środa, 9 stycznia 2008

Apel do konserwatora zabytków- Zielona Góra bez pstrokacizny

Szanowna Pani,
Proszę tego nie traktować jako krytyki, po prostu chcę tylko przekazać moje obserwacje.

Otóż ostatnio jechałem rowerem przez centrum naszego miasta, i bardzo się oburzyłem estetyką starówki, która, z tego co mi wiadomo, jest jako cały kompleks wpisana na listę i objęta stosowną ochroną.

Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o szyldy , reklamy- w tym mieście panuje w nich jakiś nieopisany chaos. Sporo podróżuję, i szczerze mówiąc niewiele jest miast w tym kraju gdzie panowałby tak dalece posunięty brak estetyki, której przecież efektem jest reklamowa samowolka, i ten harmider kolorów.

Jak Pani być może pamięta z podróży do Wrocławia,w tamtejszym centrum miasta nawet skrzynki na gaz i prąd są ozdobione metalowymi, „starodawnymi” literami W. O reklamach i szyldach nawet nie wspomnę- są dopasowane do otoczenia, i chyba jest ich mniej. Podobnie się sprawa miała m.in. w Poznaniu, Toruniu i w Olsztynie.

Rozumiem, że Pani środki są ograniczone, ale chyba może Pani zaapelować do władz miasta by wzorem innych zabytkowych miast powołały miejskiego konserwatora zabytków, który przecież nie musi wykonywać swojej pracy na etat, może być na umowę-zlecenie. Wartobyłoby uświadomić władzom tego miasta że owocem ich wieloletnich zaniedbań jest prowincjonalna, azjatycka estetyka, niegodna miast Europy. W moim odczuciu obecny stan i wygląd centrum miasta, odstrasza nie tylko turystów, ale i inwestorów. Po prostu „słoma wystaje z butów”. To miasto jest po porstu Azją jeśli o tą estetykę idzie.

Z tego co pamiętam, obecnie Zielona Góra nie ma ani plastyka miejskiego, ani nawet bodaj architekta miejskiego. Tutaj powinna Pani stanowczo zareagować. Ma Pani uprawnienia, ma Pani narzędzia. Coś teraz piszą o propozycji p. Kubickiego, prosiłbym więc o zgodzenie się na nią na przykład pod warunkiem uporządkowania estetyki centrum miasta w wyznaczonym przez Panią okresie. Myślę że coś Pani wymyśli, by zaradzić tej „pstrokaciźnie” niegodnej tego nawet ładnego, choć nudnego miasta.

1 komentarz:

Ilu mieszkańców mieszka wg ciebie w Zielonej Górze?