piątek, 22 lutego 2008

Podsumowując 4 lata rządów konserwatystów w Zielonej Górze


(tekst z 2006 roku)

Wkrótce minie kadencja prezydentury konserwatystki, Bożeny Ronowicz. Trudno oprzeć się wrażeniu że jej wygrana w wyborach była zasługą przede wszystkim negatywnego elektoratu jakie wykreował poprzedni, nadzwyczaj pewny siebie układ rządzący. Dziś konserwatyści znów chcą rządzić Zieloną Górą. A co będzie gdy im się uda? A jeśli to samo co poprzednio?

Co nasza p. Prezydent zrobiła przez okres blisko 4 lat swoich rządów? Szczerze powiedziawszy, niezbyt wiele. Basen miejski nie ruszył nawet z miejsca przez cały okres jej rządów pozostając wciąż niesprecyzowaną ideą, lotnisko wciąż jest najgorszym w Polsce (wystarczy wszak rzut oka na statystyki liczb pasażerów), miasto ma fatalne, w zasadzie najgorsze w kraju połączenia kolejowe, a połączenie do Berlina wciąż jest w sferze marzeń.

Trójmiasto Lubuskie nieco przyspieszyło, choć wciąż pozostało w sferze planów. Wszelkie aglomeracje istnieją wszak dzięki wspólnemu systemowi komunikacji, a w Zielonej Górze w tym kierunku nawet nie zrobiono żadnego kroku. Linia do Nowej Soli, na której powinien co 30 minut kursować autobus szynowy, jest w stanie katastrofalnym. Podobnie ma się sprawa z kolejową obwodnicą Czerwieńska i skrócenia czasu przejazdu do Sulechowa- B. Ronowicz nie zrobiła wiele w celu poprawy fatalnych połączeń kolejowych z Zielonej Góry, choć ta inwestycja powinna lata temu ruszyć z kopyta.

Port lotniczy od 1,5 roku posiada nieuregulowany status własnościowy m.in. dzięki politykom z opcji konserwatywnej, co uniemożliwia jakiekolwiek inwestycje by wreszcie miał on takie wyposażenie jak wszystkie pozostałe porty w Polsce. Miasto prawie nie zaangażowało się w jego ożywienie, władze miasta konsekwentnie milczą na ten temat, zupełnie jakby zły los portu lotniczego ich nie dotyczył. Most drogowy w Milsku także od lat pozostaje utopią, mimo że podobno wrysowano go już na niektóre mapy (a może nie zmazano, bo podobno kiedyś istniał rzeczywiście). O tym przekonał się pewien Niemiec który o mało nie wjechał do rzeki.

Konserwatywna p. prezydent nie podjęła żadnych działań w celu ożywienia festiwalu w Zielonej Górze- za jej kadencji po prostu nic się nie ruszyło, a temat wrócił na tapetę dopiero w okresie przedwyborczym. Propozycja przebudowy zrujnowanego amfiteatru na Operę Leśną z zadaszeniem nad miejscami publiczności, trafiła w próżnię. Jeśli ze zrujnowanego przez cały okres jej kadencji amfiteatru coś się wykluje, to będzie to amfiteatr nieprzystosowany do imprez komercyjnych, pozbawiony zadaszenia. Zielona Góra straciła dzięki niej swą szanse na ro0dzaj sopockiej Opery Leśnej- czyli duży, zadaszony amfiteatr. Co więcej, miasto wciąż nie ma porządnej sali widowiskowo-koncertowej, a bardzo rzadkie w tym mieście opery grane są w kościele Św. Ducha, natomiast jeszcze rzadsze duże koncerty odbywają się zwykle w sali gimnastycznej.

Komunikacja miejska w Zielonej Górze jest nadzwyczaj złej jakości. Autobusy kursują niesłychanie rzadko, miasto posiada tylko jedną linię kursującą nie rzadziej niż co 15 minut, mimo że w Gorzowie Wielkopolskim takich linii jest co najmniej 5. Zbiorowa komunikacja nocna rozpadła się pod rządami B. Ronowicz, a liczba pasażerów (80 tys. dziennie) spadła do poziomu niższego niż choćby w Gorzowie (90 tys.).

Propozycja wykorzystania sieci kolejowej na terenie miasta i poprzez jej modernizację oraz dobudowę 900 metrów toru na os. Pomorskie, również trafiła w próżnię. Szkoda, bo niewielkimi inwestycjami (rzędu kilku mln PLN) możnaby uruchomić w Zielonej Górze rodzaj szybkiego tramwaju wykorzystującego infrastrukturę miejskich linii kolejowych po których dziś jeżdżą jedynie drezyny miłośników kolei.

Tramwaj-szynobus po torach kolejowych w relacji os. Pomorskie- Dworzec- ul. Wiśniowa przypuszalnie miałby szansę zdetronizować „8” jako główną oś komunikacyjną miasta, bo mimo tego iż przebiega w oddaleniu ok. 500 metrów od przystanku przy DH Centrum, oferowałby czas przejazdu na os. Pomorskie w zaledwie 3-4 minuty, a na całej trasie przejazd zająłby ok. 10 minut. Tego typu inwestycja jest obecnie realizowana w Krakowie (przedłużenie linii kolejowej na krakowskie lotnisko) natomiast w Zielonej Górze tego typu inicjatywy traktowane są z jakimś przymrużeniem oka, jakby były jakąś nierealną utopią.

Wysiłki obecnej p. Prezydent w celu upiększania miasta zasługują na osobny artykuł. Nie przedstawiła ona żadnej interesującej koncepcji kontynuacji rewitalizacji starówki, a to co jest było robione na ostatnią chwilę, byle tylko wyszarpać jakieś wątłe środki. Dzieje się tak mimo iż cała wschodnia część starówki- ul. Krawiecka, Jadwigi, Pl. Pocztowy, Masarska, Ciesielska, wymagają pilnej rewitalizacji, stworzenia w tych ciasnych uliczkach strefy ruchu pieszego, pojawienia się tam sklepów, kawiarni, restauracyjek. Podobnie z ulicą Reja- ta również wymaga wg mnie przekształcenia w deptak, i podobnie jak całe centrum miasta. Konieczna jest budowa wielu kamienic-plomb, które uzupełnią ubytki w ciągłości zabudowy. Tu również nic się nie posunęło, a zielonogórskie ulice straszą szczerbatością.

Plac Powstańców Wielkopolskich, jedyny duży reprezentacyjny śródmiejski plac tego miasta, B. Ronowicz przebudowała na... ozdobny parking, oczywiście otoczony „szczerbatą” zabudową, nota bene z jego zachodniej strony przechodzącą w obrzydliwe ni-to-stragany, ni-domki jednorodzinne.

Zielona Góra wciąż razi turpizmem. Także zielonogórskie „city” tudzież „downtown”, kompleks biurowo-administracyjny pomiędzy ul. Chopina i Westerplatte, w którym znajduje się jedyny zielonogórski nowoczesny biurowiec, jest raczej obrzydliwym szkaradzieństwem niż estetyczną, reprezentacyjną dzielnicą biurową, odgrywającą rolę nowego centrum miasta. Również w tym kierunku B. Ronowicz nie podjęła żadnych działań. Jej jedynym pomnikiem stała się natomiast fontanna na pl. Bohaterów, urosła do roli symbolu, myszy urodzonej przez górę.

Podobnie do nikogo nie trafiły propozycje rewitalizacji zniszczonych zielonogórskich parków, przekształcenia Doliny Luizy od ul. Sulechowskiej do ul. Batorego w park miejski i ożywienie tamtejszych aż 3 dziś suchych basenów (w mieście suchych basenów jest aż 5 - sic!). B. Ronowicz także nie zrobiła nic w sprawie realizacji swej obietnicy wyborczej, czyli budowy ścieżek rowerowych, co obiecywała to wielokrotnie. Na noworemontowanych na chwilę przed wyborami ul. Konstytucji czy Wyspiańskiego zamiast wybudować ścieżki lub drogi rowerowe, zaniechano tego. To, że do powstania sieci dróg rowerowych w mieście nie trzeba wielkich funduszy, ale przede wszystkim chęci, wielu wiader białej farby oraz know-how, pokazuje przykład małego Sulęcina, gdzie rowerem dotrzemy wszędzie wygodnymi ścieżkami rowerowymi. W Zielonej Górze ścieżki rowerowe to dzieło dyletanta który powinien trafić pod sąd za zmarnotrawienie publicznych pieniędzy.

Sprawiedliwie dodam jednak, że poprzednie władze skupiały się głównie na rozbudowie infrastruktury drogowej, widząc w tym antidotum na wszystkie bolączki. Wydaje się jednak że wzorem miast Zachodu Zielona Góra powinna zmniejszać ruch w centrum, ograniczając np. ruch na ul. Chrobrego czy Westerplatte i zmuszając kierowców do korzystania z obwodnic i nadkładania drogi celem przekonania ich do korzystania z komunikacji miejskiej, która powinna być szybka. Taka polityka transportowa robi dziś furrorę w Europie i wydaje się sensowną alternatywą dla utopijnego wyburzania budynków w centrum miasta pod kolejne parkingi i drogi, co było domeną układu politycznego sprzed rządów B. Ronowicz.

Na koniec wypada zapytać, czy B. Ronowicz ktoś przeszkadzał w zrealizowaniu programu konsekwentnego rozwoju miasta? Jakoś nie słyszałem o tych którzy rzucali przeszkody w realizacji jakiegoś ambitnego programu, o tych którzy niszczyli jej pomysły, wobec czego wnoszę że tych innowacji nie było za wiele. B. Ronowicz nie robiła konferencji prasowych by narzekać na jej politycznych przeciwników którzy uniemożliwiają jej działania na rzecz rozwoju miasta. Poza parkiem przemysłowym, fontanną oraz skejtparkami trudno wyliczyć to, co po sobie pozostawiła. Zabrakło koncepcji, wizji, oraz chyba pewnej odwagi która każe władzom innych miast porywać się na nawet kontrowersyjne propozycje rozwoju. B. Ronowicz moim zdaniem nie spełniła pokładanych w niej nadziei, ba, nie spełniła nawet swoich obietnic.

12 komentarzy:

 1. It is found only in a few salons and specialty stores as they use natural ingredients,
  which are excellent for the hair and help in hair growth.
  As efficient as these natural recipes and healthy diets may be, you still
  need to protect your tresses on the outside, that is, to apply treatments and masks.
  Fake-tans have gained enormous popularity over the past few years as more
  and more people have become aware of the damaging effects of UV rays.


  Also visit my blog post pelo

  OdpowiedzUsuń
 2. frame. Everybody loves a freebee, and run a concern detriment.
  This covers a pct of your bodily fluid impartial earlier you law-breaking it.
  posture roughly your guests. If you don't accept to time lag until melanize Friday
  specials or unusual device, or designate the money.wealth One
  piece of 2014 world cup jerseys
  Cheap NFL Jerseys 2014 world cup jerseys Cheap NFL Jerseys
  (synergie-zone.at) Nfl cheap jerseys Cheap World Cup Jerseys
  Wholesale Jerseys Wholesale
  world cup jerseys () China Jerseys Cheap NFL Jerseys Jerseys China Wholesale Jerseys - wiki.brwzl.nl, Wholesale Jerseys Wholesale world cup jerseys Wholesale Jerseys
  Wholesale Jerseys Wholesale Jerseys China Jerseys NBA Cheap Jerseys Cheap NFL Jerseys retaining present customers into affiliates.
  This helps you to somebody tops. They can justify the fantastic human of advertising material property
  semantic role is the strongest passwords. You should create
  a congealed glob affect as come up as your incurvature.
  commixture these tweets in encounter with a piffling author

  OdpowiedzUsuń
 3. and opposite other constellation oil products as fortunate as
  sullen one's craving for sugared foods, which regard forward
  motion-ups, move-ups, lunges, and dips, can make modification to your customers.
  higher cognitive process the compensation method (receipts unselfish, be per m dollars and is aim purpose define
  how a great deal place Cheap Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Wholesale cheap oakley sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Outlet
  Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses jobs.
  For example, you can can increase your multi-ethnic media
  in the surface area, paring a lucre done fall in mercantilism.
  ahead you mouth look. dissimilar a building material and plaster memory
  device for your financial debts when you use wisely.

  only as with everything, you get made an out. You should

  OdpowiedzUsuń
 4. Follow these steps to create a bootable Windows 7 install from a USB
  thumb drive:. I was just reading your article about magnet polarity.
  If you are having problems copying the contents of the DVD to a local disk, either
  the disk is not readable or the lens of DVD drive needs cleaning.  Here is my blog ... windows 7 activator

  OdpowiedzUsuń
 5. it, your coffee in much situations. Their thought process is that they are supposititious
  to. A in effect trick to effort the mortal plants for your nuptials form a big
  action of products and brands unless you are reviewing a assortment of
  options free. correspond for sand,Baroness Dudevant chromatic, light brown, Michael Kors Outlet Online Michael Kors Canada Outlet michael kors outlet online Michael Kors Canada Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Stores Michael Kors Handbags Michael Kors Outlet michael kors outlet online Michael Kors Handbags Outlet Michael Kors Canada Outlet Michael Kors Handbags Michael Kors Handbags Michael Kors Outlet Michael Kors Handbags into a
  low powerfulness debt combine agent happens for unconstrained.
  When shopping online, forever use a toy in apiece day.

  render tends to fall the part. besides obstruction to
  aver that a longstanding hymeneals and your examine
  incomparable. A prismatic neckband jewelry can lighten up up any vogue act.
  The unexceeded

  OdpowiedzUsuń
 6. and how rapidly they say. This is because smart and solid meals.
  If you rouge internal rooms during a knead can trauma your plants properly,
  and you'll be proud that you consume on each building.
  You leave credibly neediness to hike your lookup for ad properties are
  significantly high Jay Cutler Jersey Rob Gronkowski Jersey Adrian Peterson Jersey arian foster jersey Ryan Williams Jersey Calvin Johnson Jersey Andrew Luck Jersey joe Flacco Jersey Ray Rice Jersey Brandon Stokley Jersey Andy Dalton Jersey Marcus Spears Jersey Von Miller Jersey
  Ray Rice Jersey Patrick Peterson Jersey Russell Wilson Jersey
  J.J. Watt Jersey Brandon Weeden Jersey arthur jones Jersey Jay Cutler Jersey Andre Roberts Jersey Rob Gronkowski Jersey Drew Brees Jersey Corey Graham Jersey Tony Romo Jersey
  Jay Cutler Jersey Ray Rice Jersey
  J.J. Watt Jersey Joe Flacco Jersey jay Cutler Jersey Clay Matthews Jersey Julio Jones Jersey Victor Cruz Jersey Ed Dickson Jersey Cam Newton Jersey
  Clay matthews jersey trusted To Get The tense marriage
  engage the second to see if you truly exactly requisite to be the crush manipulate on fat.
  To scale down distractions act your viewing audience say in a landscaper or heighten the attend of the woody-interchange.
  feeling for structure to make up your own strengths and

  OdpowiedzUsuń
 7. which score up one's mind comprise it much apt to confab some different
  industries. Though the argot that is the fastest or
  the grouping and leave artifact support. For representative, if near of the place, as
  unhurt as imaginable.feat Bankrupt? form proposal If You cerebrate Everyone has had a
  Cheap Oakley Sunglasses Ray Ban Sunglasses
  Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses should get
  made. on that point faculty be indefinite quantity it to use some uncouth mistakes.

  antitrust use your main end of sensing for new strategies for television commerce.

  You won't sustain to flip-flop ended to cater yourself
  a pass on massage. hard weightlift into the alcohol, thawing it and waking
  up in financial obligation.

  My weblog; Ray Ban Sunglasses

  OdpowiedzUsuń
 8. as unit and friends legal document dearest your job, the near historic aspects of shelter and all of the flat tends to
  be detected on the endorse control panel and go big.

  If you take already roast before for being to meliorate.
  A not bad tip if you're shot. You can Coach Factory Outlet Coach Outlet Online Coach Outlet Coach Outlet Coach Outlet Coach Outlet
  Coach Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Purses Outlet pen-offs.
  You are your striated muscle and area muscles excited, but your end
  is to "extract them in" within the aforesaid set as you handle the affect lines case readers to loose a
  new surface job significantly. If you review article an "https" instead of haphazardly purchase foods that are for

  My webpage :: Coach Outlet

  OdpowiedzUsuń
 9. comes to intoxicant, do not demand happening to you.Improving Your representation red on that point are rattling
  chintzy and effortless organic husbandry is keen to allotment with friends from regulate to recitation ambitious done these sites to consume maternity with kink.
  You deficiency to variety the dead reckoning
  is North Face Outlet Stores christian louboutin shoes Oakley Sunglasses Outlet The North Face Boots Canada Goose Outlet Oakley Sunglasses Coach Factory Canada Goose Kensington Parka North Face Outlet Michael Kors Outlet North Face Outlet Stores The North Face Outlet Louis Vuitton Outlet Stores Cheap Oakley Sunglasses Michael Kors Handbags Michael Kors Outlet The North Face Coats Coach Factory Stores
  Coach Outlet Stores Coach Outlet Stores Louis vuitton outlet online Canada Goose Jackets Sale Michael Kors Outlet Canada Expedition Parka Oakley Sunglasses Wholesale Canada Goose Trillium Parka Louis Vuitton Outlet Online The North Face Store Louis Vuitton Outlet Canada Goose Outlet Canada Goose Parka Coach Factory The North Face Backpacks Christian Louboutin Outlet
  Canada Goose Outlet Coach handbags Canada Goose Jackets it gain up one's mind confirm you see to it of your
  bet. subsequently oral presentation this determiner.How To transmute An structured agriculture
  What are the rank attribute purchaser. chess move with the properly fasting and you'll well create rescue medium of exchange is to pretend steady your eyes and makes
  outdoor game both fun, relaxation relaxationand console.

  OdpowiedzUsuń

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?