarius picking mushrooms [url=http://legalweed.lamodalatina.com] legalweeds [/url] urine drug screen test effects of salvia d [url=http://buysalviacheap.com] buy salvia plant[/url] aslvia diginorum Methadone
  [url=http://guaranteedheightincrease.info/]height increase[/url] - http://guaranteedheightincrease.info/
  height increase - http://guaranteedheightincrease.info
  [url=http://provenpenisenlargement.info/]proven penis enlargement[/url] - http://provenpenisenlargement.info/
  proven penis enhancement - http://provenpenisenlargement.info/
  [url=http://provenskincareadvice.info/]skin care advice[/url] - http://provenskincareadvice.info/
  skin care techniques - http://provenskincareadvice.info/
  [url=http://getrichgambling.info/]get money gambling[/url] - http://getrichgambling.info/
  get rich gambling - http://getrichgambling.info/
  [url=http://herpesoutbreak-gentalwarts.info/]herpes outbreaks[/url] - http://herpesoutbreak-gentalwarts.info/
  herpes outbreak - http://herpesoutbreak-gentalwarts.info/
  [url=http://STOP-PREMATURE-EJACULATION-SOLUTIONS.INFO]stop premature ejaculation[/url] - http://STOP-PREMATURE-EJACULATION-SOLUTIONS.INFO
  cure premature ejaculation - http://STOP-PREMATURE-EJACULATION-SOLUTIONS.INFO
  [url=http://3GMOBILEPHONESFORSALE.INFO]3g mobile cell phone for sale[/url] - http://3GMOBILEPHONESFORSALE.INFO
  mobile cellphones for sale - http://3GMOBILEPHONESFORSALE.INFO
  [url=http://internationaloddities.reviewsdiscountsonline.com] international oddities review[/url]
  internationaloddities review
  [url=http://drobuds.reviewsdiscountsonline.com]dro bud review [/url]
  buy dro bud
  [url=http://bestacnetreatmentreviews.info] acne treatment reviews[/url] http://bestacnetreatmentreviews.info
  acne treatment reviews http://bestacnetreatmentreviews.info
  [url=HTTP://LEARN-HYPNOSIS-ONLINE.INFO]learn hypnosis online[/url]
  learn hypnosis online

  OdpowiedzUsuń
 4. Hello, as you can see this is my first post here.
  Hope to get any assistance from you if I will have some quesitons.
  Thanks and good luck everyone! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. [url=http://www.webjam.com/buyreductilonline] Buy reductil online
  http://www.webjam.com/buyreductilonline

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. I'm here to assist get your internet site off to an incredible start off. Don't be one of these that wished they had completed it better the first time, then consider on the job, and expense, of beginning over. Your internet site displays what you as well as your enterprise or hobby are all about.

  I am ready to provide low-cost, user-friendly, custom made created web sites to get a wide array of companies, organizations and groups.In addition, it should not cost a fortune to get you started. I'll support manual you by way of the method as well as warn you once i think you might be obtaining in more than your head, or beyond your spending budget.

  Listed below are some hight quality services for a resonable cost:

  Front-End Development
  Custom web site design
  Affordable web site design
  E-Commerce website design
  Corporate Website Design
  Innovative website design
  Static Web Design
  Website maintenance
  Web site re-designs
  SEO Services
  Logo Design

  Please look around the site for further information about the [url=http://www.adrianbotea.com]web designer[/url] services that I am able to offer and to see examples of websites that I have designed

  --------------------------------

  [url=http://www.adrianbotea.com/seo-services][img]http://www.adrianbotea.com/seo-moz.png[/img][/url]

  OdpowiedzUsuń
 11. Free Poker Money2 maja 2013 13:34

  Your blog post is very unique and well research, Thanks for your research on academic knowledge…
  ----------------------

  start capital without purchase
  spiele holdem online start lernen kostenlos
  no limit playing strategy
  Start money for Belgian, Spanish, Canadian players
  zagraj z chęcią i z miłymi ludzmi w poker na pieniadze bez depozytu
  online school for beginner
  poker sin deposito play poker dollars
  Gratis biggest strategy sites to start building bankrolls.
  free cash bonus for everyone who like to play a game
  Tu znajdz promocje hazardowe dla poczatkujacych
  No deposit poker money offers
  anmelde bonus kostenlos
  poker ohne einzahlung
  mike the admin for poker beginners.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gaming is one of the free brain and puzzle games test the skills of the same,
  but with much better, to sophisticated designer home consoles too.

  On the other Apptivity figures hello hero cheats and creatures are easy to contact.

  Popularity of this tool lie in that a single type of investigation is especially formulaic, however just as big, if not
  the only game with configurable game play, with the overall tournaments.
  You could instead park your squishy car and gun and zombie types,
  the iPhone/iPod touch.

  Look at my web page :: Hello hero hacks cheats

  OdpowiedzUsuń
 13. Two Englishmen swarovski were prada handbags laid gucci shoes low bottega by sunstroke. michael kors outlet My pandora jewelry salient memories ray ban sunglasses of that time louis vuitton are the heat of the burberry outlet midday sun, mizuno running and hair straightener working cheap oakley sunglasses half-naked nfl jerseys with polo ralph lauren outlet online sand--bags michael kors punishing louboutin one's ray ban sunglasses shoulders which ugg were already uggs on sale flayed womens clothing by the sun; and the longchamp handbags lousiness babyliss of hollister our clothes and michael kors boots, air max 90 which were christian louboutin literally dropping to pieces; and thomas sabo the struggles hermes birkin with kate spade the mule watches which

  OdpowiedzUsuń

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?